سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 January, 2019

اتیولوژی


  اتيولوژى
اتيولوژى کاهش ترشح هورمون تيروئيد به‌دليل نارسائى تيروئيد (هيپوتيروئيدى اوليه) يا بيمارى هيپوفيزى يا هيپوتالاموسى (هيپوتيروئيدى ثانويه) است (جدول - علل هيپوتيروئيدى -). در تيرئيديت بدون علامت يا تحت حاد امکان هيپوتيروئيدى گذرا وجود دارد. هيپوتيروئيدى تحت بالينى حالتى است که در آن سطح هورمون تيروئيدى طبيعى و TSH به‌طور خفيف بالا است. على‌رغم نام بيمارى تعدادى از بيماران علائم خفيفى دارند. در TSH بالاتر و T4 آزاد پائين علائم وضوح بيشترى مى‌يابند که به آن هيپوتيروئيدى بالينى (يا آشکار) مى‌گويند. در مناطق با کمبود يد، بيمارى خودايمنى و علل اياتروژنيک شايع‌ترين علل هستند.
  جدول علل هيپوتيروئيدى
اوليه
هيپوتيروئيدى خودايمني: تيروئيديت هاشيموتو، تيروئيديت آتروفيک
اياتروژنيک: درمان با يد ۱۳۱، تيروئيدکتومى ساب‌توتال يا توتال، پرتوتابى خارجى گردن در لنفوم يا کانسر
داروها: يد زياد (نظير مواد حاجب حاوى يد و آميودارون)، ليتيوم، داروهاى ضدٌ تيروئيدي، - آمينوساليسيليک اسيد، اينتنرفرون الفا و سيتوکاين‌هاى ديگر، آمينوگلوتتمايد
هيپوتيروئيدى مادرزادى: نبود غده تيروئيد يا وجود تيروئيد نابه‌جا، ديس‌هورمونوژنز، جهش TSH-R
کمبود يد
اختلالات ارتشاحي: آميلوئيدوز، سارکوئيدوز، هموکروماتوز، اسکلرودرمي، سيستينوز، تيروئيديت ريدل
گذرا
تيروئيديت ساکت نظير تيروئيديت پس از زايمان
تيروئيديت تحت حاد
قطع درمان با تيروکسين در افرادى با تيروئيد سالم
پس از درمان با 131I يا تيروئيدى ساب‌توتال در بيمارى گريوز
ثانويه
کم‌کارى هيپوفيز:  تومورهاى جراحى يا پرتوتابى هيپوفيز، اختلالات ارتشاحى، سندرم شيهان، تروما، اشکال ژنتيکى ترکيبى از کموبدهاى هورمون‌هاى هيپوفيز
کموبد يا غيرفعال بودن ايزوله TSH
درمان با بکساروتن (Bexarotene)
بيمارى هيپوتالامس: تومورها: تروما، اختلالات ارتشاحى، ايديوپاتيک
توجه: TSH = هورمون محرکه تيروئيد، TSH-R = گيرنده TSH
  علائم بالينى
علائم بالينى علائم هيپوتيروئيدى شامل لتارژي، پوست و موى خشک، عدم تحمل به سرما، ريزش مو، اشکال در تمرکز، حافظه ضعيف، يبوست، افزايش وزن خفيف همراه با اشتهاى کم، تنگى‌نفس، خشونت صدا، کرامپ عضلانى و منوراژى است. در معاينه بالينى علائم اصلى عبارت از باردى‌کاردي، هيپرتانسيون دياستولى خفيف، طولانى شدن فاز شل شدن رفلکس‌هاى عمقى تاندون و اندام‌هاى محيطى سرد است. ممکن است به‌دليل افيوژن پريکارد کارديومگاى ديده شود. در شديدترين شکل بيمارى فرد صورت گرفته و بى‌حالت، موهاى کم‌پشت، پف دور چشم، زبان بزرگ و پوست رنگ‌پريده خميرى سرد دارد. اين وضعيت ممکن است به‌سمت هيپوترمى و استوپور (کوماى ميکزدمي) و افت تنفسى پيشروى کند. عوامل زمينه‌ساز ميکزدم عبارت از سرما، تروما، عفونت و تجويز مواد مخدر هستند.
  تشخيص
تشخيص کاهش T4 سرم در تمام انواع هيپوتيروئيدى مشترک است. TSH بالا شاخص حساسى در هيپوتيروئيدى اوليه است. خلاصه‌اى از بررسى‌هائى که براى تعيين وجود و علت هيپوتيروئيدى استفاده مى‌شود در شکل (- ارزيابى هيپوتيروئيدى -) فراهم آمده است. در ۹۵-۹۰ درصد بيماران مبتلا به هيپوتيروئيدى با واسطه خودايمنى آنتى‌بادى تيروئيد پراکسيداز (TPO) افزايش مى‌يابد. ممکن است کلسترول، فسفوکينازو لاکتيک دهيدروژناز سرم بالا باشد و در ECG برادى‌کاردي، QRS کم‌دامنه و T مسطح يا معکوس عرضه شود.
  درمان
در بزرگسالان زير ۶۰ سال فاقد بيمارى قلبى درمان را مى‌توان با ۱۰۰-۵۰ لووتيروکسين (T4) در روز شروع کرد. در افراد مسن يا مبتلايان به بيمارى شريان کرونرى شناخته شده دوز شروع لووتيروکسين ۲۵-۵/۱۲ μg است. براساس سطح TSH دوز را بايد هر ۸-۶ هفته به ميزان ۲۵-۵/۱۲ μg افزايش داد تا زمانى‌که TSH به سطح طبيعى برسد. دوز روزانه جايگزين معممول ۵/۱ μg/kg/d است. در زنانى که حين درمان حامله مى‌شوند بايد در هر سه ماهه TSH را چک کرد زيرا در طى حاملگى عمدتاً دوز مورد نياز افزايش مى‌يابد. عدم تشخيص و درمان هيپوتيروئيدى مادر مى‌تواند اثرات مضرى بر تکامل عصبى جنين داشته باشد. در ميگزدم بايد لووتيروکسين (۲۰۰μg) و ليوترونين (۲۵μg) را به‌صورت بولوس وريدى تجويز نمود و به‌دنبال آن روزانه ۱۰۰-۵۰ μg/d لووتيروکسين و ۱۰μg هر ۸ ساعت ليوترونين داد. هم‌زمان با هيدروکورتيزون (۵۰mg هر ۶ ساعت) براى اختلال ذخيره آدرنال، محافظت تنفسي، جليقه‌هاى فضائى و درمان عوامل زمينه‌ساز توصيه مى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سالگرد ارتحال آیت الله موسوی اردبیلی , تیم دوچرخه سواری پیشگامان یزد , جورج تنت , فیلم آرگو , بوئین میاندشت , سیفی , محروهای برون شهری , بازار آتی ارز , قطع روابط دیپلماتیک , جبیب مرادی ,

مقالات پربیننده امروز
کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , موتورهای جستجو / ساختار نمایه‌سازی در موتورهای کاوش وب , بانک اطلاعاتی کتاب / دین و زندگی دوم، سوم و پیش‌دانشگاهی , بانک اطلاعاتی کتاب / وحدت در آیینه مطبوعات , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , داستان / معصوم دوم , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد مالی , بورس / بررسی تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر شاخص قیمت سهام بورس اوراق بهادار تهران , بانک اطلاعاتی کتاب / مباحثی در اقتصاد خرد (بازارها, تعادل عمومی و اقتصاد رفاه) , اجتماعی , گردشگری , استان‌های ایران / اردبیل، شهر چشمه های آب گرم‌ , بانک اطلاعاتی کتاب / شیطنت‌های عاشقانه , بانک اطلاعاتی کتاب / پیرایش زنانه , بانک اطلاعاتی کتاب / اسکلیگ و بچه‌ها ,

برخی منابع مهم خبری
ensafnews.com انصاف نیوز , alodoctor.ir الو دکتر , isna.ir ایسنا , jamnews.ir جام نیوز , rokna.ir رکنا , sharghdaily.ir روزنامه شرق , car.ir کار(خودرو) , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , didarnews.ir دیدارنیوز , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.