سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 20 November, 2018

استفاده در صنعت


صنعت مرغدارى نقش بسيار مهمى در تبديل دانه‌ها و ساير محصولات به گوشت و تخم‌مرغ که مواد غذائى مفيدى براى انسان هستند، دارد. صنعت مرغدارى از چندين جهات داراى اهيمت است. به‌عنوان يک منبع درآمد، منبع غذا، استفاده در صنعت.
   به‌عنوان يک منبع درآمد (شاخه‌اى از کارهاى کشاورزى)
با توجه به نحوه و لزوم سرمايهٔ اندک براى پرورش مرغ در اثر فروش انواع مختلف محصولات مرغ (Hen)، (جوجه Chicken، تخم‌مرغ، مرغ تخمگذار (Hen)، خروس (Cock (Rooster))، درآمد جانبى براى کشاورز تأمين مى‌شود.
   به‌عنوان منبع غذا
گوشت مرغ و تخم‌مرغ يکى از غذاهاى مرسوم، متداول، ارزان‌قيمت و با کيفيت خوب براى افراد بشرى بوده که به آسانى پخته شده و هميشه آماده پختن مى‌باشند.
تخم‌مرغ حاوى مقدار قابل توجهى پروتئينى با کيفيت بسيار خوب مى‌باشد که تمام اسيدهاى آمينه لازم جهت ادامهٔ زندگى و تأمين رشد را دارا است. علاوه بر اين، تخم‌مرغ منبع غنى آهن، فسفر مواد معدنى کمياب، ويتامين‌هاى K ،E ،A و تمام ويتامين‌هاى گروه B از جمله B۱۲ است و بعد از روعن جگر ماهى از نظر ويتامين D طبيعى در درجهٔ دوم اهميت قرار دارد و از نظر توليد انرژى در حد متوسط است، طورى که يک تخم‌مرغ به اندازهٔ متوسط در حدود ۷۷ کالرى انرژى توليد مى‌کند.
باتوجه به ارزش غذائى زياد تخم‌مرغ ميليون‌ها نفر از مردم دنيا، هر روزه از تخم‌مرغ به صور مختلف استفاده مى‌کنند.
گوشت مرغ غذائى اقتصادى با پخت سريع و از نظر ارزش غذائى بسيار خوب است. از نظر ارزش غذائى مردم از گوشت بيشتر جهت تأمين پروتئين استفاده مى‌کنند، گوشت مرغ و بوقلمون در مقايسه با گوشت گاو مقدار پروتئين بيشترى دارد.
در جدول زير ترکيب غذائى گوشت گاو، مرغ، بوقلمون آورده شده است.
   جدول ترکيب غذائى گوشت پختهٔ گاو، مرغ، بوقلمون
پروتئين % چربى % آب % انرژى (کالرى)
گوشت بوقلمون (پاوند)
سينه ۳۴/۲ ۷/۵ ۵۸ ۹۲۵
ران ۳۰/۵ ۱۱/۶ ۵۶/۵ ۱۰۲۹
گوشت مرغ (پاوند)
سينه ۳۱/۵ ۱/۳ ۶۶ ۶۲۵
ران ۲۵/۴ ۷/۳ ۶۷ ۷۶۱
گوشت گاو (پاوند)
راسته ۲۷ ۱۳ ۵۹ ۱۰۵۶
ران ۲۱ ۳۲ ۴۶ ۱۷۰۴
   استفاده در صنعت
امروزه از تخم‌مرغ، گوشت مرغ و محصولات فرعى آن در صنايع مختلف استفاده مى‌کنند، تخم‌مرغانى که غيرقابل استفاده انسان هستند، براى تهيهٔ غذاى حيوانات به‌کار برده مى‌شوند. از تخم‌مرغ‌هاى نطفه‌دار براى تهيهٔ واکسن، سفيدهٔ تخم‌مرغ جهت توليد بعضى از مواد داروئي، زردهٔ تخم‌مرغ در تهيهٔ کيک. صابون شامپو، کرم‌هاى براق‌کننده، پوست و ...، پوست تخم‌مرغ به‌عنوان مکمل موادمعدنى در جيرهٔ غذائى دام و طيور، تقويت‌کنندهٔ خاک، پرها و قسمت‌هاى داخلى مرغ در تهيهٔ غذاى دام و طيور از غدد داخلى مرغ در تهيهٔ بعضى مواد شيميائى استفاده مى‌کنند. ۴. در تحقيقات، طيور به کمبود بعضى از مواد غذائى در جيرهٔ نسبت به موش‌هاى آزمايشگاهى بسيار حساس هستند، با توجه به ارزانى قيمت، کثرت و روش تکثير و تهيهٔ آن مى‌توان اکثر کارهاى تحقيقاتى را با هزينهٔ کم و در مدت زمان کوتاهى با مرغ انجام داد، علاوه بر اين، بسيارى از محققان عقيده دارند که احتياجات مواد مغذى طيور بسيار شبيه احتياجات غذاى انسان است. ۵. در مقايسه با حيواناتى مثل گاو، گوسفند که بيشتر توليد و فرآورده‌هاى آنها مصرف انسانى دارد، نسبت تبديل مواد غذائى به گوشت و تخم‌مرغ در مرغ بيشتر است که اين امر يکى از دلايل ارزان تمام شدن گوشت مرغ است. ۶. راندمان لاشه در مرغ در مقايسه با ساير حيوانات در حدود ۲۰% بيشتر است. اين مقدار در گاو ۵۵-۶۵%، در گوسفند ۴۵-۵۵% و در مرغ ۷۰-۸۵% است. ۷. امروزه نگهدارى و پرورش مرغ به طريقى مکانيزه و اتوماتيک شده است که يک فرد کارگر مى‌تواند در يک آشيانه به تنهائى بيش از ۱۰،۰۰۰ قطعهٔ مرغ تخم‌گذار را اداره بکند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اسپاسم عضلانی , اتو حرکت , قایقرانی کایاک , پاورلیفیتگ , پژوهشگاه علوم فضایی , پیام تبریک سرلشکر باقری به مناسبت روز پزشک , موالید , شوراهای روستایی , مهاندار , وصایای امام راحل ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مختلف الشیعه فی احکام الشریعه: النکاح و الطلاق و توابعه , بانک اطلاعاتی کتاب / نقشه‌کشی ساختمان به روش مدولار (پیمانه‌ای) مهارت فنی درجه "1": اسکلت فلزی - اسکلت بتنی , بانک اطلاعاتی کتاب / متن, ترجمه و شرح کامل رسائل شیخ انصاری 'به روش پرسش و پاسخ' (البرائه) , فرهنگی و هنری , هنرهای نمایشی , نقد ـ معرفی / جذابیت‌های فراموش شده , سیاسی , تاریخ سیاسی , شخصیتها / شهادت‌ آیت‌الله سید محمد علی قاضی‌ طباطبایی‌ , علمی و آموزشی , علم و دانش , توسعه‌ و رشد علم / تولید علم و بحران خروج نخبگان , فرهنگی و هنری , رادیو و تلویزیون , نقد ـ معرفی / فرهنگ عامه در فیلم یاداشتی بر بهترین فیلم کوتاه فیلم فجر , دین و اندیشه , احکام , احکام دین / مبانی تغییر احکام! , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۶ مهر ۱۳۸۶ ــ ۱۸ اکتبر ــ حکمران امریکایی عراق شرکتهای دولتی این کشور را می فروشد! , بانک اطلاعاتی کتاب / 4 سال کنکور علوم انسانی: منطبق بر تغییرات کنکور 84 - قابل استفاده‌ی داوطلبان سالی واحدی و ترمی واحدی: شامل سوال‌ها و پاسخ‌نامه کلیدی 9 دوره سوالات ... ,

برخی منابع مهم خبری
press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , alef.ir الف , tabnak.ir تابناک , fanousnews.com فانوس نیوز , icana.ir خانه ملت , vista.ir وبگردی , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , eghtesadnews.com اقتصادنیوز ,وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.