جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 22 June, 2018

درمان


  بيمارى مفصلى نوروپاتيک
به‌نام مفصل شارکو (Charcot's Disease) هم معروف است. نوعى آرتروپاتى شديداً مخرب است که در مفاصل فاقد حس درد و وضعيت اتفاق مى‌افتد. اين بيمارى مى‌تواند در نوروپاتى ديابتي، تابس‌دورساليس، سيرنگوميلي، آميلوئيدوز و ضايعه اعصاب نخاعى يا محيطى روى دهد. معمولاً در يک مفصل منفرد شروع مى‌شود ولى ممکن است به مفاصل ديگر گسترش يابد. افيوژن مفصل معمولاً غير التهابى است ولى مى‌تواند هموراژيک باشد. در راديوگرافى مى‌توان جذب استخوانى يا تشکيل استخوان جديد همراه با دررفتگى و فراگمانتاسيون استخوانى را مشاهده کرد.
  درمان
ثابت نگه‌داشتن مفصل، جوش دادن به روش‌هاى جراحى ممکن است عملکرد را بهبود بخشد.
  پلى‌کندريت عودکننده
نوعى اختلال ايديوپاتيک که با التهاب راجعه ساختمان‌هاى غضروفى مشخص مى‌گردد. تظاهرات اصلى شامل ديگرى گوش و بينى با ناهنجارى‌هائى به‌صورت گوش نرم و بينى زينى‌شکل، التهاب و کلاپس حلقه‌هاى غضروفى تراشه و برونش و پلى‌آرتريت حمله‌اى و غير قرينه بدون ايجاد دفرميتى است. علائم ديگر اسکلريت، کونژنکتيويت، ايريت، کراتيت، نارسائى آئورت، گلومرولونفريت و ساير علائم واسکوليت سيستميک است. شروع بيمارى عمدتاً ناگهانى و به‌صورت ظهور التهاب غضروفى در ۲-۱ محل است. تشخيص به‌صورت بالينى است و با نمونه‌بردارى غضروف مبتلا تأييد مى‌گردد. معيارهاى تشخيصى هم طراحى شده‌اند.
  درمان
گلوکوکورتيکوئيد (پردنيزون ۶۰-۴۰ mg/d و متعاقب آن قطع تدريجي) مى‌توان علائم حاد را سرکوب کند و شدت / فرکانس عودها را کاهش دهد. در بيمارانى که پاسخى به درمان نمى‌دهند يا نياز به دوز بالاى گلوکوکورتيکوئيد دارند مى‌توان داروهاى سيتوتوکسيک را در نظر گرفت. برخى اثرات درمانى متوترکسات را در اين بيمارى کشف کرده‌اند.
  استئوآرتروپاتى هيپرتروفيک
سندرمى که شامل تشکيل استخوان جديد از پريوست، کلابينگ انگشتان و آرتريت است. بش از همه همراه با کارسينوم ريه ديده مى‌شود ولى در بيمارى مزمن ريه يا کبد، بيمارى قلبي، ريوى يا کبدى مادرزادى بچه‌ها و به اشکال ايديوپاتيک و خانوادگى هم اتفاق مى‌افتد. علائم شامل سوزش و درد مبهمى است که در ديستال اندام‌ها بارزتر است. در راديوگرافى ضخيم‌شدگى پريوستئال همراه با تشکيل استخوان جديد در انتهاى ديستال استخوان‌هاى بلند مشاهده مى‌گردد.
  درمان
تعيين و درمان اختلال همراه، آسپيرين، NSAIDs، ساير ضدٌ دردها، واگوتومى يا بلوک عصبى به طريقه پرکوتانئوس مى‌توانند در رفع علائم کمک کنند.
  فيبروميالژى
اختلالى شايع که با درد واضح يا مبهم، خشکى تنه و اندام‌ها و وجود تعدادى نقاط دردناک مشخص مى‌گردد. در زنان شايع‌تر از مردان است. عمدتاً با اختلال خواب همراه است. تشخيص به‌صورت بالينى است. در ارزيابى بيمار نقاط دردناک در بافت نرم کشف مى‌گردد ولى هيچ اختلال مفصلى عينى در معاينه، آزمايشات يا راديوگرافى وجود ندارد.
  درمان
بنزوديازپين‌ها يا داروهاى سه‌حلقه‌اى براى اختلال خواب، درمان‌هاى موضعى (گرما، ماساژ، تزريق موضعى در نقاط دردناک)، NSAIDs.
  سندرم ديستروفى رفلکسى سمپاتيکى (RSDS)
سندرم درد و تندرنسى که معمولاً در دست و پا مى‌باشد و همراه با ناپايدارى وازوموتور، تغييرات تروفيک پوست، و دمينراليزاسيون سريع استخوان است. به‌طور عمده به‌دنبال رويدادى زمينه‌ساز (تروماى موضعي، انفارکتوس ميوکارد، سکته مغزى يا آسيب اعصاب محيطي) ايجاد مى‌شود. تشخيص زودرس و درمان بيماران مى‌تواند در جلوگيرى از ناتوانى مؤثر باشد.
  درمان
درمان شامل کنترل درد، استفاده از گرما يا سرما، ورزش، بلوک عصب سمپاتيک و مصرف کوتاه‌مدت پردنيزون با دوز بالا همراه با فيزيوتراپى است.
  پلى‌ميالژيا روماتيکا (PMR)
سندرمى بالينى که با درد مبهم و خشکى صبحگاهى کمربند شانه‌اي، کمربند لگنى يا گردن به‌مدت بيش از يک ماه، افزايش ESR و پاسخ سريع به پردنيزولون با دوز کم (۱۵mg در روز) مشخص مى‌گردد. به‌ندرت قبل از ۵۰ سالگى روى مى‌دهد. PMR مى‌تواند همراه با آرتريت ژانت‌سل (تمپورال) باشد که در اين حالت نياز به دوز بالاترى از پردنيزولون دارد. ارزيابى بيمار شامل تاريخچه‌اى دقيق براى مشخص کردن علائم مطرح‌کننده آرتريت ژانت سل، ESR، آزمايشاتى براى رد فرآيندهاى ديگر از قبيل SPEP, CPK, CBC, ANA, RF و تست‌هاى عملکردى کليه، کبد و تيروئيد است.
  درمان
بيماران به‌سرعت با تجويز پرنيزولون - ۲۰-۱۰ mg در روز - بهبود مى‌يابند ولى ممکن است براى ماه‌ها تا سال‌ها نياز به درمان باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
افزایش نرخ صادرات بر واردات , بمب صوتی , اظهارت رضاداد درباره‌ی حضور حیدریان در سینما , ولادیمیرناباکوف , علي دايي , شهرفیلم , روز ملی صنعت , مراکز رای‌گیری , سازمان حفاظت محیط زیست , گشت زنی ,

مقالات پربیننده امروز
اقتصاد و بازرگانی , بازاریابی , بازاریابی الكترونیكی / شش راهنمایی برای بازاریابی از طریق پست الکترونیکی , سیاسی , ایران , اجلاس‌ها و نشست‌ها / نشست سران خزر در تهران , بانک اطلاعاتی کتاب / ترجمه و شرح صحیفه کامله سجادیه , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش گام به گام زبان فارسی (3) سال سوم متوسطه: رشته‌ی ادبیات و علوم انسانی , سیاسی , ایران , انتخابات / مزد وحدت , بانک اطلاعاتی کتاب / رمز اشک: اشک‌های پیامبر اسلام (ص) , بانک اطلاعاتی کتاب / عربی در سفر = العربیه فی السفر: مکالمات و اصطلاحات روزمره عربی, یا, بهترین مجموعه گفتاری در سفر با. , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی دوسالانه تاریخ - جغرافیا - تعلیمات اجتماعی: اول راهنمایی: شامل جدول فراوانی سوال‌ها و بودجه‌بندی امتحان‌ها، نکته‌های آموزشی، ... , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , اینترنت / اصطلاحات اینترنت , بانک اطلاعاتی کتاب / پسر استاد موچول ,

برخی منابع مهم خبری
irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , bartarinha.ir برترینها , rouydad24.ir رویداد 24 , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , icana.ir خانه ملت , kojaro.com کجارو , farsnews.ir خبرگزاری فارس , musicema.com موسیقی ما , namehnews.ir نامه نیوز , armanshargh.ir آرمان شرق ,وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!