پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ / Thursday, 13 December, 2018

انتخاب اطلاعیه‌ها


اطلاعيه‌ها، اعلاميه‌ها، بيانيه‌ها و پيام‌ها مطالبى هستند که در ظاهر به‌صورت آماده در اختيار رسانه‌هاى خبرى قرار مى‌گيرند ولى نياز به گزينش و بازنويسى دارند.
هر روز ده‌ها اطلاعيه، بيانيه و نظاير (Publicity releases)، آن از طرف روابط عمومى سازمان‌ها و مؤسسه‌ها، احزاب و اداره‌هاى دولتى و خصوصى به روزنامه‌ها مى‌رسد که اگر تمامى آنها چاپ شود، احتمالاً چندين صفحه روزنامه را اشغال خواهد کرد. بسيارى از اين اطلاعيه‌ها براى فرستندگان آنان جنبه تبليغاتى دارد. به‌عنوان مثال، احزاب و جمعيت‌هاى سياسى يا غيرسياسى با انتشار بيانيه‌ها يا اطلاعيه‌ها‌ى گوناگون کوشش در جلب حمايت مردم به جمعيت خود را دارند، اما در اين ميان، اطلاعيه‌هائى هم منتشر مى‌‌شوند که براى مردم جنبه هشدار يا آگاهى دارد.
مثلاً وقتى وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکى در اطلاعيه‌اى شايعه شيوع يک بيمارى مسرى را در کشور تکذيب مى‌کند، مطالب اين اطلاعيه همه افراد جامعه را در برمى‌گيرد و براى اين وزارتخانه جنبه تبليغاتى ندارد.
  انتخاب اطلاعيه‌ها
به‌طورکلى هرگونه مطلبى از قبيل اطلاعيه‌ها که به روزنامه مى‌رسد، ابتدا بايد به دقت خوانده شود. روزنامه‌ها معمولاً بيش از نيمى از اين‌گونه اطلاعيه‌ها را يا چاپ نمى‌کنند يا اگر چاپ کنند تنها به نوشتن خلاصه‌اى از آن اکتفاء مى‌کنند. يکى از دلايل اين امر اين است که اکثر اطلاعيه‌ها يا ارزش خبرى لازم را ندارند يا حاوى مطالب زائد هستند و تنها جاى خبرهاى مهمتر را مى‌گيرند. بنابراين در درجه اول، بايد اطلاعيه‌هائى را که داراى 'ارزش خبري' هستند از اطلاعيه‌هائى که ارزش خبرى لازم را ندارند، تفکيک کرد.
  شيوه تنظيم اطلاعيه‌ها
خبرنويس پس از اينکه مشخص کرد اطلاعيه ارزش خبرى لازم را دارد، بايد آن را بخواند و از نظر خبرنويسى صلاح کند. در بسيارى از موارد، يک اطلاعيه پنج صفحه‌اى را مى‌توان در سه يا چهار پاراگراف خلاصه کرد و تنها مطلب خبرى آن را ارائه داد.
در تنظيم اطلاعيه‌هائى که ارزش خبرى لازم را دارند، مناسب‌ترين شيوه نگارش 'سبک هرم وارونه' است. خبرنويس بايد مطالبى را که اهميت و ارزش خبرى دارند از مطالب ديگر متمايز و مطالب مهم را با توجه به اصول نگارش به سبک هرم وارونه تنظيم کند يعنى چکيده مهم‌ترين مطلب را در ليد خبر قرار دهد و بقيه مطالب را هم با توجه به اهميت آنها از بالا به پائين تنظيم کند. بايد توجه داشت همان‌طور که خبرنويس بايد مطالب بى‌اهميت را حذف کند، در مواردى هم ممکن است اطلاعيه ناقص باشد. در اين‌گونه موارد، لازم است با ارسال‌کننده اطلاعيه تماس گرفت و اطلاعات لازم را براى نوشتن يک خبر جامع و کامل به‌دست آورد و چون تنظيم يک خبر، به عناصر خبر (که، کجا، کي، چه، چرا، چگون) توجه داشت. بايد ديد که آيا اطلاعيه به سؤال‌هاى عناصر خبر پاسخ داده است يا خير؟ در مواردى هم ممکن است احتياج به سابقه رويداد باشد که بايد از آرشيو کمک گرفت.
با وجود همه اينها، اطلاعيه‌هاى مطبوعاتى براى روزنامه‌ها يک منبع مهم اطلاعاتى محسوب مى‌شوند. روزنامه اگر به دلايل گوناگون اطلاعيه را چاپ نکند، حداقل مى‌داند که در يک حزب، جمعيت، سازمان، اداره، وزارتخانه و ديگر مراکز سياسى و غيرسياسى چه مى‌گذرد و در واقع يک منبع خبرى به‌شمار مى‌رود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
لیله الرغایب , همکاری های دفاعی , کل یالدار , انتخاب رشته , دادگاه بابک زنجانی , موسسه صبا , زاغچه , نمایشگاه بین المللی اصفهان , کفن‌‌و‌دفن , اداره کل محیط زیست کرمانشاه ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / از مناظره چه باک ! , علوم انسانی , روانشناسی , روانشناسی‌ شخصیت / سیری در دنیای حسادت , بانک اطلاعاتی کتاب / پرونده هسته‌ای ایران: روندها و نظرها , علمی و آموزشی , آموزش و پرورش , مدیریت آموزش ـ مدارس / زنگ ورزش؛ مظلوم ابدی! , بهداشت و درمان , دارو و درمان , دارو و درمان ـ تحقیق و پژوهش / تهیه لیپوزوم‌های فوزوژنیک حاوی سیکلوسپورین A و ارزیابی اثرات ایمونوساپرسیوی آن در کشت سلول‌های T انسانی , فرهنگی و هنری , میراث‌فرهنگی و تاریخی , اعتقادات و باورها / عدد ‌سرنوشت من کد‌ام است؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / A.B.C: workbook , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش جامع: شیمی (1) دوره پیش‌دانشگاهی , شخصیت‌ها , علمی , پزشک و طبیب / محمود ، محمدبن عبدالله‌‌بن محمود طبیب حکیم شیرازی , بانک اطلاعاتی کتاب / کلیات منتهی‌الامال: در زندگانی و شرح احوال چهارده معصوم سلام الله علیها (جلد 1 و 2) ,

برخی منابع مهم خبری
farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , siasatrooz.ir سیاست روز , mosalas.ir مثلث , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , parsine.com پارسینه , javanonline.ir روزنامه جوان , rokna.ir رکنا , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , tarafdari.ir طرفداری ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».