یکشنبه, ۴ فروردین, ۱۳۹۸ / 24 March, 2019
مجله ویستا

حرکات دست


  ماليدن دست‌ها به هم
اخيراً يکى از دوستان صميمى ما براى ديدن من و همسرم به منزلمان آمد تا راجع به جزئيات مسافرت اسکى صحبت کنيم. در طول مکالمه ما، ناگهان دوست ما در صندلى خود به عقب نشست، لبخند زد و کف دست‌هاى خود را به هم ماليد و گفت، 'ديگر طاقت انتظار براى سفر را ندارم!' او به‌طور غيرکلامى به ما گفته بود که انتظار دارد اين سفر يک توفيق بزرگ باشد.
ماليدن کف دست‌ها به هم روشى است که از طريق آن مردم به‌طور غيرکلامى انتظارات مثبت خود را بيان مى‌کنند. (در بازي) شخصى که تاسى را پرتاب مى‌کند، آن را به نشانه انتظار برنده شدن، بين دست‌هاى خود مى‌مالد، ميزبان جلسه در حالى‌که دست‌هاى خود را به هم مى‌مالد، خطاب به حاضران مى‌گويد، 'مدتى طولانى است که در انتظار شنيدن صحبت‌هاى سخنگوى بعدى هستيم' ، و فروشنده هيجان‌زده در حالى‌که با گردن افراشته وارد دفتر مدير مى‌شود، دست‌هاى خود را به هم مى‌مالد و مى‌گويد 'رئيس، همين الان يک سفارش خيلى بزرگ دريافت کرديم!' البته، گارسونى که در آخر شب در حالى‌که دست‌هاى خود را به هم مى‌مالد به سر ميز شما مى‌آيد و مى‌گويد، 'قربان، سفارش ديگرى نداريد؟' ، به‌طور غير‌کلامى درخواست انعام مى‌نمايد.
سرعت به هم ماليدن دست‌ها در يک شخص نشان مى‌دهد که در نظر او چه کسى از نتايج مثبت آتى بهره‌مند مى‌شود. به‌عنوان مثال، قصد خريد يک خانه داريد و به يک آژانس املاک مى‌رويد. پس از اينکه توضيحاتى در خصوص ملک مورد نظر خود ارائه کرديد، واسطه به‌سرعت دست‌هايش را به هم مى‌مالد و مى‌گويد، 'من دقيقاً محل مناسب شما را سراغ دارم!' واسطه علامت داده که انتظار دارد نتيجه به نفع شما باشد. اما چنانچه دست‌هاى خود را خيلى آهسته به هم مى‌ماليد در حالى‌‌که مى‌‌گفت ملک ايده‌آل شما را دارد؟ در اين ‌صورت او به‌نظر محيل و موذى مى‌رسيد و اين احساس را به شما مى‌داد که نتيجه معامله بيشتر به نفع او خواهد بود. به فروشنده‌ها آموخته مى‌شود که هنگام شرح دادن راجع به کالاها يا خدمات خود را براى خريداران احتمالي، خيلى سريع دست‌هاى خود را حرکت دهند تا از اينجا يک حالت دفاعى توسط خريدار در حين اينکه دست‌هايش را به هم مى‌مالد و به فروشنده مى‌گويد، 'بگذار ببينم چه چيزى براى فروش داري!' ، نشان مى‌دهد که انتظار ديدن محصولاتى خوب را دارد و احتمالاً خريد خواهد کرد.
يک هشدار: شخصى که در يخبندان زمستان در ايستگاه اتوبوس ايستاده و با سرعت دست‌هاى خود را به هم مى‌مالد، فقط از زور سرما اين کار را مى‌کند.
  مالش انگشت شست به ساير انگشتان
ماليدن انگشت شست به نوک انگشتان يا به انگشت سبابه عموماً به‌عنوان توقع پول شناخته شده است. اين حرکت اغلب توسط فروشنده‌ها استفاده مى‌شود که در حين ماليدن انگشت شست به نوک انگشتان، به مشترى‌‌هاى خود مى‌گويند 'من مى‌توانم ۴۰% به نفع شما کار کنم' يا شخصى که انگشت سبابه خود را به انگشت شست مى‌مالد و خطاب به دوست خود مى‌گويد، '۱۰ دلار به من قرض بده' از به‌کار بردن اين علامت در زمانى‌که يک فرد آزموده مشغول معامله با مشتريان خود است، اکيداً بايد اجتناب شود.
  دست‌ها با انگشتان گره‌شده در هم
در نگاه اول، به‌نظر مى‌رسد که اين علامت اعتماد مى‌باشد زيرا افرادى که از آن استفاده مى‌کنند، اغلب لبخند بر لب و ظاهرى شاد دارند. اما در يک مورد خاص، چنين علامتى را هنگامى‌که يک فروشنده مشغول توضيح دادن يک معامله از دست رفته بود، مشاهده کرديم. او در حالى‌که ماجرا را توضيح مى‌داد، نه تنها انگشتان خود را درهم قفل کرده بود، بلکه رنگ انگشتان او به‌تدريج سفيد مى‌شد و به‌نظر مى‌رسيد که به هم جوش مى‌خورند. در اين مورد، اين علامت حاکى از يک ناکامى و نتيجتاً آميخته با خشم بود.
نيرنبرگ (Nierenberg) و کالرو (Calero) در تحقيقاتى که از حالت انگشتان به هم گره‌شده انجام دادند به اين نتيجه رسيدند که اين علامت ناکامى و يأس است و نشان مى‌دهد که شخص يک رفتار منفى را پنهان کرده و از بروز آن جلوگيرى مى‌کند. اين علامت شامل سه حالت اصلى مى‌شود: انگشتان گره‌شده در مقابل صورت (شکل انگشتان گره‌شده در برابر صورت)، دست‌ها در حال استراحت روى ميز (شکل انگشتان گره‌شده در حال استراحت روى ميز) يا روى دامان (قسمت بين شکم و زانوها) در حالت نشسته، و جلوى فاق در حالت ايستاده (شکل انگشتان گره‌شده در حالت ايستاده).
به‌نظر مى‌رسد که نوعى ارتباط نيز بين ارتفاعى که دست‌ها در آن قرار گرفته‌اند و ميزان روحيه منفى شخص وجود داشته باشد، به‌عبارت ديگر از عهدهٔ شخصى که دست‌هاى او بسيار بالا قرار گرفته‌اند (شکل انگشتان گره‌شده در برابر صورت) راحت‌تر مى‌توان برآمد تا شخصى که در حالت ( شکل انگشتان گره‌شده در حال استراحت روى ميز) است.
همانند ساير رفتارهاى منفي، بايد جهت بازکردن دست‌هاى شخص و نمايان شدن کف دست‌ها اقدامى نمود، در غير اين صورت رفتار خصمانه همچنان پايدار خواهد ماند.
همچنین مشاهده کنید
 آگهی
فروش قطعات استوک کامپیوتر / قطعات دست دوم کامپیوتر
خریدار ضایعات کامپیوتری

مکانیک سیار باطری ساز امداد خودرو تعمیر خودرو …
تولید محتوی، اخبار و بولتنهای تخصصی

 از میان خبرها

سرخط خبرها