یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

حمایت جنگل (۳)


   حمايت از جنگل در مقابل خسارات ناشى از قارچ‌ها
بزرگ‌ترين دشمن چوب‌هاى سالم و زنده قارچ‌ها هستند. در زمان گذشته قارچ‌ها ساليانه ميليون‌ها ريال ثروت با ارزش ملى را از بين مى‌بردند که اين روند متأسفانه هنوز هم ادامه دارد.
امروز اين امکان وجود دارد که چوب‌هاى مصرفى را با آغشته نمودن به قارچ‌کش‌ها محفوظ نگه‌داريم همچنين چوب‌هاى انبارشده را هم مى‌توان با مواد شيميائى مناسب آغشته نمود و آنها را در مقابل قارچ و آفات حفظ نمود. پوسيدگى قرمز در اثر حملهٔ قارچ‌ها حاصل مى‌شود و بروز آن در صورتى است که کوچک‌ترين خراش و يا زخمى در چوب به‌وجود آيد که حملهٔ قارچ آغاز مى‌شود و پوسيدگى شروع به‌فعاليت خواهد نمود. اکثر گونه‌هاى سوزنى‌برگ مخصوصاً درختان نوئل مورد هجوم شديد اين قارچ قرار مى‌گيرند. از طرفى زخمى شدن ريشه‌ها همانند صدمات قسمت‌هاى خارجى درخت از قبيل شکستگي، زخمى شدن به‌وسيلهٔ سنگ و غيره باعث فعاليت قارچ مذکور خواهد شد.
پوسيدگى قرمز حتى در مناطقى که گونهٔ درختان به‌طورمناسب انتخاب شوند ظاهر مى‌شود و حتى با وجود نبودن خراش و شکستگى خارجى بر روى درخت امکان فعاليت آنها وجود دارد که در نتيجه خسارت سنگينى به‌وجود خواهد آورد و در بعضى مواقع در جوامع خالص نوئل که در محدوده‌هاى کشوزى و يا مرتعى موجود هستند و همچنين در مناطقى که قبلاً درختان پهن‌برگ غرس شده و يا در زمين‌هاى خيلى خشک و يا خيلى مرطوب امکان سرايت پوسيدگى قرمز و خسارت‌هاى ناشى از آن وجود خواهد داشت.
مبارزه عليه پوسيدگى قرمز غيرممکن است. تنها راه اساسى براى مبارزه با اين قارچ دقت در جلوگيرى از ايجاد خراش و زخم در ريشه و تنه و همچنين مهمتر از همه ايجاد يک موقعيت مکانى مناسب و طبيعى براى گياه است.
پوسيدگى آبي: اين قارچ بر روى چوب‌هاى تازه قطع‌شدهٔ کاج سيلوستر ايجاد رنگى متمايل به آبى مى‌نمايد، که در واقع از نظر ارزش براى صنايع چوب ضايعه‌اى به‌حساب نمى‌ايد و فقط از نظر زيبائى چوب مؤثر خواهد بود. گرده بينه‌هاى کاج سيلوستر که داراى خسارت‌هاى ناشى از قارچ پوسيدگى آبى (Blaufaule) باشند امروزه از نظر تجارتى متقاضيان زيادى ندارند. درصورتى که چوب‌هاى مذکور در زمستان قطع شده باشند و قبل از پايان زمستان از محوطه خارج گردند از بروز ايجاد رنگ آبى در چوب جلوگيرى خواهد شد.
   حمايت از جنگل در مقابل خسارات ناشى از تغييرات جوى
مهمترين عامل براى حمايت از جنگل در مقابل طوفان و برف ايجاد جنگل آميختهٔ مناسب و برنامه‌ريزى صحيح جهت بهره‌بردارى مى‌باشد. جنگل‌هاى آميخته با رعايت تناسب در مورد درختانى که داراى ريشه‌هاى سطحى و عميق مى‌باشند نه تنها باعث مى‌شود که به‌طور مستمر و به‌اندازهٔ کافى چوب در اختيار داشته باشيم بلکه باعث بسته بودن محدودهٔ جنگل هم مى‌گردد و اين خود يکى از مؤثرترين عوامل جهت حمايت جنگل در مقابل باد و طوفان است. شروع به موقع تنک کردن و ادامهٔ آن در جنگل‌ەائى که داراى چوب‌هاى نازک و متوسط هستند تنها امکانى است که از گسترش خسارت‌هاى ناشى از برف از قبيل شکستگى و خم شدن درختان تا حد زيادى جلوگيرى خواهد نمود. يکى از مسائل عمده آن است که بايد از زخمى شدن ريشه‌ها و کندهٔ درخت در جنگل جلوگيرى نمائيم والّا پوسيدگى ريشه بروز مى‌کند و مقاومت درخت در هم خواهد شکست.
تغييرات جوى غيرمعمول که در زمان‌هاى مختلف بروز مى‌کند، باعث مى‌شود که محفوظ‌‌ترين جنگل‌‌ها و سالم‌ترين آنها نتوانند مقاومت نمايند و از پاى درآيند ولى مسألهٔ جالب توجه آن است که جنگل‌هاى آميخته‌اى که به‌خوبى حفظ و حراست شده باشند مى‌توانند پس از بروز حوادث غيرمترقبهٔ جوى به‌ حيات خود ادامه دهند. نتيجه‌گيرى از مطالب ذکر شده شامل اين اصل خواهد بود که:
جنگل‌هاى آميختهٔ مناسب، سالم و حمايت شده بهترين و مطمئن‌ترين حفاظ در مقابل آفات، بيمارى‌ها، قارچ‌ها، و ديگر بلاياى طبيعى مى‌باشند.
نظر به اهميت زيادى که جنگل براى ادامهٔ حيات انسان و محيط‌زيست دارد، لازم است که حفاظت و حمايت آن تحت قوانين خاصى رعايت گردد. بديهى است بى‌اطلاعى و ناآگاهى از چنين قوانينى مانع مجازات شدن نمى‌شود. در نتيجه ضرورى است هر فردى از مفاد قوانين به مقدار کافى اطلاع داشته باشد. قوانين و مقررات موضوعه اکثراً شامل قسمت‌هاى زير مى‌باشند:
کلّيات، نظم مکاني، نگهداري، حفاظت، حمل چوب، بهره‌برداري، حفاظت در مقابل بلاياى طبيعي، نيروى انساني، تحقيقات و برنامه‌ريزي، بذر و نهال و کلياتى در زمينهٔ جرائم.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فریبا میر سعیدی , گل گاو زبان , فرانسه , ادویه جات تند , توزیع مواد مخدر دولتی , آموزش های نظامی , شو لباس , تهاجم سعودی ها , احمد حمزه ای , چاپ سنگی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / صد حکایت تربیتی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالهای کارشناسی ارشد زبان و ادبیات عربی (معانی و بیان و بدیع) , علمی و آموزشی / دانستنیها / دور دنیا چه خبر؟ , سیاسی / جهان / حقوق مدنی و سیاسی / درسی که باید گرفت , هنر / هنرهای تصویری و نمایشی / عکاسی / عکس نوشته , بانک اطلاعاتی کتاب / شوباد: مجموعه اشعار برادران دانشور , بانک اطلاعاتی کتاب / هشت اثر دیگر از کریستین بوبن , بانک اطلاعاتی کتاب / قرآن مجید با ترجمه و تفسیر فارسی و کشف الایات , علوم انسانی / روانشناسی / روانشناسی / علل روانی علاقه به فوتبال , بانک اطلاعاتی کتاب / درس‌‌آزمون (2) پیش‌دانشگاهی (عمومی) ,

برخی منابع مهم خبری
iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , qudsonline.ir روزنامه قدس , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , iranart.ir ایران آرت , tarafdari.ir طرفداری , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , irna.ir ایرنا , tabnak.ir تابناک , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز ,وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کند
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کند - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
بادمجان شکم پُر | طرز تهیه بادمجان شکم پُر مازندرانی
بادمجان شکم پُر و طرز تهیه بادمجان شکم پُر مازندرانی و انواع غذاهای محلی را در آشپزخانه نمناک ببینید.