سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 21 August, 2018

روزنامه‌های جهانگردی


حفظ روابط حسنه با مطبوعات، حائز اهميت و ضرورى است. اين امر وظيفه و مسئوليت کارکنان روابط عمومى دستگاه دولتى متولّى امور جهانگردى است. پراکنده نشدن اين فعاليت، و اينکه افراد مختلفى از طرف سازمان به شيوه‌اى ناهماهنگ با مطبوعات گفتگو کنند، نکته‌اى حائز اهميت است. مطبوعات بايد از طريق و از کانان يک دايرهٔ روابط عمومى متمرکز با اين دستگاه دولتى ارتباط برقرار کنند. در مورد تماس‌هاى مطبوعاتي، انعطاف‌هائى وجود دارد، اما کارکنان همواره بايد از رهنمودهاى کاملا تثبيت شده پيرورى و متابعت کنند.
دستگاه دولتى متولّى امور جهانگردى بايد مشاهده کند که مطبوعات دائماً از مسائل زير مطلع مى‌شوند:
- در مورد روندهاى رشد جهانگردي، تعداد جهانگردان، ميانگين مدت زمان اقامت، درآمدهاى ارزى خارجي، شغل‌هاى ايجاد شده و اثر جهانگردى بر توليد ناخالص دولتى و بر درآمدهاى دولت.
- در مورد مشارکت دولت در شکل‌دهى جهانگردى ـ طرح‌هاى جديد بخش دولتي، اصلاح خدمات اجتماعى به‌ويژه خدمات آموزشي، بهداشتى و طرح‌هاى زيربنائى جديد.
- در مورد حمايت جهانگردى از هنرها و فرهنگ معاصر، نظير جشنواره‌‌‌‌هاى فيلم، جشنواره‌هاى موسيقي، موفقيت‌هاى گروه‌هاى موسيقى محلي، خوانندگان، موسيقيدانان ديگر، نويسندگان، شاعران و هنرمندان.
- در مورد آيندهٔ اقدامات اصلاحى و گسترشي. جهانگردى براى آزمايش، حفظ و بهبود سطح کيفيت چه اقدامى مى‌کند؟ چه طرح‌هاى جديدى قرار است اجراء شود؟ کجا، به چه شکل و با چه تأثيراتي؟
  نشريات و کنفرانس‌هاى مطبوعاتى
دستگاه دورنگار (فاکس) اکنون روشى عالى براى توزيع مطبوعات ارائه مى‌کند. اين نشريات بايد در مورد همهٔ موضوعات مورد علاقه نوشته شده باشند و به‌سرعت ارسال و توزيع شوند. در اختيار قراردادن مواد بيش از نياز به رسانه‌ها بهتر از آن است که مواد به ميزان کافى به آنها نرسد. اگر چه هنوز به مطبوعات اختصاص داده مى‌شوند، اما بايد اين مواد را در اختيار راديو و تلويزيون قرار داد.
کارکنانى که مطالب مطبوعاتى را مى‌نويسند بايد بر همين اساس آموزش ببينند و به شيوهٔ مطبوعاتى صحيح مطلب بنويسند. بى‌نقص بودن مطالب و مقاله‌ها ضرورى و حائز اهميت است ـ بايد از شيوهٔ نوشتارى عالى برخوردار باشند و هيچ‌‌‌گونه اغلاط فاحش دستور زبانى نداشته باشند.
مطالب مطبوعات بايد براى عامهٔ مردم جذابيت داشته باشد. چاپ مطالبى ضعيف که فايده‌اى ندارند، کارى عبث است . مطالب مطبوعات بايد اخبارى جديد و به روز در مورد آنچه اتفاق افتاده است يا قرار است اتفاق بيفتد ارائه کنند.
اطلاعات بايد به همهٔ رسانه‌ها داده شود. اين تنگ‌فکرى است که کارى فقط با يک يا دو انتشارات مورد علاقه آغاز شود و ديگران ناديده گرفته شوند. البته اين موضوع، مانع توزيع گزينشى تعدادى از رسانه‌ها نمى‌شود. هيچ موضوعى وجود ندارد که بتواند علاقهٔ همه را جلب کند. يک دايرهٔ روابط عمومى که به خوبى سازمان يافته است بايد بداند کجا اقلام خاص را بفرستد و کجا نفرستد.
کنفرانس‌هاى مطبوعاتى نيز بايد ارزش برگزار شدن را داشته باشند. اخبارى که قرار است اعلام شود بايد اهميتى داشته باشد و مدير دستگاه دولتى متولّى امور جهانگردى بايد به‌عنوان سخنگو عمل کند.
کنفرانس مطبوعاتى بايد در جائى مناسب، با مکان راحتى براى نشستن و تجهيزات سمعى و بصرى مناسب برگزار شود. بايد همهٔ تسهيلات در اختيار مطبوعات قرار گيرد و با قهوه و خوراکى و نوشابه از آنها پذيرائى شود.
بسته موضوعات مهمى که قرار است دربارهٔ آنها بحث و بررسى شود، خوب است که دستگاه دولتى متولّى امور جهانگردى از اتحاديه‌هاى تجارى و حرفه‌اى نيز براى شرکت در اين کنفرانس‌ها دعوت به‌عمل آورد.
  روزنامه‌هاى جهانگردى
روزنامه‌هاى جهانگردى در سراسر جهان معمولاً به زبان انگليسى و به‌صورت هفتگى منتشر مى‌شوند. انگليسى به دومين زبان مرجع در سطح جهان تبديل شده است. در حالى که زبان مادرى چهارصد ميليون نفر انگليسى است، برآورد مى‌شود که چهارصد ميليون نفر ديگر در سراسر جهان، انگليسى را به‌عنوان زبان دوم صحبت مى‌کنند. چند صد ميليون نفر ديگر نيز به اين زبان آشنا هستند و قادر هستند در سطح ابتدائى ارتباط برقرار کنند.
بيشتر مواد چاپى مورد استفاده در امر بازاريابى معمولاً سه هدف را با هم در مى‌آميزند: اطلاع‌رساني، تبليغ و ترويج، و آموزش. اين موضوع در مورد روزنامه نيز صدق مى‌کند، اگر چه بخش اعظمى از اطلاعات را تنها مى‌توان به اخبار اختصاص داد.
روزنامهٔ جهانگردى گزيده‌هاى اخبار محلي، مطالبى در مورد جهانگردي، در مورد مکان‌ها، مردم و جاذبه‌هاى ديدنى چاپ و منعکس مى‌کند. اين روزنامه همچنين مطالبى در مورد رويدادها و مراسم، سرگرمى‌ها، کجا مى‌توان غذا خورد و چه چيزى را مى‌توان ديد، و مطالبى در مورد مشخصات و ويژگى‌هاى آن کشور منتشر مى‌کند. اين روزنامه ممکن است حاوى نقشه‌اى از شهر و منطقه باشد. همچنين مى‌تواند حاوى بخش ارتباط خوانندگان با سردبير و بسيارى از ويژگى‌هاى ديگر باشد. سردبيران روزنامه‌هاى جهانگردى بايد در تماس نزديک با دستگاه دولتى متولّى امور جهانگردى باشند. اين دستگاه دولتى نيز بايد به هر طريق ممکن به اين روزنامه‌ها کمک کند، و از آنها حمايت نمايد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
بهداشت درمان , بازیگر مختارنامه , اینده , غربا بیز , حسین میرابیان , رفسنجان و انار , نظامی روس , اقدام تروریستی در لندن , نمایش پرواز شماره 754 , زهرا حسینی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / ملکه مارها: قصه‌های مشرق زمین , بانک اطلاعاتی کتاب / جاودانه‌ها: متن دوزبانه , اقتصاد و بازرگانی , صنایع نفت و گاز , نفت / بازی دلارهای نفتی , بانک اطلاعاتی کتاب / خصائص الفاطمیه: ویژگی‌های حضرت فاطمه زهرا (س) , بانک اطلاعاتی کتاب / روش اجرائی درجه‌بندی و صدور پروانه بهره‌برداری تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه کنکورهای ریاضیات بسیج (رشته علوم تجربی) 460 سوال چهارگزینه‌ای همراه با پاسخ تشریحی , بانک اطلاعاتی کتاب / سیب , سیاسی , تاریخ سیاسی , دوران مشروطه / مورگان شوستر و اولتیماتوم روسیه , بانک اطلاعاتی کتاب / مناجات امیرالمومنین علی (ع): زیارت امین‌الله ـ دعای‌عهد , بانک اطلاعاتی کتاب / افسردگی ,

برخی منابع مهم خبری
yjc.ir باشگاه خبرنگاران , tebyan.net تبیان , fanousnews.com فانوس نیوز , zoomit.ir زومیت , mizanonline.com خبرگزاری میزان , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , karyab.net کاریاب , khorasannews.com روزنامه خراسان ,وبگردی
ویدئو / قهرمان زن ایرانی در جاکارتا
ویدئو / قهرمان زن ایرانی در جاکارتا - صداوسیما در اتفاقی کم‌سابقه، مسابقه زهرا کیانی عضو تیم زنان ووشوی ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا را زنده پخش کرد. زهرا کیانی ۱۹ ساله در سبک تالو حرکات بسیار زیبایی راانجام داد و موفق به کسب مدال نقره این مسابقات شد.
جنجال ساشا پسر سفیر !
جنجال ساشا پسر سفیر ! - ساشا سبحانی که فرزند سفیر پیشین ایران در ونزوئلاست در این ویدئو می‌گوید: تا کی می‌خواهید حسادت کنید، به جای بد و بیراه نوشتن برای من بروید پول در بیاورید، اگر نمی‌توانید پول دربیاورید، نمی‌توانید زندگی کنید، بروید بمیرید. تمام!
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند - به فاصله چندسال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشورمان داشت و همواره تکذیب می‌شد، بالاخره مشخص شد که تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی بوده است؛ واقعیتی عجیب که موجب بروز ابهامات فراوانی می‌شود.
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.