پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

پیش‌آگهی


نئوپلاسم‌هاى ژژونوم و ايلئوم ۵-۱% تمام تومورهاى دستگاه گوارش را تشکيل مى‌دهند. شايع‌ترين محل‌ها، ايلئوم انتهائى و سپس ژژونوم پروگزيمال هستند. تقريباً ۸۵% بيماران بالاى ۴۰ سال سن دارند.
  تومورهاى خوش‌خيم
  پوليپ‌ها
پوليپ‌هاى ويلوس يا آدنوماتوس از نوعى که در کولون ديده مى‌شوند، در رودهٔ باريک نادر هستند؛
هامارتوم‌هاى پوليپوئيد ممکن است در بيمارانى که بدون ناهنجارى‌هاى همراه هستند، منفرد باشند. هامارتوم‌ها در ۵۰% موارد متعدد هستند، و از اين ميزان، ۱۰% سندرم پوتز - جگرز دارند که اختلالى خانوادگى هست که با پوليپوز گوارشى منتشر و پيگمانتاسيون مخاطى - پوستى مشخص مى‌شود. پتانسيل بدخيمى اين پوليپ‌ها بسيار کم است. جراحى تنها براى نشانه‌ها (مانند انسداد يا خونريزي) ضرورت دارد، که در آن تمام پوليپ‌هاى بزرگتر از ۱ سانتى‌متر بايد برداشته شوند.
پوليپوز آدنوماتوس خانوادگى (پوليپوز خانوادگى کولون، سندرم گاردنر) با پوليپ‌هاى متعدد روده و کولون، استئوم‌ها و کيست‌ها يا فيبروم‌هاى زيرپوستى مشخص مى‌شود. پوليپ‌ها نئوپلاسم‌هاى حقيقى هستند، و دژنرسانس بدخيم پوليپ‌هاى کولون شايع است؛ هم‌چنين احتمال سرطان دوازدهه در ناحيهٔ دور آمپول زياد است.
پوليپ‌هاى جوانى (احتباسي) ممکن است باعث خونريزى يا انسداد شوند. اين ضايعات در کولون شايع‌تر از رودهٔ باريک هستند و معمولاً پيش از نوجوانى خودبه‌خود قطع (آمپوته) مى‌شوند.
  تومورهاى بدخيم
آدنوکارسينوم اغلب بدون نشانه است يا باعث نشانه‌هاى اندک براى دوره‌هاى طولانى مى‌شود. اين بيمارى معمولاً از ژژونوم پروگزيمال برمى‌خيزد. در ۸۰% موارد در زمان عمل متاستاز وجود دارد.
لنفوم‌هاى اوليهٔ رودهٔ باريک از نوع غربى به‌صورت کانونى ايجاد مى‌شوند. اين لنفوم‌ها در ژژونوم پروگزيمال بيماران دچار بيمارى سلياک، و در گروهى ديگر به‌صورت خودبه‌خود از ايلئوم ديستال نشأت مى‌گيرند. در خاورميانه، لنفوم اوليهٔ رودهٔ باريک شايع‌ترين نوع بيمارى لنفاوى خارج گرهى است.
  متاستاتيک
در ۵۰% بيمارانى که از ملانوم بدخيم مى‌ميرند، متاستازهاى رودهٔ باريک يافت مى‌شوند. کارسينوم‌هاى گردن رحم، کليه، پستان، ريه و غيره نيز ممکن است به روده گسترش يابند.
  تومورهاى کارسينوئيد و سندرم کارسينوئيد
تومورهاى کارسينوئيد آپودوم (apudoma)هائى هستند که از سلول‌هاى انتروکرومافين در سرتاسر روده منشاء مى‌گيرند.
منشاء تومورهاى کارسينوئيد دستگاه گوارش از رودهٔ قدامى (foregut)، ۵%؛ رودهٔ ميانى (midgut)، ۸۸%؛ و رودهٔ خلفى (hindgut)، ۶% است. بيشتر کارسينوئيد‌هاى همراه MEN منشاء رودهٔ قدامى دارند. کارسينوئيد‌هاى رودهٔ ميانى سروتونين و مادهٔ P توليد مى‌کنند؛ کارسينوئيد‌هاى رودهٔ قدامى و رودهٔ خلفى سروتونين توليد نمى‌کنند، ولى اغلب حاوى گاسترين، سوماتوستاتين، پلى‌پپتيد پانکراسي، و گلوکاگون هستند.
آپانديس شايع‌ترين محل تومورهاى کارسينوئيد است، و رودهٔ باريک دومين ميزان شيوع را دارد؛ تومورهائى که از ايلئوم منشاء مى‌گيرند، حدود ۱۰ برابر تومورهاى با منشاء ژژونوم شايع هستند.
  يافته‌هاى بالينى
  نشانه‌ها و علائم
تومورهاى کوچک معمولاً بدون نشانه هستند. حدود ۱۰% بيماران دچار کارسينوئيدهاى رودهٔ باريک با سندرم کارسينوئيد مراجعه مى‌کنند. مواد فعال بيولوژيکى که از کارسينوئيدها ترشح مى‌شوند، معمولاً توسط کبد غيرفعال مى‌شوند، ولى متاستازهاى کبدى يا کارسينوئيدهاى برونشى يا تخمدانى اوليه اين مواد را مستقيماً به گردش خون عمومى - يعنى جائى‌که باعث توليد نشانه‌ها مى‌شوند - ترشح مى‌کنند. تقريباً در تمام موارد سندرم کارسينوئيد، توليد سروتونين به مقادير زياد اتفاق مى‌افتد؛ اين ماده مسئول سهم عمده‌اى از اسهال در اين بيماران است.
  يافته‌هاى آزمايشگاهى
افزايش سطح ادرارى ۵-هيدروکسى ايندول استيک اسيد (5-HIAA) سنگ‌بناى تشخيص سندرم کارسينوئيد است. تزريق پنتاگاسترين مى‌تواند به‌عنوان آزمونى برانگيزنده استفاده شود: نشانه‌ها ظاهر مى‌شوند، و سطح سرمى سروتونين و مادهٔ P بالا مى‌رود.
  درمان
تمام تومورهاى کارسينوئيد قابل دسترسى در رودهٔ باريک، مزانتر، و حفرهٔ صفاقى بايد برداشته شوند.
متاستازهاى کبدى لوکاليزه بايد برداشته شوند.
سيپروهپتادين، آنتى‌هيستامينى که گيرنده‌هاى هيستامين H1 و سروتونين ۱ و سروتونين ۲ را مهار مى‌کند، براى کنترل اسهال مفيد است. اکترئوتايد باعث مهار ترشح هورمون‌هاى گوارشى مى‌شود؛ اين دارو در سندرم کارسينوئيد باعث تسکين گرگرفتگي، خس‌خس، و اسهال شديد مقاوم به ديگر اقدامات مى‌شود.
  پيش‌آگهى
تومورهاى کارسينوئيد ظرف ماه‌ها و سال‌ها به آهستگى رشد مى‌کنند. ميانهٔ مدت زنده‌ماندن از زمان تشخيص بافت‌شناختى ۱۴ سال، و از زمان شروع سندرم کارسينوئيد ۸ سال است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
دناپلاس , مزارع گندم , ماه مهر را به خاطر بسپار , FAO , دایی , تعاون و رفاه اجتماعی , لیگ برتر فوتسال ایران , فرمانداری جوانرود , دردمزمن , زیستگاه مطلوب ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مدیر یک دقیقه‌ای , بهداشت و درمان , بیماریها , بیماریهای عصبی و اختلالات روانی / «آلزایمر» دزد حافظه , بانک اطلاعاتی کتاب / جایگاه مهندسی ارزش در مدیریت پروژه , دین و اندیشه , دین و مذهب , مناسبت‌ها ـ ماه رمضان / شبهای قدر , علم و زندگی , آیا می‌دانید که... , آیا می‌دانید / حقیقت سهمگین , بهداشت و درمان , تغذیه و سلامتی , تغذیه / ناگفته‌های گوشت‌ها و مرغ‌های هورمونی , بانک اطلاعاتی کتاب / 20 آزمون دروس چهارم ابتدایی: همراه با پاسخ تشریحی، آمادگی جهت شرکت در آزمون‌های ورودی مدارس غیرانتفاعی و نمونه، ... , بانک اطلاعاتی کتاب / تست کودکان در خانه: روش‌ها و معیارهای تشخیص به موقع اختلالات رشدی کودکان , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد بین الملل , کشورها / تحول فردی برای توسعه جمعی , بانک اطلاعاتی کتاب / مقاومت علف‌های هرز به علف‌کش‌ها ,

برخی منابع مهم خبری
tarafdari.ir طرفداری , khordadnews.ir خرداد نیوز , bartarinha.ir برترینها , chetor.com چطور , fa.alalam.ir العالم , taraznews.com تراز نیوز , siasatrooz.ir سیاست روز , farspage.com ویژه‌نامه , alef.ir الف , baharnews.ir بهارنیوز ,وبگردی
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد - سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به پیام تشکر رهبر انقلاب بعد از جام جهانی، گفت: بعد از آن پیام، وزارت ورزش کاملاً علیه من شد. خواسته وزیر ورزش این بود که نمی‌خواهد کی‌روش اینجا باشد، هیچوقت از بازیکنان و تیم ملی حمایت نشد و تمام برنامه آماده‌سازی ما لطمه خورد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.