شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 23 June, 2018

حمایت جنگل (۳)


   حمايت از جنگل در مقابل خسارات ناشى از قارچ‌ها
بزرگ‌ترين دشمن چوب‌هاى سالم و زنده قارچ‌ها هستند. در زمان گذشته قارچ‌ها ساليانه ميليون‌ها ريال ثروت با ارزش ملى را از بين مى‌بردند که اين روند متأسفانه هنوز هم ادامه دارد.
امروز اين امکان وجود دارد که چوب‌هاى مصرفى را با آغشته نمودن به قارچ‌کش‌ها محفوظ نگه‌داريم همچنين چوب‌هاى انبارشده را هم مى‌توان با مواد شيميائى مناسب آغشته نمود و آنها را در مقابل قارچ و آفات حفظ نمود. پوسيدگى قرمز در اثر حملهٔ قارچ‌ها حاصل مى‌شود و بروز آن در صورتى است که کوچک‌ترين خراش و يا زخمى در چوب به‌وجود آيد که حملهٔ قارچ آغاز مى‌شود و پوسيدگى شروع به‌فعاليت خواهد نمود. اکثر گونه‌هاى سوزنى‌برگ مخصوصاً درختان نوئل مورد هجوم شديد اين قارچ قرار مى‌گيرند. از طرفى زخمى شدن ريشه‌ها همانند صدمات قسمت‌هاى خارجى درخت از قبيل شکستگي، زخمى شدن به‌وسيلهٔ سنگ و غيره باعث فعاليت قارچ مذکور خواهد شد.
پوسيدگى قرمز حتى در مناطقى که گونهٔ درختان به‌طورمناسب انتخاب شوند ظاهر مى‌شود و حتى با وجود نبودن خراش و شکستگى خارجى بر روى درخت امکان فعاليت آنها وجود دارد که در نتيجه خسارت سنگينى به‌وجود خواهد آورد و در بعضى مواقع در جوامع خالص نوئل که در محدوده‌هاى کشوزى و يا مرتعى موجود هستند و همچنين در مناطقى که قبلاً درختان پهن‌برگ غرس شده و يا در زمين‌هاى خيلى خشک و يا خيلى مرطوب امکان سرايت پوسيدگى قرمز و خسارت‌هاى ناشى از آن وجود خواهد داشت.
مبارزه عليه پوسيدگى قرمز غيرممکن است. تنها راه اساسى براى مبارزه با اين قارچ دقت در جلوگيرى از ايجاد خراش و زخم در ريشه و تنه و همچنين مهمتر از همه ايجاد يک موقعيت مکانى مناسب و طبيعى براى گياه است.
پوسيدگى آبي: اين قارچ بر روى چوب‌هاى تازه قطع‌شدهٔ کاج سيلوستر ايجاد رنگى متمايل به آبى مى‌نمايد، که در واقع از نظر ارزش براى صنايع چوب ضايعه‌اى به‌حساب نمى‌ايد و فقط از نظر زيبائى چوب مؤثر خواهد بود. گرده بينه‌هاى کاج سيلوستر که داراى خسارت‌هاى ناشى از قارچ پوسيدگى آبى (Blaufaule) باشند امروزه از نظر تجارتى متقاضيان زيادى ندارند. درصورتى که چوب‌هاى مذکور در زمستان قطع شده باشند و قبل از پايان زمستان از محوطه خارج گردند از بروز ايجاد رنگ آبى در چوب جلوگيرى خواهد شد.
   حمايت از جنگل در مقابل خسارات ناشى از تغييرات جوى
مهمترين عامل براى حمايت از جنگل در مقابل طوفان و برف ايجاد جنگل آميختهٔ مناسب و برنامه‌ريزى صحيح جهت بهره‌بردارى مى‌باشد. جنگل‌هاى آميخته با رعايت تناسب در مورد درختانى که داراى ريشه‌هاى سطحى و عميق مى‌باشند نه تنها باعث مى‌شود که به‌طور مستمر و به‌اندازهٔ کافى چوب در اختيار داشته باشيم بلکه باعث بسته بودن محدودهٔ جنگل هم مى‌گردد و اين خود يکى از مؤثرترين عوامل جهت حمايت جنگل در مقابل باد و طوفان است. شروع به موقع تنک کردن و ادامهٔ آن در جنگل‌ەائى که داراى چوب‌هاى نازک و متوسط هستند تنها امکانى است که از گسترش خسارت‌هاى ناشى از برف از قبيل شکستگى و خم شدن درختان تا حد زيادى جلوگيرى خواهد نمود. يکى از مسائل عمده آن است که بايد از زخمى شدن ريشه‌ها و کندهٔ درخت در جنگل جلوگيرى نمائيم والّا پوسيدگى ريشه بروز مى‌کند و مقاومت درخت در هم خواهد شکست.
تغييرات جوى غيرمعمول که در زمان‌هاى مختلف بروز مى‌کند، باعث مى‌شود که محفوظ‌‌ترين جنگل‌‌ها و سالم‌ترين آنها نتوانند مقاومت نمايند و از پاى درآيند ولى مسألهٔ جالب توجه آن است که جنگل‌هاى آميخته‌اى که به‌خوبى حفظ و حراست شده باشند مى‌توانند پس از بروز حوادث غيرمترقبهٔ جوى به‌ حيات خود ادامه دهند. نتيجه‌گيرى از مطالب ذکر شده شامل اين اصل خواهد بود که:
جنگل‌هاى آميختهٔ مناسب، سالم و حمايت شده بهترين و مطمئن‌ترين حفاظ در مقابل آفات، بيمارى‌ها، قارچ‌ها، و ديگر بلاياى طبيعى مى‌باشند.
نظر به اهميت زيادى که جنگل براى ادامهٔ حيات انسان و محيط‌زيست دارد، لازم است که حفاظت و حمايت آن تحت قوانين خاصى رعايت گردد. بديهى است بى‌اطلاعى و ناآگاهى از چنين قوانينى مانع مجازات شدن نمى‌شود. در نتيجه ضرورى است هر فردى از مفاد قوانين به مقدار کافى اطلاع داشته باشد. قوانين و مقررات موضوعه اکثراً شامل قسمت‌هاى زير مى‌باشند:
کلّيات، نظم مکاني، نگهداري، حفاظت، حمل چوب، بهره‌برداري، حفاظت در مقابل بلاياى طبيعي، نيروى انساني، تحقيقات و برنامه‌ريزي، بذر و نهال و کلياتى در زمينهٔ جرائم.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تقویت , شام کاری , سردار لشکری , سرای عامری ها , حس شادی , خانواده شهدا منا , علی درویش پور , ریس ویترسپون , ریاست جمهوری تهدید , ماده 80 ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگی و هنری , سینما , نقد فیلم / زندگیِ دیگران: روزگارِ سخت روشنفکران در آلمانِ شرقی , بانک اطلاعاتی کتاب / ترمودینامیک مهندسی متالورژی و مواد: به انضمام CD بانک اطلاعات توابع ترمودینامیکی مواد مهندسی , ورزشی , فوتبال , بازیکنان / یک هنرمند بداخلاق در تئاتر نوکمپ , بانک اطلاعاتی کتاب / تحلیل و طراحی مدارهای منطقی دیجیتال , بانک اطلاعاتی کتاب / خروس زرنگ و موشهای بازیگوش , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه پرسش‌های طلایی معارف اسلامی پیش‌دانشگاهی و معارف و قرآن سال سوم , بانک اطلاعاتی کتاب / ژنتیک کنکور , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضیات 2: سال دوم نظری, فنی و حرفه‌ای , بانک اطلاعاتی کتاب / بابامو تو ندیدی , سیاسی , جهان , سرزمین‌های اشغالی / عراق بر لبه پرتگاه ,

برخی منابع مهم خبری
mizanonline.com خبرگزاری میزان , sourehcinema.ir سوره سینما , rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , iran-newspaper.com روزنامه ایران , shafaqna.com شفقنا , ensafnews.com انصاف نیوز , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , e-estekhdam.com ای استخدام ,وبگردی
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!