یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ / Sunday, 16 December, 2018

عامل اتیولوژی (۲)


  طبقه‌بندى ويبريوکلرا
- سروتايپ‌هاى کلاسيک:
تمامى اعضاء حنس ويبريو داراى تاژک و بدين جهت حايز پادگن H هستند، ولى اين پادگن جهت طبقه‌بندى و شناسائى ويبرها مناسب نمى‌باشد. درحالى که پادگن‌هاى پيکره‌اى (سوماتيک) O در اين رابطه مفيدتر بوده، بنابراين، به‌وسيله آنتى‌سرم‌هاى ضد اين پادگن، ارگانيسم‌هاى مورد بحث را به شش گروه مختلف O1 تا O6طبقه‌بندى نموده‌اند. به‌طورى که خود ويبريوکلرا در گروه O1 قرار مى‌گيرد.
سروتيپ‌هاى کلاسيک، شامل: اگاوا (Ogava)، اينابا (Inaba) و هيکوژيما (Hikojima) مى‌باشند. اگاوا و اينابا نام بيمارانى است که براى اولين‌بار، اين سروتيپ‌ها در آنها تشخيص داده شده است، درحالى که هيکوژيما نام يکى از ايستگاه‌هاى قرنطينه واقع در کشور ژاپن است که براى اولين‌بار يکى از افراد حامل اين سروتيپ‌ را در آن مکان يافته‌اند. هر سه ميکروارگانيسم، حايز پادگن گروهى سوماتيک A هستند، درحالى که سروتيپ اگاوا داراى پادگن سوماتيک سروتيپى B نيز مى‌باشد و بنابراين، به سروتيپ AB موسوم است. درضمن به همين دلايل سروتيپ اينابا به AC و سروتيپ هيکوژيما به ABC نيز موسومند. بعلاوه، سروتيپ هيکوژيما حايز هر سه‌نوع پادگن B، A و C مى‌باشد.
- بيوتيپ التور:
التور، يکى از ايستگاه‌هاى قرنطينه واقع در سينئى مصر (Sini) است و اين بيوتيپ براى اولين‌بار در آن ايستگاه، شناسائى شده است. بيوتيپ التور، داراى خاصيت هموليتيک است و در مقابل پلى‌ميگزين B مقاوم مى‌باشد. در ضمن گلبول قرمز جوجه را آگلوتينه مى‌کند.
علاوه بر اختلاف‌هاى بيولوژى و بيوشيميائى که ويبريوى عامل التور، با سويه‌هاى کلاسيک دارد، تفاوت‌هاى اپيدميولوژيک مهمى هم بين آنها موجود مى‌باشد. براى مثال عامل التور مقاوم‌تر است و به‌مدت بيشترى در محيط آب، زنده مى‌ماند و در ضمن نسبت موارد عفونت ناشى از اين ميکروارگانيسم به موارد بيمارى حاصله بيشتر است و باعث موارد بيشترى از درجه‌هاى خفيف و عفونت بدون علامت مى‌شود و براى مدت طولانى‌ترى به ‌وسيله بيماران و حامل بدون علامت، در محيط منتشر مى‌شود و همچنين ممکن است باعث ايجاد حالت حاملى مزمن بشود. درحالى که اين حالت در انواع کلاسيک، نادر است.
- کلراهاى NAG و NCD و بيمارى غيرکلرائى (NCF):
چندين نوع ويبريوى ديگر نيز وجود دارد که قادر به ايجاد علايم شبه‌وبا در انسان مى‌باشند، ولى به گروه‌هاى پادگن O ديگرى متعلق بوده، با آنتى‌سرم O1 آگلوتينه نمى‌شوند و بنابر اين، به ويبريوهاى (Non agglutiating-NAG) موسوم هستند. بديهى است که اين ميکروارگانيسم‌ها به‌وسيله آنتى‌سرم‌هاى خودشان آگلوتينه مى‌گردند و درضمن پادگن A ارگانيسم‌هاى موردبحث شبيه اين پادگن‌ها، در ويبريوکلراى حقيقى است.
ويبريوهاى غيرکلرائى (NCV) همان ارگانيسم‌هاى NAG مى‌باشند، ولى بيمارى‌هاى (Non Cholera Disease-NCD) به بيمارى‌هاى شبه‌کلرائى اطلاق مى‌شود که در ابتدا ازنظر بالينى به‌عنوان وبا تشخيص داده مى‌شوند، ولى بعد از آن مشخص مى‌گردد که به‌وسيله ارگانيسم‌هاى غيرکلرائي، ايجاد شده است.
ويبريوهاى غير O1 قادر به ايجاد بيمارى اسهالى به‌طور کامل شبيه به‌وبا مى‌باشند، ولى اين سويه‌ها شايد با احتمال بيشترى به جريان خون، راه‌يابند. به‌طورى که در يک مورد برق‌آسا و کشندهٔ بيماري، ارگانيسم‌ را از آبسهٔ بزرگ کبدى جدا کرده‌اند. از طرفى يک نوزاد سه‌هفته‌اى مبتلا به مننژيتى که جان سالم، به‌در برده و دچار نارسايى شديد نورولوژيک گرديده، نيز دچار اينگونه عفونت‌ها بوده است.
گاهى ممکن است اپيدمى‌هاى ناشى از کُلراى O1 و غير O1 به‌طور همزمان در يک محل اتفاق افتد.
پرسش‌هاى بسيار زياد درمورد نحوه انتشار وَبا وجود داشته که تا اين اواخر بدون جواب مانده بود، براى مثال، بيمارى همه‌گير، حتى در مناطق بومى (آندميک) نيز با دوره‌هاى آرامشى همراه است که به‌مدت چندماه به‌طول مى‌انجامد و طى آن اثرى از وجود ويبريوکلرا در آب يا غذا نمى‌باشد و مخزن يا وسيلهٔ انتقال شناخته‌شده‌اى نيز موجود نيست. در ضمن اينکه آيا فقط حاملان مزمن انسانى هستند که باکترى را در فواصل بين همه‌گيرى‌ها حفظ مى‌کنند و يا محيط نيز مى‌تواند نقش مخزن وبا را ايفاء کند، مشخص نمى‌باشد.
چشم‌انداز کنونى درمورد چرخهٔ زندگى ويبريوکلرا در آب توانسته است جوابگوى برخى از اين پرسش‌ها باشد. مطالعه‌هاى اخير، حاکى از اين است که ويبريوکلرا در محيط آب به‌نوعى جلبک، حلزون، سخت‌پوست و زئوپلانکتون‌ها متصل بوده، در شرايط مساعد دما، درجهٔ شوري، و وجود مواد غذائى مناسب تکثير يافته، بدين وسيله به‌مدت چندين سال در چنين محيطى در شرايط زندگى آزاد و بدون نياز به انسان به حيات خود ادامه مى‌دهند، ولى درصورتى که شرايط نامساعد شود، از حالت فعال متابوليک به يک حالت نهفته (Dormant) تغيير وضعيت مى‌دهند، به‌طورى که در محيط کشت استاندارد و حتى محيط‌هاى غنى‌شده قابل کشت نمى‌باشد و در عين حال قادر به ادامه حيات و تداوم بقاء در شرايط سخت مى‌باشد و تنها با بهره‌گيرى از فناورى ايمنوفلورسانس و استفاده از پادتن‌هاى مونوکونال مى‌توان ويبريوهاى نهفته را شناسائى کرد. اين تغيير حالت فعال به غيرفعال و به‌عبارت ديگر قابل‌کشت به غيرقابل کشت، در شرايط آزمايشگاهى و در انسان‌هاى داوطلب نيز به‌اثبات رسيده است. درمجموع، اين شکل‌ها نسبت به کلرينه‌کردن آب نيز مقاوم هستند و مخازن انساني، مى‌توانند نقشى در تداوم آلودگى محيط آب و بروز همه‌گيرى وبا داشته باشند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ستاد بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی , توریسم سلامت , درختان مرکبات , سید جلال الدین اشرف , جاسوسی آمریکا از رییس‌جمهور برزیل , بازیکنان جدید استقلال , انجمن تصویرسازان ایران , حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان , بهسازی وضعیت معابر , مرکز تحقیقات کشاورزی گلستان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / شاعر کلیشه‌ای , بانک اطلاعاتی کتاب / واکنش‌های پری‌سیکلیک , بانک اطلاعاتی کتاب / دفتر تمرین فارسی: سوم دبستان , بانک اطلاعاتی کتاب / سوره مبارکه انعام و دعای توسل , بانک اطلاعاتی کتاب / احتیاط مصرف و تداخلات دارویی گیاهان دارویی براساس شواهد و مستندات , بانک اطلاعاتی کتاب / علوم قرآنی در آثار شهید مطهری , بانک اطلاعاتی کتاب / راز سلامتی و طول عمر , دین و اندیشه , دین و مذهب , ائمه اطهار و معصومین / چنین گفت فاطمه (س) , اقتصاد و بازرگانی , نیرو و انرژی , انرژی / جایگزین‌هایی ارزان , تفریح و سرگرمی , طالع بینی , طالع بینی روزانه / ۶ اردیبهشت ,

برخی منابع مهم خبری
vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , fa.alalam.ir العالم , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , chetor.com چطور , afkarpress.ir روزنامه افکار , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , gsm.ir جی اس ام , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , qudsonline.ir روزنامه قدس ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».