جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ / Friday, 19 October, 2018

اپیدمیولوژی توصیفی و رویداد بیماری (۲)


  ميزان حمله‌هاى ثانويه
انتقال مؤثر ويروس به افراد حساس، مستلزم تماس طولانى و مکرر است. به‌طورى که طى مطالعه‌اى فقط يک‌نفر از پنج کودکى که تماس کوتاه‌مدتى با مورد ثابت‌شدهٔ بيمارى داشته‌اند، مبتلا گرديد. درحالى که ۱۶ نفر از ۱۷ نفرى که تماس مکرر و طولانى داشته‌اند، مبتلا شده‌اند.
  منابع و مخازن، نحوهٔ انتقال و دورهٔ قابليت سرايت
انسان، تنها ميزبان و مخزن شناخته‌شدهٔ ويروس سرخجه است، ولى مى‌توان عفونت تجربى را در بسيارى از حيوان‌هاى آزمايشگاهي، القا نمود. در محيط‌هاى بيمارستانى و بخصوص در بخش نوزادان، مبتلايان به سرخجهٔ مادرزادي، مخزن عفونت بيمارستان مى‌باشند و ويروس را ازطريق ترشح‌هاى بدن و ادرار در محيط، پخش مى‌نمايند.
انتشار ويروس سرخجه ازطريق استنشاق ريزقطره‌اى آلوده موجود در هوا - که خود از دستگاه تنفس مبتلايان به اين بيمارى سرچشمه گرفته است - صورت مى‌گيرد. يکبار تماس مختصر با افراد آلوده، جهت ابتلاى ديگران غالباً ناکافى بوده، به‌نظر مى‌رسد انتقال آن مستلزم تماس نزديک و طولانى با بيماران باشد. همچنين کسانى که عليه اين بيمارى واکسينه شده‌اند (عليرغم اينکه ويروس را تا مدت‌ها ازطريق ترشح‌هاى حلقى خود دفع مى‌نمايند)، ولى باعث آلودگى ديگران نمى‌شوند. شايان ذکر است که سرخجه ازطريق تماس غيرمستقيم با اشيايى که به‌تازگى به ترشح‌هاى بيني، حلق، خون، ادرار و مدفوع مبتلايان آغشته شده است نيز منتقل مى‌گردد.
ويروس سرخجه را توانسته‌اند از دوهفته قبل تا ۵ تا ۱۵ روز بعد از شروع بثورات پوستى از ترشح‌هاى حلق و بينى بيماران جدا نمايند، ولى حداکثر شدت انتقال عفونت از يک هفته قبل تا يک‌ هفته بعد از ظهور بثورات جلدى است. بيماران کم‌علامت يا افراد آلودهٔ بدون علامت نيز مانند بيماران داراى علايم واضح باليني، قادر به انتشار ويروس مى‌باشند و شيرخوارانى که مبتلا به عفونت مادرزادى گرديده‌اند (عليرغم وجود عيارهاى بالايى از پادتن خنثى‌کننده)، مى‌توانند تا ماه‌ها بعد از تولد، ويروس را ازطريق ادرار و ترشح‌هاى تنفسي، دفع نموده، باعث انتقال به ديگران بشوند و اين درحالى است که پادتن خنثى‌کننده با عيار بالايى در بدن اين شيرخواران، وجود دارد.
  انتشار جغرافيائى
  وضعيت بيمارى در ايران
طى مطالعه‌اى که در سال ۱۳۶۵ به‌وسيله پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه تهران بر روى يک هزارنفر از دختران ايراني، انجام شد، مشخص گرديده است که فقط حدود ۸/۱۸% دختران ۱۸-۱۵ ساله، درمقابل اين بيمارى ايمن نبوده و واجد پادتن ضدسرخجه با عيار کمتر از ۱۰/۱ بوده‌اند. همچنين مشخص شده است که ميزان ايمنى نسبت به سرخجه، در دختران شمال شهر تهران کمتر از ساير نقاط اين شهر بوده است که مى‌تواند ناشى از کمتربودن تراکم جمعيت و بالاتر بودن سطح بهداشت در شمال تهران باشد. همچنين از سال ۱۳۴۷ تاکنون پژوهش‌هاى زيادى درمورد اندازه‌گيرى سطح ايمنى جامعه در تهران، اصفهان، اهواز و... صورت گرفته است. همچنين در سال ۱۳۶۷ در تهران با يک اپيدمى روبلا مواجه و در اکثر مبتلايان، موفق به بررسى IgM گرديدند که خود، نشانگر آن است که فرد، به‌طور کامل حساس بوده و براى اولين‌بار، مبتلا شده است. البته مواردى هم از تزايد پادتن وجود داشته است بدون اينکه IgM آنها مثبت باشد، که نمايانگر عفونت مجدد، بوده است (انستيتو رازي). طى مطالعه‌ ديگرى که در زمينه سرواپيدميولوژى سرخجه در سال ۱۳۷۸ بر روى دختران کرمانشاهى در بدو ازدواج انجام شده است، مشخص گرديد که فقط ۸% آنان واجد پادتن محافظت‌کنندهٔ سرخجه مى‌باشند و درواقع ۲۰% آنان درمقابل اين بيماري، حساس هستند. بنابراين، چنين گفته شده است که در اينگونه جوامع، غربالگرى قبل از ازدواج صورت گيرد و دختران غيرايمنى که قصد ازدواج دارند، عليه سرخجه واکسينه گردند.
  وضعيت جهانى و منطقه‌اى بيمارى سرخجه و سندروم سرخجه مادرزادى
بررسى‌هاى سرواپيدميولوژي، حاکى از آن است که بيمارى سرخجه در تمامى نقاط جهان و من‌جمله در آفريقا، آسيا و آمريکا يافت مى‌گردد و در مناطق پرجمعيت جهان بصورت همه‌گير (اپيدميک)، يا بومى (آندميک) حادث مى‌شود.
نظام نظارتى سرخجه در ايالات متحدهٔ آمريکا، بر اين عقيده است که ويروس سرخجه در آمريکاى لاتين و کارائيب، انتشار دارد و علاوه بر اين، مواردى که در ايالات متحده يافت مى‌شود، ممکن است تنها قسمت بيرون از آبِ يک کوه يخ شناور باشد. با اين حال متأسفانه اطلاعات محدودى در رابطه با اپيدميولوژى سرخجه در آمريکا در دسترس است.
در سال ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶، مرکز اپيدميولوژى کارائيب، در ۷ کشور انتشار ويروس سرخجه را حتى در زنان آبستن ثابت کرد.
نظام نظارت منطقه‌اى سرخک، از سرخجه به‌عنوان يک معضل بهداشتى بزرگ ياد کرده است. در سال ۱۹۹۶ از کل موارد مشکوک به سرخک بررسى‌شده توسط آزمايشگاه‌ها، به‌عنوان تشخيص نهايى ۱۷% سرخجه داشتند. کشورهاى واجد بالاترين موارد مثبت سرخجه درنظام نظارتى عبارتند از: نيکاراگوئه (۳۸%)،السالوادور (۳۳%)،کاستاريکا (۳۲%) و پرو(۲۰%).
در مکزيک، ۲۶،۲۸۶ مورد سرخجه در سال ۱۹۹۶ و ۵۱،۱۵۷ مورد در سال ۱۹۹۵ گزارش شده است، اما وزارت بهداشت تخمين مى‌زند که به‌احتمالى هرساله بيش از ۲ ميليون مورد سرخجه دربين کودکان کمتر از ۱۵ سال روى مى‌دهد. در کلمبيا، هرساله به‌طور متوسط معادل ۷۰۰۰ مورد سرخجه از سال ۱۹۸۵ گزارش شده است. بيشترين جمعيت تحت تأثير، کودکان کمتر از ۵ ساله و پس از آنها کودکان بين سنين ۵ تا ۱۴ ساله هستند. در کلمبيا، ناهنجارى‌هاى مادرزادى يکى از۵ علت مرگ سنين ۰ تا ۵ ساله هستند که ازبين اينها کارديوپاتى مادرزادى در مقايسه با سندرم سرخجهٔ مادرزادى (CRS) رقمى بين ۵۹% و ۶۲% از کل ناهنجارى‌هايى را که در ۳ سال اخير رخ داده، شامل مى‌شود. در سال ۱۹۹۶ در کانادا، ۵مورد بيمارى CRS ثابت شده وجود داشته است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
باغ شاکر , محمد علی حیدریان , فلورایدتراپی , ممیزی , بودجه آتش نشانی , مدد جباری , چرخ صنعت و اقتصاد , جنجال در عروسی مجوز ورود به خانه ها ار گرفت , طراحان لباس ایرانی , گورساچ ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / 20 آزمون هوشیار صیانت: ویژه کنکور تیزهوشان , بانک اطلاعاتی کتاب / عمو نوروز , علوم انسانی , علوم اجتماعی , جامعه شناسی علم / تکنولوژی، تکنولوژیک نیست! , بانک اطلاعاتی کتاب / بابا ریش سفید , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان قدسی , بانک اطلاعاتی کتاب / خانواده پویا 6 , فرهنگ و جامعه , تمدن , تاریخ تمدن / تمدن بین النهرین - سومریان و بابلیان , بانک اطلاعاتی کتاب / حدیقه‌الآیات , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , شخصیت‌ها / دنیا را به ایران آورده‌ایم! , بانک اطلاعاتی کتاب / حقیقت ,

برخی منابع مهم خبری
sourehcinema.ir سوره سینما , ilna.ir ایلنا , musicema.com موسیقی ما , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , asianews.ir روزنامه آسیا , cup.ir کاپ , faradeed.ir فرادید , irna.ir ایرنا , roozannews.ir روزنامه روزان , tabnak.ir تابناک ,وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی