سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 May, 2018

پریتونیت باکتریائی حاد ثانویه


- پيش‌آگهى:
ميزان کلى مرگ و مير در پريتونيت ژنراليزه حدود ۴۰% است.
  پاتوفيزيولوژى
پريتونيت نتيجهٔ پاسخ التهابى يا چرکى پوشش صفاق به آسيب مستقيم است. پريتونيت ممکن است از عوارض پارگى يا آسيب التهابي، عفونى يا ايسکميک دستگاه گوارش يا تناسلى - ادرارى باشد. پريتونيت ثانويه از آلودگى باکتريائى صفاق از درون احشاء و يا از منابع بيرونى (نظير تروماى نافذ) ناشى مى‌شود و غالباً به‌دنبال پارگى احشاء توخالى رخ مى‌دهد. شيرهٔ معدى که از يک زخم دوازدهه خارج مى‌شود، تا چندين ساعت استريل باقى مى‌ماند ولى در همين مدت باعث يک پريتونيت شيميائى و از دست رفتن حجم زيادى از مايع مى‌شود؛ ولى اگر درمان نشود طى ۶ تا ۱۲ ساعت به پريتونيت باکتريائى تبديل خواهد شد. در صورت وجود هموگلوبين در حفرهٔ صفاق، با رشد اشريشياکلى در حفره، لکوتوکسين‌هائى آزاد مى‌شود که فعاليت باکتريسيدال را کاهش مى‌دهند.
عوامل مؤثر بر شدت پريتونيت عبارتند از نوع آلودگى باکتريائي، ماهيت آسيب اوليه، و وضعيت تغذيه و ايمنى ميزبان. شدت پريتونيت به علت آن بستگى دارد. آلودگى‌هاى نسبتاً تميز (نظير پارگى قسمت پروگزيمال دستگاه گوارش) يا لوکاليزه (نظير پارگى آپانديس) به‌ کندى به‌سمت پريتونيت پيشرفت مى‌کنند (طى ۱۲ تا ۲۴ ساعت)، در حالى‌که باکترى‌هاى ناشى از پارگى قسمت ديستال روده يا پارگى مجراى صفراوى عفونى به‌سرعت بر مکانيسم‌هاى صفاقى ميزبان غلبه مى‌کنند. مسموميت‌هائى با اين شدت در پريتونيت پس از عمل ناشى از نشت يا آلودگى محل آناستوموز نيز ديده مى‌شود.
ارگانيسم‌هاى بيمارى‌زا: به استثناء پريتونيت باکتريائى خود به‌خودي، ساير موارد پريتونيت تقريباً بدون استثناء چند ميکروبى هستند. محيط کشت معمولاً حاوى بيش از يک گونه هوازى و بيش از دوگونهٔ بى‌هوازى است. نماى ميکروبى به فلور باکتريائى عضو مبتلا بستگى دارد. تا زمانى‌که ترشح اسيد معدى و تخليهٔ معده طبيعى باشد، پارگى رودهٔ پروگزيمال (معده و دوازدهه) عموماً استريل و يا با مقادير نسبتاً کمى از ميکروب‌هاى گِرم مثبت همراه است. کشت مثبت، با باکترى‌هائى گرم منفى و بى‌هوازى مشخصهٔ عفونت‌هاى آپانديس، کولون و رکتوم است.
  يافته‌هاى بالينى
  نشانه‌ها و علائم
يافته‌هاى موضعى عبارتند از: درد شکم، حساسيت، گاردييگ يا سفتي، اتساع، هواى آزاد در صفاق، و کاهش صداهاى روده که نشانه‌هاى آسيب صفاق جدارى و ايلئوس ناشى از آن هستند. يافته‌هاى سيستميک عبارتند از: تب، لرز، تاکيکاردي، تعريق، تاکى‌پنه، بى‌قراري، دهيدراتاسيون، اليگوري، عدم آگاهى از زمان و مکان، و نهايتاً شوک درمان‌ناپذير. شوک از مجموع هيپوولمى و سپتى‌سمى همراه با اختلال در عملکرد چندين عضو ناشى مى‌شود. شوک مکرر و غيرقابل توجيه قوياً مطرح‌کنندهٔ عفونت شديد داخل صفاقى است.
تأخير در تشخيص مهم‌ترين علت بالا بودن ميزان مرگ و مير در پريتونيت است.
  يافته‌هاى آزمايشگاهى
بررسى‌هاى خونى بايد شامل موارد زير باشد: شمارش کامل سلول‌هاى خونى (CBC)، کراس‌مچ، گازهاى خون شرياني، بررسى وضعيت انعقادى و تست‌هاى عملکرد کبدى و کليوي.
  تشخيص افتراقى
تب مديترانه‌اى فاميلى (پريتونيت دوره‌اي، پُلى‌سروزيت حمله‌اى خانوادگي) از علل نادر و ژنتيکى پريتونيت حاد است که عمدتاً نژاد مديترانه‌اى جنوبى و شرقى را مبتلا مى‌کند. حملات مکرر درد شکم همراه با حساسيت مستقيم و ريباند و دردهاى پردهٔ جنبى و مفصلى بروز مى‌کنند. تب و لکوسيتوز نيز در حملات ديده مى‌شود. آميلوئيدوز کليوى از عوارضى خطرناک و ديررس است.
کلشى‌سين (۵/۱ ميلى‌گرم در روز) - مؤثر در پيشگيرى ولى نه درمان حملات حاد - به‌عنوان يک تست تشخيصى کاربرد دارد. انفوزيون داخل وريدى متارامينول (۱۰ ميلى‌گرم) يک تست تحريکى بدون خطر و اختصاصى است که در بيماران مبتلا طى ۲ روز درد شکم ايجاد مى‌کند.
غالباً در همان اولين حملات، لاپاروتومى انجام مى‌شو. سطوح صفاق ممکن است ملتهب باشند و در حفرهٔ صفاقى نيز مايع آزاد وجود داشته باشد، ولى اسمير و کشت مايع صفاق منفى است. آپانديس حتى اگر طبيعى به‌نظر برسد بايد برداشته شود تا در حملات بعدي، آپانديسيت در تشخيص افتراقى قرار نگيرد.
  جدول علل شايع پريتونيت
شدت علت ميزان مرگ و مير
  خفيف

 

 
    آپانديسيت

پارگى‌هاى زخم معده يا دوازده

سالپنژيت حاد
    < %۱۰

 

 
  متوسط

 

 

    ديورتيکوليت (پارگى‌هاى لوکاليزه)

پارگى غيرعروقى رودهٔ کوچک

کوله‌سيستيت گانگرنه

تروماى متعدد

    < %۲۰

 

 

  شديد

 

 

    پارگى‌هاى رودهٔ بزرگ

ايسکمى رودهٔ کوچک

پانکراتيت نکروزان حاد

عوارض پس از جراحى

    %۲۰ تا ۸۰%

 

 

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نایسمیت , خاک هرمز , حمام توکل , جزیره بویوک آدا , نشست سخنرانان پارلمانی , جعل امضا در مجلس , سرپرست تیم ملی کاراته , انتقاد از ال سعود , رهبر جمهوریخواهان , مرکز معاینه فنی خودرو ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت , تغذیه , خواص خوراکی‌ها / ویژگیهای گوشت قرمز , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده علوم اجتماعی: جامعه‌شناسی (2) ـ علوم اجتماعی پیش‌دانشگاهی پرسش‌های چهارگزینه , نشریات و مطبوعات , اقتصادی , دو ماهنامه کارآفرینان / کارآفرینان - سال سوم شماره ۲۶، شهریور ۱۳۸۶ , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , صنایع دستی / محمدطاهر حکاک‌باشی اصفهانی , بانک اطلاعاتی کتاب / سنت‌های تاریخ در قرآن , بانک اطلاعاتی کتاب / تفسیر نمونه: تفسیر و بررسی تازه‌ای درباره قرآن مجید با در نظر گرفتن نیازها، خواستها، پرسشها، مکتبها و مسائل روز , هنر , کاردستی / کارت با طرح نی , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول ثبات نوزادان: راهنمای آموزشی دستورالعمل کاربردی برای کادر بهداشتی ـ درمانی بیمارستان‌های .. , فرهنگ و جامعه , ادیان و مذاهب , ائمه‌اطهار و اولیاءالله / فضیلت بیت المقدس در کلام رسول مکرم , بانک اطلاعاتی کتاب / بندانگشتی ,

برخی منابع مهم خبری
shafaqna.com شفقنا , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , eranico.com ارانیکو , seemorgh.com سیمرغ , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , mizanonline.com خبرگزاری میزان , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , mosalas.ir مثلث ,وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!