یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 22 July, 2018

هیپرکلسمی شدید (بحران هیپرکلسمی)


تنها درمان موفق هيپرپاراتيروئيدى اوليه، پاراتيروئيدکتومى است.
  هيپرکلسمى شديد (بحران هيپرکلسمى)
درمان اوليهٔ هيپرکلسمى شديد و علائم حاد آن، مايع درمانى و اصلاح هيپوکالمى و هيپوناترمى است. مصرف شير و فرآورده‌هاى قليائي، استروژن‌ها، تيازيدها و ويتامين‌هاى A و D بايد بلافاصله متوقف شود. تجويز فورسمايد براى افزايش دفع کلسمى در بيمارى که مايع درمانى شده، مفيد است. اتيدرونات، پليکامايسين (ميترامايسين) و کلسى‌تونين معمولاً در کوتاه‌مدت براى درمان هيپرکلسمى صرف‌نظر از علت آن مؤثر هستند.
در بيماران مبتلا به هيپرکلسمى شديد، در صورتى‌که تشخيص هيپرپاراتيروئيدى قطعى شود، بررسى گردن و پاراتيروئيدکتومى بايد در شرايطى که بيمار مقدار زيادى مايع دريافت کرده است انجام شود.
  تعيين محل
امروزه با استفاده از سونوگرافي، CTاسکن و اسکن تفريقى تاليوم ۲۰۱- تکنتيوم ۹۹، مى‌توان قبل از عمل، محل تومورهاى پاراتيروئيد را در ۷۵% از بيماران مشخص کرد. با اين‌حال، اين بررسى‌ها به‌ندرت در هيپرپلازى پاراتيروئيد مفيد واقع مى‌شوند.
  عمل جراحى
تومور پاراتيروئيد در ۸۰% از موارد به کپسول خلفى غدهٔ تيروئيد چسبيده است. غدد پاراتيروئيد معمولاً به‌صورت قرينه قرار گرفته‌اند. غدد پاراتيروئيد تحتانى در جلوى اعصاب راجعهٔ حنجره قرار دارند، در حالى‌که غدد پاراتيروئيد فوقانى در پشت آنها و در جائى‌که وارد عضلهٔ کريکوتيروئيد مى‌شوند، واقع شده‌اند. دنبال کردن مسير يکى از شاخه‌هاى شريان تيروئيدى تحتانى و لمس ملايم تومور پاراتيروئيد، دو روش مفيد براى يافتن تومورهاى پاراتيروئيد هنگام عمل محسوب مى‌شوند.
اگر يک آدنوم احتمالى پاراتيروئيد وجود داشته باشد، بايد برداشته شود و تشخيص آن با بررسى مقاطع يخ‌زده قطعى شود.
اگر جستجو براى يافتن يک تومور پاراتيروئيد موفقيت‌آميز نباشد، بايد در طرفى که تنها يک غدهٔ پاراتيروئيد دارد، تيمکتومي، لوبکتومى تيروئيد يا تيروئيدکتومى ناکامل انجام شود، چون تومورهاى پاراتيروئيد ممکن است درون تيروئيد يا تيموس باشند.
در بيشتر مراکز پزشکي، ميزان عود هيپرپاراتيروئيدى پس از برداشتن آدنوم منفرد حدود ۵% يا حتى کمتر است، بنابراين برداشتن غدد پاراتيروئيدى که ظاهر طبيعى دارند، لزومى ندارد.
جستجوى مدياستن از طريق شکافتن جناغ، تنها در ۲-۱% از موارد ضرورت پيدا مى‌کند و تنها در بيمارانى توصيه مى‌شود که سطح سرمى کلسيم در آنها بيش از ۵/۱۳ ميلى‌گرم در دسى‌ليتر باشد. اگر جستجوى گردن بى‌نتيجه باشد يا معاينات نشان‌دهندهٔ توده‌اى در مدياستن باشند، بايد به بيمار فرصت داد که از عمل جراحى اول بهبود يافته، بعد از گذشت ۶ تا ۸ هفته براى بررسى مدياستن بازگردد.
  مراقبت‌هاى بعد از عمل
بعد از برداشتن يک آدنوم پاراتيروئيد و يا غدد هيپرپلاستيک، غلظت کلسيم سرم در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت به حد طبيعى يا حتى کمتر از حد طبيعى افت پيدا مى‌کند. بيمارانى که تحليل شديد استخوانى ( 'استخوان‌هاى گرسنه' )، هيپرپاراتيروئيدى درازمدت يا سطوح بالاى کلسيم در سرم دارند، ممکن است دچار پارستزي، اسپاسم کارپوپدال يا حتى تشنج شوند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کارخانه های قند , کار کودک , علیرضا کارگری , به دار اویختن , هنرمند سرشناس , آکسارای , ادبیات احمدی نژاد , المپیاد فیزیک , زیرقیمت , دختران و والدین ,

مقالات پربیننده امروز
علم و زندگی , علوم کشاورزی و دامپروری , داروهای طیور / سایتوکاین ها ، ابزار جدید درمانی در طیور , بانک اطلاعاتی کتاب / کاوش در فضا , فرهنگی و هنری , سینما , نقد فیلم / خودکشی سینمایی با عشق های آتشین , ورزشی , فوتبال , لیگ ها / اینتر در انتظار قهرمانی , سیاسی , ایران , دین و سیاست / حوزه علمیه؛ مستقل یا دولتی؟ بخش ۲ , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت در پهنه فرهنگ‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / تحریرالوسیله , بانک اطلاعاتی کتاب / True to life: English for adult learners: elementary: worksheets & quick check ... , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای برنامه‌های رایانه‌ای Quatro pro , بانک اطلاعاتی کتاب / بارداری‌های پرخطر ,

برخی منابع مهم خبری
musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , zoomit.ir زومیت , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , banifilm.ir بانی فیلم , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , tabnak.ir تابناک , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان ,وبگردی
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران!
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران! - دخترها پسرجوان را دوره کرده‌اند و پسرجوان خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند. باورتان نمی‌شود که نشود، اما این صحنه را در سریال تلویزیونی پدر دیدیم که حالا دوباره این موضوع تلویزیون و دست‌اندرکاران سریال را وارد حاشیه‌های اینستاگرامی کرده است. منبع
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند