جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ / Friday, 19 October, 2018

عامل اتیولوژی (۲)


  طبقه‌بندى ويبريوکلرا
- سروتايپ‌هاى کلاسيک:
تمامى اعضاء حنس ويبريو داراى تاژک و بدين جهت حايز پادگن H هستند، ولى اين پادگن جهت طبقه‌بندى و شناسائى ويبرها مناسب نمى‌باشد. درحالى که پادگن‌هاى پيکره‌اى (سوماتيک) O در اين رابطه مفيدتر بوده، بنابراين، به‌وسيله آنتى‌سرم‌هاى ضد اين پادگن، ارگانيسم‌هاى مورد بحث را به شش گروه مختلف O1 تا O6طبقه‌بندى نموده‌اند. به‌طورى که خود ويبريوکلرا در گروه O1 قرار مى‌گيرد.
سروتيپ‌هاى کلاسيک، شامل: اگاوا (Ogava)، اينابا (Inaba) و هيکوژيما (Hikojima) مى‌باشند. اگاوا و اينابا نام بيمارانى است که براى اولين‌بار، اين سروتيپ‌ها در آنها تشخيص داده شده است، درحالى که هيکوژيما نام يکى از ايستگاه‌هاى قرنطينه واقع در کشور ژاپن است که براى اولين‌بار يکى از افراد حامل اين سروتيپ‌ را در آن مکان يافته‌اند. هر سه ميکروارگانيسم، حايز پادگن گروهى سوماتيک A هستند، درحالى که سروتيپ اگاوا داراى پادگن سوماتيک سروتيپى B نيز مى‌باشد و بنابراين، به سروتيپ AB موسوم است. درضمن به همين دلايل سروتيپ اينابا به AC و سروتيپ هيکوژيما به ABC نيز موسومند. بعلاوه، سروتيپ هيکوژيما حايز هر سه‌نوع پادگن B، A و C مى‌باشد.
- بيوتيپ التور:
التور، يکى از ايستگاه‌هاى قرنطينه واقع در سينئى مصر (Sini) است و اين بيوتيپ براى اولين‌بار در آن ايستگاه، شناسائى شده است. بيوتيپ التور، داراى خاصيت هموليتيک است و در مقابل پلى‌ميگزين B مقاوم مى‌باشد. در ضمن گلبول قرمز جوجه را آگلوتينه مى‌کند.
علاوه بر اختلاف‌هاى بيولوژى و بيوشيميائى که ويبريوى عامل التور، با سويه‌هاى کلاسيک دارد، تفاوت‌هاى اپيدميولوژيک مهمى هم بين آنها موجود مى‌باشد. براى مثال عامل التور مقاوم‌تر است و به‌مدت بيشترى در محيط آب، زنده مى‌ماند و در ضمن نسبت موارد عفونت ناشى از اين ميکروارگانيسم به موارد بيمارى حاصله بيشتر است و باعث موارد بيشترى از درجه‌هاى خفيف و عفونت بدون علامت مى‌شود و براى مدت طولانى‌ترى به ‌وسيله بيماران و حامل بدون علامت، در محيط منتشر مى‌شود و همچنين ممکن است باعث ايجاد حالت حاملى مزمن بشود. درحالى که اين حالت در انواع کلاسيک، نادر است.
- کلراهاى NAG و NCD و بيمارى غيرکلرائى (NCF):
چندين نوع ويبريوى ديگر نيز وجود دارد که قادر به ايجاد علايم شبه‌وبا در انسان مى‌باشند، ولى به گروه‌هاى پادگن O ديگرى متعلق بوده، با آنتى‌سرم O1 آگلوتينه نمى‌شوند و بنابر اين، به ويبريوهاى (Non agglutiating-NAG) موسوم هستند. بديهى است که اين ميکروارگانيسم‌ها به‌وسيله آنتى‌سرم‌هاى خودشان آگلوتينه مى‌گردند و درضمن پادگن A ارگانيسم‌هاى موردبحث شبيه اين پادگن‌ها، در ويبريوکلراى حقيقى است.
ويبريوهاى غيرکلرائى (NCV) همان ارگانيسم‌هاى NAG مى‌باشند، ولى بيمارى‌هاى (Non Cholera Disease-NCD) به بيمارى‌هاى شبه‌کلرائى اطلاق مى‌شود که در ابتدا ازنظر بالينى به‌عنوان وبا تشخيص داده مى‌شوند، ولى بعد از آن مشخص مى‌گردد که به‌وسيله ارگانيسم‌هاى غيرکلرائي، ايجاد شده است.
ويبريوهاى غير O1 قادر به ايجاد بيمارى اسهالى به‌طور کامل شبيه به‌وبا مى‌باشند، ولى اين سويه‌ها شايد با احتمال بيشترى به جريان خون، راه‌يابند. به‌طورى که در يک مورد برق‌آسا و کشندهٔ بيماري، ارگانيسم‌ را از آبسهٔ بزرگ کبدى جدا کرده‌اند. از طرفى يک نوزاد سه‌هفته‌اى مبتلا به مننژيتى که جان سالم، به‌در برده و دچار نارسايى شديد نورولوژيک گرديده، نيز دچار اينگونه عفونت‌ها بوده است.
گاهى ممکن است اپيدمى‌هاى ناشى از کُلراى O1 و غير O1 به‌طور همزمان در يک محل اتفاق افتد.
پرسش‌هاى بسيار زياد درمورد نحوه انتشار وَبا وجود داشته که تا اين اواخر بدون جواب مانده بود، براى مثال، بيمارى همه‌گير، حتى در مناطق بومى (آندميک) نيز با دوره‌هاى آرامشى همراه است که به‌مدت چندماه به‌طول مى‌انجامد و طى آن اثرى از وجود ويبريوکلرا در آب يا غذا نمى‌باشد و مخزن يا وسيلهٔ انتقال شناخته‌شده‌اى نيز موجود نيست. در ضمن اينکه آيا فقط حاملان مزمن انسانى هستند که باکترى را در فواصل بين همه‌گيرى‌ها حفظ مى‌کنند و يا محيط نيز مى‌تواند نقش مخزن وبا را ايفاء کند، مشخص نمى‌باشد.
چشم‌انداز کنونى درمورد چرخهٔ زندگى ويبريوکلرا در آب توانسته است جوابگوى برخى از اين پرسش‌ها باشد. مطالعه‌هاى اخير، حاکى از اين است که ويبريوکلرا در محيط آب به‌نوعى جلبک، حلزون، سخت‌پوست و زئوپلانکتون‌ها متصل بوده، در شرايط مساعد دما، درجهٔ شوري، و وجود مواد غذائى مناسب تکثير يافته، بدين وسيله به‌مدت چندين سال در چنين محيطى در شرايط زندگى آزاد و بدون نياز به انسان به حيات خود ادامه مى‌دهند، ولى درصورتى که شرايط نامساعد شود، از حالت فعال متابوليک به يک حالت نهفته (Dormant) تغيير وضعيت مى‌دهند، به‌طورى که در محيط کشت استاندارد و حتى محيط‌هاى غنى‌شده قابل کشت نمى‌باشد و در عين حال قادر به ادامه حيات و تداوم بقاء در شرايط سخت مى‌باشد و تنها با بهره‌گيرى از فناورى ايمنوفلورسانس و استفاده از پادتن‌هاى مونوکونال مى‌توان ويبريوهاى نهفته را شناسائى کرد. اين تغيير حالت فعال به غيرفعال و به‌عبارت ديگر قابل‌کشت به غيرقابل کشت، در شرايط آزمايشگاهى و در انسان‌هاى داوطلب نيز به‌اثبات رسيده است. درمجموع، اين شکل‌ها نسبت به کلرينه‌کردن آب نيز مقاوم هستند و مخازن انساني، مى‌توانند نقشى در تداوم آلودگى محيط آب و بروز همه‌گيرى وبا داشته باشند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مسابقات هاپکیدو , حر منصوری , دکتر پیمان جبلی , مسابقات قهرمانی جهان وزنه برداری 2017 , شبکه تولید , حیوانی , سمینار هم اندیشی , تنیس زنان , کمیته عالی انتخابات , روزهای خرداد ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / الروح المجرد: فی ذکری الموحدالعظیم والعارف الکبیر الحاج السید هاشم الموسوی الحداد , بانک اطلاعاتی کتاب / هنردرمانی (هنر در روانشناسی و روانپزشکی) , بانک اطلاعاتی کتاب / زیارت‌نامه حضرت معصومه (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / چکمه‌های پدرم: خاطراتی از باورها و رفتار مستبدانه محمدرضا پهلوی , بانک اطلاعاتی کتاب / قرآن کریم , بانک اطلاعاتی کتاب / تحلیل فیلم , بانک اطلاعاتی کتاب / نغمه‌ها: پنجاه ترانه کودکان: مجموعه ترانه‌های بازی، لالایی، تولد، شادیانه و ... , بانک اطلاعاتی کتاب / شیمی عمومی , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , تلفن همراه , نرم افزار / بدون رقیب پیروز میدان شدن , بانک اطلاعاتی کتاب / قانون بودجه سال 1381 کل کشور: فهرست و مشخصات طرحهای جدید, اعتبار طرحهای تملک دارایی‌های ... ,

برخی منابع مهم خبری
javanonline.ir جوان آنلاین , rooyeshnews.com رویش , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , kojaro.com کجارو , varzesh3.com ورزش سه , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد ,وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی