پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ / Thursday, 24 January, 2019

روش‌های غیر فارماکولوژیک نزدیکی به میگرن


سه روش براى درمان ميگرن وجود دارد: روش غير داروئى (جدول روش‌هاى غير فارماکولوژيک نزديکى به ميگرن)، دارودرمانى حملات حاد (جدول داروهاى مؤثر بر درمان حاد ميگرن) و پروفيلاکسى (جدول داروهاى مؤثر در درمان پروفيلاکتيک ميگرن). درمان داروئى لازم براى اکثر بيماران ميگرني، بدون توجه به آغازگرهاى محيطى تنها براى برخى از بيماران کافى است. اصول کلى درمان فارماکولوژيک: ۱. بيماران پاسخ از ۶۰% تا ۹۰% متفاوت است؛ ۲. انتخاب اوليهٔ دارو به‌صورت تجربى انجام مى‌شود - تحت تأثير سن بيمار، بيمارى‌هاى همراه و پروفايل عوارض جانبي؛ ۳. تأثير درمان پروفيلاکتيک براى ارزيابى هر دارو ممکن است چندين ماه طول بکشد؛ ۴. وقتى يک حمله حاد به استفاده از داروهاى ديگر يک ساعت پس از مصرف اولين دوز نيازمند باشد، اولين دوز داروئى بايد در حمله‌هاى بعدى افزايش يابد، حملات خفيف تا متوسط حاد ميگرنى غالباً به NSAIDهاى بر روى پيشخوان (OTC) در صورتى‌که در آغاز حملات مصرف شوند، پاسخ مى‌دهند. تريپان‌ها هم به‌طور گسترده‌اى مورد استفاده قرار مى‌گيرند ولى عود سردرد پس از اولين دوز (۴۰ تا ۷۸%) يک محدوديت مهم مى‌باشد. در صورت استفاده از داروهاى ارگوت عود سردرد کمتر خواهد بود ولى عوارض جانبى آن بيشتر است. به‌منظور پروفيلاکسي، آمى‌تريپتيلين داروى انتخاب اول خوبى براى افراد جوانى که داراى مشکلات به خواب رفتن هستند، مى‌باشد؛ وراپاميل غالباً به‌عنوان انتخاب اول براى پروفيلاکسى در افراد مسن‌تر به‌کار مى‌رود.
   روش‌هاى غير فارماکولوژيک نزديکى به ميگرن
- شناسائى و سپس اجتناب از عوامل آغازگر مانند:
الکل (مانند شراب قرمز)
غذاها (مانند شکلات، بعضى پنيرها، منوسديم گلوتامات، غذاهاى داراى نيترات)
گرسنگى (وعده‌هاى غذائى را حذف نکنيد)
الگوهاى نامنظم خواب (هم بى‌خوابى و هم پرخوابى)
عطرهاى ارگانيک
ورزش مداوم
تغييرات حاد در سطوح استرس
متفرقه (نورهاى خيره‌کننده، چشمک‌زن)
- تلاش به ايجاد تغييرات محيطى
تغييرات ساعت منطقه‌اى
ارتفاعات
تغييرات فشار بارومتريک
تغييرات آب‌وهوا
- ارزيابى ارتباط سيکل قاعدگى
   داروهاى مؤثر در درمان پروفيلاکتيک ميگرن
دارو نام تجارتى ميزان مصرف
داروهاى β - آدرنرژيک
پروپرانولول ايندرال - ايندرال LA ۸۰ - ۳۲۰ ميلى‌گرم در روز
تيمولول بلوکادرن ۲۰-۶۰ ميلى‌گرم در روز
۲۰-۶۰ ميلى‌گرم در روز
والپروات سديم دپاکوت ۲۵۰ ميلى‌گرم دو بار در روز (حداکثر ۱۰۰۰ ميلى‌گرم در روز)
ضدٌ افسردگى سه حلقه‌اى
آمى‌تريپتيلين الاويلa، ژنريک ۱۰-۵۰ ميلى‌گرم هر ساعت
نورتريپتيلين پاملورa، ژنريک ۲۵-۷۵ ميلى‌گرم هر ساعت
مهارکننده‌هاى منوآمين اکسيداز
فنلزين نارديلa ۱۵ ميلى‌گرم سه بار در روز
ايزوکربوکسازيد مارپلانa ۱۰ ميلى‌گرم چهار بار در روز
داروهاى سروتونرژيک
متى‌سرژين سان‌سرت ۴-۸ ميلى‌گرم در روز
سيپروهپتادين پرى‌اکتينa ۴-۱۶ ميلى‌گرم در روز
داروهاى ديگر
وراپاميل کالانa، ايزوپتينa ۴۰-۲۴۰ ميلى‌گرم در روز
a به طور اختصاصى توسط اداره دارو و غذاى آمريکا براى ميگرن توصيه نشده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سد های کشور , نشست شورا , کوک شدن , مصلحات , حمله گرگ , سالگرد شهید زرهرن , فرصتی , فعالان حوزه دینی گیلان , رئی سجمهور , شرکت هوافضای امبرائر ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سکوت و فریاد عشق , بانک اطلاعاتی کتاب / دالی , سیاسی , تاریخ سیاسی , شخصیتها / در جست وجوی خوشبختی دشمن , موفقیت , زندگی , آرامش / چگونه آرامش را به زندگی پرتنش امروزی بازگردانیم؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه پرسش‌های طلایی شیمی: آزمون‌های سراسری و آزاد سال 80 و 81 , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , نویسنده / میرزا عبدالحسین صنعتی‌ زادۀ کرمانی , فرهنگی و هنری , سینما , نقد فیلم / جدال با خود یا دشمن , بانک اطلاعاتی کتاب / نوای بهمن , بانک اطلاعاتی کتاب / یاد لبخندهایتان هستم , بانک اطلاعاتی کتاب / تبر طلایی، بی‌بی گل و پرنده‌ها، باد مغرور و خورشید مهربان ,

برخی منابع مهم خبری
salamatnews.com سلامت نیوز , afkarpress.ir روزنامه افکار , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , caffecinema.com کافه سینما , fardanews.com فردا نیوز , pana.ir خبرگزاری پانا , fa.alalam.ir العالم , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , tabnak.ir تابناک , mehrnews.com خبرگزاری مهر ,وبگردی
ماجرای عجیب رزمایش قطع اینترنت !
ماجرای عجیب رزمایش قطع اینترنت ! - خبرها حاکی از آن است که رزمایش قطع اینترنت از سوی سازمان پدافند غیر عامل طراحی و مدیریت شده است. اما سازمان پدافند غیر عامل این موضوع را تکذیب کرده است.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.