یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ / Sunday, 19 August, 2018

یافته‌های آزمایشگاهی


  اصول تشخيص
- بروز علائم ريوى در عرض ۳ هفته پس از آسپيراسيون احتمالي، انسداد برونش يا پنوموني
- تب و تعريق سپتيک
- خروج ناگهانى و دوره‌اى مقادير زيادى خلط چرکي، بدبو يا آبکى
- احتمال هموپتيزى (خلط خوني)
- تراکم در راديوگرافى با اشعهٔ X با شفافيت مرکزى و داراى سطح مايع
  ملاحظات کلى
آبسهٔ ريوى علل متعددى دارد که شايع‌ترين آنها آسپيراسيون و پنومونى متعاقب آن است (۵۰%). انسداد برونش به‌هر علت ممکن است باعث عفونت در پشت محل انسداد و تشکيل آبسه شود. حدود ۲۰% موارد پنومونى نکروزشونده به آبسه منتهى مى‌شوند. ضايعات پارانشيمى نظير کيست‌ها يا بول‌ها ممکن است به‌طور ثانويه عفونى شده و باعث تشکيل آسه شوند. گسترش عفونت از فضاهاى زير ديافراگمى يا کبد، پديده‌هاى پس از آمبولى يا آبسه‌هاى پس از تروما نيز از علل بروز آبسه‌هاى ريوى هستند.
محل آبسهٔ ريه اغلب به‌علت ايجاد‌کنندهٔ آن بستگى دارد. در آبسهٔ ثانويه به آسپيراسيون، وضعيت بيمار به‌هنگام آسپيراسيون اهميت زيادى دارد. در صورتى که بيمار به پشت خوابيده باشد، مواد آسپيره شده تمايل دارند که وارد قسمت خلفى لوب فوقانى راست يا قسمت فوقانى لوب تحتانى راست شوند. آبسهٔ کارسينوماتوز در اغلب موارد قسمت‌هاى قدامى لوب‌هاى فوقانى را درگير مى‌کند. آبسه‌هاى آمبوليک در اغلب موارد کوچک و متعدد هستند و بيشتر لوب‌هاى تحتانى را درگير مى‌کنند. آبسه‌هاى قاعده‌اى غالباً ثانويه به پنومونى هستند.
عوامل مستعدکنندهٔ خاصى براى تشکيل آبسه شناخته شده‌اند، نظير سابقهٔ الکليسم، ناتوانى ثانويه به‌ کارسينوم يا بيمارى مزمن. آسپيراسيون ممکن است متعاقب بيهوشى يا عمل جراحى رخ دهد يا در فرآيندهاى مستعدکننده‌اى نظير فتق هياتال، کارسينوم مري، آشالازي، يا فيستول ناى به مرى ديده شود. ديابت، بيمارى ريوى زمينه‌اي، پوسيدگى دندان‌ها و صرع نيز غالباً از عوامل مستعدکننده محسوب مى‌شوند. انفارکتوس ريوى ممکن است در مبتلايان به اندوکارديت باکتريال چرکى يا در معتادان به مواد مخدر وريدى به دليل استفاده از سوزن‌هاى وريدي، عفونى شود. بايد توجه داشت که آبسه‌هاى ريوى ناشى از آمبولى غالباً در نزديکى سطوح پلور قرار دارند و ممکن است باعث فيستول برونکوپلورال يا آمفيزم شوند.
  يافته‌هاى بالينى
  نشانه‌ها و علائم
علت مستعدکنندهٔ آبسهٔ ريوى در اغلب موارد بر تابلوى بالينى بيمارى تأثير بسيار زيادى دارد. در مراحل اوليهٔ تشکيل آبسه، يافته‌هاى بالينى تفاوت چندانى با يافته‌هاى يک برونکوپنومونى حاد شديد ندارند. خلط در ابتدا کم و جزئى است ولى بعدآً چرکى و بدبو مى‌شود؛ اين يافته از شواهد مهم در تشخيص آبسه محسوب مى‌شود. گاهى از اوقات هموپتيزى قبل از سرفهٔ خلط‌دار بروز مى‌کند.
  يافته‌هاى آزمايشگاهى
لکوسيتوز وجود دارد.
  تصويربردارى
در ابتدا در راديوگرافى از قفسه سينه تنها کلاپس يا تراکم ريه ديده مى‌شود. اگر يک ارتشاح توپر يا تراک ديده شود، تشخيص کارسينوم يا سل نيز مطرح مى‌شود. در صورتى‌که آبسه با برونش ارتباط داشته باشد، سطوح هوا - مايع به‌وجود مى‌آيد.
  تشخيص افتراقى
تفاوت آبسه با برونشکتازى اين است که در آبسه، عفونت در خارج از برونش است. شايع‌ترين بيمارى‌هائى که باعث تشکيل آبسه در ريه مى‌شوند عبارتند از: سل، عفونت‌هاى قارچى و کارسينوم. از آنجا که کارسينوم زمينه‌ساز ۱۰% تا ۲۰% از آبسه‌هاى ريوى است، هميشه بايد آن را رد کرد. برونکوسکوپي، بررسى سيتولوژيک خلط و پيگيرى دقيق از اقدامات اصولى هستند.
  عوارض
عوارض آبسهٔ ريوى عبارتند از: گسترش موضعي، که باعث از بين‌رفتن پارانشيم باقيمانده و يا حتى از بين رفتن يک لوب کامل مى‌شود؛ خونريزى در درون آبسه، که ممکن است حجيم باشد؛ فيستول برونکوپلورال؛ و آمفيزم، پنوموتوراکس فشاري، پيوپنوموتوراکس و پريکارديت. آبسه‌هاى متاستاتيک، به‌ويژه در مغز از عوارض شايع هستند. عدم بهبود، شايع‌ترين عارضه است که به رزکسيون آبسه نياز دارد. عوارض ديررس عبارتند از: برونشکتازى پس از بهبود، آبسهٔ مزمن، فيستول برونکوپلورال مزمن و پنومونيت مکرر.
  درمان
  اقدامات کلى
درمان بيماران مبتلا به آبسهٔ ريوى عبارت است از اقدامات احياءکنندهٔ فورى و عمومى که در هر بيمار دچار سپسيس شديد ضرورى است، نظير هيدراتاسيون و کنترل تب. خلط بايد بلافاصله براى کشت ارگانيسم‌هاى هوازى و بى‌هوازى فرستاده شود. با بررسى اسيدهاى رنگ‌آميزى‌شدهٔ خلط يا مايع آسپيره‌شده از ناى مى‌توان درمان آنتى‌بيوتيکى مناسب را تجويز کرد. براى حفظ درناژ مى‌توان به فواصل منظم برونکوسکوپى را تکرار کرد.
  درمان جراحى
گاهى از اوقات، در بيماران دچار بيمارى حاد و شديد که شرايط مناسبى براى جراحى ندارند و به‌دليل ناکافى بودن درناژ برونکيال، دچار سپسيس مداوم هستند، مى‌توان از درناژ بستهٔ خارجى کمک گرفت.
تا زمانى‌که بيمار با درمان طبى بهبود پيدا مى‌کند، به جراحى نيازى نيست. به‌ندرت ممکن است در هموپتيزى حجيم به لوبکتومى اورژانس نياز باشد، براى مثال در بيماران دچار آنوريسم راسموسن ثانويه به‌ سل و آبسهٔ ريوي.
  پيش‌آگهى
درمان طبى در ۹۵% از موارد موفقيت‌آميز است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سند راهبردی پدافند شیمیایی , ناصر درازهی , تأسیسات نظامی , بحرالعلومی , سفر زائران , بازی اسکیت , مرکز تجاری شانگهای , یکشنبه 25 مرداد , دما، , تایم ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگی و هنری , سینما , نقد فیلم / دیگر چندان مهم نیست , سیاسی , جهان , اقتصاد سیاسی / نمادهای نفوذ اقتصادی آمریکا , بانک اطلاعاتی کتاب / سه‌تار , بانک اطلاعاتی کتاب / حیاه الحیوان الکبری , سیاسی , جهان , سرزمین‌های اشغالی / افغانستان بدتر از عراق شده است , بانک اطلاعاتی کتاب / الالهیات من کتاب الشفاء , اجتماعی , خانه و خانواده , تعلیم و تربیت / معلمان خانگی , بانک اطلاعاتی کتاب / اصلاح گیاهان باغبانی , فرهنگی و هنری , هنر , بررسی های تاریخی ـ تاریخ‌هنر / هنر در عهد هخامنشیان , بانک اطلاعاتی کتاب / جامعه‌شناسی ادیان ,

برخی منابع مهم خبری
https: نکست هالیدی , 90tv.ir نود , fartaknews.com فرتاک نیوز , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , iran-newspaper.com روزنامه ایران , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار ,وبگردی
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.