شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ / Saturday, 16 December, 2017

لید تشریحی و تحلیلی


  ليد سئوالى يا استفهامى
ليد سئوالي، با يک پرسش آغاز مى‌شود، پرسشى که بايد جدابيت، گيرائى کنجکاوى دانستن به پاسخ آن را در مخاطب برانگيزد و او را به شوق خواندن خبر بکشاند.
  ليد تاريخى
در اين ليد، ضمن يادآورى سابقه رويداد يا ذکر تاريخچه‌اى که به حادثه کنونى منتهى شده است، مى‌توان علاقه‌مندى مخاطبان را تحريک کرد.
مثال:
يک ميليون سال پيش وقتى آخرين دايناسورها در منطقه حاره نسل خود را به تاريخ سپردند، دانشمندان فکر نمى‌کردند که بتوانند آخرين بقاياى اين جانوران را در اين زمان در مناطق سيبرى کشف کنند.
مثال:
۲۵ سال پيش مردى پيش چشم عابران خيابان فردوسى زن خود را با چاقو به قتل رساند و فرار کرد تا اينکه ديروز مأموران آگاهي، قاتل را در سن ۶۵ سالگى در جزيره 'هنگام' دستگير کردند.
  ليد تشريحى و تحليلى
پراستفاده‌ترين ليد در خبرهاى عمدتاً سياسى و اقتصادى و گزارش‌هاى خبري، ليد تشريحى و تحليلى است. اين‌‌گونه ليد براساس داده‌ها و اطلاعات خبرى نگارش مى‌شود و اصل اطلاعات زيربناى نگارش اين‌گونه ليد‌ها است. در خبرهاى تلفيقى (کهدر مباحث بعد به آن اشاره خواهد شد) پُراستفاده‌ترين ليد، ليد تشريحى و تحليلى است. در اين ليد روزنامه‌نگار با بهره‌گيرى از آگاهى‌ها و رويدادهاى خبرى متصل به هم و از مجموع آنها مى‌توانند به تحليلى مبنى بر واقعيات دست يابد که نگارش يک ليد تحليلى و تشريحى به مخاطب ارائه خواهد داد.
مثال:
يک کودک هفت ساله که هفته گذشته در جنگل‌هاى شمال کشور مفقود شده بود، در حالى‌که از گرسنگى و ترس مى‌لرزيد و به لکنت زبان دچار شده بود، با لباس‌هاى پاره در منطقه مرزن‌آباد پيدا شد و تحويل خانواده او گرديد.
  ليد توصيفى
در ليدهاى توصيفى (وصفي) تصويرسازى با استفاده از واژگان وصفى به‌منظور القاء زيبائى‌ها و تحريک احساسات صورت مى‌گيرد. اين مى‌تواند توصيف‌گر زيبائى‌هاى طبيعت يک‌رو است، استوارى و سختى کوهساران يا لطافت نهرها و جويبارها باشد يا بيانگر احساسات انسانى در برخورد با رويدادها.
مثال:
سياوش سبز، رستم سرخ و تهمينه آبى و روشن، در فضاى مه‌آلود زير نورافکن‌ها در نمايشگاه هنرهاى تجسمي، تمثيلى است از شاهنامه که اين بار در تابلوهائى سه‌بُعدي، شکل گرفته است.
  ليد ضرب‌المثل (تمثيلى)
شروع اين‌گونه ليدها با ضرب‌المثل است و بيانگر موضوع رويداد. ضرب‌المثل بايد با نوع رويداد هماهنگى داشته باشد و در واقع مصداق رويداد باشد.
مثال:
'هرکه بامش بيش، برفش بيشتر' . در اين روزهاى سرد زمستانى که ارتفاع برف در تهران به ۷۰ سانتى‌متر رسيده، گرانى برف‌روبي، به‌صورت مشکلى براى شهروندان تهرانى درآمده است.
  ليد فهرستى
در برخى از رويدادها، نکات مهم همسان و همطراز از نظر ارزش‌هاى خبرى نظير فراگيرى (دربرگيري)، وجود دارد که به‌صورت فهرست شده مى‌توان در ليد قرار داد.
مثال:
هيئت دولت در جلسه امروز خود تصميماتى به اين شرح اتخاذ کرد:
- پرداخت وام مسکن به فرهنگيان
- تصويب افزايش ماليات بر درآمد اصناف
- گسترش خطوط اتوبوس‌رانى شهري
- .............
- .............
  ليد قياسى (مقايسه‌اى)
در اين ليد، اختلاف يا تشابه بين دو رويداد توأماً و مرتبط موردنظر است يا دو وضعيت به قياس درمى‌آيد.
مثال:
درحالى‌که تهران با هواى بهارى روزهاى زمستان را مى‌گذارند، شهرها و روستاهاى مازندران در پى بارش بيش از يک متر برف در محاصره قرار گرفتند.
  ليد ساده (مستقيم) و ليد عمقى
اين‌گونه ليدها چون ليدهاى پاسخ‌دهنده به عناصر خبر هستند، ساده و مستقيم به مهم‌ترين قسمت خبر مى‌پردازند با اين تفاوت که در ليد عمقى اطلاعات بيشترى درباره رويداد ذکر مى‌‌شود و طولانى‌تر از ليد ساده است.
مثال:
مجلس شوراء اسلامى لايحه اصلاح قانون اطلاق را با اکثريت آراء به تصويب رساند.
مثال:
مجلس شوراى اسلامى لايحه اصلاح قانون طلاق را با اکثريت آراء به تصويب رساند. براساس اين لايحه زنان مطلقه در نيمى از دارائى‌هاى همسر سابق خود سهيم مى‌شوند.
  ليد فشرده (متراکم) و ليد چندخبرى
ليدهاى فشرده و چند خبرى از جهت تراکم اخبار به هم شبيه هستند اما اين اختلاف که در ليد فشرده، تراکم اطلاعات يک رويداد با آگاهى‌هاى تقريباً هم‌‌طراز از نظر اهميت نگارش مى‌شود ولى ليد چند خبرى معمولاً براى خبرهاى تلفيقى يا گزارش‌هاى خبرى نوشته مى‌شود.
ليد چندخبرى معمولاً در گزارش‌هاى خبرى در مورد وقايع تعطيلات پايان هفته، گزارش‌هائى در مورد حوادث اجتماعى يا سياسى به‌کار مى‌رود.
مثال:
۲۸ کشته، ۴۰ ناپديد و ۲۰۰ ميليون ريال خسارت، نتيجه يک هفته بارندگى مداوم در مناطق جنوبى استان هرمزگان است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
عیادت عارف از محتشمی‌پور , رینارد , نهم خولیو , نهمین جشنواره موسیقی نواحی , پیش ساز , پوزیر ارتباطات , تائیدیه سلامت , کاهش باروری , قبول نقش , حداکثری ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / درس, نکته شیمی: بنزن, الکل, اتر, فنل, آلدئید, ستن و ... , بانک اطلاعاتی کتاب / درباره مدیریت خدمات بهداشتی "راهنمای مدیریت مراقبت‌های ولیه بهداشتی" , علم و زندگی / سخن بزرگان / آلبرت انیشتین / سخنانی برای امروز , بانک اطلاعاتی کتاب / رایانه‌کار درجه دو , بانک اطلاعاتی کتاب / روانشناسی جنایی , بانک اطلاعاتی کتاب / روان‌شناسی کار (کاربرد روانشناسی در کار، سازمان و مدیریت) , سیاسی / علوم سیاسی / آزادی مطبوعات از نگاه سوم , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه طبقه‌بندی شده شیمی پیش‌دانشگاهی: شامل بیش از 1200 تست به انضمام سوالات ... , فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۱۲ اردیبهشت ـ ۲ می ـ درخواست مهم رئیس انجمن پارسیان هند از دولت ایران , موفقیت / زندگی / خوشبختی / خوشبختی در یک کلام ,

برخی منابع مهم خبری
iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , puyesh.net پویش , ayaronline.ir عیار آنلاین , e-estekhdam.com ای استخدام , kojaro.com کجارو , fardanews.com فردا نیوز , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , faradeed.ir فرادید , afkarpress.ir روزنامه افکار , asriran.com عصرایران ,وبگردی
جنجال ضیغمی در كاكتوس: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال ضیغمی در كاكتوس: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم»
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم» - فیلم - وزیر بهداشت ضمن دیدار با بازیگر نقش «یانگوم» ( لی یونگ ئه) به دلیل کمک انسان دوستانه 56 هزار دلاری به زلزله زدگان غرب ایران از او تقدیر کرد.
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها