یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ / Sunday, 27 May, 2018

روزنامه‌های جهانگردی


حفظ روابط حسنه با مطبوعات، حائز اهميت و ضرورى است. اين امر وظيفه و مسئوليت کارکنان روابط عمومى دستگاه دولتى متولّى امور جهانگردى است. پراکنده نشدن اين فعاليت، و اينکه افراد مختلفى از طرف سازمان به شيوه‌اى ناهماهنگ با مطبوعات گفتگو کنند، نکته‌اى حائز اهميت است. مطبوعات بايد از طريق و از کانان يک دايرهٔ روابط عمومى متمرکز با اين دستگاه دولتى ارتباط برقرار کنند. در مورد تماس‌هاى مطبوعاتي، انعطاف‌هائى وجود دارد، اما کارکنان همواره بايد از رهنمودهاى کاملا تثبيت شده پيرورى و متابعت کنند.
دستگاه دولتى متولّى امور جهانگردى بايد مشاهده کند که مطبوعات دائماً از مسائل زير مطلع مى‌شوند:
- در مورد روندهاى رشد جهانگردي، تعداد جهانگردان، ميانگين مدت زمان اقامت، درآمدهاى ارزى خارجي، شغل‌هاى ايجاد شده و اثر جهانگردى بر توليد ناخالص دولتى و بر درآمدهاى دولت.
- در مورد مشارکت دولت در شکل‌دهى جهانگردى ـ طرح‌هاى جديد بخش دولتي، اصلاح خدمات اجتماعى به‌ويژه خدمات آموزشي، بهداشتى و طرح‌هاى زيربنائى جديد.
- در مورد حمايت جهانگردى از هنرها و فرهنگ معاصر، نظير جشنواره‌‌‌‌هاى فيلم، جشنواره‌هاى موسيقي، موفقيت‌هاى گروه‌هاى موسيقى محلي، خوانندگان، موسيقيدانان ديگر، نويسندگان، شاعران و هنرمندان.
- در مورد آيندهٔ اقدامات اصلاحى و گسترشي. جهانگردى براى آزمايش، حفظ و بهبود سطح کيفيت چه اقدامى مى‌کند؟ چه طرح‌هاى جديدى قرار است اجراء شود؟ کجا، به چه شکل و با چه تأثيراتي؟
  نشريات و کنفرانس‌هاى مطبوعاتى
دستگاه دورنگار (فاکس) اکنون روشى عالى براى توزيع مطبوعات ارائه مى‌کند. اين نشريات بايد در مورد همهٔ موضوعات مورد علاقه نوشته شده باشند و به‌سرعت ارسال و توزيع شوند. در اختيار قراردادن مواد بيش از نياز به رسانه‌ها بهتر از آن است که مواد به ميزان کافى به آنها نرسد. اگر چه هنوز به مطبوعات اختصاص داده مى‌شوند، اما بايد اين مواد را در اختيار راديو و تلويزيون قرار داد.
کارکنانى که مطالب مطبوعاتى را مى‌نويسند بايد بر همين اساس آموزش ببينند و به شيوهٔ مطبوعاتى صحيح مطلب بنويسند. بى‌نقص بودن مطالب و مقاله‌ها ضرورى و حائز اهميت است ـ بايد از شيوهٔ نوشتارى عالى برخوردار باشند و هيچ‌‌‌گونه اغلاط فاحش دستور زبانى نداشته باشند.
مطالب مطبوعات بايد براى عامهٔ مردم جذابيت داشته باشد. چاپ مطالبى ضعيف که فايده‌اى ندارند، کارى عبث است . مطالب مطبوعات بايد اخبارى جديد و به روز در مورد آنچه اتفاق افتاده است يا قرار است اتفاق بيفتد ارائه کنند.
اطلاعات بايد به همهٔ رسانه‌ها داده شود. اين تنگ‌فکرى است که کارى فقط با يک يا دو انتشارات مورد علاقه آغاز شود و ديگران ناديده گرفته شوند. البته اين موضوع، مانع توزيع گزينشى تعدادى از رسانه‌ها نمى‌شود. هيچ موضوعى وجود ندارد که بتواند علاقهٔ همه را جلب کند. يک دايرهٔ روابط عمومى که به خوبى سازمان يافته است بايد بداند کجا اقلام خاص را بفرستد و کجا نفرستد.
کنفرانس‌هاى مطبوعاتى نيز بايد ارزش برگزار شدن را داشته باشند. اخبارى که قرار است اعلام شود بايد اهميتى داشته باشد و مدير دستگاه دولتى متولّى امور جهانگردى بايد به‌عنوان سخنگو عمل کند.
کنفرانس مطبوعاتى بايد در جائى مناسب، با مکان راحتى براى نشستن و تجهيزات سمعى و بصرى مناسب برگزار شود. بايد همهٔ تسهيلات در اختيار مطبوعات قرار گيرد و با قهوه و خوراکى و نوشابه از آنها پذيرائى شود.
بسته موضوعات مهمى که قرار است دربارهٔ آنها بحث و بررسى شود، خوب است که دستگاه دولتى متولّى امور جهانگردى از اتحاديه‌هاى تجارى و حرفه‌اى نيز براى شرکت در اين کنفرانس‌ها دعوت به‌عمل آورد.
  روزنامه‌هاى جهانگردى
روزنامه‌هاى جهانگردى در سراسر جهان معمولاً به زبان انگليسى و به‌صورت هفتگى منتشر مى‌شوند. انگليسى به دومين زبان مرجع در سطح جهان تبديل شده است. در حالى که زبان مادرى چهارصد ميليون نفر انگليسى است، برآورد مى‌شود که چهارصد ميليون نفر ديگر در سراسر جهان، انگليسى را به‌عنوان زبان دوم صحبت مى‌کنند. چند صد ميليون نفر ديگر نيز به اين زبان آشنا هستند و قادر هستند در سطح ابتدائى ارتباط برقرار کنند.
بيشتر مواد چاپى مورد استفاده در امر بازاريابى معمولاً سه هدف را با هم در مى‌آميزند: اطلاع‌رساني، تبليغ و ترويج، و آموزش. اين موضوع در مورد روزنامه نيز صدق مى‌کند، اگر چه بخش اعظمى از اطلاعات را تنها مى‌توان به اخبار اختصاص داد.
روزنامهٔ جهانگردى گزيده‌هاى اخبار محلي، مطالبى در مورد جهانگردي، در مورد مکان‌ها، مردم و جاذبه‌هاى ديدنى چاپ و منعکس مى‌کند. اين روزنامه همچنين مطالبى در مورد رويدادها و مراسم، سرگرمى‌ها، کجا مى‌توان غذا خورد و چه چيزى را مى‌توان ديد، و مطالبى در مورد مشخصات و ويژگى‌هاى آن کشور منتشر مى‌کند. اين روزنامه ممکن است حاوى نقشه‌اى از شهر و منطقه باشد. همچنين مى‌تواند حاوى بخش ارتباط خوانندگان با سردبير و بسيارى از ويژگى‌هاى ديگر باشد. سردبيران روزنامه‌هاى جهانگردى بايد در تماس نزديک با دستگاه دولتى متولّى امور جهانگردى باشند. اين دستگاه دولتى نيز بايد به هر طريق ممکن به اين روزنامه‌ها کمک کند، و از آنها حمايت نمايد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اشرف یوسفی , خوش حساب , مسلمانان آمریکا , تصویر , مرگ مشکوک , اخلال گری , گام خطرناک , السا فیروزآذر , محمد بیدشکی , بیست و هشتم بهمن ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / دعای کمیل با ترجمه نظم و نثر فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای تدریس در دانشگاهها , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضیات پیش‌دانشگاهی , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ همراه پیشرو آریان‌پور: انگلیسی ـ فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / شرح زندگانی شاعران بزرگ , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش خط , بانک اطلاعاتی کتاب / گفتارهایی در اندیشه اجتماعی امام خمینی (ره) (با تاکید بر عدالت و توسعه) , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده اصول حسابداری (1 و 2) و حسابداری صنعتی: رشته‌های فنی و حرفه‌ای، کاردانش، داوطلبان آزمون کارشناسی ناپیوسته و داوطلبان کنکور ... , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ تخصصی حسابداری میر: جامع‌ترین فرهنگ موجود در ایران، شامل: 16000 واژه و اصطلاح , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۱۷ مارس ۱۹۹۱ ـ تجدید نظر در اساسنامه اتحادیه جمهوری های شوروی ,

برخی منابع مهم خبری
tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , qudsonline.ir روزنامه قدس , navad.net روزنامه نود , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , varzesh3.com ورزش سه ,وبگردی
گفتگوی حسین دهباشی با آیت الله سید کمال حیدری
گفتگوی حسین دهباشی با آیت الله سید کمال حیدری - خشت خام / نوبت چهلم و یکم / گفتگوی حسین دهباشی با آیت الله سید کمال حیدری / پخش اختصاصی از آپارات
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی!
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی! - کنگره حزب اعتماد ملی با حضور بزرگان اصلاحات مانند عارف، مطهری و حضرتی
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد - صادق زیباکلام می‌گوید: دوم خرداد به این دلیل نقطه عطف شد که مسئولین نظام بر روی حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری نظر داشتند، ولی مردم به سیدمحمد خاتمی رای دادند. ناطق نوری هفت میلیون و خاتمی ۲۰ میلیون یعنی حدود سه برابر نامزد مسئولین رای آورد. عبدالله ناصری نیز می‌گوید: ما امروز حجت الاسلام ناطق نوری، رقیب جدی ۲۱ سال پیش این گفتمان را در کنار گفتمان اصلاح طلبی می‌دانیم. این یکی از دستاورد‌های جنبش دوم…
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.