سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 January, 2019

تومور ویلمز (Wilm's tumor Nephroblastoma)


تومور ويلمز (نفروبلاستوما)، يکى از شايع‌ترين تومورها در کودکان است و از نظر شيوع بعد از نوروبلاستوما قرار دارد. از هر ۱۲۵۰۰ کودک سفيدپوست يکى مبتلا مى‌شود و سن متوسط ابتلاء به آن ۳ سالگى است. در پسران و دختران شيوع يکسانى دارد.
  پاتوفيزيولوژى بيمارى
تومور ويلمز ضايعه توسعه‌گر سريعى بوده که پيش از تشخيص ممکن است به اندازه قابل توجهى رشد نمايد و در پارانشيم کليه (بافت کليه) پديدار مى‌شود. تمام پارانشيم کليه ممکن است با تومور جايگزين شود و صرفاً لايه‌اى از بافت تحت فشار ممکن است حالت طبيعى داشته باشد. اکثريت تومورها به‌صورت انفرادى پديدار شده در حالى‌که با کپسول‌هاى کاذبى احاطه شده است به ‌گونه‌اى که به‌نظر مى‌رسد کليه و تومور را مجزا مى‌سازد. گرچه تومور داراى کپسول است ولى ممکن است خيلى نازک بوده و به سادگى پاره شود و کليه به‌دليل رشد سريع ضايعات غالباً نرم و ژلاتينى بوده که در مرکز خود بافت نکروزه دارد. به هر حال ممکن است با ساير ناهنجارى‌هاى مادرزادى همراه باشد و شيوع ساليانه ۸/۷ در هر ميليون در بچه‌هاى سياه‌پوست و ۵/۷ در ميليون در بچه‌هاى سفيدپوست ديده مى‌شود و ۶۵% افراد مبتلا به تومور ويلمز، در سنين بين ۲ تا ۶ سالگى قرار دارند.
  علائم بيمارى
وجود توده شکمى متحرک و درد شکم، وجود خون در ادرار، بالا بودن فشار خون، بى‌قرارى و بى‌اشتهائي، کم‌خونى و تب از علائم بيمارى هستند. اولين متاستاز به ريه‌ها مى‌باشد.
  تشخيص
در درجه اول گرفتن تاريخچه دقيق مى‌تواند کمک مؤثرى باشد و معاينه کامل و بررسى خانواده از نظر وجود بدخيمى اهميت دارد.
- کاهش وزن، اندازه کبد و طحال و لنفادنوپاتى
- اولتراسونوگرافى و IVP
- CT اسکن و MRI و Chest Xray
- C.B.C و الکتروليت‌ها، BUN، کراتينين، آناليز ادرار
- نمونه‌بردارى از مغز استخوان.
  مراحل پيشرفت تومور
تومور ويلمز از نظر انتشار و پيشرفت به درجات ۱ تا ۵ درجه‌بندى مى‌شود:
مرحله ۱: تومور محدود به يک کليه است و به‌راحتى مى‌توان آن را خارج کرد و سطح کپسول سالم است.
مرحله ۲: تومور به تمام کليه سرايت کرده و باز هم به‌راحتى خارج مى‌شود و بيوپسى انجام مى‌گيرد.
مرحله ۳: تومور غيرخونى در فضاى شکمى منتشر شده است و امکان برداشتن کامل وجود ندارد.
مرحله ۴: متاستاز خونى وجود دارد (اغلب در ريه، گاهى کبد و مغز، به‌ندرت استخوان).
مرحله ۵: متاستاز به هر دو کليه انجام شده است. درمان اختصاصى شامل عمل جراحى و برداشتن کليه و پرتودرمانى و شيمى درمانى است.
  درمان از طريق پرتودرمانى
براى تومورهاى دوطرفه يا وسيع انجام مى‌گيرد که امکان جراحى آنها نباشد. هدف از پرتودرمانى قبل از عمل جراحي، کوچک‌کردن تومور است تا زمان عمل جراحى فرا رسد. پرتودرمانى بعد از عمل جراحى در مراحل ۲،۳،۴ و همچنين گاهى اوقات در مرحلهٔ يک امکان‌پذير است. هدف اين است که اگر بعد از عمل جراحى هرگونه باقى‌مانده ميکروسکوپى از تومور وجود دارد، از بين برود. پرتودرمانى در مرحله ۳ بيمارى در کل شکم انجام مى‌گيرد.
  شيمى‌درمانى
شيمى درمانى جهت از بين‌بردن هرگونه ضايعه متاستاز و سلول‌هاى تومورى در جريان خون قبل از جايگزين شدن آن در ناحيه‌اى و شروع به رشد آن است. داروهاى مورد استفاده در شيمى‌درمانى عبارتند از: اکتينومايسن(D- Actinomycin) دوکسوروبيسن (Doxorubicin)، وين‌کريستين (Vincristine). شايع‌ترين عارضه شيمى‌درمانى عبارت است از: ريزش مو، بى‌‌اشتهائي، يبوست، اسهال، خستگي، زخم‌هاى گوارشي، عفونت، کاهش گلبول‌هاى سفيد خون، تهوع و استفراغ، اختلالات قلب و اعصاب، التهاب مخاط دهان و کاهش پلاکت خون.
  حمايت از خانواده
دوره بعد از عمل جراحى غالباً براى والدين مشکل است. ديدن ناگهانى کودک خود بالافاصله بعد از عمل جراحى ممکن است براى آنها به‌صورت يک بحران روحى و روانى باشد. از دست دادن موها، هم بحران ديگرى براى کودک و خانواده‌ها است در صورتى‌که کودکى با يک کليه بيمارستان را ترک کند، مطمئناً احتياط لازم جهت جلوگيرى از صدمه به آن عضو ضرورت دارد. اين نکات شامل اجتناب از بازى‌ها يا هر فعاليتى است که خطر صدمه به کليه در آن زياد باشد. عفونت‌هاى مجارى ادرارى بايد با رعايت نکات بهداشت به‌ويژه در دخترها، و نيز مصرف مايعات به حد کافى و توجه به علائم هشداردهنده مورد بررسى و درمان سريع قرار گيرد.
  پيش‌آگهى بيمارى
پيش‌آگهى تومور ويلمز به درجات تومور ويلمز و تشخيص هرچه سريع‌تر بستگى دارد. على‌رغم استفاده يا عدم استفاده از پرتودرمانى (پس از جراحي) بيماران کمتر از ۲ سال که در مرحله ۱ بيمارى هستند پيش‌آگهى بهترى دارند. در کل بهبودى معجزه آسائى در استفاده از درمان‌هاى توأم (جراحي، داروها و پرتودرماني) گزارش شده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
استاندار کرمان از سمت خود کناره‌گیری کرد , اجلاسیه پایانی , عمان دانشکده خلیج , خسارت ترکیه , بسته بندی , تهدیدهای خارجی , موقعیت دفاعی ایران در منطقه , جوانان و ورزش , ریچارد مت , کارشناس مسائل سیاسی ,

مقالات پربیننده امروز
دین و اندیشه , دین و مذهب , ائمه اطهار و معصومین / امام رضا(ع)، دریای کرامت , بانک اطلاعاتی کتاب / نگاهی به قرآن , بانک اطلاعاتی کتاب / دانستنی‌هایی درباره تاریخ و نقش سیاسی رهبران بهایی , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / آغاز دو انقلاب در مجارستان در یک زمان و به فاصله ۱۰۷ سال از یکدیگر (در این روز ۱۱ اکتبر) , بانک اطلاعاتی کتاب / الغذاء بدل الدواء: الکتاب الرابع من سلسله الغذاء , بانک اطلاعاتی کتاب / وصیت‌نامه شرعی , علم و زندگی , نجوم / سارس , بانک اطلاعاتی کتاب / مدل‌سازی داینامیکی گسسته (نظریه ریاضی) , بانک اطلاعاتی کتاب / ابطال سحر و جادو در کلام معصومین (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده زبان انگلیسی سال سوم ـ پیش‌دانشگاهی: کنکورهای سراسری و آزاد همراه با تستهای س ,

برخی منابع مهم خبری
https: نکست هالیدی , khabaronline.ir خبر آنلاین , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , armanshargh.ir آرمان شرق , eranico.com ارانیکو , aftabnews.ir آفتاب نیوز , varzesh3.com ورزش سه , mosalas.ir مثلث , persiankhodro.com پرشین خودرو , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد ,وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار / توپ تانک مستند دیگر اثر ندارد !
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار / توپ تانک مستند دیگر اثر ندارد ! - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.