یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

لید تشریحی و تحلیلی


  ليد سئوالى يا استفهامى
ليد سئوالي، با يک پرسش آغاز مى‌شود، پرسشى که بايد جدابيت، گيرائى کنجکاوى دانستن به پاسخ آن را در مخاطب برانگيزد و او را به شوق خواندن خبر بکشاند.
  ليد تاريخى
در اين ليد، ضمن يادآورى سابقه رويداد يا ذکر تاريخچه‌اى که به حادثه کنونى منتهى شده است، مى‌توان علاقه‌مندى مخاطبان را تحريک کرد.
مثال:
يک ميليون سال پيش وقتى آخرين دايناسورها در منطقه حاره نسل خود را به تاريخ سپردند، دانشمندان فکر نمى‌کردند که بتوانند آخرين بقاياى اين جانوران را در اين زمان در مناطق سيبرى کشف کنند.
مثال:
۲۵ سال پيش مردى پيش چشم عابران خيابان فردوسى زن خود را با چاقو به قتل رساند و فرار کرد تا اينکه ديروز مأموران آگاهي، قاتل را در سن ۶۵ سالگى در جزيره 'هنگام' دستگير کردند.
  ليد تشريحى و تحليلى
پراستفاده‌ترين ليد در خبرهاى عمدتاً سياسى و اقتصادى و گزارش‌هاى خبري، ليد تشريحى و تحليلى است. اين‌‌گونه ليد براساس داده‌ها و اطلاعات خبرى نگارش مى‌شود و اصل اطلاعات زيربناى نگارش اين‌گونه ليد‌ها است. در خبرهاى تلفيقى (کهدر مباحث بعد به آن اشاره خواهد شد) پُراستفاده‌ترين ليد، ليد تشريحى و تحليلى است. در اين ليد روزنامه‌نگار با بهره‌گيرى از آگاهى‌ها و رويدادهاى خبرى متصل به هم و از مجموع آنها مى‌توانند به تحليلى مبنى بر واقعيات دست يابد که نگارش يک ليد تحليلى و تشريحى به مخاطب ارائه خواهد داد.
مثال:
يک کودک هفت ساله که هفته گذشته در جنگل‌هاى شمال کشور مفقود شده بود، در حالى‌که از گرسنگى و ترس مى‌لرزيد و به لکنت زبان دچار شده بود، با لباس‌هاى پاره در منطقه مرزن‌آباد پيدا شد و تحويل خانواده او گرديد.
  ليد توصيفى
در ليدهاى توصيفى (وصفي) تصويرسازى با استفاده از واژگان وصفى به‌منظور القاء زيبائى‌ها و تحريک احساسات صورت مى‌گيرد. اين مى‌تواند توصيف‌گر زيبائى‌هاى طبيعت يک‌رو است، استوارى و سختى کوهساران يا لطافت نهرها و جويبارها باشد يا بيانگر احساسات انسانى در برخورد با رويدادها.
مثال:
سياوش سبز، رستم سرخ و تهمينه آبى و روشن، در فضاى مه‌آلود زير نورافکن‌ها در نمايشگاه هنرهاى تجسمي، تمثيلى است از شاهنامه که اين بار در تابلوهائى سه‌بُعدي، شکل گرفته است.
  ليد ضرب‌المثل (تمثيلى)
شروع اين‌گونه ليدها با ضرب‌المثل است و بيانگر موضوع رويداد. ضرب‌المثل بايد با نوع رويداد هماهنگى داشته باشد و در واقع مصداق رويداد باشد.
مثال:
'هرکه بامش بيش، برفش بيشتر' . در اين روزهاى سرد زمستانى که ارتفاع برف در تهران به ۷۰ سانتى‌متر رسيده، گرانى برف‌روبي، به‌صورت مشکلى براى شهروندان تهرانى درآمده است.
  ليد فهرستى
در برخى از رويدادها، نکات مهم همسان و همطراز از نظر ارزش‌هاى خبرى نظير فراگيرى (دربرگيري)، وجود دارد که به‌صورت فهرست شده مى‌توان در ليد قرار داد.
مثال:
هيئت دولت در جلسه امروز خود تصميماتى به اين شرح اتخاذ کرد:
- پرداخت وام مسکن به فرهنگيان
- تصويب افزايش ماليات بر درآمد اصناف
- گسترش خطوط اتوبوس‌رانى شهري
- .............
- .............
  ليد قياسى (مقايسه‌اى)
در اين ليد، اختلاف يا تشابه بين دو رويداد توأماً و مرتبط موردنظر است يا دو وضعيت به قياس درمى‌آيد.
مثال:
درحالى‌که تهران با هواى بهارى روزهاى زمستان را مى‌گذارند، شهرها و روستاهاى مازندران در پى بارش بيش از يک متر برف در محاصره قرار گرفتند.
  ليد ساده (مستقيم) و ليد عمقى
اين‌گونه ليدها چون ليدهاى پاسخ‌دهنده به عناصر خبر هستند، ساده و مستقيم به مهم‌ترين قسمت خبر مى‌پردازند با اين تفاوت که در ليد عمقى اطلاعات بيشترى درباره رويداد ذکر مى‌‌شود و طولانى‌تر از ليد ساده است.
مثال:
مجلس شوراء اسلامى لايحه اصلاح قانون اطلاق را با اکثريت آراء به تصويب رساند.
مثال:
مجلس شوراى اسلامى لايحه اصلاح قانون طلاق را با اکثريت آراء به تصويب رساند. براساس اين لايحه زنان مطلقه در نيمى از دارائى‌هاى همسر سابق خود سهيم مى‌شوند.
  ليد فشرده (متراکم) و ليد چندخبرى
ليدهاى فشرده و چند خبرى از جهت تراکم اخبار به هم شبيه هستند اما اين اختلاف که در ليد فشرده، تراکم اطلاعات يک رويداد با آگاهى‌هاى تقريباً هم‌‌طراز از نظر اهميت نگارش مى‌شود ولى ليد چند خبرى معمولاً براى خبرهاى تلفيقى يا گزارش‌هاى خبرى نوشته مى‌شود.
ليد چندخبرى معمولاً در گزارش‌هاى خبرى در مورد وقايع تعطيلات پايان هفته، گزارش‌هائى در مورد حوادث اجتماعى يا سياسى به‌کار مى‌رود.
مثال:
۲۸ کشته، ۴۰ ناپديد و ۲۰۰ ميليون ريال خسارت، نتيجه يک هفته بارندگى مداوم در مناطق جنوبى استان هرمزگان است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کودک سالم تر , مصطفی قنبرپور , شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه , نخیلات ریگان , مجامع سالانه , رسانه های غرب , معاونت غذا و دارو , هشدار سیلاب و تندباد , رویکردهای سیاسی , علیرضا مهرگان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آشنای غریب: روایتی از غربت امام عصر (ع) (گزیده‌ای از کتاب آفتاب در غربت) , بانک اطلاعاتی کتاب / عروسک تنهایی , بانک اطلاعاتی کتاب / خداوندان اندیشه سیاسی: قسمت اول: هگل, آگوست کنت, جان استوارت میل , موفقیت / زندگی / عشق / عظمت عشق , بانک اطلاعاتی کتاب / تمرین‌های طبقه‌بندی شده علوم تجربی (گام نو) سال دوم راهنمایی شامل: خلاصه‌ی فصل‌ها, مجموعه‌ای از کامل , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای گام به گام‌ دروس سال دوم فنی و حرفه‌ای (رشته‌ی مدیریت خانواده): ایمنی و کمکهای نخستین، روانشناسی عمومی، بهداشت فردی و عمومی ... , بانک اطلاعاتی کتاب / سال پنجم در مدرسه مالوری , فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۴ اوت سال ۱۷۳۶ ـ برقراری آرامش در خراسان بزرگتر , بانک اطلاعاتی کتاب / در خواب مسئولیت آغاز می‌شود , شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / شاعر / ابونصر علی بن احمد بن منصور اسدی طوسی ,

برخی منابع مهم خبری
alef.ir الف , alodoctor.ir الو دکتر , sharghdaily.ir روزنامه شرق , icana.ir خانه ملت , afkarpress.ir روزنامه افکار , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , fa.alalam.ir العالم , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , gsm.ir جی اس ام ,وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
پنکیک سبزیجات با خامه و سالسا
● مواد لازم ▪ آرد سفید یک ویک دوم پیمانه ▪ آرد ذرت یک دوم پیمانه ▪ بیکینگ پودر یک قاشق چایخوری ▪ نمک یک قاشق چایخوری ▪ تخم مرغ ۶ عدد زرده وسفیده از هم جدا ▪ پنیر خامه ای ۱۸۰ گرم ▪ …