پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ / Thursday, 13 December, 2018

عوارض


  درمان
براى اصلاح دهيدراتاسيون و عدم تعادل الکتروليت‌ها بايد مايعات داخل وريدى تجويز شود، و يک لولهٔ نازوگاستريک نيز براى بيمار گذاشته شود. براى کوله‌سيستيت حاد با شدت متوسط بايد سفازولين خوراکى (۲ تا ۴ گرم در روز) تجويز شود. براى بيمارى شديد بايد پنى‌سيلين خوراکى (۲۰ ميليون واحد در روز)، کليندامايسين و يک آمينوگليکوزيد داده شود. به‌نظر مى‌رسد که درمان تک‌داروئى با ايمى‌پنم نيز جايگزين خوبى باشد.
کوله‌سيستکتومى در کوله‌سيستيت حاد ارجحيت دارد، و در ۵۰% از بيماران با لاپاروسکوپى نيز قابل انجام است. در اکثر موارد بايد حين عمل کلانژيوگرافى انجام شود و در صورت وجود انديکاسيون‌هاى مناسب مجراى صفراوى مشترک نيز مورد بررسى قرار گيرد. بيمارانى که دچار کوله‌سيستيت حاد شديد هستند و شرايط مساعدى نيز براى کوله‌سيستکتومى اورژانس ندارند، بايد با کوله‌سيستوستومى بر پوست درمان شوند. کوله‌سيستوستومى به پوست ممکن است براى کوله‌سيستيت حاد بدون سنگ نيز بهتر باشد. در بيمارى که دچار کوله‌سيستيت بدون سنگ شده کوله‌سيستکتومى درمان قطعى محسوب مى‌شود.
  پيش‌آگهى
ميزان مرگ و مير کلى کوله‌سيستيت حاد حدود ۵% است. تقريباً تمام موارد مرگ و مير در بيماران بالاى ۶۰ سال يا مبتلايان به ديابت شيرين بروز مى‌کند.
  عوارض
  آمپيم
در آمپيم (کوله‌سيستيت چرکي)، کيسه صفرا حاوى چرک خالص است و بيمار با حملات تب (۴۰ْ-۳۹ سانتى‌گراد [۱۰۴ْ-۲/۱۰۲ فارنهايت])، لرز، و لکوسيتوز بيشتر از ۱۵۰۰۰/μL مداوماً توکسيک‌تر مى‌شود. بايد آنتى‌بيوتيک‌هاى داخل وريدى تجويز و کوله‌سيستوستومى به پوست يا کوله‌سيستکتومى نيز انجام شود.
  پارگى
پارگى ممکن است به سه شکل رخ دهد: ۱. پارگى موضعى با آبسهٔ اطراف کيسه صفرا، ۲. پارگى باز همراه با پريتونيت ژنراليزه؛ و ۳. پارگى به درون يک احشاء توخالى مجاور و تشکيل فيستول. ميزان بروز کلى پارگى حدود ۱۰% است.
  آبسهٔ اطراف کيسه صفرا
تشکيل آبسه در اطراف کيسه صفرا شايع‌ترين شکل پارگى است که در صورت وجود علائم و نشانه‌ها، به‌خصوص اگر با يک تودهٔ قابل لمس نيز همراه باشد، بايد به آن شک کرد. بيمار غالباض توکسيک مى‌شود و با تب ۳۹ْC و شمارش لکوسيت بيش از ۱۵۰۰۰/μL مراجعه مى‌کند، ولى گاهى از اقوات نيز ارتباطى بين نشانه‌هاى بالينى و بروز آبسهٔ موضعى وجود ندارد. کوله‌سيستکتومى و درناژ آبسه را در بسيارى از اين بيماران مى‌توان بدون خطر انجام داد، ولى اگر وضعيت بيمار ناپايدار باشد، کوله‌سيستوستومى به پوست ارجحيت دارد.
  پارگى آزاد
پارگى آزاد تنها در ۱% تا ۲% از بيماران رخ مى‌دهد، و در اغلب موارد در ابتداى بيمارى و قبل از آنکه چسبندگى‌هاى صفاقى کيسه صفرا را از محيط اطراف جدا کنند، گانگرن بروز مى‌کند. کمتر از نيمى از بيماران قبل از عمل تشخيص داده مى‌شوند. در بعضى از بيماران که دچار درد موضعى هستند، گسترش ناگهانى درد و حساسيت به ساير مناطق شکم مطرح‌کنندهٔ تشخيص خواهد بود. هر زمان که به پارگى آزاد کيسه صفرا مشکوک باشيم باى لاپاروتومى اورژانس انجام شود. پاراسنتز شکم ممکن است گمرا‌ه‌کننده باشد و ثابت شده که ارزش تشخيصى اندکى دارد. ميزان مرگ و مير تا حدودى به اين بستگى دارد که مجراى سيستيک مسدود باقى بماند و يا سنگ پس از پارگى از مکان خود جابه‌جا نشود. بسته‌ماندن مجراى سيستيک باعث پريتونيت چرکى مى‌شود که در ۲۰% از موارد مرگبار خواهد بود. در حالت دوم، يک پريتونيت صفراوى واقعى بروز مى‌کند و بيش از ۵۰% از بيماران مى‌ميرند.
  فيستول کيسه صفرا به روده
اگر کيسه صفرا که دچار التهاب حادشده به احشاء مجاور نظير معده، دوازدهه، يا کولون بچسبد و محل چسبندگى نکروز پيدا کند، ممکن است کيسه صفرا به درون فضاى روده پاره شود. درنتيجه، با تخليه‌شدن کيسه صفرا غالباً بيمارى حاد برطرف مى‌شود. اگر سنگ‌هاى کيسه صفرا از طريق فيستول خارج شده و اگر به حد کافى بزرگ باشند، ممکن است رودهٔ کوچک را مسدود کنند (ايلئوس سنگ صفراوي).
کيسه صفرا يا فيستول در کوله‌سيستوگرافى خوراکى يا وريدى ديده نمى‌شوند، ولى ممکن است فيستول در راديوگرافى از قسمت‌هاى فوقانى دستگاه گوارش با مادهٔ حاجب ديده شود، که در آن‌صورت بايد آن را از فيستول ناشى از زخم پپتيک پاره شده افتراق داد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
علی اصغر رمضان پور , گردشگران دزفول , گنجینه موزه هنرهای معاصر , بیانیه سازمانها , جوانان هلال احمر , کیارش بیرانوند , محوطه تاریخی , رسول دیناروند , بلیت های پارالمپیگ , سرهنگ روشن ,

مقالات پربیننده امروز
شخصیت‌ها , علمی , فیلسوف / احمد فردید , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت حقوق و دستمزد , سیاسی , تاریخ سیاسی , روابط کشورها / پیشینه خوب آمریکا در روابط با ایران , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , داروها / کدیین سرفه را درمان نمی کند , بانک اطلاعاتی کتاب / زمزمه‌هایی که در خلوت کردم (مجموعه شعر) , بانک اطلاعاتی کتاب / بانک اطلاعات صنعت برق ایران (آشنایی با صنعت برق ایران) , بانک اطلاعاتی کتاب / شیدا , خانه و خانواده , آشپزی , خوراکهای متنوع / حلیم , بانک اطلاعاتی کتاب / مهارت‌های زندگی: سال اول دوره‌ی راهنمایی تحصیلی , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / روحی رازی ,

برخی منابع مهم خبری
namehnews.ir نامه نیوز , icana.ir خانه ملت , taraznews.com تراز نیوز , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , seemorgh.com سیمرغ , resalat-news.com روزنامه رسالت , asianews.ir روزنامه آسیا , mosalas.ir مثلث , bartarinha.ir برترینها ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».