سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

حمایت جنگل (۳)


   حمايت از جنگل در مقابل خسارات ناشى از قارچ‌ها
بزرگ‌ترين دشمن چوب‌هاى سالم و زنده قارچ‌ها هستند. در زمان گذشته قارچ‌ها ساليانه ميليون‌ها ريال ثروت با ارزش ملى را از بين مى‌بردند که اين روند متأسفانه هنوز هم ادامه دارد.
امروز اين امکان وجود دارد که چوب‌هاى مصرفى را با آغشته نمودن به قارچ‌کش‌ها محفوظ نگه‌داريم همچنين چوب‌هاى انبارشده را هم مى‌توان با مواد شيميائى مناسب آغشته نمود و آنها را در مقابل قارچ و آفات حفظ نمود. پوسيدگى قرمز در اثر حملهٔ قارچ‌ها حاصل مى‌شود و بروز آن در صورتى است که کوچک‌ترين خراش و يا زخمى در چوب به‌وجود آيد که حملهٔ قارچ آغاز مى‌شود و پوسيدگى شروع به‌فعاليت خواهد نمود. اکثر گونه‌هاى سوزنى‌برگ مخصوصاً درختان نوئل مورد هجوم شديد اين قارچ قرار مى‌گيرند. از طرفى زخمى شدن ريشه‌ها همانند صدمات قسمت‌هاى خارجى درخت از قبيل شکستگي، زخمى شدن به‌وسيلهٔ سنگ و غيره باعث فعاليت قارچ مذکور خواهد شد.
پوسيدگى قرمز حتى در مناطقى که گونهٔ درختان به‌طورمناسب انتخاب شوند ظاهر مى‌شود و حتى با وجود نبودن خراش و شکستگى خارجى بر روى درخت امکان فعاليت آنها وجود دارد که در نتيجه خسارت سنگينى به‌وجود خواهد آورد و در بعضى مواقع در جوامع خالص نوئل که در محدوده‌هاى کشوزى و يا مرتعى موجود هستند و همچنين در مناطقى که قبلاً درختان پهن‌برگ غرس شده و يا در زمين‌هاى خيلى خشک و يا خيلى مرطوب امکان سرايت پوسيدگى قرمز و خسارت‌هاى ناشى از آن وجود خواهد داشت.
مبارزه عليه پوسيدگى قرمز غيرممکن است. تنها راه اساسى براى مبارزه با اين قارچ دقت در جلوگيرى از ايجاد خراش و زخم در ريشه و تنه و همچنين مهمتر از همه ايجاد يک موقعيت مکانى مناسب و طبيعى براى گياه است.
پوسيدگى آبي: اين قارچ بر روى چوب‌هاى تازه قطع‌شدهٔ کاج سيلوستر ايجاد رنگى متمايل به آبى مى‌نمايد، که در واقع از نظر ارزش براى صنايع چوب ضايعه‌اى به‌حساب نمى‌ايد و فقط از نظر زيبائى چوب مؤثر خواهد بود. گرده بينه‌هاى کاج سيلوستر که داراى خسارت‌هاى ناشى از قارچ پوسيدگى آبى (Blaufaule) باشند امروزه از نظر تجارتى متقاضيان زيادى ندارند. درصورتى که چوب‌هاى مذکور در زمستان قطع شده باشند و قبل از پايان زمستان از محوطه خارج گردند از بروز ايجاد رنگ آبى در چوب جلوگيرى خواهد شد.
   حمايت از جنگل در مقابل خسارات ناشى از تغييرات جوى
مهمترين عامل براى حمايت از جنگل در مقابل طوفان و برف ايجاد جنگل آميختهٔ مناسب و برنامه‌ريزى صحيح جهت بهره‌بردارى مى‌باشد. جنگل‌هاى آميخته با رعايت تناسب در مورد درختانى که داراى ريشه‌هاى سطحى و عميق مى‌باشند نه تنها باعث مى‌شود که به‌طور مستمر و به‌اندازهٔ کافى چوب در اختيار داشته باشيم بلکه باعث بسته بودن محدودهٔ جنگل هم مى‌گردد و اين خود يکى از مؤثرترين عوامل جهت حمايت جنگل در مقابل باد و طوفان است. شروع به موقع تنک کردن و ادامهٔ آن در جنگل‌ەائى که داراى چوب‌هاى نازک و متوسط هستند تنها امکانى است که از گسترش خسارت‌هاى ناشى از برف از قبيل شکستگى و خم شدن درختان تا حد زيادى جلوگيرى خواهد نمود. يکى از مسائل عمده آن است که بايد از زخمى شدن ريشه‌ها و کندهٔ درخت در جنگل جلوگيرى نمائيم والّا پوسيدگى ريشه بروز مى‌کند و مقاومت درخت در هم خواهد شکست.
تغييرات جوى غيرمعمول که در زمان‌هاى مختلف بروز مى‌کند، باعث مى‌شود که محفوظ‌‌ترين جنگل‌‌ها و سالم‌ترين آنها نتوانند مقاومت نمايند و از پاى درآيند ولى مسألهٔ جالب توجه آن است که جنگل‌هاى آميخته‌اى که به‌خوبى حفظ و حراست شده باشند مى‌توانند پس از بروز حوادث غيرمترقبهٔ جوى به‌ حيات خود ادامه دهند. نتيجه‌گيرى از مطالب ذکر شده شامل اين اصل خواهد بود که:
جنگل‌هاى آميختهٔ مناسب، سالم و حمايت شده بهترين و مطمئن‌ترين حفاظ در مقابل آفات، بيمارى‌ها، قارچ‌ها، و ديگر بلاياى طبيعى مى‌باشند.
نظر به اهميت زيادى که جنگل براى ادامهٔ حيات انسان و محيط‌زيست دارد، لازم است که حفاظت و حمايت آن تحت قوانين خاصى رعايت گردد. بديهى است بى‌اطلاعى و ناآگاهى از چنين قوانينى مانع مجازات شدن نمى‌شود. در نتيجه ضرورى است هر فردى از مفاد قوانين به مقدار کافى اطلاع داشته باشد. قوانين و مقررات موضوعه اکثراً شامل قسمت‌هاى زير مى‌باشند:
کلّيات، نظم مکاني، نگهداري، حفاظت، حمل چوب، بهره‌برداري، حفاظت در مقابل بلاياى طبيعي، نيروى انساني، تحقيقات و برنامه‌ريزي، بذر و نهال و کلياتى در زمينهٔ جرائم.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اعزام ورزشکار قروه ای , انتقال مددجویان , تزریق ژل در لب , پویان باقرزاده , کمبریج , سلطانی نژاد , رآزنس 115 , زبان عشق , ضریح امام رضا , نه به چهارشنبه سوری ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / دلبرانه , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ نامها و شخصیتها (نامهای کردی، اسلامی، اوستایی، باستانی) با سه تلفظ: کردی، لاتین (آوانگاری)، فارسی: کردی - فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / ژان خندان و ژینو غرغرو , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران در دوره افشاریه و زندیه , علم و زندگی , علوم کشاورزی و دامپروری , گل‌ها و درختان / اریترونیوم , سیاسی , جهان , انتخابات / دولتی که مطلوب آمریکا نیست , بانک اطلاعاتی کتاب / موسوعه شهاده المعصومین , بانک اطلاعاتی کتاب / طب سنتی و عوامل غیردارویی برای زنان , بانک اطلاعاتی کتاب / کودک خود را برای ورود به کلاس اول دبستان آماده کنیم , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سئوالات چهارجوابی طبقه‌بندی شده کنکور کارشناسی ارشد ریاضی 1 ,

برخی منابع مهم خبری
fararu.com فرارو , irna.ir ایرنا , siasatrooz.ir سیاست روز , armanshargh.ir آرمان شرق , tebyan.net تبیان , e-estekhdam.com ای استخدام , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , resalat-news.com روزنامه رسالت , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , gsm.ir جی اس ام ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.