جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ / Friday, 21 September, 2018

استفاده در صنعت


صنعت مرغدارى نقش بسيار مهمى در تبديل دانه‌ها و ساير محصولات به گوشت و تخم‌مرغ که مواد غذائى مفيدى براى انسان هستند، دارد. صنعت مرغدارى از چندين جهات داراى اهيمت است. به‌عنوان يک منبع درآمد، منبع غذا، استفاده در صنعت.
   به‌عنوان يک منبع درآمد (شاخه‌اى از کارهاى کشاورزى)
با توجه به نحوه و لزوم سرمايهٔ اندک براى پرورش مرغ در اثر فروش انواع مختلف محصولات مرغ (Hen)، (جوجه Chicken، تخم‌مرغ، مرغ تخمگذار (Hen)، خروس (Cock (Rooster))، درآمد جانبى براى کشاورز تأمين مى‌شود.
   به‌عنوان منبع غذا
گوشت مرغ و تخم‌مرغ يکى از غذاهاى مرسوم، متداول، ارزان‌قيمت و با کيفيت خوب براى افراد بشرى بوده که به آسانى پخته شده و هميشه آماده پختن مى‌باشند.
تخم‌مرغ حاوى مقدار قابل توجهى پروتئينى با کيفيت بسيار خوب مى‌باشد که تمام اسيدهاى آمينه لازم جهت ادامهٔ زندگى و تأمين رشد را دارا است. علاوه بر اين، تخم‌مرغ منبع غنى آهن، فسفر مواد معدنى کمياب، ويتامين‌هاى K ،E ،A و تمام ويتامين‌هاى گروه B از جمله B۱۲ است و بعد از روعن جگر ماهى از نظر ويتامين D طبيعى در درجهٔ دوم اهميت قرار دارد و از نظر توليد انرژى در حد متوسط است، طورى که يک تخم‌مرغ به اندازهٔ متوسط در حدود ۷۷ کالرى انرژى توليد مى‌کند.
باتوجه به ارزش غذائى زياد تخم‌مرغ ميليون‌ها نفر از مردم دنيا، هر روزه از تخم‌مرغ به صور مختلف استفاده مى‌کنند.
گوشت مرغ غذائى اقتصادى با پخت سريع و از نظر ارزش غذائى بسيار خوب است. از نظر ارزش غذائى مردم از گوشت بيشتر جهت تأمين پروتئين استفاده مى‌کنند، گوشت مرغ و بوقلمون در مقايسه با گوشت گاو مقدار پروتئين بيشترى دارد.
در جدول زير ترکيب غذائى گوشت گاو، مرغ، بوقلمون آورده شده است.
   جدول ترکيب غذائى گوشت پختهٔ گاو، مرغ، بوقلمون
پروتئين % چربى % آب % انرژى (کالرى)
گوشت بوقلمون (پاوند)
سينه ۳۴/۲ ۷/۵ ۵۸ ۹۲۵
ران ۳۰/۵ ۱۱/۶ ۵۶/۵ ۱۰۲۹
گوشت مرغ (پاوند)
سينه ۳۱/۵ ۱/۳ ۶۶ ۶۲۵
ران ۲۵/۴ ۷/۳ ۶۷ ۷۶۱
گوشت گاو (پاوند)
راسته ۲۷ ۱۳ ۵۹ ۱۰۵۶
ران ۲۱ ۳۲ ۴۶ ۱۷۰۴
   استفاده در صنعت
امروزه از تخم‌مرغ، گوشت مرغ و محصولات فرعى آن در صنايع مختلف استفاده مى‌کنند، تخم‌مرغانى که غيرقابل استفاده انسان هستند، براى تهيهٔ غذاى حيوانات به‌کار برده مى‌شوند. از تخم‌مرغ‌هاى نطفه‌دار براى تهيهٔ واکسن، سفيدهٔ تخم‌مرغ جهت توليد بعضى از مواد داروئي، زردهٔ تخم‌مرغ در تهيهٔ کيک. صابون شامپو، کرم‌هاى براق‌کننده، پوست و ...، پوست تخم‌مرغ به‌عنوان مکمل موادمعدنى در جيرهٔ غذائى دام و طيور، تقويت‌کنندهٔ خاک، پرها و قسمت‌هاى داخلى مرغ در تهيهٔ غذاى دام و طيور از غدد داخلى مرغ در تهيهٔ بعضى مواد شيميائى استفاده مى‌کنند. ۴. در تحقيقات، طيور به کمبود بعضى از مواد غذائى در جيرهٔ نسبت به موش‌هاى آزمايشگاهى بسيار حساس هستند، با توجه به ارزانى قيمت، کثرت و روش تکثير و تهيهٔ آن مى‌توان اکثر کارهاى تحقيقاتى را با هزينهٔ کم و در مدت زمان کوتاهى با مرغ انجام داد، علاوه بر اين، بسيارى از محققان عقيده دارند که احتياجات مواد مغذى طيور بسيار شبيه احتياجات غذاى انسان است. ۵. در مقايسه با حيواناتى مثل گاو، گوسفند که بيشتر توليد و فرآورده‌هاى آنها مصرف انسانى دارد، نسبت تبديل مواد غذائى به گوشت و تخم‌مرغ در مرغ بيشتر است که اين امر يکى از دلايل ارزان تمام شدن گوشت مرغ است. ۶. راندمان لاشه در مرغ در مقايسه با ساير حيوانات در حدود ۲۰% بيشتر است. اين مقدار در گاو ۵۵-۶۵%، در گوسفند ۴۵-۵۵% و در مرغ ۷۰-۸۵% است. ۷. امروزه نگهدارى و پرورش مرغ به طريقى مکانيزه و اتوماتيک شده است که يک فرد کارگر مى‌تواند در يک آشيانه به تنهائى بيش از ۱۰،۰۰۰ قطعهٔ مرغ تخم‌گذار را اداره بکند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تراب ذاکری , افتتاحیه هفته فیلم برزیل در تهران , شورای شهر ساری , پوشش نسل چهارم , مراسم اسکار 2015 , انجمن بازی ها و ورزش کودکان , پاراگلایدرسواری , اردوی تیم ملی کاراته , نکان ایمنی , آشپزی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب کار سوم تجربی سری دوم , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات درجه‌بندی شده علوم اجتماعی پیش‌دانشگاهی , هنر , هنر / مهم نیست که نابغه باشیم , اجتماعی , خانه و خانواده , تعلیم و تربیت / «ببخشید» و «متشکرم» را به کودکان بیاموزیم , بانک اطلاعاتی کتاب / پرسشهای چهارگزینه‌ای زبان و ادبیات فارسی عمومی پیش‌دانشگاهی (1) , بانک اطلاعاتی کتاب / قارچ‌شناسی مقدماتی , بانک اطلاعاتی کتاب / هرچه هستی بهترینی , بانک اطلاعاتی کتاب / طب جامع امام صادق (ع) , سیاسی , دیپلماسی , آمریکا / مسافر تل آویو , دین و اندیشه , دین و مذهب , ائمه اطهار و معصومین / سلام خدا بر علی (ع ) ,

برخی منابع مهم خبری
alodoctor.ir الو دکتر , iran-newspaper.com روزنامه ایران , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , roozannews.ir روزنامه روزان , shahrefarda.ir شهرفردا , taraznews.com تراز نیوز , snn.ir دانشجو , farspage.com ویژه‌نامه , cup.ir کاپ , mosalas.ir مثلث ,وبگردی
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت»
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت» - فیلم - روایت یک روحانی از هایده و ماجرای خواندن ترانه «علی ای همای رحمت» را در ویدئوی زیر ببینید.