چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

مقام و قدرت


  عوامل مؤثر در تعبير و تفسير کردن
مردى که هنگام‌ دست دادن، دست بى‌حالى دارد يا به اصطلاح دست او مثل 'ماهى مرده' است، متهم به داشتن يک شخصيت ضعيف است. اما چنانچه يک مرد دچار آرتروز دست باشد، به احتمال زياد از همين نوع دست دادن، براى جلوگيرى از بروز درد استفاده خواهد کرد. به‌ همين ترتيب، هنرمندان، موسيقيدانان، جراحان و کسانى‌که شغل آنان محتاج کارهاى ظريف‌ دستى است، به‌طور کلى ترجيح مى‌دهند از دست دادن پرهيز کنند يا اين کار را خيلى به آرامى انجام دهند.
شخصى که لباس نامناسب يا تنگ به تن داشته باشد، قادر به استفاده از بعضى حرکات نباشد و اين مى‌تواند بر 'زبان بدن' او تأثير بگذارد. با اينکه اين محدوديت‌ها شامل تعداد کثيرى از مردم نمى‌شود، اما تأثيرى که محدوديت‌هاى فيزيکى يا معلوليت‌هاى يک شخص مى‌تواند بر حرکات او داشته باشد بسيار مهم است و بايد در ‌نظر گرفته شود.
  مقام و قدرت
تحقيقات در زمينه زبان‌شناسى حاکى از وجود يک ارتباط مستقيم بين ميزان مقام، قدرت يا نفوذ يک شخص و دايره استعمال لغات او مى‌باشد. به‌عبارت ديگر، هرچه مقام يک شخص در مراتب اجتماعى يا مديريتى بالاتر باشد، قادر است با استفاده از کلمات و اصطلاحات بيشتر، ارتباط بهترى برقرار کند.
تحقيقات در زمينه زبان غيرکلامى نشان داده است که يک ارتباط نزديک بين توانائى يک شخص در صحبت کردن و مقدار اشاراتى که براى انتقال دادن پيغام خود استفاده مى‌کند، وجود دارد. بنابراين مقام يا قدرت يا نفوذ يک شخص مستقيماً با تعداد اشارات يا حرکات مورد استفاده او ارتباط دارد اما در جهت معکوس. شخصى که در مراتب بالاى اجتماعى يا مديريتى قرار دارد مى‌تواند از دايره لغات خود براى انتقال منظور خود استفاده کند، در حالى‌که يک فرد با تحصيلات يا تخصص پائين‌تر براى برقرارى ارتباط بر استفاده از اشارات، بيشتر تکيه مى‌کند تا کلمات.
بيشتر مثال‌ها مربوط به سفيدپوستان و طبقه متوسط جامعه است، اما به‌طور کلى هرچه مرتبه اقتصادى و اجتماعى يک شخص بالاتر باشد، ميزان اشارات و حرکاتى که استفاده مى‌کند، کم‌تر است.
سرعت بعضى از اشارات و وضوح آنها بستگى به سن فرد دارد. به‌عنوان مثال، اگر يک کودک ۵ ساله به‌ والدين خود دروغ بگويد، بلافاصله دهان خود را با يک يا هر دو دست پنهان مى‌کند(شکل کودک در حال درغگوئي) پوشاندن دهان، والدين را متوجه دروغ بچه مى‌کند و اين حرکت کماکان در طول زندگى يک فرد مورد استفاده قرار مى‌گيرد، با اين تفاوت که معمولاً فقط شکل و سرعت انجام حرکت تغير مى‌کند. زمانى‌که يک نوجوان دروغ مى‌گويد، دست او مانند دست کودک پنج ساله به سمت دهان مى‌آيد اما به‌جاى پوشش مشخص دست‌ها روى دهان، انگشت‌ها به آرامى روى لب حرکت مى‌کنند. (شکل نوجوان در حال دروغگوئي).
در بزرگسالى اين حرکت پوشش دهان ماهرانه‌تر مى‌شود. زمانى‌که يک بزرگسال دروغ مى‌گويد، مغز به دست او دستور پوشاندن دهان را مى‌دهد تا لغات فريب‌دهنده را پنهان کند - درست همانطور که در مورد يک بچه ۵ ساله يا يک نوجوان روى مى‌دهد، اما در آخرين لحظه، دست از صورت به ‌کنار کشيده مى‌شود و در نتيجه علامت لمس بينى شکل مى‌گيرد (شکل بزرگسال در حال دروغگوئي). اين حرکت چيزى بيش از يک مدل پيشرفته‌تر از حرکت پوشش دهان که در دوران کودکى صورت مى‌گيرد، نيست.
مثال اخير شاهدى بر اين حقيقت است که با افزايش سن، خيلى از حرکات فرد ماهرانه و پيشرفته‌تر و پنهان‌تر مى‌شوند، از اين جهت غالباً تعبير حرکات يک شخص ۵۰ ساله به‌مراتب مشکل‌تر از يک فرد جوان‌تر است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مسابقات , محلی شمال , سد کیه ورز , طرحی به سوی فردا , سرقت طلا , گردان عمر حدید , کارنامه چهارساله شورا ها , هشتمین دوره , علی وطنی , زن میانسال ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی گردشگری / فهرست منابع ، استان لرستان , بانک اطلاعاتی کتاب / ژاک قضا و قدری و اربابش , بانک اطلاعاتی کتاب / شیمی (2) , بانک اطلاعاتی کتاب / آسیب‌شناسی اجتماعی (جامعه‌شناسی انحرافات) , اقتصاد و بازرگانی , توسعه و رشد اقتصادی , توسعه انسانی / آموزش‌های پودمانی راهی برای افزایش توانمندی فنی کارگران جهت ورود به بازارهای جهانی و توسعه کشور , بانک اطلاعاتی کتاب / مقدمه‌ای بر دام‌پروری , بانک اطلاعاتی کتاب / مادر: اگر این گونه می‌بود , بانک اطلاعاتی کتاب / Fall from innocence: the body , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , نویسنده / شیوای اصفهانی ، سیدحسین , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , ادبیات و شعر / «فرانو» چیست‌؟ ,

برخی منابع مهم خبری
seemorgh.com سیمرغ , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , persiankhodro.com پرشین خودرو , zamandaily.ir روزنامه زمان , salamatnews.com سلامت نیوز , armanshargh.ir آرمان شرق , rooyeshnews.com رویش , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم ,وبگردی
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.