دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

آمادگی


  اصول تشخيص
  انسداد پروگزيمال کامل
- استفراغ
- ناراحتى شکمى
- غيرطبيعى بودن عکس‌هاى با مادهٔ حاجب خوراکى
  انسداد ميانى يا ديستال کامل
- درد کوليکى شکم
- استفراغ
- اتساع شکم
- يبوست، يبوست کامل (obstipation)
- تحرک شديد و ناگهانى پريستالتيک
- گشادى رودهٔ باريک در عکس شکم
  يافته‌هاى بالينى
  انسداد ساده
  نشانه‌ها و علائم
انسداد پروگزيمال (فوقاني) رودهٔ باريک معمولاً به‌صورت استفراغ شديد ظاهر مى‌شود که حتى در صورت طولانى‌بودن مدت انسداد، به‌ندرت حالت مدفوعى پيدا مى‌کند. درد شکم متغير است و اغلب به‌صورت ناراحتى بالاى شکم توصيف مى‌شود تا درد کرامپي.
انسداد رودهٔ باريک ميانى يا ديستال باعث درد کرامپى دور ناف يا درد با محل نامشخص مى‌شود. هر دورهٔ درد الگوئى فزاينده - کاهنده دارد،بين چندثانيه تا چند دقيقه طول مى‌کشد. بين حملات درد، ممکن است بيمارى هيچ دردى نداشته باشد. استفراغ به‌دنبال مدتى که بسته به سطح انسداد متغير است، بعد از شروع درد ايجاد مى‌شود؛ گاز و مدفوع موجود در کولون ممکن است پس از شروع درد دفع شوند، ولى هميشه در انسداد کامل نهايتاً يبوست کامل (obstipation) رخ مى‌دهد.
در مراحل اوليه ممکن است علائم حياتى طبيعى باشند، ولى با از دست‌دادن مداوم مايع و الکتروليت‌ها دهيدراتاسيون ديده مى‌شود. دما طبيعى يا مختصرى افزايش يافته است. اتساع شکم در انسداد پروگزيمال خفيف است يا وجود ندارد.
  يافته‌هاى آزمايشگاهى
در مراحل اوليه، ممکن است يافته‌هاى آزمايشگاهى طبيعى باشند، با پيشرفت بيماري، تغليظ خون، لوکوسيتوز و ناهنجارى‌هاى الکتروليتى که بستگى به سطح انسداد و شدت دهيدراتاسيون دارند، ديده مى‌شوند. آميلاز سرم اغلب افزايش مى‌يابد.
  بررسى‌هاى تصويربردارى
عکس‌هاى سادهٔ خوابيده و ايستاده شکم الگوئى نردبان‌مانند از حلقه‌هاى رودهٔ باريک با سطوح هوا - مايع را نشان مى‌دهند. کولون اغلب خالى از گاز است، مگر آنکه بيمار تنقيه شده باشد، تحت سيگموئيدوسکوپى قرار گرفته باشد، يا تنها انسداد ناقص داشته باشد. بايد به‌دنبال سنگ‌هاى صفراوى کدر (opaque) و هوا در درخت صفراوى گشت. تجويز مادهٔ حاجب خوراکى وجود انسداد و کامل بودن آن را قطعى مى‌کند. انتروکليز (enteroclysis) جزئيات بيشترى از سطح و علت انسداد را مشخص مى‌کند و ممکن است انسداد حلقهٔ بسته را تشخيص دهد.
  انسداد همراه استرانگولاسيون
هيچ يافته‌هاى در شرح حال، معاينه يا آزمايش‌ها نمى‌تواند احتمال استرانگولاسيون را در انسداد رودهٔ باريک به‌طور کامل رد کند.
  نشانه‌ها و علائم
بروز شوک در اوايل سير انسداد به نفع وجود حلقهٔ بسته استرانگوله است.
  يافته‌هاى آزمايشگاهى
لوکوسيتوز واضح که تنها ناشى از تغليظ خون نباشد، بايد احتمال استرانگولاسيون را مطرح کند.
  بررسى‌هاى تصويربردارى
مايع داخل صفاقى به‌صورت فضاهاى متسع بين حلقه‌هاى مجاور رودهٔ گشادشده ديده شود و اغلب علاوه بر استرانگولاسيون در انسداد ساده نيز ديده مى‌شود. وجود تصاوير به‌شکل اثر انگشت، از بين‌رفتن الگوى مخاطى و وجود گاز در ديوارهٔ روده يا شاخه‌هاى درون کبدى وريد باب ممکن است در استرانگولاسيون ديده شوند. سطوح هوا - مايع در خارج روده به‌معناى سوراخ‌شدگى روده هستند.
  درمان
انسداد ناقص روده را مادام‌که عبور مداوم مدفوع و گاز وجود داشته باشد، مى‌توان به‌صورت محافظه‌کارانه و توأم با انتظار درمان کرد. عکس سادهٔ شکم وجود گاز را در کولون نشان مى‌دهد و عکس رودهٔ باريک با مادهٔ حاجب تشخيص را اثبات مى‌کند. اگر انسداد به‌مدت چند روز ادامه يابد، حتى اگر ناقص باشد، انجام جراحى لازم است.
انسداد کامل رودهٔ باريک به‌وسيلهٔ جراحى و پس از يک دورهٔ آمادگى دقيق درمان مى‌شود. دليل توجيه‌کنندهٔ عمل جراحى آن است که استرانگولاسيون را نبايد با قطعيت رد کرد، و استرانگولاسيون با ميزان بالائى از عوارض و مرگ و مير همراه است.
براى اين قانون که جراحى بايد بلافاصله انجام شود، چند استثناء وجود دارند: انسداد ناقص، انسداد پس از عمل، سابقهٔ جراحى‌هاى متعدد قبلى براى انسداد، پرتودرماني، بيمارى التهابى روده، و کارسينوماتوز شکمي.
  جراحى
پس از آنکه بيمار هيدارته شد و اندام‌هاى حياتى کار خود را به‌نحو رضايت‌بخشى از سر گرفتند، مى‌توان عمل جراحى را انجام داد.
در بعضى بيماران دچار کارسينوم يا آسيب ناشى از پرتوتابى برداشتن ضايعهٔ مسدودکننده ممکن نيست. آناستوموز رودهٔ باريک پروگزيمال به رودهٔ باريک يا بزرگ ديستال به اسنداد (کنارگذر يا باى‌پس) ممکن است بهترين روش براى چنين بيمارانى باشد.
  آمادگى
  مکش بينى - معده‌اى
بلافاصله پس از پذيرش بيمار در بخش اورژانس، بايد براى وى لولهٔ معده گذاشت تا استفراغ بيمار بهبود يابد، از آسپيراسيون جلوگيرى شود، و جلوى اتساع بيشتر شکم با گاز بلعيده شده گرفته شود.
  احياء بيمار از نظر آب و الکتروليت‌
نقايص آب و الکتروليتى بسته به سطح و مدت انسداد مى‌توانند خفيف تا شديد باشند. از دست دادن مايع، به‌صورت ايزوتونيک است و احياء بايد با تزريق محلول سالين ايزوتونيک شروع شود. از دست دادن مايع گوارشي، هم‌چنين باعث اختلالات اسيد و باز مى‌شود، و چون هيچ مکانيسم نورواندوکرينى براى اصلاح اين اختلالات وجود ندارد، جراح بايد اين کار را انجام دهد. غلظت الکتروليت‌هاى سرم و گاز خون سرخرگى راهنماهائى براى درمان الکتروليتى هستند؛ پتاسيم تا زمانى‌که برون‌ده ادرارى کافى باشد، نبايد تجويز شود، ولى بيماران نبايد تا وقتى که هيپوکالمى آنان اصلاح نشده باشد، تحت عمل قرار گيرند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
همگامی , وزارت امور خارجه آمریکا , گل های فوتسالی آندرس اینیستا , معماری و شهرسازی , من دیه گو مارادونا , معاونت بهداد ناجا , کارگروه سلامت و امنیت غذایی , کوردیال کاپ , شهرستان ورزقان , ساییدگی مفصل ,

مقالات پربیننده امروز
علم و زندگی , علوم انسانی , حقوق / عبرت های حقوقی , دین و اندیشه , دین و مذهب , علم و دین / شبیه سازی و اخلاق , بهداشت و درمان , بهداشت فردی و عمومی , بهداشت سفر / لبیک با تندرستی , هنر , هنرهای تصویری و نمایشی , تلویزیون / قاتل سریالی کیست؟ , هنر , هنرهای تصویری و نمایشی , سینما / دیشب باباتو دیدم آیدا , بانک اطلاعاتی کتاب / سفر به آینه‌ی دیگری , بانک اطلاعاتی کتاب / تاثیر فرهنگ بر زندگی زنان , بانک اطلاعاتی کتاب / رساله توضیح‌المسائل: با تجدیدنظر و اضافات , ورزشی , فوتبال , فوتبال ایران / خواب طولانی شیر , بانک اطلاعاتی کتاب / کمدی الهی: دوزخ ,

برخی منابع مهم خبری
https: نکست هالیدی , varzesh3.com ورزش سه , zoomit.ir زومیت , persiankhodro.com پرشین خودرو , zamandaily.ir روزنامه زمان , armandaily.ir روزنامه آرمان , tabnak.ir تابناک , rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , namehnews.ir نامه نیوز , smtnews.ir روزنامه صمت ,وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!