یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 22 July, 2018

پیش‌آگهی


نئوپلاسم‌هاى ژژونوم و ايلئوم ۵-۱% تمام تومورهاى دستگاه گوارش را تشکيل مى‌دهند. شايع‌ترين محل‌ها، ايلئوم انتهائى و سپس ژژونوم پروگزيمال هستند. تقريباً ۸۵% بيماران بالاى ۴۰ سال سن دارند.
  تومورهاى خوش‌خيم
  پوليپ‌ها
پوليپ‌هاى ويلوس يا آدنوماتوس از نوعى که در کولون ديده مى‌شوند، در رودهٔ باريک نادر هستند؛
هامارتوم‌هاى پوليپوئيد ممکن است در بيمارانى که بدون ناهنجارى‌هاى همراه هستند، منفرد باشند. هامارتوم‌ها در ۵۰% موارد متعدد هستند، و از اين ميزان، ۱۰% سندرم پوتز - جگرز دارند که اختلالى خانوادگى هست که با پوليپوز گوارشى منتشر و پيگمانتاسيون مخاطى - پوستى مشخص مى‌شود. پتانسيل بدخيمى اين پوليپ‌ها بسيار کم است. جراحى تنها براى نشانه‌ها (مانند انسداد يا خونريزي) ضرورت دارد، که در آن تمام پوليپ‌هاى بزرگتر از ۱ سانتى‌متر بايد برداشته شوند.
پوليپوز آدنوماتوس خانوادگى (پوليپوز خانوادگى کولون، سندرم گاردنر) با پوليپ‌هاى متعدد روده و کولون، استئوم‌ها و کيست‌ها يا فيبروم‌هاى زيرپوستى مشخص مى‌شود. پوليپ‌ها نئوپلاسم‌هاى حقيقى هستند، و دژنرسانس بدخيم پوليپ‌هاى کولون شايع است؛ هم‌چنين احتمال سرطان دوازدهه در ناحيهٔ دور آمپول زياد است.
پوليپ‌هاى جوانى (احتباسي) ممکن است باعث خونريزى يا انسداد شوند. اين ضايعات در کولون شايع‌تر از رودهٔ باريک هستند و معمولاً پيش از نوجوانى خودبه‌خود قطع (آمپوته) مى‌شوند.
  تومورهاى بدخيم
آدنوکارسينوم اغلب بدون نشانه است يا باعث نشانه‌هاى اندک براى دوره‌هاى طولانى مى‌شود. اين بيمارى معمولاً از ژژونوم پروگزيمال برمى‌خيزد. در ۸۰% موارد در زمان عمل متاستاز وجود دارد.
لنفوم‌هاى اوليهٔ رودهٔ باريک از نوع غربى به‌صورت کانونى ايجاد مى‌شوند. اين لنفوم‌ها در ژژونوم پروگزيمال بيماران دچار بيمارى سلياک، و در گروهى ديگر به‌صورت خودبه‌خود از ايلئوم ديستال نشأت مى‌گيرند. در خاورميانه، لنفوم اوليهٔ رودهٔ باريک شايع‌ترين نوع بيمارى لنفاوى خارج گرهى است.
  متاستاتيک
در ۵۰% بيمارانى که از ملانوم بدخيم مى‌ميرند، متاستازهاى رودهٔ باريک يافت مى‌شوند. کارسينوم‌هاى گردن رحم، کليه، پستان، ريه و غيره نيز ممکن است به روده گسترش يابند.
  تومورهاى کارسينوئيد و سندرم کارسينوئيد
تومورهاى کارسينوئيد آپودوم (apudoma)هائى هستند که از سلول‌هاى انتروکرومافين در سرتاسر روده منشاء مى‌گيرند.
منشاء تومورهاى کارسينوئيد دستگاه گوارش از رودهٔ قدامى (foregut)، ۵%؛ رودهٔ ميانى (midgut)، ۸۸%؛ و رودهٔ خلفى (hindgut)، ۶% است. بيشتر کارسينوئيد‌هاى همراه MEN منشاء رودهٔ قدامى دارند. کارسينوئيد‌هاى رودهٔ ميانى سروتونين و مادهٔ P توليد مى‌کنند؛ کارسينوئيد‌هاى رودهٔ قدامى و رودهٔ خلفى سروتونين توليد نمى‌کنند، ولى اغلب حاوى گاسترين، سوماتوستاتين، پلى‌پپتيد پانکراسي، و گلوکاگون هستند.
آپانديس شايع‌ترين محل تومورهاى کارسينوئيد است، و رودهٔ باريک دومين ميزان شيوع را دارد؛ تومورهائى که از ايلئوم منشاء مى‌گيرند، حدود ۱۰ برابر تومورهاى با منشاء ژژونوم شايع هستند.
  يافته‌هاى بالينى
  نشانه‌ها و علائم
تومورهاى کوچک معمولاً بدون نشانه هستند. حدود ۱۰% بيماران دچار کارسينوئيدهاى رودهٔ باريک با سندرم کارسينوئيد مراجعه مى‌کنند. مواد فعال بيولوژيکى که از کارسينوئيدها ترشح مى‌شوند، معمولاً توسط کبد غيرفعال مى‌شوند، ولى متاستازهاى کبدى يا کارسينوئيدهاى برونشى يا تخمدانى اوليه اين مواد را مستقيماً به گردش خون عمومى - يعنى جائى‌که باعث توليد نشانه‌ها مى‌شوند - ترشح مى‌کنند. تقريباً در تمام موارد سندرم کارسينوئيد، توليد سروتونين به مقادير زياد اتفاق مى‌افتد؛ اين ماده مسئول سهم عمده‌اى از اسهال در اين بيماران است.
  يافته‌هاى آزمايشگاهى
افزايش سطح ادرارى ۵-هيدروکسى ايندول استيک اسيد (5-HIAA) سنگ‌بناى تشخيص سندرم کارسينوئيد است. تزريق پنتاگاسترين مى‌تواند به‌عنوان آزمونى برانگيزنده استفاده شود: نشانه‌ها ظاهر مى‌شوند، و سطح سرمى سروتونين و مادهٔ P بالا مى‌رود.
  درمان
تمام تومورهاى کارسينوئيد قابل دسترسى در رودهٔ باريک، مزانتر، و حفرهٔ صفاقى بايد برداشته شوند.
متاستازهاى کبدى لوکاليزه بايد برداشته شوند.
سيپروهپتادين، آنتى‌هيستامينى که گيرنده‌هاى هيستامين H1 و سروتونين ۱ و سروتونين ۲ را مهار مى‌کند، براى کنترل اسهال مفيد است. اکترئوتايد باعث مهار ترشح هورمون‌هاى گوارشى مى‌شود؛ اين دارو در سندرم کارسينوئيد باعث تسکين گرگرفتگي، خس‌خس، و اسهال شديد مقاوم به ديگر اقدامات مى‌شود.
  پيش‌آگهى
تومورهاى کارسينوئيد ظرف ماه‌ها و سال‌ها به آهستگى رشد مى‌کنند. ميانهٔ مدت زنده‌ماندن از زمان تشخيص بافت‌شناختى ۱۴ سال، و از زمان شروع سندرم کارسينوئيد ۸ سال است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
جشن پیروزی دکتر روحانی , وخامت اضاع , نظام اقتصادی , بازسازی , فجر 95÷ , خانواده شاهد , مشاور کاخ سفید در امور هسته‌ای , عبادی پور , ثبت اسناد و املاک , اصول کافی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / تعزیه: آیین و نمایش در ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / علوم سوم راهنمایی: قابل استفاده دانش‌آموزان سال سوم راهنمایی و داوطلبان ورود به مراکز استعدادهای درخشان ... , سیاسی , جهان , شخصیتها / قصاب زیر تیغ , علوم انسانی , روانشناسی , روانشناسی / آرام‌تر بروید , شخصیت‌ها , سایر , شهدا و جانبازان / شهید کلانتر جزی , بانک اطلاعاتی کتاب / جرعه‌نوش کوثر: زندگینامه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظه العالی) , بانک اطلاعاتی کتاب / درمان طبیعی فشار خون , بانک اطلاعاتی کتاب / قصه لالایی , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , مدیریت زمان / کـار امـروز را بـه فـردا نـیـنـد‌از , ورزشی , باشگاهها , باشگاه‌های داخلی / آنچه مرفاوی داشت اما دایی نه! ,

برخی منابع مهم خبری
ghanoondaily.ir روزنامه قانون , qudsonline.ir روزنامه قدس , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , resalat-news.com روزنامه رسالت , mehrnews.com خبرگزاری مهر , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم ,



وبگردی
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران!
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران! - دخترها پسرجوان را دوره کرده‌اند و پسرجوان خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند. باورتان نمی‌شود که نشود، اما این صحنه را در سریال تلویزیونی پدر دیدیم که حالا دوباره این موضوع تلویزیون و دست‌اندرکاران سریال را وارد حاشیه‌های اینستاگرامی کرده است. منبع
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند