جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ / Friday, 19 January, 2018

آئین‌نامه‌ها جهت سرمایه‌گذاری در منطقه


  آئين‌نامه اجرائى اخذ عوارض در مناطق آزاد تجارى - صنعتى
ماده ۱ - در اين آئين‌نامه واژه‌هاى زير به جاى عبارات مشروح به کار مى‌رود:
کشور: کشور جمهورى اسلامى ايران
منطقه: هريک از مناطق آزاد تجارى - صنعتى جمهورى اسلامى ايران
سازمان: سازمان هر منطقه آزاد تجارى - صنعتى جمهورى اسلامى ايران
اشخاص ساکن: اشخاص حقيقى يا حقوقى که محل زندگى يا فعاليت اقتصادى آنها در منطقه بوده يا داراى کارت اقامت در منطقه باشند.
ماده ۲ - عوارض مشروح زير توسط سازمان حسب مورد از اشخاص ساکن اخذ مى‌شود:
الف - عوارض شماره‌گذاري: وجوهى است که سازمان در قبال شماره‌گذارى وسايل نقليه زميني، متناسب با نوع وسيله، اخذ مى‌نمايد.
ب - عوارض سالانه: وجوهى است که سازمان از دارندگان وسايل نقليه زمينى متناسب با نوع وسيله اخذ مى‌نمايد.
پ - عوارض تردد: وجوهى است که سازمان سالانه از دارندگان وسايل نقليه با پلاک‌هاى ساير نقاط کشور در منطقه تردد مى‌کنند، اخذ مى‌نمايد. اين عوارض ممکن است در هر بار تردد يا در قالب صدور کارت تردد وسايل نقليه اخذ گردد.
ت - عوارض خروج: وجوهى است که سازمان از اشخاصى که به مقصد خارج از کشور از مرزهاى منطقه خارج مى‌شوند، به هنگام خروج دريافت مى‌دارد.
ث - عوارض مواصلاتي: وجوهى است که سازمان از دارندگان وسايل نقليه يا مؤسسات حمل و نقل بابت استفاده از پايانه‌هاى مواصلاتى ايجاد شده در منطقه اخذ مى‌نمايد.
ج - عوارض بندري: وجوهى است که سازمان در قبال ارائه تسهيلات بندرى براى حمل و نقل دريائى از استفاده‌کنندگان آنها دريافت مى‌دارد.
چ - عوارض فرودگاهي: وجوهى است که سازمان در قبال ارائه تسهيلات بندرى براى حمل و نقل دريائى از استفاده‌کنندگان آنها دريافت مى‌دارد.
ح - عوارض فعاليت (پذيره): وجوهى است که سازمان در قبال صدور و تمديد مجوز فعاليت در منطقه براى اشخاص حقيقى و حقوقى از آنها اخذ مى‌دارد.
خ - عوارض کالا: وجوهى است که سازمان از اشخاصى که قصد حمل کالا از منطقه به ساير نقاط کشور را دارند اخذ مى‌نمايد.
تبصره - اشخاص ساکن از پرداخت هرگونه عوارض معمول کشور به استثناء موارد فوق‌الذکر در محدوده منطقه آزاد معاف مى‌باشند.
ماده ۳ - عوارض موضوع ماده ۲ اين آئين‌نامه به حساب درآمد منطقه منظور مى‌گردد.
ماده ۴ - ميزان عوارض ماده ۲ اين آئين‌نامه از طرف هيئت مديره هر منطقه تعيين خواهد شد و به تصويب شوراء عالى مناطق آزاد تجارى - صنعتى خواهد رسيد.
  بخشى از آئين‌نامه فعاليت بانک‌هاى خصوصى و خارجى در مناطق آزاد
همه ارزها در مناطق آزاد ايران داراى منشاء خارجى هستند و تفکيک ارز از لحاظ منشاء داخلى و خارجى در اين مناطق وجود ندارد.
بانک‌ها در مناطق آزاد به‌عنوان يک بانک مستقل فعاليت مى‌کنند و اين به معناى اين است که بدون استفاده از ارز دولتى اقدام به گشايش اعتبار مى‌کنند و ارز آن را از طريق منابع خود يا از طريق مشترى تأمين خواهند کرد. به همين خاطر طبق آئين‌نامه اجرائى مى‌توانند در مورد اين گشايش اعتبارها به‌طور مستقل تصميم‌هاى لازم را اتخاذ کنند. به‌منظور رقابتى کردن فعاليت‌هاى بانک‌هاى خصوصى و خارجى در اين مناطق نرخ سود سپرده‌ها و تجهيز منابع بانکى افزايش مى‌دهد و در اين حالت ديگر مقررات ادارى ديکته شده‌اى وجود ندارد و بايد سياست‌هاى مناسب از سوى خود شعب بانک‌ها اتخاذ شود.
ايجاد اتاق پاياپاى براى انجام مبادلات بانکى و استقلال بانک‌ها هرکس بخواهد در مورد تأسيس بانک يا مؤسسات مالى اقدام کند بايد تقاضاى خود را به سازمان منطقه اعلام کند و سازمان نيز آن را به بانک مرکزى منعکس مى‌کند و بانک مرکزى نيز از نظر حرفه‌اى اين تقاضا را بررسى کرده و اگر اساسنامهٔ اين متقاضى براساس اساسنامه تيپ بانک مرکزى باشد، مانعى براى اخذ مجوز وجود نخواهد داشت. البته اعلام مجوز به متقاضى از سوى سازمان منطقه خواهد بود ولى قاعدتاً بانک مرکزى در همه کشور چه در مناطق آزاد و چه در غير مناطق آزاد به‌عنوان شخصيت ناظر بر مقررات است. بحث کفايت سرمايه براى مؤسسات مالى مطرح است و همچنين صلاحيت متقاضى جهت ايجاد شعب و بانک مدنظر است ليکن در اين زمينه به دليل اينکه در مناطق آزاد بايستى کارها سهل‌تر و روان‌تر باشد، تسهيلاتى نيز در جهت کاهش اتلاف وقت متقاضيان ايجاد خواهد شد.
دستورالعمل‌هاى اين آئين‌‌نامه در آيندهٔ نزديک به کليه بانک‌ها جهت اجراء ابلاغ مى‌گردد لکن از هم‌اکنون بانک‌ها مى‌توانند با مجهز کردن خود در مناطق آزاد به‌طور موقت نسبت به عمليات ارزى و گشايش اعتبار اقدام کنند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فیلم های رمانتیک , شکسپیر لستر , خروج اورانیوم , توله سگ هالک , جورج اچ. دبلیو. بوش , فتوای مفتی , فیلم آشغال های دوست داشتنی , تیم شهرداری تبریز , موزیک ویدیو , افزایش سرعت کامپیوتر ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سازمانهای بین‌المللی پولی و مالی (رشته مدیریت بازرگانی) , اقتصاد و بازرگانی / بازاریابی / بازاریابی / اهمیت اعتماد در بازاریابی رابطه‌ای و ایجاد مقیاسی جهت سنجش آن , بانک اطلاعاتی کتاب / دل آدمی و گرایشش به خیر و شر , بانک اطلاعاتی کتاب / درسهای فلسفه اخلاق , بانک اطلاعاتی کتاب / Tiny talk 2B: student book , بانک اطلاعاتی کتاب / Take off! 2: teacher's book , بانک اطلاعاتی کتاب / دفاع زمینی در ایران 1400 , بانک اطلاعاتی کتاب / عربی به زبان ساده: همراه با سوالات کنکور سال‌های گذشته در تمام رشته‌ها, شامل: 65 تمرین و حدود 1200 س , بانک اطلاعاتی کتاب / خانم کوچولوی دم‌دمی , بانک اطلاعاتی کتاب / جغرافیای مجامع زنان در جهان اسلام ,

برخی منابع مهم خبری
press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , baharnews.ir بهارنیوز , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , salamatnews.com سلامت نیوز , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , fararu.com فرارو , citna.ir سیتنا , tarafdari.ir طرفداری , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد ,وبگردی
کشتی قرآن مطلا سازگار با سیره نبوی یا سنت جاهلی
کشتی قرآن مطلا سازگار با سیره نبوی یا سنت جاهلی - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها