دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

پارگی خود به‌خودی (سندرم بوئرهاو)


  ملاحظات کلى
تظاهرات بالينى به محل پارگى (گردنى يا توراسيک) و در پارگى‌هاى توراسيک به اين بستگى دارد که پلور مدياستينال پاره شده باشد يا خير. موربديتهٔ ناشى از پارگى مرى عمدتاً از عفونت گردن يا مدياستن و توراکس ناشى مى‌شود. بلافاصله پس از جراحي، بافت‌ها به مايعات درون مرى آغشته مى‌شوند، ولى عفونت مستقر نمى‌شود؛ عمل جراحى بستن پارگى معمولاً از بروز عفونت جدى پيشگيرى مى‌کند. اگر بيش از ۲۴ ساعت بين وقوع پارگى و جراحى فاصله افتاده باشد، عفونت بروز خواهد کرد.
  پارگى‌هاى اياتروژنيک
شايع‌ترين محل اين نوع پارگى‌ها مرى گردنى است. ناحيهٔ کريکوفارنژيال شايع‌ترين محل آسيب‌ديدگى است.
  پارگى خود به‌خودى (سندرم بوئرهاو)
پارگى خود به‌خودى معمولاً بدون بيمارى زمينه‌اى قبلى رخ مى‌دهد، پارگى در اکثر موارد پس از مصرف غذا و مايعات سنگين رخ مى‌دهد. پارگى معمولاً تمام لايه‌هاى ديوارهٔ مرى را درگير مى‌کند و در قسمت خلفى - طرفى چپ در ۳ تا ۵ سانتى‌متر بالاى محل اتصال مرى به معده از همه‌جا شايع‌تر است. علت پارگى افزايش فشار داخل شکم است که معمولاً هنگام آروغ و استفراغ شديد رخ مى‌دهد.
  يافته‌هاى بالينى
  نشانه‌ها و علائم
اولين علامت عمده درد است که در پارگى مرى گردنى در گردن و در پارگى مرى توراسيک در قفسه سينه يا قسمت فوقانى شکم احساس مى‌شود. در پارگى‌هاى مرى گردنى با گسترش سندرم پارگي، پس از درد، کرپيتوس گردني، ديسفاژى و نشانه‌هاى عفونت به‌تدريج بروز مى‌کند. پارگى‌هاى مرى توراسيک که در ۷۵% از موارد با فضاى پلور در ارتباط هستند معمولاً با تاکى‌پنه، هيپرپنه، ديس‌پنه (تنگى‌نفس) و هيپوتانسيون زودرس تظاهر پيدا مى‌کنند. پارگى به درون قفسه سينه باعث پنوموتوراکس و سپس هيدروتوراکس مى‌شود که اگر بدون درمان باقى بماند به آمپيم منتهى خواهد شد. سمت چپ قفسهٔ سينه در ۷۰% از موارد و سمت راست در ۲۰% از موارد درگير مى‌شود؛ در ۱۰% باقى‌مانده نيز درگيرى دوطرفه است. سرعت تجمع مايع در قفسه سينه ممکن است به ۱ ليتر در ساعت برسد که باعث هيپوولمى و شيفت مدياستن به راست مى‌شود. فرار هوا به درون مدياستن يک خش‌خش مدياستينال ايجاد مى‌کند که نتيجهٔ طپش قلب در برابر بافت‌هاى مملو از هوا است (نشانهٔ هامان). اگر پلور سالم باقيمانده باشد، آمفيزم مدياستن سريع‌تر و افيوژن پلور کندتر بروز مى‌کند.
  بررسى‌هاى تصويربردارى
در پارگى‌هاى مرى‌گردني، در تصاوير راديوگرافى از بافت‌هاى نرم هوا ديده مى‌شود، به‌ويژه در مناطقى که مجاوز ستون فقرات گردنى قرار دارند. در پارگى‌هاى مرى توراسيک، پهن شدن مدياستن و افيوژن پلور با يا بدون پنوموتوراکس از جمله يافته‌هاى شايع هستند. آمفيزم مدياستن که در ۴۰% از موارد ديده مى‌شود، به بيش از يک ساعت زمان نياز دارد تا بروز کند.
در هر بيمار مشکوک به پارگى مرى بايد بلافاصله يک ازوفاگوگرام با مادهٔ حاجب محلول در آب انجام شود. بايد از بيمار در وضعيت خوابيده و ايستاده راديوگرافى تهيه شود.
  اصول تشخيص
- سابقهٔ اخير دستکارى مرى يا استفراغ شديد
- درد گردن، قفسه سينه، يا قسمت فوقانى شکم
- نشانه‌هاى عفونت مدياستن يا توراکس طى ۲۴ ساعت
- شواهد نشت ماده حاجب از مرى در راديوگرافي
- در بعضى از موارد، کرپيتوس و آمفيزم زيرپوستي
  درمان
درمان آنتى‌بيوتيکى بايد بلافاصله آغاز شود. به استثناء موارد معدود، در ساير موارد بهتر است جراحى فورى انجام شود و بايد تلاش کرد که قبل از گذشتن ۲۴ ساعت از زمان پارگى جراحى انجام شود.
در صورتى‌که بيش از ۲۴ ساعت از وقوع پارگى گذشته باشد، ميزان عدم موفقيت ترميم اوليه بسيار بالا خواهد بود. توصيهٔ کلاسيک در اين موارد اين است که با انجام يک ازوفاگوستومى گردنى موقت، بستن کارديا، و ساختن يک ژژونوستومى براى تغذيه، محل پارگى از ساير مناطق مجزا شود (تا آلودگى به حداقل برسد).
گاهى از اوقات پارگى ناکامل و خود به‌خودى مرى ديده مى‌شود. پارگى معمولاً در قسمت ميانى مرى قرار دارد. در پارگى ناکامل، پارگى محدود به لايهٔ مخاطى است؛ پارگى در سطح زير مخاط به سمت ديستال و غالباً تا محل اتصال مرى به معده گسترش پيدا مى‌کند. تظاهرات بالينى در اين موارد عبارتند از: درد قفسه سينه، تنگى‌نفس، بلع دردناک، و گاهى از اوقات خونريزي. در ازوفاگوگرام يک ستون باريوم در داخل ديوارهٔ مرى ديده مى‌شود (که ممکن است ظاهرى شبيه به مرى دوگانه ايجاد کند) و گاهى از اوقات برآمدگى يک هماتوم داخل ديواره‌اى به درون مرى ديده مى‌شود. درمان با آنتى‌بيوتيک و تغذيهٔ کامل داخل وريدى است.
درمان غيرجراحى شامل تجويز آنتى‌بيوتيک‌ها ممکن است به تنهائى در موارد اندکى از پارگى‌هاى اياتروژنيک کفايت کند. اين روش بايد فقط در بيمارانى انجام شود که دچار درگيرى توراکس نيستند (نظير پنوموتوراکس يا هيدروتوراکس) و در ازوفاگوگرام فقط کوتاه‌شدگى مجراى سينوسى خارج مرى بدون پهن‌شدن مدياستن (يعنى آلودگى محدود) ديده مى‌شود و نشانه‌هاى سيستميک سپسيس (نظير هيپوتانسيون و تاکى‌پنه) در بيمار يافت نمى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کپسول مولتی ویتامین , پنجمین، , آبزی , یگان تکاوران , شاعران مذهبی سرا , انتقال برق , مشکلات بارورزی , احسان شایان فرد , باخت های سریالی , اصلاح نگرش جامعه ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت (1) , فرهنگی و هنری / هنرهای نمایشی / تئاتر مذهبی / دین و نمایش در ادوار تاریخ، نمایش دینی و تئاتر معاصر , بانک اطلاعاتی کتاب / آمار و جبر و احتمال , دین و اندیشه / دین و مذهب / اماکن مذهبی / قدس از دیدگاه اسلام , بانک اطلاعاتی کتاب / نخستین گام در یوگا , بانک اطلاعاتی کتاب / خاطراتی از دکتر هفت ساله , فرهنگی و هنری / ادبیات و شعر / ادبیات كلاسیك / عشق و ارتداد , بانک اطلاعاتی کتاب / الگوی نظارت و کنترل در نظام اداری جمهوری اسلامی ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله: استاندارد 84-2800 , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه معتبر سوالات (1370 ـ 80) علوم بانکی (مدیریت امور بانکی) ویژه موسسه عالی بانکداری ... ,

برخی منابع مهم خبری
pana.ir خبرگزاری پانا , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , asrekhodro.com عصر خودرو , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , e-estekhdam.com ای استخدام , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , irna.ir ایرنا , digiato.com دیجیاتو , ilna.ir ایلنا ,وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
سنگینی بار سبک بر شانه‌های خسته
مقاومت کردن خوب است ولی به شرطی که برای رفع مشکل باشد نه مقابله با مشکلِ بوجود آمده بین ما فقط فرنوش تا این حد اهلِ یکی به دو کردن بود عاشق کَل‌کَل کردن و کم‌نیاوردن اصلا هربار …