پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 21 June, 2018

عوارض


انسداد و ناکاواى فوقانى علائم بالينى واضحى ايجاد مى‌کند. تومورهاى بدخيم علت ۹۰-۸۰% از موارد را تشکيل مى‌دهند؛ سرطان ريه در حدود ۹۰% از موارد ديده مى‌شود. ميزان بروز سندرم وريد اجوف فوقانى در مبتلايان به سرطان ريه چيزى حدود ۳ تا ۵% است. نسبت ابتلاء مردان به زنان ۵ به ۱ است. ساير تومورهاى اوليهٔ مدياستن که ممکن است باعث انسداد وريد اجوف فوقانى شوند عبارتند از: تيموما، بيمارى هوچکين و لنفوسارکوما. تومورهاى متاستاتيک از پستان يا تيروئيد يا ملانوما نيز گاهى از اوقات باعث انسداد وريد اجوف فوقانى مى‌شوند. تومورهاى خوش‌خيم کمتر ممکن است باعث اين سندرم شوند ولى گواتر ساب‌استرنال، هر نوع تودهٔ بزرگ و خوش‌خيم مدياستن و ميگزدم دهليزى از جمله علل آن محسوب مى‌شوند. بيمارى‌هاى ترومبوتيک چه ايدئوپاتيک و چه همراه با پلى‌سيتمى باشند، عفونت مدياستن يا کاتترهاى طولانى‌مدت از علل ناشايع هستند.
تظاهرات بالينى به شروع ناگهاين بيماري، محل انسداد، کامل يا ناکامل بودن انسداد و وجود مسيرهاى کولترال بستگى دارند. فشار وريدى اندازه‌گيرى شده در بازوها يا سراز ۲۰۰ تا ۵۰۰ ميلى‌متر آب متغير است و شدت علائم با فشار وريدى ارتباط مستقيم دارد. انسداد حاد و کامل وريد اجوف فوقانى مى‌تواند در عرض چند دقيقه به ادم کشندهٔ مغزى منتهى شود، در حالى‌که يک انسداد پيش‌روندهٔ تدريجى به کولترال‌ها فرصت رشد مى‌دهد و ممکن است علائم آن بسيار خفيف باشند. در صورتى‌که آزيگوس باز باشد، علائم خفيف‌تر خواهد بود. جريان خون آزيگوس که در حالت معمول حدود ۱۱% از کل بازگشت وريدى را تشکيل مى‌دهد مى‌تواند تا ۳۵% از بازگشت وريدى سر، گردن و اندام‌هاى فوقانى را به خود اختصاص دهد. بنابراين، شديدترين موارد زمانى رخ مى‌دهند که انسداد کامل باشد و وريد آزيگوس نيز درگير شده باشد.
  يافته‌هاى بالينى
علائم عبارتند از پف‌آلودگى صورت، بازوها و شانه‌ها و تغيير رنگ آبى يا ارغوانى در پوست. علائم سيستم عصبى مرکزى عبارتند از: سردرد، تهوع، گيجي، استفراغ، تارى ديد، خواب‌آلودگي، منگى (stupor) و تشنج. علائم تنفسى عبارتند از: سرفه، خشونت صدا و تنگى‌نفس که غالباً در اثر ادم طناب‌هاى صوتى و يا ناى ايجاد مى‌شود. اين علائم در صورتى‌که بيمار به پشت بخوابد و يا خم شود شدت پيدا مى‌کنند. در موارد طولانى‌مدت ممکن است مرى دچار واريس شود و خونريزى گوارشى ايجاد کند. وريدهاى گردن و اندام‌هاى فوقانى به وضوح متسع مى‌شوند و در موارد طولانى‌مدت بيماري، کانال‌هاى وريدى کولترال واضح در قسمت قدامى قفسه سينه و شکم ايجاد خواهد شد. در مدياستينيت فيبروزان ممکن است شروع علائم تدريجى و بى‌سر و صدا باشد و در ابتدا تنها شامل ادم زودرس صبحگاهى در صورت و دست‌ها شود. گاهى از اوقات، در صورتى‌که محل انسداد بالاتر از وناکاواى فوقانى قرار داشته و فقط وريد بى‌نام مسدود شده باشد علائم و يافته‌ها فقط در يک طرف ديده مى‌شوند. در اين شرايط، علائم خفيف هستند چون وريدهاى ارتباطى در گردن معمولاً بازگشت وريدى طرف درگير را برعهده مى‌گيرند.
تشخيص با اندازه‌گيرى فشار وريدى در اندام فوقانى تائيد مى‌شود؛ در بيمارانى که علائم شديد دارند، فشار وريدى ۳۵۰ ميلى‌متر آب يا بيشتر يافتهٔ شايعى است. مهم‌ترين روش براى مشخص کردن محل و وسعت انسداد ونوگرافى است. در موارد يک‌طرفه بايد ترومبوز کوششى وريد آگزيلارى و انسداد وريد بى‌نام ناشى از کشيدگى يا درهم‌تنيدگى شريان بى‌نام نيز در نظر گرفته شود.
  عوارض
در بيمارانى که دچار انسداد نسبى وريد اجوف فوقانى هستند، ترومبوز ممکن است به‌طور ناگهانى علائم خفيف را به اتساع شديد وريدي، ادم سيانوتيک، ادم طناب صوتى و اختلال فعاليت مغزى تبديل کند. خونريزى از واريس‌هاى مرى نادر است مگر در موارد شديد و مزمن.
  درمان
انسداد وريد اجوف فوقانى که از سرطان ناشى شود بايد با ديورتيک، محدوديت مصرف مايعات و پرتودرمانى فورى درمان شود. به‌دليل وجود احتمال ترومبوز در موارد بدخيم، تجويز آنتى‌کوآگولان‌ها يا داروهاى فيبرينوليتيک نيز توصيه مى‌شود. شيمى‌درمانى گاه به تنهائى و يا همراه با پرتودرمانى انجام مى‌شود. اکثر موارد انسداد بدخيم وريد اجوف فوقانى با جراحى غيرقابل درمان هستند.
در انسداد خوش‌خيم و ناکامل وريد اجوف فوقاني، برداشتن تودهٔ فشارنده با عمل جراحى ممکن است نتايج عالى به‌همراه داشته باشد. در انسداد کامل، نظير آنچه که در مدياستينيت فيبروزان رخ مى‌دهد، اکثر بيماران بدون درمان نيز به‌تدريج بهبود مى‌يابند.
  پيش‌آگهى
در صورت ناکامل بودن انسداد وريد اجوف فوقاني، پرتودرمانى بهترى روش براى درمان محسوب مى‌شود. متوسط مدت بقاء در مبتلايان به انسداد بدخيم وريد اجوف، ناشى از سرطان ريه، ۶ تا ۸ ماه است. ميزان مرگ ناشى از خود عامل ايجادکنندهٔ انسداد وريد اجوف تنها ۱% تا ۲% است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
توسعه زیرساخت فناوری , خبرگزاری فارس , انواع کفش , مهدبشریت , ریش و سبیل , غلامرضا خاکپور , غرب حلب , دریا خزر , سهیلا صنم‌نو , راه اندازی نیروگاه ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت و درمان , بیماریها , بیماریهای قلب و عروق / کم خونی وخیم , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , فیلترینگ / فیلتر شکن , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد و خانواده , مدیریت مالی / اراده ای قوی برای یک زندگی مالی تضمین شده , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / سیدجعفر خاکشیر اصفهانی , بانک اطلاعاتی کتاب / 1000 نکته طبقه‌بندی شده در ادبیات فارسی (2) زبان فارسی (2) سال دوم دبیرستان , علمی و آموزشی , علوم پایه , فیزیک / سرعت نور , بانک اطلاعاتی کتاب / درس و کنکور ساختمان داده‌ها: ویژه داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر، شامل: خلاصه سه کتاب مرجع هورویتز، لیپ‌شوتز، ... , بانک اطلاعاتی کتاب / سیری بر کمالات و فضایل حضرت زهرا (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / رباعیات حکیم عمر خیام , بانک اطلاعاتی کتاب / انقلاب اسلامی از دیدگاه شهید مطهری ,

برخی منابع مهم خبری
shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , bartarinha.ir برترینها , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , bahardaily.ir روزنامه بهار , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , hemayatonline.ir روزنامه حمایت ,وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!