سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 January, 2019

مقام و قدرت


  عوامل مؤثر در تعبير و تفسير کردن
مردى که هنگام‌ دست دادن، دست بى‌حالى دارد يا به اصطلاح دست او مثل 'ماهى مرده' است، متهم به داشتن يک شخصيت ضعيف است. اما چنانچه يک مرد دچار آرتروز دست باشد، به احتمال زياد از همين نوع دست دادن، براى جلوگيرى از بروز درد استفاده خواهد کرد. به‌ همين ترتيب، هنرمندان، موسيقيدانان، جراحان و کسانى‌که شغل آنان محتاج کارهاى ظريف‌ دستى است، به‌طور کلى ترجيح مى‌دهند از دست دادن پرهيز کنند يا اين کار را خيلى به آرامى انجام دهند.
شخصى که لباس نامناسب يا تنگ به تن داشته باشد، قادر به استفاده از بعضى حرکات نباشد و اين مى‌تواند بر 'زبان بدن' او تأثير بگذارد. با اينکه اين محدوديت‌ها شامل تعداد کثيرى از مردم نمى‌شود، اما تأثيرى که محدوديت‌هاى فيزيکى يا معلوليت‌هاى يک شخص مى‌تواند بر حرکات او داشته باشد بسيار مهم است و بايد در ‌نظر گرفته شود.
  مقام و قدرت
تحقيقات در زمينه زبان‌شناسى حاکى از وجود يک ارتباط مستقيم بين ميزان مقام، قدرت يا نفوذ يک شخص و دايره استعمال لغات او مى‌باشد. به‌عبارت ديگر، هرچه مقام يک شخص در مراتب اجتماعى يا مديريتى بالاتر باشد، قادر است با استفاده از کلمات و اصطلاحات بيشتر، ارتباط بهترى برقرار کند.
تحقيقات در زمينه زبان غيرکلامى نشان داده است که يک ارتباط نزديک بين توانائى يک شخص در صحبت کردن و مقدار اشاراتى که براى انتقال دادن پيغام خود استفاده مى‌کند، وجود دارد. بنابراين مقام يا قدرت يا نفوذ يک شخص مستقيماً با تعداد اشارات يا حرکات مورد استفاده او ارتباط دارد اما در جهت معکوس. شخصى که در مراتب بالاى اجتماعى يا مديريتى قرار دارد مى‌تواند از دايره لغات خود براى انتقال منظور خود استفاده کند، در حالى‌که يک فرد با تحصيلات يا تخصص پائين‌تر براى برقرارى ارتباط بر استفاده از اشارات، بيشتر تکيه مى‌کند تا کلمات.
بيشتر مثال‌ها مربوط به سفيدپوستان و طبقه متوسط جامعه است، اما به‌طور کلى هرچه مرتبه اقتصادى و اجتماعى يک شخص بالاتر باشد، ميزان اشارات و حرکاتى که استفاده مى‌کند، کم‌تر است.
سرعت بعضى از اشارات و وضوح آنها بستگى به سن فرد دارد. به‌عنوان مثال، اگر يک کودک ۵ ساله به‌ والدين خود دروغ بگويد، بلافاصله دهان خود را با يک يا هر دو دست پنهان مى‌کند(شکل کودک در حال درغگوئي) پوشاندن دهان، والدين را متوجه دروغ بچه مى‌کند و اين حرکت کماکان در طول زندگى يک فرد مورد استفاده قرار مى‌گيرد، با اين تفاوت که معمولاً فقط شکل و سرعت انجام حرکت تغير مى‌کند. زمانى‌که يک نوجوان دروغ مى‌گويد، دست او مانند دست کودک پنج ساله به سمت دهان مى‌آيد اما به‌جاى پوشش مشخص دست‌ها روى دهان، انگشت‌ها به آرامى روى لب حرکت مى‌کنند. (شکل نوجوان در حال دروغگوئي).
در بزرگسالى اين حرکت پوشش دهان ماهرانه‌تر مى‌شود. زمانى‌که يک بزرگسال دروغ مى‌گويد، مغز به دست او دستور پوشاندن دهان را مى‌دهد تا لغات فريب‌دهنده را پنهان کند - درست همانطور که در مورد يک بچه ۵ ساله يا يک نوجوان روى مى‌دهد، اما در آخرين لحظه، دست از صورت به ‌کنار کشيده مى‌شود و در نتيجه علامت لمس بينى شکل مى‌گيرد (شکل بزرگسال در حال دروغگوئي). اين حرکت چيزى بيش از يک مدل پيشرفته‌تر از حرکت پوشش دهان که در دوران کودکى صورت مى‌گيرد، نيست.
مثال اخير شاهدى بر اين حقيقت است که با افزايش سن، خيلى از حرکات فرد ماهرانه و پيشرفته‌تر و پنهان‌تر مى‌شوند، از اين جهت غالباً تعبير حرکات يک شخص ۵۰ ساله به‌مراتب مشکل‌تر از يک فرد جوان‌تر است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آسیب های کودکان , سپاه منصور , روحامی , تجمیعی , سامپروریا , فیلم محمد رسول الله ص , ایران مقتدر , سپیده صباغ , دکتر مجتبی صدیقی , سیاه‌قلم ,

مقالات پربیننده امروز
شخصیت‌ها , سیاسی , سیاسی / گوردون براون , سیاسی , تاریخ سیاسی , شخصیتها / گورباچف رئیس جمهور مردمی , بانک اطلاعاتی کتاب / فلسفه برای جوانان , بهداشت و درمان , دارو و درمان , دارو و درمان ـ تحقیق و پژوهش / خالص‌سازی آنتی لنفوسیت گلوبولین (ALG) انسانی , علمی و آموزشی , کشاورزی و شیلات , كشاورزی / کود سبز , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ ادبیات ایران و جهان (2) (کنکوری) , تفریح و سرگرمی , کوتاه و خواندنی , SMS / اس ام اس‌های رسیده در هفته سوم فروردین ماه , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ‌نامه انقلاب اسلامی برای نوجوانان , بانک اطلاعاتی کتاب / خصایص الرسول الاعظم , بانک اطلاعاتی کتاب / اسرار آل محمد (ع): ترجمه کتاب سلیم بن قیس هلالی اولین کتاب حدیثی و تاریخی از قرن اول هجری ,

برخی منابع مهم خبری
sourehcinema.ir سوره سینما , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , fardanews.com فردا نیوز , afkarpress.ir روزنامه افکار , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , goftarnews.ir گفتار نیوز , iranart.ir ایران آرت , rasad.org رصد ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.