سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

پاسخ‌های نوروهومورال و سلولی به شوک (۲)


  پاسخ‌هاى سلولى
  افزايش حجم عروقى
حجم عروقى در بيماران هيپوولميک با جريان يافتن آب از سلول‌ها و فضاى بين‌ سلولى افزايش مى‌يابد. اين شيفت مايعات طى دو مکانيسم صورت مى‌گيرد: مکانيسم اول (که احتمالاً مؤثرتر است) با افزايش غلظت گلوکز خارج سلولى در شوک، آغاز مى‌شود. هيپراسمولاليته خارج سلولي، باعث خروج آب از سلول‌ها و افزايش فشار هيدروستاتيک فضاى بين‌سلولي، و نتيجتاً ورود پروتئين از فضاى بين‌ سلولى به لنفاتيک‌ها، و از آنجا به فضاى عروقى مى‌شود. فشار انکوتيک در فضاى بين سلولى کاهش، و در پلاسما افزايش مى‌يابد. افزايش گراديان انکوتيک بين فضاهاى عروقى و بين سلولى باعث ورود آب، سديم، و کلر به فضاى عروقى مى‌شود. به اين ترتيب حجم عروقى افزايش مى‌يابد. اين افزايش حجم تا زمانى ادامه پيدا مى‌کند که فشار هيدروستاتيک مايع بين سلولى برقرار بوده و ذخاير پروتئين بين سلولى - که بيش از نيمى از کل محتواى پروتئينى خارج سلولى را تشکيل مى‌دهد - تخليه نشده باشند.
مکانيسم دوم (احتمالاً با اهميت کمتر) براى افزايش حجم عروقي، از انقباض آرتريول‌ها و جريان خون کم که در بسيارى از انواع شوک وجود دارد، نتيجه مى‌شود: با کاهش فشار هيدروستاتيک مويرگي، آب، سديم و کلر به داخل فضاى عروقى کشيده مى‌شوند. در هر حال در اين مکانيسم، مايع به ميزان محدودى افزايش مى‌يابد.
  اتساع آرتريول‌هاى سيستميک
در بيماران شديداً بدحال، سه مکانيسم - اتساع آرتريول‌هاى سيستميک، اختلال عملکرد غشاء سلولي، و گسستگى اندوتليوم عروقى - شرايط بيمار را بدتر مى‌کند. در شوک جبران نشده، آرتريول‌هاى سيستميک، توانائى انقباض را از دست مى‌دهند، در صورتى‌که اسفنکترهاى بعد از مويرگى منقبض باقى مى‌ماند. فشار هيدروستانيک مويرگى در اين شرايط افزايش مى‌يابد؛ آب، سديم و کلر از فضاى عروقى به داخل فضاى بينابينى منتقل مى‌شوند. در هر حال اين روند به‌علت گراديان انکوتيک که با از دست رفتن مايع از پلاسما افزايش مى‌يابد، محدود مى‌شود.
  اختلال عملکرد غشاء سلولى
در بيماران شديداً بدحال، پتانسيل عمل غشاء سلولى مختل شده، آب، سديم، و کلر، حتى على‌رغم غلظت بالاى گلوکز خارج سلولي، از اين فضا وارد سلول‌ها مى‌شوند. در اثر اين اختلال غشاء، احتمالاً ۲ ليتر مايع بينابينى از دست مى‌رود. با مختل شدن فعاليت غشاء مؤثرترين مکانيسم افزايش‌دهندهٔ حجم عروقى حذف مى‌شود.
  گسستگى اندوتليوم عروقى
در تروما و سپسيس، انعقاد و التهاب فعال‌شده، يکپارچگى اندوتليوم در بيماران شديداً بدحال از بين مى‌رود. تجمعات ريز پلاکت‌ها و گلبول‌هاى سفيد در بافت آسيب‌ديده يا عفوني، به ريه‌ها يا کبد آمبولى‌زه شده، در عروق اين اعضاء به دام مى‌افتند. ميزان نشت مايع نامحدود است: تا وقتى که اندوتليوم دچار آسيب مى‌باشد، پروتئين، و به‌دنبال آن آب و الکتروليت‌ها از رگ خارج خواهند شد. ادم حاصل مى‌تواند وسيع بوده، هر بافتى در بدن را درگير نمايد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
جشنواره فیلم و عکس راه آهن , ساقط کردن جنگنده روسیه , کوچه , شکرگزاری سلامت , احمد نجابت , تأسیس دفتر , آزادی اندیشه , مرغوب، , انگلستانی , لینسی دوهرتی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / The study of language , موفقیت , زندگی / چگونه از شر بدهی هایتان خلاص شوید , بانک اطلاعاتی کتاب / قبل از طوفان , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ فارسی معلم: شامل واژه‌های فارسی مصطلح در زبان فارسی و اصطلاحات علمی و ادبی , بانک اطلاعاتی کتاب / Key words in English , بانک اطلاعاتی کتاب / مهوا , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان غزلیات مولانا شمس‌الدین محمد خواجه حافظ شیرازی: با معنی واژه‌ها و شرح ابیات و ذکر وزن و بحر غزلها و فهرست آیات و امثال و حکم و برخی نکته‌های دست , بانک اطلاعاتی کتاب / سازمان و مدیریت: از تئوری تا عمل , بانک اطلاعاتی کتاب / قانون بودجه سال 1382 کل کشور (پیوست شماره 3) بودجه شرکتهای دولتی, بانکها و موسسات انتفاعی وابسته به , بانک اطلاعاتی کتاب / الجهاد: تقریرا لبحث آیه‌الله محمد مهدی الاصفی ,

برخی منابع مهم خبری
tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , javanonline.ir جوان آنلاین , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , ilna.ir ایلنا , pana.ir خبرگزاری پانا , plus.ir تی وی پلاس , fartaknews.com فرتاک نیوز , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.