دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 21 May, 2018

آئین‌نامه‌ها جهت سرمایه‌گذاری در منطقه


  آئين‌نامه اجرائى اخذ عوارض در مناطق آزاد تجارى - صنعتى
ماده ۱ - در اين آئين‌نامه واژه‌هاى زير به جاى عبارات مشروح به کار مى‌رود:
کشور: کشور جمهورى اسلامى ايران
منطقه: هريک از مناطق آزاد تجارى - صنعتى جمهورى اسلامى ايران
سازمان: سازمان هر منطقه آزاد تجارى - صنعتى جمهورى اسلامى ايران
اشخاص ساکن: اشخاص حقيقى يا حقوقى که محل زندگى يا فعاليت اقتصادى آنها در منطقه بوده يا داراى کارت اقامت در منطقه باشند.
ماده ۲ - عوارض مشروح زير توسط سازمان حسب مورد از اشخاص ساکن اخذ مى‌شود:
الف - عوارض شماره‌گذاري: وجوهى است که سازمان در قبال شماره‌گذارى وسايل نقليه زميني، متناسب با نوع وسيله، اخذ مى‌نمايد.
ب - عوارض سالانه: وجوهى است که سازمان از دارندگان وسايل نقليه زمينى متناسب با نوع وسيله اخذ مى‌نمايد.
پ - عوارض تردد: وجوهى است که سازمان سالانه از دارندگان وسايل نقليه با پلاک‌هاى ساير نقاط کشور در منطقه تردد مى‌کنند، اخذ مى‌نمايد. اين عوارض ممکن است در هر بار تردد يا در قالب صدور کارت تردد وسايل نقليه اخذ گردد.
ت - عوارض خروج: وجوهى است که سازمان از اشخاصى که به مقصد خارج از کشور از مرزهاى منطقه خارج مى‌شوند، به هنگام خروج دريافت مى‌دارد.
ث - عوارض مواصلاتي: وجوهى است که سازمان از دارندگان وسايل نقليه يا مؤسسات حمل و نقل بابت استفاده از پايانه‌هاى مواصلاتى ايجاد شده در منطقه اخذ مى‌نمايد.
ج - عوارض بندري: وجوهى است که سازمان در قبال ارائه تسهيلات بندرى براى حمل و نقل دريائى از استفاده‌کنندگان آنها دريافت مى‌دارد.
چ - عوارض فرودگاهي: وجوهى است که سازمان در قبال ارائه تسهيلات بندرى براى حمل و نقل دريائى از استفاده‌کنندگان آنها دريافت مى‌دارد.
ح - عوارض فعاليت (پذيره): وجوهى است که سازمان در قبال صدور و تمديد مجوز فعاليت در منطقه براى اشخاص حقيقى و حقوقى از آنها اخذ مى‌دارد.
خ - عوارض کالا: وجوهى است که سازمان از اشخاصى که قصد حمل کالا از منطقه به ساير نقاط کشور را دارند اخذ مى‌نمايد.
تبصره - اشخاص ساکن از پرداخت هرگونه عوارض معمول کشور به استثناء موارد فوق‌الذکر در محدوده منطقه آزاد معاف مى‌باشند.
ماده ۳ - عوارض موضوع ماده ۲ اين آئين‌نامه به حساب درآمد منطقه منظور مى‌گردد.
ماده ۴ - ميزان عوارض ماده ۲ اين آئين‌نامه از طرف هيئت مديره هر منطقه تعيين خواهد شد و به تصويب شوراء عالى مناطق آزاد تجارى - صنعتى خواهد رسيد.
  بخشى از آئين‌نامه فعاليت بانک‌هاى خصوصى و خارجى در مناطق آزاد
همه ارزها در مناطق آزاد ايران داراى منشاء خارجى هستند و تفکيک ارز از لحاظ منشاء داخلى و خارجى در اين مناطق وجود ندارد.
بانک‌ها در مناطق آزاد به‌عنوان يک بانک مستقل فعاليت مى‌کنند و اين به معناى اين است که بدون استفاده از ارز دولتى اقدام به گشايش اعتبار مى‌کنند و ارز آن را از طريق منابع خود يا از طريق مشترى تأمين خواهند کرد. به همين خاطر طبق آئين‌نامه اجرائى مى‌توانند در مورد اين گشايش اعتبارها به‌طور مستقل تصميم‌هاى لازم را اتخاذ کنند. به‌منظور رقابتى کردن فعاليت‌هاى بانک‌هاى خصوصى و خارجى در اين مناطق نرخ سود سپرده‌ها و تجهيز منابع بانکى افزايش مى‌دهد و در اين حالت ديگر مقررات ادارى ديکته شده‌اى وجود ندارد و بايد سياست‌هاى مناسب از سوى خود شعب بانک‌ها اتخاذ شود.
ايجاد اتاق پاياپاى براى انجام مبادلات بانکى و استقلال بانک‌ها هرکس بخواهد در مورد تأسيس بانک يا مؤسسات مالى اقدام کند بايد تقاضاى خود را به سازمان منطقه اعلام کند و سازمان نيز آن را به بانک مرکزى منعکس مى‌کند و بانک مرکزى نيز از نظر حرفه‌اى اين تقاضا را بررسى کرده و اگر اساسنامهٔ اين متقاضى براساس اساسنامه تيپ بانک مرکزى باشد، مانعى براى اخذ مجوز وجود نخواهد داشت. البته اعلام مجوز به متقاضى از سوى سازمان منطقه خواهد بود ولى قاعدتاً بانک مرکزى در همه کشور چه در مناطق آزاد و چه در غير مناطق آزاد به‌عنوان شخصيت ناظر بر مقررات است. بحث کفايت سرمايه براى مؤسسات مالى مطرح است و همچنين صلاحيت متقاضى جهت ايجاد شعب و بانک مدنظر است ليکن در اين زمينه به دليل اينکه در مناطق آزاد بايستى کارها سهل‌تر و روان‌تر باشد، تسهيلاتى نيز در جهت کاهش اتلاف وقت متقاضيان ايجاد خواهد شد.
دستورالعمل‌هاى اين آئين‌‌نامه در آيندهٔ نزديک به کليه بانک‌ها جهت اجراء ابلاغ مى‌گردد لکن از هم‌اکنون بانک‌ها مى‌توانند با مجهز کردن خود در مناطق آزاد به‌طور موقت نسبت به عمليات ارزى و گشايش اعتبار اقدام کنند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
طرد , لشکر سی , انتخابات 96 , جبالیا , صدای منوچهر انور , مرکز مهارت های دارویی , دوسر , فریضه الهی , کاوه مهدوی , ایراهیم حاتمی کیا ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / Sailor sam , اقتصاد و بازرگانی , کار و اشتغال , اشتغال زنان / تجربه های کار زنانه , بانک اطلاعاتی کتاب / برنامه‌ریزی نگهداری و تعمیرات (مدیریت فنی) , علم و زندگی , آیا می‌دانید که... , آیا می‌دانید / دل‌شکستگی یک دلفین به دلیل مرگ مربی‌اش , فرهنگی و هنری , کتاب و نشر , کتاب / برج , علم و زندگی , علوم انسانی , اقتصادی / حجم مبنا , بانک اطلاعاتی کتاب / طراحی و ارتباطات بصری: رهیافتی بر روش‌شناسی بصری , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ واژه‌نمای غزلیات سعدی به انضمام فرهنگ بسامدی (براساس متن غزلیات سعدی, تصحیح حبیب یغمائی) , بانک اطلاعاتی کتاب / تکنولوژی نانهای مسطح , بانک اطلاعاتی کتاب / رومئو و ژولیت ,

برخی منابع مهم خبری
irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , 90tv.ir نود , varzesh3.com ورزش سه , tabnak.ir تابناک , parsnews.com پارس نیوز , shabakeh-mag.com مجله شبکه , asianews.ir روزنامه آسیا , isna.ir ایسنا , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین ,وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!