دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 18 February, 2019

استفاده در صنعت


صنعت مرغدارى نقش بسيار مهمى در تبديل دانه‌ها و ساير محصولات به گوشت و تخم‌مرغ که مواد غذائى مفيدى براى انسان هستند، دارد. صنعت مرغدارى از چندين جهات داراى اهيمت است. به‌عنوان يک منبع درآمد، منبع غذا، استفاده در صنعت.
   به‌عنوان يک منبع درآمد (شاخه‌اى از کارهاى کشاورزى)
با توجه به نحوه و لزوم سرمايهٔ اندک براى پرورش مرغ در اثر فروش انواع مختلف محصولات مرغ (Hen)، (جوجه Chicken، تخم‌مرغ، مرغ تخمگذار (Hen)، خروس (Cock (Rooster))، درآمد جانبى براى کشاورز تأمين مى‌شود.
   به‌عنوان منبع غذا
گوشت مرغ و تخم‌مرغ يکى از غذاهاى مرسوم، متداول، ارزان‌قيمت و با کيفيت خوب براى افراد بشرى بوده که به آسانى پخته شده و هميشه آماده پختن مى‌باشند.
تخم‌مرغ حاوى مقدار قابل توجهى پروتئينى با کيفيت بسيار خوب مى‌باشد که تمام اسيدهاى آمينه لازم جهت ادامهٔ زندگى و تأمين رشد را دارا است. علاوه بر اين، تخم‌مرغ منبع غنى آهن، فسفر مواد معدنى کمياب، ويتامين‌هاى K ،E ،A و تمام ويتامين‌هاى گروه B از جمله B۱۲ است و بعد از روعن جگر ماهى از نظر ويتامين D طبيعى در درجهٔ دوم اهميت قرار دارد و از نظر توليد انرژى در حد متوسط است، طورى که يک تخم‌مرغ به اندازهٔ متوسط در حدود ۷۷ کالرى انرژى توليد مى‌کند.
باتوجه به ارزش غذائى زياد تخم‌مرغ ميليون‌ها نفر از مردم دنيا، هر روزه از تخم‌مرغ به صور مختلف استفاده مى‌کنند.
گوشت مرغ غذائى اقتصادى با پخت سريع و از نظر ارزش غذائى بسيار خوب است. از نظر ارزش غذائى مردم از گوشت بيشتر جهت تأمين پروتئين استفاده مى‌کنند، گوشت مرغ و بوقلمون در مقايسه با گوشت گاو مقدار پروتئين بيشترى دارد.
در جدول زير ترکيب غذائى گوشت گاو، مرغ، بوقلمون آورده شده است.
   جدول ترکيب غذائى گوشت پختهٔ گاو، مرغ، بوقلمون
پروتئين % چربى % آب % انرژى (کالرى)
گوشت بوقلمون (پاوند)
سينه ۳۴/۲ ۷/۵ ۵۸ ۹۲۵
ران ۳۰/۵ ۱۱/۶ ۵۶/۵ ۱۰۲۹
گوشت مرغ (پاوند)
سينه ۳۱/۵ ۱/۳ ۶۶ ۶۲۵
ران ۲۵/۴ ۷/۳ ۶۷ ۷۶۱
گوشت گاو (پاوند)
راسته ۲۷ ۱۳ ۵۹ ۱۰۵۶
ران ۲۱ ۳۲ ۴۶ ۱۷۰۴
   استفاده در صنعت
امروزه از تخم‌مرغ، گوشت مرغ و محصولات فرعى آن در صنايع مختلف استفاده مى‌کنند، تخم‌مرغانى که غيرقابل استفاده انسان هستند، براى تهيهٔ غذاى حيوانات به‌کار برده مى‌شوند. از تخم‌مرغ‌هاى نطفه‌دار براى تهيهٔ واکسن، سفيدهٔ تخم‌مرغ جهت توليد بعضى از مواد داروئي، زردهٔ تخم‌مرغ در تهيهٔ کيک. صابون شامپو، کرم‌هاى براق‌کننده، پوست و ...، پوست تخم‌مرغ به‌عنوان مکمل موادمعدنى در جيرهٔ غذائى دام و طيور، تقويت‌کنندهٔ خاک، پرها و قسمت‌هاى داخلى مرغ در تهيهٔ غذاى دام و طيور از غدد داخلى مرغ در تهيهٔ بعضى مواد شيميائى استفاده مى‌کنند. ۴. در تحقيقات، طيور به کمبود بعضى از مواد غذائى در جيرهٔ نسبت به موش‌هاى آزمايشگاهى بسيار حساس هستند، با توجه به ارزانى قيمت، کثرت و روش تکثير و تهيهٔ آن مى‌توان اکثر کارهاى تحقيقاتى را با هزينهٔ کم و در مدت زمان کوتاهى با مرغ انجام داد، علاوه بر اين، بسيارى از محققان عقيده دارند که احتياجات مواد مغذى طيور بسيار شبيه احتياجات غذاى انسان است. ۵. در مقايسه با حيواناتى مثل گاو، گوسفند که بيشتر توليد و فرآورده‌هاى آنها مصرف انسانى دارد، نسبت تبديل مواد غذائى به گوشت و تخم‌مرغ در مرغ بيشتر است که اين امر يکى از دلايل ارزان تمام شدن گوشت مرغ است. ۶. راندمان لاشه در مرغ در مقايسه با ساير حيوانات در حدود ۲۰% بيشتر است. اين مقدار در گاو ۵۵-۶۵%، در گوسفند ۴۵-۵۵% و در مرغ ۷۰-۸۵% است. ۷. امروزه نگهدارى و پرورش مرغ به طريقى مکانيزه و اتوماتيک شده است که يک فرد کارگر مى‌تواند در يک آشيانه به تنهائى بيش از ۱۰،۰۰۰ قطعهٔ مرغ تخم‌گذار را اداره بکند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کیزلای , پخش زنده از رادیو , آنسوی ابرها , خرید سرباز اریتره ای , اجلاس وحدت اسلامی , جام جهانی فوتبال 2018 , اطلاعیه حزب ندای ایرانیان در محکومیت حملات تروریستی امروز تهران , قالیباف در مجلس شورای اسلامی , ارتشا , برنامه شب‌های قدر در پردیس تئاتر تهران ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی فیلم / نزول - THE DESCENT , علوم انسانی , علوم اجتماعی , فرهنگ و جامعه / روشنفکران و انقلاب , بانک اطلاعاتی کتاب / کلیات مفاتیح‌الجنان با علامت وقف , بانک اطلاعاتی کتاب / Appletion and lange's review for the USMLE step 1 , بانک اطلاعاتی کتاب / Introductory steps to understanding , بانک اطلاعاتی کتاب / روح بی‌تجربه: چهارده داستان به انتخاب آلفرد هیچکاک , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه طبقه‌بندی شده جغرافیا و تاریخ پیش‌دانشگاهی و نظام جدید , بانک اطلاعاتی کتاب / مغازه دم فروشی و 4 قصه دیگر , بانک اطلاعاتی کتاب / سکوت یعنی عشق و من اجابت سکوتم در انتظار تو , کامپیوتر و اینترنت , نرم‌افزار , سایر / Quake ۳ ,

برخی منابع مهم خبری
resalat-news.com روزنامه رسالت , baharnews.ir بهارنیوز , asianews.ir روزنامه آسیا , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , isna.ir ایسنا , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , honarnews.com هنرنیوز , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , kayhan.ir روزنامه کیهان ,وبگردی
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
ماجرای خجالت‌آور پراید برای کشور
ماجرای خجالت‌آور پراید برای کشور - رشیدپور: آقای روحانی واقعا قیمت پراید قابل کنترل نیست؟
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.