یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 24 June, 2018

انسداد روده


  انسداد روده
انسداد روده در حين حاملگى شايع نمى‌باشد ولى بايد در تشخيص‌هاى افتراقى هر بيمار حامله‌اى که داراى اسکار شکمى بوده، دچار درد شکم و استفراغ مى‌شود، گنجانده شود. شايع‌ترين دليل انسداد روده، باندهاى چسبنده مى‌باشد. در حدود ماه چهارم يا پنجم حاملگى با گسترش رحم به درون شکم؛ نزديک زمان زايمان؛ و بعد از زايمان که حجم رحم ناگهان کاهش مى‌يابد، احتمال جابه‌جائى روده‌ها بيشتر است. شايع‌ترين علل چسبندگى پس از جراحى آپاندکتومى و جراحى‌هاى ژنيکولوژيک مى‌باشند.
علائم و نشانه‌هاى انسداد روده مشابه زنان غيرحامله مى‌باشند؛ گرچه ممکن است به‌علت تهوع و استفراغ اوائل حاملگي، درد ليگامان گرد و اتساع شکم در اثر حاملگي، تصوير بالينى انسداد محو شود. بررسى راديولوژيک شکم ممکن است تشخيصى باشد و بايد انجام گيرد.
در صورتى‌که جراحى لازم باشد، بايد فوراً انجام شده، حاملگى در درجه دوم اهميت قرار گيرد. نزديک زمان زايمان ممکن است براى بهتر دسترسى داشتن به شکم، سزارين انجام شود.
  فتق‌ها
فتق هياتال در زمان حاملگى شايع است و شايد به‌دليل افزايش فشار وارد به معده در اثر رحم بزرگ در ۲۰% - ۱۵ زنان حمله ايجاد شود. نشانهٔ اصلى عبارت است از ازوفاژيت در اثر ريفلاکس که با سوزش شديد سردل همراه بوده، با خوابيدن يا خوردن غذاى زياد تشديد و با وضعيت ايستاده يا مصرف آنتاسيدها بهتر مى‌شود. ندرتاً ممکن است در اثر اولسراسيون مخاط مرى هماتمز ايجاد شود.
با بالاتر قرار دادن نيمه فوقانى بدن در حالت خوابيده، مصرف مکرر وعده‌هاى غذائى کوچک و مصرف آنتاسيد در هنگام لزوم، اين مشکل حل خواهد شد. بعد از زايمان، فتق هياتال غالباً برطرف مى‌شود. فقط در مواردى‌که فتق بعد از زايمان باقى مانده و ايجاد علامت مى‌کند جراحى توصيه مى‌شود.
فتق‌هاى نافي، اينگوينال و شکمى ربطى به حاملگى ندارند. مى‌توان اين فتق‌ها را پس از زايمان به‌صورت الکتيو عمل کرد. فقط در موارد نادرى که اين فتق‌ها اينکار سره يا استرانگوله مى‌شوند جراحى در زمان حاملگى انديکاسيون دارد.
  سرطان پستان
سرطان پستان در حين حاملگى شيوع زيادى نداشته، از هر ۳۰۰۰ زن حامله يک نفر را درگير مى‌‌کند. تغييرات پستان در حين حاملگي، تشخيص زودرس کارسينوم پستان را مشکل مى‌کند. به‌علت تأخير در تشخيص، اکثر موارد در زمان تشخيص پيشرفته مى‌باشند. براى افتراق بين کيست و گالاکتوسل از تومورهاى توپر، از آسپيراسيون با سوزن ظريف (FNA) استفاده مى‌شود که ممکن است تشخيص کانسر را قطعى نمايد. در زمان حاملگي، به‌علت افزايش دانسيتهٔ راديوگرافيک پستان، ماموگرافى کمک چندانى نمى‌کند. به‌محض شک به کانسر، بايد بيوپسى و درمان جراحى مناسب انجام شود. پيش‌آگهى در سرطان محدود به پستان، خوب، و در صورت درگيرى غدد لنفى زيربغل، ضعيف مى‌باشد. سرطان پستان اثر مستقيمى بر جنين نمى‌گذارد، گرچه متاستازهائى به جفت گزارش شده‌اند.
درکل، ميزان سرطان‌هاى درمان‌شدهٔ پستان در طول دوران حاملگى يا شيردهى نسبت به زنان غيرحامله در سن مشابه بسيار کمتر مى‌باشد که دليل اصلى آن تأخير در تشخيص و پيشرفته‌شدن سرطان مى‌باشد.
در افرادى که مبتلا به بيمارى موضعى يا نوع ميکروسکوپى قابل درمان مى‌باشند، سقط درمانى توصيه نمى‌شود، ولى در زنانى که در اوايل حاملگى هستند و سرطان پيشرفته دارند، ممکن است توقف حاملگى با کاهش ميزان استروژن، يک درمان pallittive محسوب گردد. اگر حاملگى بيش از ۲۰ هفته باشد، فقط زندگى جنين ارجحيت دارد.
پس از درمان سرطان پستان، بهترين زمان حاملگى بعد از گذشت ۵-۳ سال مى‌باشد زيرا در اين زمان، بيشترين احتمال عود وجود دارد.
  تومورهاى تخمدان
در زمان حاملگي، شايع‌ترين علت بزرگ شدن تخمدان، کيستيک جسم زرد مى‌باشد. در اين‌صورت اندازهٔ تخمدان به‌ندرت بيش از ۶ سانتى‌متر مى‌شود و با پيشرفت حاملگي، از اندازه آن کاسته خواهد شد. معمولاً بدون علامت بوده، فقط با بررسى دقيق مى‌توان آن‌را از نوع پروليفراتيو بزرگ‌شدن کيستيت افتراق داد.
در يک‌هزارم حاملگى‌ها، نئوپلاسم‌هاى واقعى تخمدان ايجاد و اکثراً در سه‌ماههٔ اول تشخيص داده مى‌شوند. بعضى از آنها تا بلافاصله پس از زايمان که اندازهٔ رحم ديگر آنها را مفخى نمى‌کند و جدار شکم شل مى‌شود، يافت نمى‌گردند. اکثر نئوپلاسم‌هاى تخمدان کيستيک بوده، تومورهاى توپر آن نسبتاً نادر هستند. اکثراً بدون علامت هستند، مگر در صورت خونريزى داخل تومور، پارگى کيست، يا پيچ‌خوردگى پديکول. در طى حاملگى شيوع اين عوارض افزايش مى‌يابد.
نئوپلاسم‌هاى کيستيک دوران حاملگى اکثراً از نوع تراتوم کيستيک خوش‌خيم (حدود ۴۰%)، سيست‌آدنوم سروز و موسينوز، و کيست‌هاى اندومتر مى‌باشند. شايع‌ترين تومور توپر، ديس‌ژرمينوم مى‌باشد. نئوپلاسم‌هاى بدخيم تخمدان، در زمان حاملگى نادر بوده در هر ۲۵۰۰۰-۹۰۰۰ حاملگى يک مورد از آنها رخ مى‌دهد. سيست آدنوکارسينوما و کارسينوم اندومتروئيد شايع‌ترين انواع هيستولوژيک مى‌باشند.
به‌علت خطر سقط در سه ماهه اول حاملگي، بايد برداشتن نئوپلاسم واقعى به روش جراحى تا ماه چهارم به تعويق افتد، مگر در صورتى‌که در اثر پيچ‌خوردگي، پاره‌شدن يا خونريزى يک اورژانس حاد شکمى ايجاد شود. در صورت تشخيص نئوپلاسم فوراً پس از زايمان، بايد به‌محض امکان آن را خارج کرده از عوارضى مانند عفونت، خونريزي، پاره‌شدن و پيچ‌خوردگى پيشگيرى نمود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مرگ نو عروس , محکومیت مالی , افزایش بودجه دفاعی , انتخابات ریاست جمهوری 1396 , باکمن , نقی , حسادت , محرومیت طولانی , خشکسالی , خرید تجهیزات فاضلاب ,

مقالات پربیننده امروز
علوم انسانی , روانشناسی , روانشناسی / «گل» همه رنگش خوبه , بانک اطلاعاتی کتاب / پرورش و استعداد یادگیری: دقت بینایی , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , نرم‌افزار , ویندوز / چرا پشتیبانی؟ (لینوکس) , بانک اطلاعاتی کتاب / گام به گام با آموزش و حل هندسه (1) سال اول نظام جدید متوسطه , بانک اطلاعاتی کتاب / مهارت‌های حل مساله و تصمیم‌گیری موثر 'ویژه‌ی والدین' , فرهنگی و هنری , کتاب و نشر , نقد کتاب / مردی از همیشه و هرگز , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت مهندسی , بانک اطلاعاتی کتاب / ایمنی پرتوی در پزشکی هسته‌ای , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوانی مه و له وی , بانک اطلاعاتی کتاب / سالی که طوفان شکوفه داد ,

برخی منابع مهم خبری
emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , shafaqna.com شفقنا , baharnews.ir بهارنیوز , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , roozannews.ir روزنامه روزان , qudsonline.ir روزنامه قدس , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , ensafnews.com انصاف نیوز , khordadnews.ir خرداد نیوز , 7sobh.com روزنامه هفت صبح ,وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!