سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 11 December, 2018

حمایت جنگل (۳)


   حمايت از جنگل در مقابل خسارات ناشى از قارچ‌ها
بزرگ‌ترين دشمن چوب‌هاى سالم و زنده قارچ‌ها هستند. در زمان گذشته قارچ‌ها ساليانه ميليون‌ها ريال ثروت با ارزش ملى را از بين مى‌بردند که اين روند متأسفانه هنوز هم ادامه دارد.
امروز اين امکان وجود دارد که چوب‌هاى مصرفى را با آغشته نمودن به قارچ‌کش‌ها محفوظ نگه‌داريم همچنين چوب‌هاى انبارشده را هم مى‌توان با مواد شيميائى مناسب آغشته نمود و آنها را در مقابل قارچ و آفات حفظ نمود. پوسيدگى قرمز در اثر حملهٔ قارچ‌ها حاصل مى‌شود و بروز آن در صورتى است که کوچک‌ترين خراش و يا زخمى در چوب به‌وجود آيد که حملهٔ قارچ آغاز مى‌شود و پوسيدگى شروع به‌فعاليت خواهد نمود. اکثر گونه‌هاى سوزنى‌برگ مخصوصاً درختان نوئل مورد هجوم شديد اين قارچ قرار مى‌گيرند. از طرفى زخمى شدن ريشه‌ها همانند صدمات قسمت‌هاى خارجى درخت از قبيل شکستگي، زخمى شدن به‌وسيلهٔ سنگ و غيره باعث فعاليت قارچ مذکور خواهد شد.
پوسيدگى قرمز حتى در مناطقى که گونهٔ درختان به‌طورمناسب انتخاب شوند ظاهر مى‌شود و حتى با وجود نبودن خراش و شکستگى خارجى بر روى درخت امکان فعاليت آنها وجود دارد که در نتيجه خسارت سنگينى به‌وجود خواهد آورد و در بعضى مواقع در جوامع خالص نوئل که در محدوده‌هاى کشوزى و يا مرتعى موجود هستند و همچنين در مناطقى که قبلاً درختان پهن‌برگ غرس شده و يا در زمين‌هاى خيلى خشک و يا خيلى مرطوب امکان سرايت پوسيدگى قرمز و خسارت‌هاى ناشى از آن وجود خواهد داشت.
مبارزه عليه پوسيدگى قرمز غيرممکن است. تنها راه اساسى براى مبارزه با اين قارچ دقت در جلوگيرى از ايجاد خراش و زخم در ريشه و تنه و همچنين مهمتر از همه ايجاد يک موقعيت مکانى مناسب و طبيعى براى گياه است.
پوسيدگى آبي: اين قارچ بر روى چوب‌هاى تازه قطع‌شدهٔ کاج سيلوستر ايجاد رنگى متمايل به آبى مى‌نمايد، که در واقع از نظر ارزش براى صنايع چوب ضايعه‌اى به‌حساب نمى‌ايد و فقط از نظر زيبائى چوب مؤثر خواهد بود. گرده بينه‌هاى کاج سيلوستر که داراى خسارت‌هاى ناشى از قارچ پوسيدگى آبى (Blaufaule) باشند امروزه از نظر تجارتى متقاضيان زيادى ندارند. درصورتى که چوب‌هاى مذکور در زمستان قطع شده باشند و قبل از پايان زمستان از محوطه خارج گردند از بروز ايجاد رنگ آبى در چوب جلوگيرى خواهد شد.
   حمايت از جنگل در مقابل خسارات ناشى از تغييرات جوى
مهمترين عامل براى حمايت از جنگل در مقابل طوفان و برف ايجاد جنگل آميختهٔ مناسب و برنامه‌ريزى صحيح جهت بهره‌بردارى مى‌باشد. جنگل‌هاى آميخته با رعايت تناسب در مورد درختانى که داراى ريشه‌هاى سطحى و عميق مى‌باشند نه تنها باعث مى‌شود که به‌طور مستمر و به‌اندازهٔ کافى چوب در اختيار داشته باشيم بلکه باعث بسته بودن محدودهٔ جنگل هم مى‌گردد و اين خود يکى از مؤثرترين عوامل جهت حمايت جنگل در مقابل باد و طوفان است. شروع به موقع تنک کردن و ادامهٔ آن در جنگل‌ەائى که داراى چوب‌هاى نازک و متوسط هستند تنها امکانى است که از گسترش خسارت‌هاى ناشى از برف از قبيل شکستگى و خم شدن درختان تا حد زيادى جلوگيرى خواهد نمود. يکى از مسائل عمده آن است که بايد از زخمى شدن ريشه‌ها و کندهٔ درخت در جنگل جلوگيرى نمائيم والّا پوسيدگى ريشه بروز مى‌کند و مقاومت درخت در هم خواهد شکست.
تغييرات جوى غيرمعمول که در زمان‌هاى مختلف بروز مى‌کند، باعث مى‌شود که محفوظ‌‌ترين جنگل‌‌ها و سالم‌ترين آنها نتوانند مقاومت نمايند و از پاى درآيند ولى مسألهٔ جالب توجه آن است که جنگل‌هاى آميخته‌اى که به‌خوبى حفظ و حراست شده باشند مى‌توانند پس از بروز حوادث غيرمترقبهٔ جوى به‌ حيات خود ادامه دهند. نتيجه‌گيرى از مطالب ذکر شده شامل اين اصل خواهد بود که:
جنگل‌هاى آميختهٔ مناسب، سالم و حمايت شده بهترين و مطمئن‌ترين حفاظ در مقابل آفات، بيمارى‌ها، قارچ‌ها، و ديگر بلاياى طبيعى مى‌باشند.
نظر به اهميت زيادى که جنگل براى ادامهٔ حيات انسان و محيط‌زيست دارد، لازم است که حفاظت و حمايت آن تحت قوانين خاصى رعايت گردد. بديهى است بى‌اطلاعى و ناآگاهى از چنين قوانينى مانع مجازات شدن نمى‌شود. در نتيجه ضرورى است هر فردى از مفاد قوانين به مقدار کافى اطلاع داشته باشد. قوانين و مقررات موضوعه اکثراً شامل قسمت‌هاى زير مى‌باشند:
کلّيات، نظم مکاني، نگهداري، حفاظت، حمل چوب، بهره‌برداري، حفاظت در مقابل بلاياى طبيعي، نيروى انساني، تحقيقات و برنامه‌ريزي، بذر و نهال و کلياتى در زمينهٔ جرائم.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مطالبات جوکاران , پارک جی سونگ , تاکسی‌ها , هیات رئیسه مجلس دهم , وسواس اجباری , نظام معیوب قضایی , پرنده گیری , بادبادک‌باز , امیر سرتیپ حاتمی , کارگردان فیلم دو ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / کلبه احزان (داستان زندگانی بانوی بزرگ هستی حضرت فاطمه زهرا (ع)) , بانک اطلاعاتی کتاب / واژگان انگلیسی کنکور در جمله: سه کتاب در یک کتاب: سوم دبیرستان + پیش‌دانشگاهی 1 و 2، مخصوص: داوطلبان کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، شامل: کلیه ... , بانک اطلاعاتی کتاب / ترفندهای کاربردی کامپیوتر: یاهو، اینترنت، امنیت سیستم، ویندوز، سخت‌افزار، نرم‌افزار، خطاهای مودم , بانک اطلاعاتی کتاب / حجاب و عفت از دیدگاه اسلام , بانک اطلاعاتی کتاب / صرفه‌جویی: پس‌انداز, سرمایه‌گذاری و توانگری اقتصادی , بانک اطلاعاتی کتاب / دیپلماسی , بانک اطلاعاتی کتاب / روان‌درمانی کودک , بانک اطلاعاتی کتاب / نامه‌ها , سیاسی , جهان , شخصیتها / دومین انقلاب موگابه , دین و اندیشه , دین و مذهب , دین و سیاست / سکولاریسم و دینداری ,

برخی منابع مهم خبری
banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , iran-newspaper.com روزنامه ایران , asriran.com عصرایران , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , shafaqna.com شفقنا , afkarpress.ir روزنامه افکار , goftarnews.ir گفتار نیوز , farsnews.ir خبرگزاری فارس , isna.ir ایسنا , setarehnews.ir ستاره‌ها ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».