سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 21 August, 2018

تومور ویلمز (Wilm's tumor Nephroblastoma)


تومور ويلمز (نفروبلاستوما)، يکى از شايع‌ترين تومورها در کودکان است و از نظر شيوع بعد از نوروبلاستوما قرار دارد. از هر ۱۲۵۰۰ کودک سفيدپوست يکى مبتلا مى‌شود و سن متوسط ابتلاء به آن ۳ سالگى است. در پسران و دختران شيوع يکسانى دارد.
  پاتوفيزيولوژى بيمارى
تومور ويلمز ضايعه توسعه‌گر سريعى بوده که پيش از تشخيص ممکن است به اندازه قابل توجهى رشد نمايد و در پارانشيم کليه (بافت کليه) پديدار مى‌شود. تمام پارانشيم کليه ممکن است با تومور جايگزين شود و صرفاً لايه‌اى از بافت تحت فشار ممکن است حالت طبيعى داشته باشد. اکثريت تومورها به‌صورت انفرادى پديدار شده در حالى‌که با کپسول‌هاى کاذبى احاطه شده است به ‌گونه‌اى که به‌نظر مى‌رسد کليه و تومور را مجزا مى‌سازد. گرچه تومور داراى کپسول است ولى ممکن است خيلى نازک بوده و به سادگى پاره شود و کليه به‌دليل رشد سريع ضايعات غالباً نرم و ژلاتينى بوده که در مرکز خود بافت نکروزه دارد. به هر حال ممکن است با ساير ناهنجارى‌هاى مادرزادى همراه باشد و شيوع ساليانه ۸/۷ در هر ميليون در بچه‌هاى سياه‌پوست و ۵/۷ در ميليون در بچه‌هاى سفيدپوست ديده مى‌شود و ۶۵% افراد مبتلا به تومور ويلمز، در سنين بين ۲ تا ۶ سالگى قرار دارند.
  علائم بيمارى
وجود توده شکمى متحرک و درد شکم، وجود خون در ادرار، بالا بودن فشار خون، بى‌قرارى و بى‌اشتهائي، کم‌خونى و تب از علائم بيمارى هستند. اولين متاستاز به ريه‌ها مى‌باشد.
  تشخيص
در درجه اول گرفتن تاريخچه دقيق مى‌تواند کمک مؤثرى باشد و معاينه کامل و بررسى خانواده از نظر وجود بدخيمى اهميت دارد.
- کاهش وزن، اندازه کبد و طحال و لنفادنوپاتى
- اولتراسونوگرافى و IVP
- CT اسکن و MRI و Chest Xray
- C.B.C و الکتروليت‌ها، BUN، کراتينين، آناليز ادرار
- نمونه‌بردارى از مغز استخوان.
  مراحل پيشرفت تومور
تومور ويلمز از نظر انتشار و پيشرفت به درجات ۱ تا ۵ درجه‌بندى مى‌شود:
مرحله ۱: تومور محدود به يک کليه است و به‌راحتى مى‌توان آن را خارج کرد و سطح کپسول سالم است.
مرحله ۲: تومور به تمام کليه سرايت کرده و باز هم به‌راحتى خارج مى‌شود و بيوپسى انجام مى‌گيرد.
مرحله ۳: تومور غيرخونى در فضاى شکمى منتشر شده است و امکان برداشتن کامل وجود ندارد.
مرحله ۴: متاستاز خونى وجود دارد (اغلب در ريه، گاهى کبد و مغز، به‌ندرت استخوان).
مرحله ۵: متاستاز به هر دو کليه انجام شده است. درمان اختصاصى شامل عمل جراحى و برداشتن کليه و پرتودرمانى و شيمى درمانى است.
  درمان از طريق پرتودرمانى
براى تومورهاى دوطرفه يا وسيع انجام مى‌گيرد که امکان جراحى آنها نباشد. هدف از پرتودرمانى قبل از عمل جراحي، کوچک‌کردن تومور است تا زمان عمل جراحى فرا رسد. پرتودرمانى بعد از عمل جراحى در مراحل ۲،۳،۴ و همچنين گاهى اوقات در مرحلهٔ يک امکان‌پذير است. هدف اين است که اگر بعد از عمل جراحى هرگونه باقى‌مانده ميکروسکوپى از تومور وجود دارد، از بين برود. پرتودرمانى در مرحله ۳ بيمارى در کل شکم انجام مى‌گيرد.
  شيمى‌درمانى
شيمى درمانى جهت از بين‌بردن هرگونه ضايعه متاستاز و سلول‌هاى تومورى در جريان خون قبل از جايگزين شدن آن در ناحيه‌اى و شروع به رشد آن است. داروهاى مورد استفاده در شيمى‌درمانى عبارتند از: اکتينومايسن(D- Actinomycin) دوکسوروبيسن (Doxorubicin)، وين‌کريستين (Vincristine). شايع‌ترين عارضه شيمى‌درمانى عبارت است از: ريزش مو، بى‌‌اشتهائي، يبوست، اسهال، خستگي، زخم‌هاى گوارشي، عفونت، کاهش گلبول‌هاى سفيد خون، تهوع و استفراغ، اختلالات قلب و اعصاب، التهاب مخاط دهان و کاهش پلاکت خون.
  حمايت از خانواده
دوره بعد از عمل جراحى غالباً براى والدين مشکل است. ديدن ناگهانى کودک خود بالافاصله بعد از عمل جراحى ممکن است براى آنها به‌صورت يک بحران روحى و روانى باشد. از دست دادن موها، هم بحران ديگرى براى کودک و خانواده‌ها است در صورتى‌که کودکى با يک کليه بيمارستان را ترک کند، مطمئناً احتياط لازم جهت جلوگيرى از صدمه به آن عضو ضرورت دارد. اين نکات شامل اجتناب از بازى‌ها يا هر فعاليتى است که خطر صدمه به کليه در آن زياد باشد. عفونت‌هاى مجارى ادرارى بايد با رعايت نکات بهداشت به‌ويژه در دخترها، و نيز مصرف مايعات به حد کافى و توجه به علائم هشداردهنده مورد بررسى و درمان سريع قرار گيرد.
  پيش‌آگهى بيمارى
پيش‌آگهى تومور ويلمز به درجات تومور ويلمز و تشخيص هرچه سريع‌تر بستگى دارد. على‌رغم استفاده يا عدم استفاده از پرتودرمانى (پس از جراحي) بيماران کمتر از ۲ سال که در مرحله ۱ بيمارى هستند پيش‌آگهى بهترى دارند. در کل بهبودى معجزه آسائى در استفاده از درمان‌هاى توأم (جراحي، داروها و پرتودرماني) گزارش شده است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
خودروی الکتریکی , ابراهیم همت , محصولی , هولوگراف , خرید فیلترشکن , تیم فوتبال زیر 16 سال ایران , سرخی تو از من , مدل کت و شلوار , تخلف آژانس های گردشگری , نخست‌وزیر سابق ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگ و جامعه , تمدن , شهر و شهر‌نشینی / ۱۵ مهر: در شهر چه گذشت؟! , بانک اطلاعاتی کتاب / شعبده‌بازی علمی: قدرت پوست تخم‌مرغ , بانک اطلاعاتی گردشگری / ییلاقات ماهان ، ماهان ، کرمان , بهداشت و درمان , تغذیه و سلامتی , سلامت ورزشکاران / تغذیه مناسب برای ورزشکاران , بانک اطلاعاتی کتاب / Zat the ant 2 , بانک اطلاعاتی کتاب / دفتر تمرین فارسی سوم دبستان , علوم انسانی , علوم اجتماعی , جامعه‌شناسی ـ اخلاق / اروپا و تدوین اصول اخلاق زیستی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات امتحانی طبقه‌بندی شده عربی (2): سال دوم آموزش متوسطه (ادبیات و علوم انسانی) , علمی و آموزشی , آموزش و پرورش , تکنولوژی آموزشی / تکنولوژی آموزشی , ورزشی , فوتبال , لیگ ها / بوندس لیگا و نمادهای ماندگار ,

برخی منابع مهم خبری
aftabnews.ir آفتاب نیوز , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد , iranart.ir ایران آرت , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , tarafdari.ir طرفداری , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , asriran.com عصرایران , baharnews.ir بهارنیوز , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین ,وبگردی
جنجال ساشا پسر سفیر !
جنجال ساشا پسر سفیر ! - ساشا سبحانی که فرزند سفیر پیشین ایران در ونزوئلاست در این ویدئو می‌گوید: تا کی می‌خواهید حسادت کنید، به جای بد و بیراه نوشتن برای من بروید پول در بیاورید، اگر نمی‌توانید پول دربیاورید، نمی‌توانید زندگی کنید، بروید بمیرید. تمام!
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند - به فاصله چندسال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشورمان داشت و همواره تکذیب می‌شد، بالاخره مشخص شد که تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی بوده است؛ واقعیتی عجیب که موجب بروز ابهامات فراوانی می‌شود.
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.