سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 February, 2019

آسیت


   انواژيناسيون
عبارت است از فرو رفتن قسمتى از روده در قسمت ديگر که به‌وسيله حرکات دودى روده تشديد مى‌شود. شروع بيمارى ناگهانى و بيشتر در کودکان ديده مى‌شود، درد شديد، استفراغ، رنگ‌پريدگى و بى‌قرارى از جمله علائم اين بيمارى است.
   سيلياک
از بيمارى‌ەاى روده‌اى است که در نتيجه بدى جذب غذا به‌وجود مى‌آيد. علت بيمارى وجود ماده‌اى به نام گلوتن است که در آرد گندم و جو موجود بوده و اين بيماران قادر به تحمل آن نيستند. بى‌اشتهايي، توقف رشد و نمو، لاغري، کم‌خوني، شکم برآمده، مدفوع، پرحجم و متعفن از جمله علائم اين بيمارى است.
   انگل‌هاى روده‌اى
آسکاريس، کرمک يا اکسيور، کرم‌هاى قلاب‌دار، تريشين و کرم کدو از انگل‌هاى روده‌اى شايع به‌شمار مى‌روند که هر کدام با علائم و اختلالاتى در بدن همراه است. مثلاً کرم‌هاى قلاب‌دار در رشد جسمى و روانى انسان اثر مى‌گذارند و کم‌خونى شديدى ايجاد مى‌کنند که زمينه را براى ابتلاء به بيمارى‌هاى متعددى فراهم مى‌سازند. آسکاريس مى‌تواند انسداد روده ايجاد کند و يا با راه رفتن به نقاط ديگر بدن مانند مجارى صفراوى و پرده صفاق، بيمارى‌هاى وخيم‌ترى ايجاد نمايد. هم‌چنين اکسيور مسؤول ايجاد مواردى از آپانديسيت در انسان است.
   آسيت
عبارت است از جمع‌ شدن مايع در حفره شکم که در اثر بيمارى‌هاى کبدي، قلبى و کليوى ايجاد مى‌شود.
   يرقان
زرد شدن پوست و مخاط سفيده چشم را که در نتيجه افزايش ماده رنگى يا پيگمان‌‌هاى صفرا در خون است، زردى يا يرقان مى‌گويند. بسته شدن راه‌هاى صفرا، هموليز گلبول‌هاى قرمز خون و بيمارى‌هاى کبد از علل اصلى ايجاد يرقان به‌شمار مى‌روند.
  سيروز کبدى
بيمارى مزمنى است که با از بين رفتن تدريجى سلول‌هاى کبدى همراه مى‌باشد. رژيم غذايى بد و نادرست، انسداد طولانى مجارى صفراوي، بيمارى‌هاى عفونى مانند هپاتيت ويروسي، مصرف طولانى الکل، انباشته شدن کبد از آهن و مس از جمله علل اين بيمارى بوده و کوفتگى و خستگي، اختلال دستگاه گوارشي، عدم مقاومت در مقابل بيمارى‌ها، لاغرى و ناتواني، کبد و طحال بزرگ از علائم بيمارى به‌شمار مى‌روند.
  کله‌سيستيت
عبارت است از آماس کيسه‌صفرا که به‌ صورت حاد يا مزمن ديده مى‌شود. سنگ کيسه صفرا شايع‌ترين علت بيمارى بوده و درد شديد، تهوع و استفراغ، تب و لرز، افزايش گلبول‌هاى سفيد خون، سديمانتاسيون بالا، از جمله علائم اين بيمارى است.
   سنگ‌هاى صفراوى
بيمارى شايعى است و سنگ ممکن است در کيسه صفرا و يا مجراى کلدوک باشد. اين بيمارى در زنان شايع‌تر است. علت بيمارى در اکثر موارد نامعلوم بوده ولى عفونت، حاملگي، ديابت و چاقى را در به‌وجود آمدن اين سنگ‌ها بى‌تأثير نمى‌دانند.
   هپاتيت
آماس بافت کبد را گويند. در اغلب موارد تورم و آماس ياخته‌هاى کبد، بر مجارى صفراوى داخل کبد فشار آورده و خروج صفرا را از کبد دچار اختلال مى‌سازد که نتيجهٔ آن بروز يرقان مى‌باشد.
   اسهال
عارضه‌اى است که در آن حرکات دودى روده‌ها تشديد و تسريع مى‌شود و در نتيجه دفعات دفع مدفوع بيشتر شده و با درد کم يا زياد همراه است. رعايت اصول بهداشت فردى و تغذيه صحيح تا حدود زيادى در جلوگيرى از ابتلاء به اسهال مؤثر است.
   يبوست
اين عارضه که عبارت از خشکى مدفوع و ناراحتى در دفع آن است با رعايت اصول تغذيه صحيح، تمرينات ورزشى و نوشيدن کافى مايعات قابل پيشگيرى است.
  سوزش دل
اين عارضه يکى از معمول‌ترين ناراحتى‌هاى هاضمه است که با احساس درد در ناحيه سينه شناخته و مشخص مى‌شود. در اين موارد مقدارى از ترشحات معده وارد مرى گرديده، ناراحتى و تحريک اين ناحيه را باعث مى‌گردد.
ترس و اضطراب، دلواپسي، فعاليت زياد، افراط در استعمال الکل، دخانيات، چاى و قهوه از عوامل مؤثر در بروز اين ناراحتى است. اين عارضه به هيچ‌وجه با اختلالات قلب ارتباطى ندارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مهدی فیروزیان , انقلای اسلامی , رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی , خانه فرهنگ و ادب اصفهان , افزایش تراز دریاچه , افزایش تعداد اعضا , قیمت تضمنی گندم , آینتراخت , توسعه علمی , سید ابراهیم هاشم‌ورزی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / Longman Dictionary Of Contemporary English , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۳ اردیبهشت ـ برخی دیگر از رویدادهای ۲۳ آوریل , بانک اطلاعاتی کتاب / چه کسی پنهان‌تر ترا دوست دارد؟ (منظومه) , فرهنگی و هنری , معماری , آثار / برج های دوقلوی پتروناس , نشریات و مطبوعات , علمی ـ اطلاع‌رسانی , ماهنامه جهان گستر / جهان گستر ـ سال ششم شماره ۵۲، دی ۱۳۸۷ , بانک اطلاعاتی کتاب / گنج‌آزمون انگلیسی مخصوص سوم راهنمایی: جدیدترین تمرینات و نمونه سوالات انگلیسی شامل: صدها ... , بانک اطلاعاتی کتاب / چگونه بدن من کار می‌کند: اسکلت , فرهنگی و هنری , رادیو و تلویزیون , بازیگر / اولین بار با لباس کودکانه جلوی دوربین تلویزیون رفتم , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ شمسی / ۱۳ بهمن ۱۳۳۶ ـ ۷۶ میلیون پاوند درآمد ایران ازنفت در ۱۹۵۷ - درآمد سرانه امروز هر ایرانی از نفت خود در مقایسه با ۴۷ سال پیش , بانک اطلاعاتی کتاب / روزنامه خاطرات عین‌السلطنه: روزگار پادشاهی احمدشاه از تاج‌گذاری تا پایان حکومت علائ‌السلطنه ,

برخی منابع مهم خبری
iran-newspaper.com روزنامه ایران , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , resalat-news.com روزنامه رسالت , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , chetor.com چطور , qudsonline.ir روزنامه قدس , https: العالم , rouydad24.ir رویداد 24 , karyab.net کاریاب ,وبگردی
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.