چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

اصول تشخیص


  اصول تشخيص
- خونريزى رکتال، بيرون‌زدگي، ناراحتى.
- ترشح مخاطى از رکتوم.
- کم‌خونى ثانويهٔ احتمالى.
- يافته‌هاى شاخص در مشاهدهٔ خارجى مقعد و بررسى آنوسکوپيک.
  ملاحظات کلى
هموروئيد (به‌معنى جريان داشتن خون) يک حالت آناتوميک طبيعى است و در تمام بزرگسالان رخ مى‌دهد. درمان تنها زمانى ضرورت دارد که هموروئيدها بزرگ و نشانه‌دار شوند.
هموروئيدها را به دو دستهٔ داخلى و خارجى تقسيم‌بندى مى‌کنند. هموروئيدهاى داخلى شبکه‌اى از سياهرگ‌هاى هموروئيدى فوقانى در بالاى محل اتصال مخاط و پوست هستند که با مخاط پوشيده‌ شده‌اند. هموروئيدها عمدتاً در سه موقعيت رخ مى‌دهند: قدامى راست، خلفى راست، و جانبى چپ. هموروئيدهاى کوچکتر بين محل‌هاى اوليهٔ فوق ايجاد مى‌شوند.
هموروئيدهاى خارجى در زير محل اتصال مخاط و پوست در بافت‌هاى زير اپى‌تليوم مقعد مجراى مقعدى و پوست ناحيهٔ اطراف مقعد ديده مى‌شوند. دو شبکهٔ هموروئيدهاى خارجى و داخلى آزادانه با يکديگر آناستوموز مى‌کنند و بازگشت وريدى رکتوم تحتانى و مقعد را تشکيل مى‌دهند. هموروئيدهاى داخلى به سياهرگ‌هاى هموروئيدى فوقانى و از آنجا به سيستم پورت تخليه مى‌شوند. هموروئيدهاى خارجى به گردش خون عمومى تخليه مى‌شوند.
  تشخيص افتراقى
خونريزى رکتال، شايع‌ترين تظاهر هموروئيدهاى داخلي، در سرطان کولون و رکتوم، بيمارى ديورتيکولي، پوليپ‌هاى آدنوماتو، کوليت اولسرو، و ديگر بيمارى‌هاى کمتر شايع کولون و رکتوم نيز رخ مى‌دهد.
پرولاپس رکتوم را بايد از پرولاپس مخاطى ناشى از هموروئيدهاى داخلى افتراق داد.
منگوله (tag)هاى پوستى خارجى نتيجهٔ ترومبوز قبلى هموروئيدهاى خارجى هستند و شناسائى آنها نيز بايد آسان باشد. وجود يک منگولهٔ نگهبان (sentinel tag) روى خط وسط ممکن است نشان‌دهندهٔ وجود يک شقاق در مجاورت آن باشد.
  عوارض
به‌ندرت، هموروئيدهاى داخلى پرولاپس شده، به‌علت احتقان، ادم و ترومبوز، غيرقابل جاانداختن مى‌شوند. اين حالت ممکن است به ترومبوز تمام محيط هموروئيدهاى داخلى و خارجى منجر شود که حالتى فوق‌العاده دردناک است که مى‌تواند منجر به انفارکت مخاط و پوست روى هموروئيد شود. آمبولى سپتيک به‌ندرت از طريق سيستم پورت رخ مى‌دهد و ممکن است منجر به آبسهٔ کبد شود. کم‌خونى فقر آهن ممکن است رخ دهد.
هموروئيدها ممکن است در صورت وجود پرفشارى خون پورت، به‌صورت يک شانت پورت به سيستميک عمل کنند؛ در اين حالت خونريزى ممکن است شديد باشد.
  پيش‌آگهى
با درمان مناسب، تمام بيماران دچار هموروئيدهاى نشانه‌دار بايد بى‌نشانه شوند. به‌دنبال درمان، زورزدن بايد به حداقل برسد تا جلوى عود نشانه‌ها گرفته شود.
  يافته‌هاى بالينى
  نشانه‌ها و علائم
درد شديد ارتباطى با هموروئيدهاى داخلى ندارد و تنها در ترومبوز هموروئيدهاى خارجى رخ مى‌دهد.
خونريزى معمولاً اولين نشانهٔ هموروئيدهاى داخلى است. خون، قرمز روشن و بدون اختلاط با مدفوع است و از نظر مقدار، ممکن است بين رگه‌هائى روى دستمال توالت تا مقادير کافى که در آب دستشوئى ديده شود، نوسان کند. گاهى اوقات خونريزى هموروئيدى عودکننده ممکن است منجر به کم‌خونى قابل توجه شود. با بزرگ‌شدن تدريجى هموروئيدها، ممکن است از مقعد بيرون بزنند (پرولاپس). ناراحتى و درد تنها زمانى رخ مى‌دهند که ترومبوز وسيع همراه با ادم و التهاب وجود داشته باشد.
  معاينه
هموروئيدهاى خارجى ممکن است با چشم ديده شوند، به‌خصوص اگر ترومبوزه شده باشند. با خواستن از بيمار براى زورزدن، و جدا کردن ملايم کپل‌ها از يکديگر، مى‌توان پرولاپس را ايجاد و مشاهده کرد.
در معاينهٔ رکتوم با انگشت، هموروئيدهاى داخلى را معمولاً نمى‌توان لمس کرد، و اين هموروئيدها نبايد نسبت به لمس حساس باشند.
ارزيابى آنوسکوپيک براى ديدن هموروئيدهاى داخلى که بيرون نمى‌زنند ضرورى است. مدفوع بايد از نظر خون نهفته آزمايش شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
جشن تولد طارمی , هوشمند , رپیس رژیم صهیونیستی , مراسم نوروز , ویروس آنفلوآنزا , تیمها , اهرچای , حسام محمدپناه , کریستال مایع , حاضر ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / منتخب مفاتیح‌الجنان: درشت خط با ترجمه , بانک اطلاعاتی کتاب / طالع‌بینی چینی و هندی , علمی و آموزشی , صنایع , صنایع نفت و گاز / چاه‌های هوشمند، بهینه سازی تولید ،سلامت محیط زیست , بانک اطلاعاتی کتاب / داستانهای الفبا , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای زائران خانه خدا معرفی اماکن، بیان و مناسک، ادعیه و زیارات مکه و مدینه , بانک اطلاعاتی کتاب / ماتریس و دستگاه‌های معادلات خطی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه دروس دوم دبستان: معلم‌یار , بانک اطلاعاتی کتاب / آشنایی با کامپیوتر, ویندوز, اینترنت و برنامه‌سازی , بانک اطلاعاتی کتاب / روش کلاس‌داری , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد مالی , سرمایه‌گذاری / سرمایه داری اولیه و سرمایه داری بی هویت ,

برخی منابع مهم خبری
entekhab.ir انتخاب , shafaqna.com شفقنا , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , fararu.com فرارو , goftarnews.ir گفتار نیوز , zoomit.ir زومیت , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , icana.ir خانه ملت , irna.ir ایرنا , javanonline.ir روزنامه جوان ,وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.