یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ / Sunday, 30 April, 2017

انوری


اوحدالدين محمدبن محمد انورى ابيوردى از گويندگان نامبردار نيمه دوم قرن ششم هجرى و از کسانى است که در تغيير سبک سخن فارسى اثر بيّن و آشکارى دارد. تخلص وى ، همچنانکه خود گفته و معاصران او در اشعار خود آورده‌اند ، انورى است ليکن بنابر نقل دولتشاه در تذکرهٔالشعراء تخلص او نخست 'خاورى' منسوب به دشت خاوران بوده است که شهر انورى يعنى ابيورد در آن دشت واقع بود ، و بعد به فرمان استاد خويش 'عماره' آن تخلص را رها کرد و انورى را برگزيد.
همين روايت را هدايت در مجمع‌الفصحا تکرار کرده است و به‌هرحال مسلم است که تخلص انورى را ديگران به او دادند و او خود اختيار نکرده بود.
دوران جوانى انورى بطوس در تحصيل علوم گذشت، و او گذشته از ادبيات که در آن به غايت قصوى رسيد، به فلسفه و رياضيات نيز توجه داشت و در عين اشتغال به علم در شعر نيز مهارت حاصل کرد و هم در جوانى به دربار سنجر راه يافت و قسمت بزرگى از عمر خود را در خدمت آن سلطان گذرانيد، چنانکه خود در يکى از قصايد که در مدح آن پادشاه جنگجو سروده است، گويد:
خدمت سى سال را آخر ببايد حرمتى خدمت سى‌ساله در حضرت نباشد سرسرى
و در اين صورت ورود او به دربار سلطان سنجر بايد در اوائل عهد سلطنت آن پادشات صورت گرفته باشد؛ و چنانکه از مطالعه در آثار وى برمى‌آيد سال‌ها بعد از سنجر (يعنى بعد از سال ۵۵۲ هـ) زنده و در دورهٔ تسلط غزان (بعد از اسارت سنجر و مرگ او)، دچار مشکلاتى بوده و ناگزير به مدح امرا و رجال خراسان روزگار مى‌گذرانيده است تا به سال ۵۸۳ به درود حيات گفت.
انورى از جملهٔ بزرگترين شاعران ايران و از کسانى است که هم از دورهٔ حيات او استادى و هنر وى در شعر مسلم گشت، و پس از او شاعران همه او را به استادى و علو مقام ستوده‌اند چنانکه عوفى در لباب‌الالباب گويد 'تمامت قصايد او مصنوع است و مطبوع و هيچ‌کس انگشت بر يکى از آنها نتواند نهاد' . وى طبعى قوى و انديشه‌ئى مقتدر و مهارتى وافر در آوردن معانى دقيق و مشکل در کلام روان و نزديک به لهجهٔ تخاطب زمان داشت. بزرگترين وجه اهميت او در همين نکتهٔ اخير يعنى استفاده از زبان محاوره در شعر است و او بدين ترتيب تمام رسوم پيشينيان را در شعر درنوشت و طريقه‌اى تازه در آن ابداع کرد که علاوه بر مبتنى بودن بر زبان تخاطب، با رعايت سادگى و بى‌پيرايگى کلام و آميزش آن با لغات عربى وافر و حتى ترکيبات کامل عربى و استفاده از اصطلاحات علمى و فلسفى بسيار و مضامين و افکار دقيق و تخيلات و تشبيهات و استعارات بسيار همراه است. گاه سخن انورى به درجه‌ئى از سادگى مى‌رسد که گوئى او قسمت‌هائى از محاورات معمول و عادى را در شعر خود گنجانيده است مانند:
گفت اين هر دو يکى جز که شهاب‌الدين نيست گفتم آن‌ديگر گفتا حسن محمودست
گفتم اغلوطه مده اين چه دوئى باشد گفت دوئى عقل که هم شاهد و هم مشهودست
وقتى انورى سادگى و روانى کلام خود را با خيالات دقيق غنائى به‌هم آميخت، غزل‌هاى شيواى زيباى مطبوع و دل‌انگيز خود را پديد مى‌آورد و الحق بايد او را در غزل از کسانى شمرد که آن را مانند ظهير فاريابى پيش از سعدى به عالى‌ترين مراحل کمال و لطف نزديک کرده و اين راه دشوار را در شعر آمادهٔ آن ساخته‌اند که محل جولان انديشهٔ باريک‌بين و خيالات دقيق و عالى سعدى قرار گيرد.
انورى در سرودن قطعات نيز يد بيضاء نموده و در اين نوع از شعر اقسام معانى را از مدح و هجو گرفته تا وعظ و تمثيل و نقدهاى اجتماعى به بهترين وجه به‌کار برده است، به‌حدى که بعد از او کمتر کسى توانست در اين نوع از کلام همطراز او گردد.
به‌هرحال انورى در قصيده و غزل و قطعه سرآمد شاعران ايران و از ارکان استوار شعر و ادب پارسى شد و به مرتبتى رسيد که او را يکى از سه پيامبر شعر پارسى بدانند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
شایعه استامینوفن , ساختار متخلخل , نشین , لی کوان یو , رکابزنان بومی , احداث راه , رئیس پارلمان , تاکسی متر , امیر توده روستا , البوم شهر من بخند , حامیان ترور , پارک شانو , جشکیدگی , استورات جونز , یک کارشناس مسائل بین الملل , روابط عربستان , تاخیر طولانی بیمه ها , راه حل , علیرضا امیرآبادی زاده , تست خودرو , اجرای اپرا , دبیر کل سازمان , شوراها اسلامی , Factoty Reset , پاسخ به ادعاهای کذب , محمدرضا شرشار , فرمانداران خوشاب و نیشابور , عباس اوتارخانی , بازی های باقیمانده , ورقه بهادار , پهپادهاجنگ ناجوانمردانه اوباما , خرید خودرو صفر ممنوع , توفقی , نشست سالیانه طراحان مد و لباس , تعییر سال پایه , تنش آبی , رایانه خانگی , فیلم ها و احساس ها , اسلایدشوهای حرفه ای , خبر مهم کشوری , مراه تپه , فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران , ورزارت نفت , علی تعالی , شهدمهر , بحث کردن , بارشهای شدید , برنامه ماهواره ای , آب آشامیدنی سالم , غر ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب حکیم ابوالقاسم فردوسی: شاهنامه از دستنویس موزه فلورانس محرم 614 , بانک اطلاعاتی کتاب / دوسالانه‌ی فیزیک (3) سال سوم ریاضی: شامل 250 سوال با پاسخ تشریحی (در صفحات زوج) و 250 سوال مشابه با پاسخ کوتاه جهت تمرین بیش‌تر (در صفحات فرد) , شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / شاعر / مولانا کلب علی راغب تبریزی , بانک اطلاعاتی کتاب / جمعیت و تنظیم خانواده: جمعیت و بهداشت باروری گامی به سوی توسعه , فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / گاه‌شمار تاریخ ـ شمسی / ۱۸ آذر ۱۳۴۴ ـ زد و خوردهای مرزی عراق و ایران در سال۱۹۶۵ و ریشه آنها , بانک اطلاعاتی کتاب / زندگانی حضرت امام سجاد (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه غزل: اردی‌بهشت‌های فراوان گذشته‌اند , بانک اطلاعاتی کتاب / رنگ‌های من و خواهر کوچولو , بانک اطلاعاتی کتاب / آزمونهای پایانی استاندارد مهارت تعمیر اتومبیل سواری (بنزینی): سوالات چهارگزینه‌ای با پاسخ تشریحی و مسابقات علمی و کاربردی کاردانش... , بانک اطلاعاتی کتاب / میوه‌ها = Fruits , بانک اطلاعاتی کتاب / جامعه‌شناسی ادبیات فارسی (جامعه‌شناسی در ادبیات) , اجتماعی / زنان / در اسارت زن , بانک اطلاعاتی کتاب / مرد نامرئی , بانک اطلاعاتی کتاب / هدیه , سیاسی / ایران / دین و سیاست / انقلاب قائمان، انفعال قاعدان , بانک اطلاعاتی کتاب / مکتب‌های ادبی , بانک اطلاعاتی کتاب / The life of imam Mohammad al - Baqir , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان تصویر , فرهنگی و هنری / معماری / آثار / تقاطع تئاتر و معماری , بانک اطلاعاتی فیلم / لیله القدر ,

برخی منابع مهم خبری
navad.net روزنامه نود , nay.ir نی , harfeno.com حرف نو , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , yazdfarda.com یزدفردا , citna.ir سیتنا , farhangemrooz.com فرهنگ امروز , baharnews.ir بهارنیوز , isunews.ir خبرنامه صادق , khabaronline.ir خبر آنلاین , 9sobh.ir 9 صبح , jahanesanat.ir جهان صنعت , esfahanemrooz.ir اصفهان امروز , mobna.com موبنا , naftnews.net نفت , rooziato.com روزیاتو , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , biznews.ir کسب و کار , marznews.com مرزنیوز , bamdadonline.com بامداد , irib.ir صدا و سیما , tebyan.net تبیان , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , eghtesadeiranonline.com اقتصادایران آنلاین , presstv.ir پرس تی وی , filmnews.ir فیلم نیوز , weblogina.com وبلاگینا , rouzegareno.ir روزگارنو , irannaz.com ایران ناز , mashreghnews.ir مشرق نیوز ,وبگردی
مدیر GEM TV در ترکیه ترور شد
مدیر GEM TV در ترکیه ترور شد - سعيد كريميان مدير گروه جم تي وي ساعتی قبل در دفتر كار خود در تركيه با گلوله ترور شد.
اولین فیلم از لحظه شهادت مرزبانان میرجاوه
اولین فیلم از لحظه شهادت مرزبانان میرجاوه - گروهک تروریستی جیش العدل فیلم لحظه هدف قرارگرفتن و شهادت مرزبانان میرجاوه را منتشر کرد.
نعوذبالله امام زمان حال فعلی آن آقا را نمی‌دانست؟
نعوذبالله امام زمان حال فعلی آن آقا را نمی‌دانست؟ - «زمانی گفته شد امام زمان سفارش یک آقایی را کرده، بعد هم که آن آقا مدعی شد، گفتند ملاک حال فعلی افراد است. یعنی نعوذ بالله امام عصر (عج) حال او را نمی‌دانستند که به شما پیغام حمایت را دادند؟!»
برخورد پره‌های بالگرد به سر مدیرکل بحران کهگیلویه‌وبویراحمد
برخورد پره‌های بالگرد به سر مدیرکل بحران کهگیلویه‌وبویراحمد - اخیرا تصاویر برخورد ملخک هلی کوپتر با مدیرکل حوادث غیرمترقبه کهگیلویه،به عنوان خبری داغ در کانال های تلگرامی منتشر شده. این ویدئو مربوط به مرداد ۸۹ است.
رابطه عاشقانه رضا روحانی با مجری شبکه من و تو
رابطه عاشقانه رضا روحانی با مجری شبکه من و تو - این آهنگساز 39 ساله به تازگی رابطه ای عاشقانه را با یکی از مجریان شبکه من و تو آغاز کرده است. رضا روحانی با انتشار عکسی از خودش و فرانک مجری این شبکه, از پیدا کردن عشق واقعی زندگی اش نوشت.
صید ماهی خاویاری ۶۰۰ کیلویی در دریای خزر
صید ماهی خاویاری ۶۰۰ کیلویی در دریای خزر - به گزارش خبرنگار مهر، یک فیل‌ماهی خاویاری با وزن حدودی ۶۰۰ کیلو و بیش از ۷۰ کیلوگرم خاویار روز یکشنبه توسط صیادان دو کومه گمیشانی صید شد.
عکس یادگاری منشوری با روحانی در توچال
عکس یادگاری منشوری با روحانی در توچال - عکس روحانی با لباس ورزشی در مجموعه تله‌کابین توچال
بازیگر ایرانی دختر شایسته کانادا شد +عکس
بازیگر ایرانی دختر شایسته کانادا شد +عکس - سحر بی نیاز در سال 1365 در تهران بدنیا آمده و پس از چندسال به همراه خانواده اش به کانادا مهاجرت کرده است.
افشاگری های خبرگزاری فارس در مورد شبکه من و تو !
افشاگری های خبرگزاری فارس در مورد شبکه من و تو ! - فیلم/ سکوت یک ساله «سولماز» شکست/ مسائل جنسی عامل تعیین کننده برای ماندن در استیج!
گفتگوی جنجالی علی معلم و صادق زیباکلام
گفتگوی جنجالی علی معلم و صادق زیباکلام - صادق زیباکلام هم همفکر مسعود فراستی شد.
    پربازدیدها