سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 11 December, 2018

آسیت


   انواژيناسيون
عبارت است از فرو رفتن قسمتى از روده در قسمت ديگر که به‌وسيله حرکات دودى روده تشديد مى‌شود. شروع بيمارى ناگهانى و بيشتر در کودکان ديده مى‌شود، درد شديد، استفراغ، رنگ‌پريدگى و بى‌قرارى از جمله علائم اين بيمارى است.
   سيلياک
از بيمارى‌ەاى روده‌اى است که در نتيجه بدى جذب غذا به‌وجود مى‌آيد. علت بيمارى وجود ماده‌اى به نام گلوتن است که در آرد گندم و جو موجود بوده و اين بيماران قادر به تحمل آن نيستند. بى‌اشتهايي، توقف رشد و نمو، لاغري، کم‌خوني، شکم برآمده، مدفوع، پرحجم و متعفن از جمله علائم اين بيمارى است.
   انگل‌هاى روده‌اى
آسکاريس، کرمک يا اکسيور، کرم‌هاى قلاب‌دار، تريشين و کرم کدو از انگل‌هاى روده‌اى شايع به‌شمار مى‌روند که هر کدام با علائم و اختلالاتى در بدن همراه است. مثلاً کرم‌هاى قلاب‌دار در رشد جسمى و روانى انسان اثر مى‌گذارند و کم‌خونى شديدى ايجاد مى‌کنند که زمينه را براى ابتلاء به بيمارى‌هاى متعددى فراهم مى‌سازند. آسکاريس مى‌تواند انسداد روده ايجاد کند و يا با راه رفتن به نقاط ديگر بدن مانند مجارى صفراوى و پرده صفاق، بيمارى‌هاى وخيم‌ترى ايجاد نمايد. هم‌چنين اکسيور مسؤول ايجاد مواردى از آپانديسيت در انسان است.
   آسيت
عبارت است از جمع‌ شدن مايع در حفره شکم که در اثر بيمارى‌هاى کبدي، قلبى و کليوى ايجاد مى‌شود.
   يرقان
زرد شدن پوست و مخاط سفيده چشم را که در نتيجه افزايش ماده رنگى يا پيگمان‌‌هاى صفرا در خون است، زردى يا يرقان مى‌گويند. بسته شدن راه‌هاى صفرا، هموليز گلبول‌هاى قرمز خون و بيمارى‌هاى کبد از علل اصلى ايجاد يرقان به‌شمار مى‌روند.
  سيروز کبدى
بيمارى مزمنى است که با از بين رفتن تدريجى سلول‌هاى کبدى همراه مى‌باشد. رژيم غذايى بد و نادرست، انسداد طولانى مجارى صفراوي، بيمارى‌هاى عفونى مانند هپاتيت ويروسي، مصرف طولانى الکل، انباشته شدن کبد از آهن و مس از جمله علل اين بيمارى بوده و کوفتگى و خستگي، اختلال دستگاه گوارشي، عدم مقاومت در مقابل بيمارى‌ها، لاغرى و ناتواني، کبد و طحال بزرگ از علائم بيمارى به‌شمار مى‌روند.
  کله‌سيستيت
عبارت است از آماس کيسه‌صفرا که به‌ صورت حاد يا مزمن ديده مى‌شود. سنگ کيسه صفرا شايع‌ترين علت بيمارى بوده و درد شديد، تهوع و استفراغ، تب و لرز، افزايش گلبول‌هاى سفيد خون، سديمانتاسيون بالا، از جمله علائم اين بيمارى است.
   سنگ‌هاى صفراوى
بيمارى شايعى است و سنگ ممکن است در کيسه صفرا و يا مجراى کلدوک باشد. اين بيمارى در زنان شايع‌تر است. علت بيمارى در اکثر موارد نامعلوم بوده ولى عفونت، حاملگي، ديابت و چاقى را در به‌وجود آمدن اين سنگ‌ها بى‌تأثير نمى‌دانند.
   هپاتيت
آماس بافت کبد را گويند. در اغلب موارد تورم و آماس ياخته‌هاى کبد، بر مجارى صفراوى داخل کبد فشار آورده و خروج صفرا را از کبد دچار اختلال مى‌سازد که نتيجهٔ آن بروز يرقان مى‌باشد.
   اسهال
عارضه‌اى است که در آن حرکات دودى روده‌ها تشديد و تسريع مى‌شود و در نتيجه دفعات دفع مدفوع بيشتر شده و با درد کم يا زياد همراه است. رعايت اصول بهداشت فردى و تغذيه صحيح تا حدود زيادى در جلوگيرى از ابتلاء به اسهال مؤثر است.
   يبوست
اين عارضه که عبارت از خشکى مدفوع و ناراحتى در دفع آن است با رعايت اصول تغذيه صحيح، تمرينات ورزشى و نوشيدن کافى مايعات قابل پيشگيرى است.
  سوزش دل
اين عارضه يکى از معمول‌ترين ناراحتى‌هاى هاضمه است که با احساس درد در ناحيه سينه شناخته و مشخص مى‌شود. در اين موارد مقدارى از ترشحات معده وارد مرى گرديده، ناراحتى و تحريک اين ناحيه را باعث مى‌گردد.
ترس و اضطراب، دلواپسي، فعاليت زياد، افراط در استعمال الکل، دخانيات، چاى و قهوه از عوامل مؤثر در بروز اين ناراحتى است. اين عارضه به هيچ‌وجه با اختلالات قلب ارتباطى ندارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
شهر نصیبین , ماسالی , پیلان , پاکسازی کامل برنامه ها , تدفین شهدای گمنام در هرمزگان , هوشنگ خندان‌دل , ثمره برجام , انتخاب غرفه ایران در نمایشگاه گردشگری آلمان , مدیر اطلاعات , زمان و مکان مراسم تشییع کاسه‌ساز ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / الفوائد (دانستنی‌های عربی) شامل: اطلاعات عمومی درباره زبان عربی ... , اجتماعی , محیط زیست / اکوتوریسم- نجات‌ بخش‌ طبیعت‌ , بانک اطلاعاتی کتاب / احکام عمومی عقود و قراردادها , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۶ ژانویه سال ۱۹۰۱ ـ آخرین سرعت یک خودرو در سال۱۹۰۱ , بانک اطلاعاتی کتاب / با انتظار در خیمه‌اش درآییم , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب جامع زراعت، اصلاح نباتات، بیوتکنولوژی: اصلاح نباتات، ژنتیک، آمار و احتمالات , بانک اطلاعاتی کتاب / 50 نوع غذای فوری , بانک اطلاعاتی کتاب / گواهینامه بین‌المللی کاربری کامپیوتر (ICDL-XP) مهارت هفتم: اطلاعات و ارتباطات , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , فناوری اطلاعات / نگاهی به مدیریت فناوری اطلاعات در ایران و مشکلات و موانع پیش رو , بانک اطلاعاتی کتاب / خونه خاله عروسیه ,

برخی منابع مهم خبری
resalat-news.com روزنامه رسالت , parsine.com پارسینه , cinemapress.ir سینما پرس , parsnews.com پارس نیوز , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , khordadnews.ir خرداد نیوز , asriran.com عصرایران , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , farsnews.ir خبرگزاری فارس , entekhab.ir انتخاب ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».