سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

پارگی خود به‌خودی (سندرم بوئرهاو)


  ملاحظات کلى
تظاهرات بالينى به محل پارگى (گردنى يا توراسيک) و در پارگى‌هاى توراسيک به اين بستگى دارد که پلور مدياستينال پاره شده باشد يا خير. موربديتهٔ ناشى از پارگى مرى عمدتاً از عفونت گردن يا مدياستن و توراکس ناشى مى‌شود. بلافاصله پس از جراحي، بافت‌ها به مايعات درون مرى آغشته مى‌شوند، ولى عفونت مستقر نمى‌شود؛ عمل جراحى بستن پارگى معمولاً از بروز عفونت جدى پيشگيرى مى‌کند. اگر بيش از ۲۴ ساعت بين وقوع پارگى و جراحى فاصله افتاده باشد، عفونت بروز خواهد کرد.
  پارگى‌هاى اياتروژنيک
شايع‌ترين محل اين نوع پارگى‌ها مرى گردنى است. ناحيهٔ کريکوفارنژيال شايع‌ترين محل آسيب‌ديدگى است.
  پارگى خود به‌خودى (سندرم بوئرهاو)
پارگى خود به‌خودى معمولاً بدون بيمارى زمينه‌اى قبلى رخ مى‌دهد، پارگى در اکثر موارد پس از مصرف غذا و مايعات سنگين رخ مى‌دهد. پارگى معمولاً تمام لايه‌هاى ديوارهٔ مرى را درگير مى‌کند و در قسمت خلفى - طرفى چپ در ۳ تا ۵ سانتى‌متر بالاى محل اتصال مرى به معده از همه‌جا شايع‌تر است. علت پارگى افزايش فشار داخل شکم است که معمولاً هنگام آروغ و استفراغ شديد رخ مى‌دهد.
  يافته‌هاى بالينى
  نشانه‌ها و علائم
اولين علامت عمده درد است که در پارگى مرى گردنى در گردن و در پارگى مرى توراسيک در قفسه سينه يا قسمت فوقانى شکم احساس مى‌شود. در پارگى‌هاى مرى گردنى با گسترش سندرم پارگي، پس از درد، کرپيتوس گردني، ديسفاژى و نشانه‌هاى عفونت به‌تدريج بروز مى‌کند. پارگى‌هاى مرى توراسيک که در ۷۵% از موارد با فضاى پلور در ارتباط هستند معمولاً با تاکى‌پنه، هيپرپنه، ديس‌پنه (تنگى‌نفس) و هيپوتانسيون زودرس تظاهر پيدا مى‌کنند. پارگى به درون قفسه سينه باعث پنوموتوراکس و سپس هيدروتوراکس مى‌شود که اگر بدون درمان باقى بماند به آمپيم منتهى خواهد شد. سمت چپ قفسهٔ سينه در ۷۰% از موارد و سمت راست در ۲۰% از موارد درگير مى‌شود؛ در ۱۰% باقى‌مانده نيز درگيرى دوطرفه است. سرعت تجمع مايع در قفسه سينه ممکن است به ۱ ليتر در ساعت برسد که باعث هيپوولمى و شيفت مدياستن به راست مى‌شود. فرار هوا به درون مدياستن يک خش‌خش مدياستينال ايجاد مى‌کند که نتيجهٔ طپش قلب در برابر بافت‌هاى مملو از هوا است (نشانهٔ هامان). اگر پلور سالم باقيمانده باشد، آمفيزم مدياستن سريع‌تر و افيوژن پلور کندتر بروز مى‌کند.
  بررسى‌هاى تصويربردارى
در پارگى‌هاى مرى‌گردني، در تصاوير راديوگرافى از بافت‌هاى نرم هوا ديده مى‌شود، به‌ويژه در مناطقى که مجاوز ستون فقرات گردنى قرار دارند. در پارگى‌هاى مرى توراسيک، پهن شدن مدياستن و افيوژن پلور با يا بدون پنوموتوراکس از جمله يافته‌هاى شايع هستند. آمفيزم مدياستن که در ۴۰% از موارد ديده مى‌شود، به بيش از يک ساعت زمان نياز دارد تا بروز کند.
در هر بيمار مشکوک به پارگى مرى بايد بلافاصله يک ازوفاگوگرام با مادهٔ حاجب محلول در آب انجام شود. بايد از بيمار در وضعيت خوابيده و ايستاده راديوگرافى تهيه شود.
  اصول تشخيص
- سابقهٔ اخير دستکارى مرى يا استفراغ شديد
- درد گردن، قفسه سينه، يا قسمت فوقانى شکم
- نشانه‌هاى عفونت مدياستن يا توراکس طى ۲۴ ساعت
- شواهد نشت ماده حاجب از مرى در راديوگرافي
- در بعضى از موارد، کرپيتوس و آمفيزم زيرپوستي
  درمان
درمان آنتى‌بيوتيکى بايد بلافاصله آغاز شود. به استثناء موارد معدود، در ساير موارد بهتر است جراحى فورى انجام شود و بايد تلاش کرد که قبل از گذشتن ۲۴ ساعت از زمان پارگى جراحى انجام شود.
در صورتى‌که بيش از ۲۴ ساعت از وقوع پارگى گذشته باشد، ميزان عدم موفقيت ترميم اوليه بسيار بالا خواهد بود. توصيهٔ کلاسيک در اين موارد اين است که با انجام يک ازوفاگوستومى گردنى موقت، بستن کارديا، و ساختن يک ژژونوستومى براى تغذيه، محل پارگى از ساير مناطق مجزا شود (تا آلودگى به حداقل برسد).
گاهى از اوقات پارگى ناکامل و خود به‌خودى مرى ديده مى‌شود. پارگى معمولاً در قسمت ميانى مرى قرار دارد. در پارگى ناکامل، پارگى محدود به لايهٔ مخاطى است؛ پارگى در سطح زير مخاط به سمت ديستال و غالباً تا محل اتصال مرى به معده گسترش پيدا مى‌کند. تظاهرات بالينى در اين موارد عبارتند از: درد قفسه سينه، تنگى‌نفس، بلع دردناک، و گاهى از اوقات خونريزي. در ازوفاگوگرام يک ستون باريوم در داخل ديوارهٔ مرى ديده مى‌شود (که ممکن است ظاهرى شبيه به مرى دوگانه ايجاد کند) و گاهى از اوقات برآمدگى يک هماتوم داخل ديواره‌اى به درون مرى ديده مى‌شود. درمان با آنتى‌بيوتيک و تغذيهٔ کامل داخل وريدى است.
درمان غيرجراحى شامل تجويز آنتى‌بيوتيک‌ها ممکن است به تنهائى در موارد اندکى از پارگى‌هاى اياتروژنيک کفايت کند. اين روش بايد فقط در بيمارانى انجام شود که دچار درگيرى توراکس نيستند (نظير پنوموتوراکس يا هيدروتوراکس) و در ازوفاگوگرام فقط کوتاه‌شدگى مجراى سينوسى خارج مرى بدون پهن‌شدن مدياستن (يعنى آلودگى محدود) ديده مى‌شود و نشانه‌هاى سيستميک سپسيس (نظير هيپوتانسيون و تاکى‌پنه) در بيمار يافت نمى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اقصاد مقاومتی , تامین آب همدان , نشست کمیته نظارت بر توافق نفتی , گربه کوچک عجیب , خلیج فارس میناب , نیروی کار , حجاب اجباری , امید جعفری , دستمزد کاگران , جزوه ضد مذاکرات هسته ای ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / ایران سرزمین همیشگی آریاییان: مهاجرت‌های آریاییان و پیوند آن با آب و هوا و دریاهای باستانی ایران , ورزشی , دیگر ورزشها , بسکتبال / بسکتبال قهرمانی مردان آسیا , بانک اطلاعاتی کتاب / پاپی می‌ره به گردش , شخصیت‌ها , مذهبی , محدث / عبیدالله بن عبدالکریم بن یزید بن فروخ‌المخزومی ابوزرعه رازی , فرهنگی و هنری , کتاب و نشر , معرفی کتاب / فلسفه علم , نشریات و مطبوعات , فنی و مهندسی , ماهنامه دانش خودرو / دانش خودرو ـ شمارهٔ ۱۱، تیر ۱۳۸۶ , بانک اطلاعاتی کتاب / مرزبان‌نامه: با معنی واژه‌ها و شرح بیتها و جمله‌های دشوار و تعیین بحور اشعار تازی و پارسی و برخی نکته‌های دستوری و ادبی و امثال و حکم , بانک اطلاعاتی کتاب / درباره غرب , ورزشی , دیگر ورزشها , پرورش‌ اندام‌ / گذر از بن‌بست با سیستم تمرینی نگاتیو , بانک اطلاعاتی کتاب / سوالات مسابقات علمی و المپیاد پویندگان خزائی: عربی پایه سوم راهنمایی ,

برخی منابع مهم خبری
snn.ir دانشجو , farspage.com ویژه‌نامه , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , alodoctor.ir الو دکتر , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , fanousnews.com فانوس نیوز , cinemakhabar.ir سینما خبر , honarnews.com هنرنیوز , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.