شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ / Saturday, 19 January, 2019

پروفیلاکسی آنتی‌بیوتیکی در عفونت‌های جراحی


  اقدامات جداسازى (احتياط‌هاى کلى)
اخيراً - تا حدى در پاسخ به اپيدمى AIDS - يک نوع کلى‌تر از جداسازى که 'احتياط‌هاى کلي' ناميده مى‌شود، پايه‌گذارى شده است. در اين سيستم هر عملى که شامل برقرارى ارتباط با هر بيمارى مى‌باشد - به‌خصوص در مواردى‌که با خون ادرار، مدفوع يا بزاق ارتباط دارد - توسط کارکنان بيمارستان انجام مى‌شود بايد از دستکش يا ساير وسايل محافظتى استفاده مى‌شود. در اين سيستم اهميت شستن دست‌ها به قوت خود باقى است.
  پروفيلاکسى آنتى‌بيوتيکى در عفونت‌هاى جراحى
آنتى‌بيوتيک‌هائى که براى پيشگيرى مصرف مى‌شوند، نبايد شديداً توکسيک يا جزو 'آنتى‌بيوتيک‌هاى خلط‌ اول' براى درمان عفونت استقرار يافته باشند. به‌علت احتمال ايجاد سريع مقاومت در برابر آنتى‌بيوتيک، احتمال دارد که داروهائى که به‌طور شايع براى پروفيلاکسى به‌کار مى‌روند. در درمان بعدى اثرى نداشته باشند.
آنتى‌بيوتيک‌هاى پروفيلاکتيک بايد برعليه ارگانيسم‌هائى انتخاب شوند که در عمل جراحى مورد نظر، بيشترين احتمال برخورد با آنها وجود دارد. براى اعمال جراحى تميزى که طى آنها پروتز يا اجسام خارجى ديگر کاشته خواهند شد، بايد آنتى‌بيوتيک‌هائى انتخاب شوند که بر باکترى‌هائى که در آن بيمارستان خاص مشکل‌ساز هستند، تأثير داشته باشند (اغلب موارد استافيلوکوک‌ها).
آنتى‌بيوتيک‌هائى که زودتر از ۲ ساعت قبل از جراحى تجويز مى‌شوند هدر مى‌روند مگر در ناحيهٔ عمل جراحى يک عفونت قديمى وجود داشته باشد.
به‌طور معمول بايد تجويز آنتى‌بيوتيک پروفيلاکتيک چند ساعت پس از جراحى متوقف شود.
  منبع عفونت
  گروه جراحى
اکثر عفونت‌هاى بيمارستانى از طريق تماس انسانى انتقال مى‌يابند. هر اشکال در تکنيک جراحى که توسط هريک از اعضاء گروه جراحى مشاهده شود، بايد سريعاً اصلاح گردد. اعضاء گروه در صورت ابتلاء به عفونت‌هاى جلدى يا دستگاه تنفس فوقاني، يا عفونت‌هاى ويروسى که عطسه يا سرفه ايجاد مى‌کنند، مجاز به انجام جراحى نمى‌باشند.
لباس‌هاى شسته شده فقط بايد در اتاق عمل پوشيده شوند، نه در ساير نقاط بيمارستان. بايد بعد از هرگونه تماس با بيماران دچار عفونت، دست‌ها به دقت شسته شوند. در آماده‌سازى قبل از عمل، اگر جراح در مدت يک هفته گذشته دست‌ها را براى جراحى شستشو نداده باشد، بايد به مدت ۱۰-۵ دقيقه دست‌ها با هر مادهٔ تائيد شده شسته شوند.
  اتاق عمل
بسيارى از قسمت‌هاى اتاق عمل استريل مى‌باشند، اما محيط عمل چنين نيست - فقط تا حدى استريل است که امکان‌پذير مى‌باشد. تلاش‌هائى که براى رساندن سطح استريليته به بيش از استانداردهاى طبيعي، صورت گرفته‌اند، ميزان عفونت زخم را کاهش نداده‌اند. اين مطلب نشان مى‌دهد که باکترى‌ها در خود بيمار نيز وجود دارند و متغيرهاى ايمنى نيز عوامل تعيين‌کنندهٔ مهمى در عفونت مى‌باشند که تلاش بيشتر براى رسيدن به استريليته، آنها را تحت‌تأثير قرار نمى‌دهد.
تنها روش استريليزه کردن وسايل جراحى و دستگاه‌ها، که کاملاً قابل اعتماد مى‌باشد، استفاده از بخار آب تحت فشار (اتوکلاو)، گرماى خشک، و گاز اتيلن اکسيد است.
  بيمار
معمولاً مهم‌ترين منبع عفونت خود بيمار است.
هر زمان که ممکن باشد، بايد عفونت موجود، قبل از جراحى درمان شود. بايد ترشحات بيمارانى که داراى عفونت مجارى تنفسى مى‌باشند، کشت داده شده، درمان مناسب آنها آغاز شود. بايد از مجارى ادرار کشت تهيه شود و قبل از واردکردن وسايل به داخل آنها، آنتى‌بيوتيک اختصاصى براى عفونت اين مجارى تجويز گردد.
تراشيدن موهاى موضع جراحي، چند ساعت قبل از ايجاد برش در ناحيه، ميزان عفونت زخم را ۵۰% افزايش داده، نبايد انجام شود.
پوستى که در محدودهٔ محل جراحى قرار دارد، بايد توسط آنتى‌سپتيک‌ها تميز شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
شعبه های کشیک , نمایش عروس چینی , کپر , بز , حسن قشقاوی , جایزه‌های ادبی , شومر توافق ایران , آتش‌سوزی در امین حضور , لنزور , اداره کل امور مالیاتی ,

مقالات پربیننده امروز
علم و زندگی , علوم انسانی , سیاسی / اولین جلسه مجلس شورای ملی , بانک اطلاعاتی کتاب / نصاب اعتماد , اقتصاد و بازرگانی , کشاورزی و شیلات , شیلات / هم‌زیستی برای افزایش تولید , بانک اطلاعاتی کتاب / توحید , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , اعتیاد / دلایل اعتیاد و شیوه های پیشگیری از آن , علمی و آموزشی , آموزش و پرورش , اولیاء و مربیان / پیوند متزلزل علم و آسایش , بانک اطلاعاتی کتاب / دوره مقدماتی مترجمی زبان قرآن: روشی نوین در آموزش ترجمه قرآن , بانک اطلاعاتی کتاب / مراقبت از شیرخوار 'از تولد تا پایان یکسالگی' , بانک اطلاعاتی کتاب / مملی می‌خواد بره سفر: برای پیش‌دبستانی‌ها و سالهای اول و دوم , بانک اطلاعاتی کتاب / شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری خرداد 1382 ,

برخی منابع مهم خبری
vista.ir وبگردی , musicema.com موسیقی ما , javanonline.ir جوان آنلاین , tabnak.ir تابناک , shana.ir شانا , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , sourehcinema.ir سوره سینما , namehnews.ir نامه نیوز , rasad.org رصد ,وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.