یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 24 June, 2018

عوامل مؤثر بر شاخه‌زنی


تحقيق در مورد شاخه‌زنى روى پنجه‌هاى رو به بالا متمرکز شده است، بنابراين در مورد توليد ريزوم و استولون، در مقايسه با پنجه‌ها، اطلاعات محدود است. اين امر بديهى است زيرا پنجه‌هاى رو به بالا مستقيماً به علمکرد دانه يا علوفه کمک مى‌نمايند و به‌راحتى قابل ديدنى هستند. شاخه‌زنى تابع اثر متقابل ژنوتيپ و مجموعه‌اى از عوامل فيزيکى و زيست‌محيطى مى‌باشد.
   ژنوتيپ
هر چند تعداد بالقوه شاخه‌ها مستقيماً با تعداد برگ‌ها مرتبط است لکن همه جوانه‌هاى موجود در زاويه برگ توليد شاخه نمى‌کنند. بعضى گونه‌ها بيش از يک شاخه در زاويه برگ توليد مى‌نمايند. بنابراين تصور مى‌شود که بيشتر از يک جوانه در زاويه برگ‌هاى آنان وجود داشته باشد. توتون يک مثال کلاسيک در اين مورد است اين عادت رشد مشکل عمده محصول توتون مى‌باشد. چراکه اين قبيل شاخه‌ها بايد توسط دست يا بازدارنده‌هاى شيميائى حذف شوند. در توتون همزمان با سرابدارى (حذف‌گل‌آذين) که به‌منظور حفظ ازت و کربن در برگ‌ها (که محصول قابل برداشت است) انجام مى‌شود. شاخه‌هاى جانبى شروع به رشد مى‌کنند. به‌هر حال پس از عمل سربردارى دو يا سه شاخه از زاويه برگ به‌وجود مى‌آيد در صورتى‌که در اکثر گياهان تنها يک شاخه در زاويه هر برگ شکل مى‌گيرد. ظهور بيش از يک جوانه برگ به اين معنى نيست که اختلاف در رشد يکنواخت جوانه وجود داشته باشد بلکه جوانه‌هاى محورى اضافى در زاويه برگ‌هاى شاخه جديد به‌وجود مى‌آيند و سپس ظاهر مى‌شوند.
در مطالعه‌اى که روى ارقام يولاف توسط فرى و ويگانز انجام شد، مشخص گرديد که شاخه‌هاى محورى تحت کنترل ژنتيکى قرار مى‌گيرند. ارقام يولاف بهاره با خاصيت پنجه‌زني، وقتى با فاصله ۳۰ سانتى‌متر کشت گرديدند هر بوته به‌طور متوسط ۷/۵ تا ۱/۷ پنجه توليد نمود. در صورتى‌که متوسط پنجه در بوتهٔ ارقام با خاصيت پنجه‌زنى زياد بين ۷/۹ تا ۱۳ پنجه بود. هر بوته ارقام پائيزه ۷/۹ تا ۲/۱۴ پنجه توليد نمود. در گندم تعداد پنجه‌ها بسته به ژنوتيپ متفاوت است ليکن دامنه تغييرات آن محدودتر از يولاف مى‌باشد (بانتينگ و دورنان ۱۹۶۶). گونه‌هاى مرتعى از نظر تعداد نپجه دوره رشد بسيار متفاوت هستند. به دلايلى که هنوز به خوبى مشخص نيست محل جوانه روى ساقه تأثير زيادى روى ظهور شاخه‌ها يا پنجه‌ها دارد.
در گياه تيموتى على‌رغم وجود محيط مناسب و توانائى تشکيل ساقه محوري، جوانه‌هاى سه برگ بالائى رشد نکرده و توليد پنجه نمى‌نمايند. تمام جوانه‌هاى محورى اين گياه تا زمانى که حداقل ۵ برگ آن به گسترش کامل نرسند در حالت خواب باقى مى‌مانند؛ به‌عبارت ديگر يک عامل جوانى در اين امر دخالت دارد. جوانه‌هاى قاعده و جوانه‌هاى جانبى پيرتر در ابتدا پنجه توليد مى‌نمايند. از آنجا که پنجه‌زنى در عملکرد دانه ذرت معمولاً ارزش چندانى ندارد اصلاح‌کنندگان بر انتخاب ژنوتيپ‌هائى که توليد پنجه نمى‌کنند تأکيد دارند؛ و اين برخلاف هدف انتخاب در اکثر غلات است. براى مثال در انقلاب سبز ارقام گندم و برنج با قدرت توليد پنجه‌هاى زياد انتخاب شدند و اين صفت در محيط مناسب غالباً با عملکرد همبستگى مستقيم دارد. در برنج تا يک ماه پس از کاشت تعداد پنجه‌ها افزايش مى‌يابد. دو هفته قبل از خوشه دادن تعداد پنجه‌ها به حداکثر خود مى‌رسد (اين پنجه‌زنى به‌وضع تغذيه گياه مادرى بستگى دارد).
در هيبريدهاى جديد ذرت جوانه‌هاى محوري، ساقه رويشى توليد نمى‌کنند و معمولاً جوانه محورى برگ ۱۱ و غالباً برگ ۱۰ يک شاخه زايشى يا بلال توليد مى‌کند. شاخه داراى بلال در مقايسه با شاخه‌هاى معمولي، شاخه‌هاى تغييرشکل يافته است که ميانگره‌هاى آن کوتاه است (البته اين امر تا حدى به ژنوتيپ نيز بستگى دارد)، همچنين برگ‌هاى شاخه بلال‌دهنده (غلاف بلال) از برگ‌هاى معمولى گياه خيلى کوچکتر هستند. برخلاف شاخه اصلى که به پانيکول يا گل‌هاى نر ختم مى‌شوند. در شرايط مطلوب بعضى از ژنوتيپ‌ها مى‌توانند بيش از دو بلال توليد کنند که اگر بلال‌هاى بالاى ساقه گياه در مراحل اوليه رشد قطع شود شاخه‌هاى بلال‌دهنده ديگر در زاويه برگ‌هاى پائين ظاهر مى‌شود. نکته جالب توجه آنکه جوانه‌هاى جانبى بالاى اولين بلال، به‌طور کامل در حال استراحت بوده و هيچ نشانه‌اى از تکامل حتى در محيط مناسب و مديريت خوب ديده نمى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
صندوق بیمه , دنیزلی , قوانین مقررات , کسل ترین , طوفان یمن , شبکه استانی , ریزش غار سنگ‌اشکن جهرم , ریچارد دالتون , تابلو عتیقه , محمدرضا بدیع زادگان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / نوش جان , بانک اطلاعاتی کتاب / سوالات زمین‌شناسی سال سوم , شخصیت‌ها , مذهبی , عارف / حاتم (عصم) اصم , بانک اطلاعاتی کتاب / سبز انگشت , بانک اطلاعاتی کتاب / قصه‌های شاهنامه: رستم و سهراب , بانک اطلاعاتی کتاب / میزان الحکمه همراه با ترجمه فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش مقدماتی نوازنده‌گی پیانو , علمی و آموزشی , صنایع , ابزار و آلات دقیق ـ ساعت / زمان‌ در دست‌ شماست‌ , بانک اطلاعاتی گردشگری / ییلاقات ماهان ، ماهان ، کرمان , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول و مبانی تکتو - مورفولوژی ,

برخی منابع مهم خبری
mosalas.ir مثلث , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , parsine.com پارسینه , rooyeshnews.com رویش , karyab.net کاریاب , pana.ir خبرگزاری پانا , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , eranico.com ارانیکو , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار ,وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!