دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ / Monday, 20 August, 2018

پریتونیت باکتریائی حاد ثانویه


- پيش‌آگهى:
ميزان کلى مرگ و مير در پريتونيت ژنراليزه حدود ۴۰% است.
  پاتوفيزيولوژى
پريتونيت نتيجهٔ پاسخ التهابى يا چرکى پوشش صفاق به آسيب مستقيم است. پريتونيت ممکن است از عوارض پارگى يا آسيب التهابي، عفونى يا ايسکميک دستگاه گوارش يا تناسلى - ادرارى باشد. پريتونيت ثانويه از آلودگى باکتريائى صفاق از درون احشاء و يا از منابع بيرونى (نظير تروماى نافذ) ناشى مى‌شود و غالباً به‌دنبال پارگى احشاء توخالى رخ مى‌دهد. شيرهٔ معدى که از يک زخم دوازدهه خارج مى‌شود، تا چندين ساعت استريل باقى مى‌ماند ولى در همين مدت باعث يک پريتونيت شيميائى و از دست رفتن حجم زيادى از مايع مى‌شود؛ ولى اگر درمان نشود طى ۶ تا ۱۲ ساعت به پريتونيت باکتريائى تبديل خواهد شد. در صورت وجود هموگلوبين در حفرهٔ صفاق، با رشد اشريشياکلى در حفره، لکوتوکسين‌هائى آزاد مى‌شود که فعاليت باکتريسيدال را کاهش مى‌دهند.
عوامل مؤثر بر شدت پريتونيت عبارتند از نوع آلودگى باکتريائي، ماهيت آسيب اوليه، و وضعيت تغذيه و ايمنى ميزبان. شدت پريتونيت به علت آن بستگى دارد. آلودگى‌هاى نسبتاً تميز (نظير پارگى قسمت پروگزيمال دستگاه گوارش) يا لوکاليزه (نظير پارگى آپانديس) به‌ کندى به‌سمت پريتونيت پيشرفت مى‌کنند (طى ۱۲ تا ۲۴ ساعت)، در حالى‌که باکترى‌هاى ناشى از پارگى قسمت ديستال روده يا پارگى مجراى صفراوى عفونى به‌سرعت بر مکانيسم‌هاى صفاقى ميزبان غلبه مى‌کنند. مسموميت‌هائى با اين شدت در پريتونيت پس از عمل ناشى از نشت يا آلودگى محل آناستوموز نيز ديده مى‌شود.
ارگانيسم‌هاى بيمارى‌زا: به استثناء پريتونيت باکتريائى خود به‌خودي، ساير موارد پريتونيت تقريباً بدون استثناء چند ميکروبى هستند. محيط کشت معمولاً حاوى بيش از يک گونه هوازى و بيش از دوگونهٔ بى‌هوازى است. نماى ميکروبى به فلور باکتريائى عضو مبتلا بستگى دارد. تا زمانى‌که ترشح اسيد معدى و تخليهٔ معده طبيعى باشد، پارگى رودهٔ پروگزيمال (معده و دوازدهه) عموماً استريل و يا با مقادير نسبتاً کمى از ميکروب‌هاى گِرم مثبت همراه است. کشت مثبت، با باکترى‌هائى گرم منفى و بى‌هوازى مشخصهٔ عفونت‌هاى آپانديس، کولون و رکتوم است.
  يافته‌هاى بالينى
  نشانه‌ها و علائم
يافته‌هاى موضعى عبارتند از: درد شکم، حساسيت، گاردييگ يا سفتي، اتساع، هواى آزاد در صفاق، و کاهش صداهاى روده که نشانه‌هاى آسيب صفاق جدارى و ايلئوس ناشى از آن هستند. يافته‌هاى سيستميک عبارتند از: تب، لرز، تاکيکاردي، تعريق، تاکى‌پنه، بى‌قراري، دهيدراتاسيون، اليگوري، عدم آگاهى از زمان و مکان، و نهايتاً شوک درمان‌ناپذير. شوک از مجموع هيپوولمى و سپتى‌سمى همراه با اختلال در عملکرد چندين عضو ناشى مى‌شود. شوک مکرر و غيرقابل توجيه قوياً مطرح‌کنندهٔ عفونت شديد داخل صفاقى است.
تأخير در تشخيص مهم‌ترين علت بالا بودن ميزان مرگ و مير در پريتونيت است.
  يافته‌هاى آزمايشگاهى
بررسى‌هاى خونى بايد شامل موارد زير باشد: شمارش کامل سلول‌هاى خونى (CBC)، کراس‌مچ، گازهاى خون شرياني، بررسى وضعيت انعقادى و تست‌هاى عملکرد کبدى و کليوي.
  تشخيص افتراقى
تب مديترانه‌اى فاميلى (پريتونيت دوره‌اي، پُلى‌سروزيت حمله‌اى خانوادگي) از علل نادر و ژنتيکى پريتونيت حاد است که عمدتاً نژاد مديترانه‌اى جنوبى و شرقى را مبتلا مى‌کند. حملات مکرر درد شکم همراه با حساسيت مستقيم و ريباند و دردهاى پردهٔ جنبى و مفصلى بروز مى‌کنند. تب و لکوسيتوز نيز در حملات ديده مى‌شود. آميلوئيدوز کليوى از عوارضى خطرناک و ديررس است.
کلشى‌سين (۵/۱ ميلى‌گرم در روز) - مؤثر در پيشگيرى ولى نه درمان حملات حاد - به‌عنوان يک تست تشخيصى کاربرد دارد. انفوزيون داخل وريدى متارامينول (۱۰ ميلى‌گرم) يک تست تحريکى بدون خطر و اختصاصى است که در بيماران مبتلا طى ۲ روز درد شکم ايجاد مى‌کند.
غالباً در همان اولين حملات، لاپاروتومى انجام مى‌شو. سطوح صفاق ممکن است ملتهب باشند و در حفرهٔ صفاقى نيز مايع آزاد وجود داشته باشد، ولى اسمير و کشت مايع صفاق منفى است. آپانديس حتى اگر طبيعى به‌نظر برسد بايد برداشته شود تا در حملات بعدي، آپانديسيت در تشخيص افتراقى قرار نگيرد.
  جدول علل شايع پريتونيت
شدت علت ميزان مرگ و مير
  خفيف

 

 
    آپانديسيت

پارگى‌هاى زخم معده يا دوازده

سالپنژيت حاد
    < %۱۰

 

 
  متوسط

 

 

    ديورتيکوليت (پارگى‌هاى لوکاليزه)

پارگى غيرعروقى رودهٔ کوچک

کوله‌سيستيت گانگرنه

تروماى متعدد

    < %۲۰

 

 

  شديد

 

 

    پارگى‌هاى رودهٔ بزرگ

ايسکمى رودهٔ کوچک

پانکراتيت نکروزان حاد

عوارض پس از جراحى

    %۲۰ تا ۸۰%

 

 

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مین جهنده , بازیکنان مسیحی , دانشجویان دانشگاه اهواز , زهنی , قشر جوان , کمیته اطلاع رسانی , کشتی های سازمان ملل , رئیس حوزه علمیه , دولت همراه , مریلند ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب مجموعه نکات زبان فارسی - عربی - دین و زندگی - زبان انگلیسی - فیزیک - شیمی - فلسفه و منطق - ریاضی - خلاقیت تصویری و تجسمی , بهداشت و درمان , توصیه های پزشکی , دهان و دندان / دهان اژدها , بانک اطلاعاتی کتاب / هندسه 1 سال دوم نظری (رشته‌های علوم تجربی، ریاضی و فیزیک) , بانک اطلاعاتی کتاب / آداب زیارت امام رضا (ع) , موفقیت , زندگی , زندگی فردی / عادت کنید احساساتتان را بروز دهید تا روحتان لطیف و فروزان شود , کامپیوتر و اینترنت , تلفن همراه , معرفی گوشی‌های Samsung / E۹۵۰ , هنر , کاردستی , خیاطی / کوسن تکه دوزی شده , بانک اطلاعاتی کتاب / DSM-IV-TR متن تجدید نظر شده راهنمای تشخیصی و آماری اختلالهای روانی , بانک اطلاعاتی کتاب / سرشت کلیت و ضرورت: پژوهشی در فلسفه منطق , بانک اطلاعاتی کتاب / پیشگیری و درمان زانو درد با ورزش ,

برخی منابع مهم خبری
shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , javanonline.ir روزنامه جوان , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , gsm.ir جی اس ام , aparat.com آپارات , vista.ir وبگردی , iran-newspaper.com روزنامه ایران , rooyeshnews.com رویش , armanshargh.ir آرمان شرق , ghanoondaily.ir روزنامه قانون ,وبگردی
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند - به فاصله چندسال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشورمان داشت و همواره تکذیب می‌شد، بالاخره مشخص شد که تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی بوده است؛ واقعیتی عجیب که موجب بروز ابهامات فراوانی می‌شود.
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…