پنج شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ / Thursday, 19 January, 2017

انوری


اوحدالدين محمدبن محمد انورى ابيوردى از گويندگان نامبردار نيمه دوم قرن ششم هجرى و از کسانى است که در تغيير سبک سخن فارسى اثر بيّن و آشکارى دارد. تخلص وى ، همچنانکه خود گفته و معاصران او در اشعار خود آورده‌اند ، انورى است ليکن بنابر نقل دولتشاه در تذکرهٔالشعراء تخلص او نخست 'خاورى' منسوب به دشت خاوران بوده است که شهر انورى يعنى ابيورد در آن دشت واقع بود ، و بعد به فرمان استاد خويش 'عماره' آن تخلص را رها کرد و انورى را برگزيد.
همين روايت را هدايت در مجمع‌الفصحا تکرار کرده است و به‌هرحال مسلم است که تخلص انورى را ديگران به او دادند و او خود اختيار نکرده بود.
دوران جوانى انورى بطوس در تحصيل علوم گذشت، و او گذشته از ادبيات که در آن به غايت قصوى رسيد، به فلسفه و رياضيات نيز توجه داشت و در عين اشتغال به علم در شعر نيز مهارت حاصل کرد و هم در جوانى به دربار سنجر راه يافت و قسمت بزرگى از عمر خود را در خدمت آن سلطان گذرانيد، چنانکه خود در يکى از قصايد که در مدح آن پادشاه جنگجو سروده است، گويد:
خدمت سى سال را آخر ببايد حرمتى خدمت سى‌ساله در حضرت نباشد سرسرى
و در اين صورت ورود او به دربار سلطان سنجر بايد در اوائل عهد سلطنت آن پادشات صورت گرفته باشد؛ و چنانکه از مطالعه در آثار وى برمى‌آيد سال‌ها بعد از سنجر (يعنى بعد از سال ۵۵۲ هـ) زنده و در دورهٔ تسلط غزان (بعد از اسارت سنجر و مرگ او)، دچار مشکلاتى بوده و ناگزير به مدح امرا و رجال خراسان روزگار مى‌گذرانيده است تا به سال ۵۸۳ به درود حيات گفت.
انورى از جملهٔ بزرگترين شاعران ايران و از کسانى است که هم از دورهٔ حيات او استادى و هنر وى در شعر مسلم گشت، و پس از او شاعران همه او را به استادى و علو مقام ستوده‌اند چنانکه عوفى در لباب‌الالباب گويد 'تمامت قصايد او مصنوع است و مطبوع و هيچ‌کس انگشت بر يکى از آنها نتواند نهاد' . وى طبعى قوى و انديشه‌ئى مقتدر و مهارتى وافر در آوردن معانى دقيق و مشکل در کلام روان و نزديک به لهجهٔ تخاطب زمان داشت. بزرگترين وجه اهميت او در همين نکتهٔ اخير يعنى استفاده از زبان محاوره در شعر است و او بدين ترتيب تمام رسوم پيشينيان را در شعر درنوشت و طريقه‌اى تازه در آن ابداع کرد که علاوه بر مبتنى بودن بر زبان تخاطب، با رعايت سادگى و بى‌پيرايگى کلام و آميزش آن با لغات عربى وافر و حتى ترکيبات کامل عربى و استفاده از اصطلاحات علمى و فلسفى بسيار و مضامين و افکار دقيق و تخيلات و تشبيهات و استعارات بسيار همراه است. گاه سخن انورى به درجه‌ئى از سادگى مى‌رسد که گوئى او قسمت‌هائى از محاورات معمول و عادى را در شعر خود گنجانيده است مانند:
گفت اين هر دو يکى جز که شهاب‌الدين نيست گفتم آن‌ديگر گفتا حسن محمودست
گفتم اغلوطه مده اين چه دوئى باشد گفت دوئى عقل که هم شاهد و هم مشهودست
وقتى انورى سادگى و روانى کلام خود را با خيالات دقيق غنائى به‌هم آميخت، غزل‌هاى شيواى زيباى مطبوع و دل‌انگيز خود را پديد مى‌آورد و الحق بايد او را در غزل از کسانى شمرد که آن را مانند ظهير فاريابى پيش از سعدى به عالى‌ترين مراحل کمال و لطف نزديک کرده و اين راه دشوار را در شعر آمادهٔ آن ساخته‌اند که محل جولان انديشهٔ باريک‌بين و خيالات دقيق و عالى سعدى قرار گيرد.
انورى در سرودن قطعات نيز يد بيضاء نموده و در اين نوع از شعر اقسام معانى را از مدح و هجو گرفته تا وعظ و تمثيل و نقدهاى اجتماعى به بهترين وجه به‌کار برده است، به‌حدى که بعد از او کمتر کسى توانست در اين نوع از کلام همطراز او گردد.
به‌هرحال انورى در قصيده و غزل و قطعه سرآمد شاعران ايران و از ارکان استوار شعر و ادب پارسى شد و به مرتبتى رسيد که او را يکى از سه پيامبر شعر پارسى بدانند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تیلور , تست نوبرکولین , فعالین کشاورزی , خوانندگان پر فروش , سهم تولید , فیم , حرم امام حسن عسگری , شیاب چانگ , جشنواره منطقه ای , جان مک‌کین , یخچال های طبیعی , زمانها , زنان خیابانی , سیمرغ داری , انتصاب مقامات , خانه دار کردن , مرتضی ندایی , ملی پوشان فوتبال ایران , مخاطب کودک , خواب اضافه , تحویل سلاح , مهر و موم دادگاه , بیت کوین , روز ملی فناوری , شکم مادر , آزمایش موفقیت آمیز , مأموران کا‌گ‌ب , عفونت های پوستی , آینده اقتصاد جهان , رئیس سازمان بسیج مستضعفین , ایرلاین خارجی , مغلوب، , کشتی سازی , گریاآیام , در دست سیاستمداران , طومارهای دریایی , جنگل های خوی , داروغیرمجاز , نکات سلامتی , دکل مفقودشده , داعش انگلیسی , فیلتر , آلوپسی آره آتا , موسسه آموزشی , قطار گردشگران , تکفیر , شیشه محافظتی , تولید چای , طی 30 سال , BSIT ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده ادبیات فارسی (1) و زبان فارسی (1) سال اول آموزش متوسطه , بانک اطلاعاتی کتاب / زرتشت پیامبر ایران باستان , بانک اطلاعاتی کتاب / بررسی روش اداری و آموزشی ربع رشیدی , بانک اطلاعاتی فیلم / قلب دیوانه است - THEHEART IS CRAZY , علم و زندگی / ابزار و وسایل / معرفی خودرو / مدل های موجود هیوندای (Hyundai) , ورزشی / دیگر ورزشها / ورزشهای آبی / شناگران این بار غرق نشدند , بانک اطلاعاتی کتاب / تناسب اندام برای یک عمر با یک رژیم غذایی سریع و آسان , بانک اطلاعاتی کتاب / سپیده هشتم: برگزیده شعر معاصر مذهبی در ستایش امام رضا (ع) , ورزشی / دانستنیهای ورزشی / ورزش و بیماریها / ورزش بی بهانه (پیشگیری و درمان) , شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / نویسنده / قدرت‌الله فردوس , بانک اطلاعاتی کتاب / زمزم نور: زندگینامه, آثار و برکات, خصوصیات و مواضع, جهت‌گیری و راه حضرت امام خمینی قدس سره , بانک اطلاعاتی کتاب / تجسم خلاق , تفریح و سرگرمی / کوتاه و خواندنی / SMS / اس ام اس‌های رسیده در هفته اول اردیبهشت ماه , نشریات و مطبوعات / فرهنگی / دوهفته‌نامه روزهای زندگی / روزهای زندگی ـ سال چهاردهم، شمارهٔ ۳۰۱، اسفند ۱۳۸۶ , بهداشت و درمان / بهداشت روان / روانشناسی ـ کودکان / بهداشت روانی کودکان در حوادث غیرمترقبه , بانک اطلاعاتی کتاب / لبخند پیامبر , بانک اطلاعاتی کتاب / نظریه‌های مشاوره و روان‌درمانی , بانک اطلاعاتی کتاب / نسیم خط: سرمشقهای شکسته , بانک اطلاعاتی کتاب / طعم گیلاس , فرهنگ و جامعه / ادیان و مذاهب / معنویت / چه زیباست فقط با خدا ماندن و از همه عالم بریدن ,

برخی منابع مهم خبری
donya-e-eqtesad.com روزنامه دنیای اقتصاد , ebrat.ir عبرت , migna.ir میگنا , shana.ir شانا , seemorgh.com سیمرغ , khabarkhodro.com خودرو , salamatnews.com سلامت نیوز , niksalehi.com نیک صالحی , zoomit.ir زومیت , ashpazonline.com آشپزآنلاین , dana.ir دانا , eghtesadoma.com اقتصادوما , icana.ir خانه ملت , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , faryadgar.com فریادگر , banker.ir بنکر , kurdtoday.ir کردتودی , ofoghnews.ir افق نیوز , kayhan.ir روزنامه کیهان , parstourism.ir پارس توریسم , iscanews.ir ایسکانیوز , namanews.com نما , fa.alalam.ir العالم , salamatnews.com سلامت , mellatonline.ir ملت , akharinnews.com آخرین , iranbalkan.net ایربا , 9day.ir 9 دی , journals.ut.ac.ir نشریات دانشگاه تهران , mobna.com موبنا ,كلينيک آريتمی دكتر طاووسي  ◊  ٠٢١٨٨٨٥٠٤١٤
وبگردی
مکالمه آمریکایی ها زمانی که با گشت ایرانی روبرو میشوند!
مکالمه آمریکایی ها زمانی که با گشت ایرانی روبرو میشوند! - مکالمه اعضای نیروی دریایی آمریکا زمانیکه با نیروهای ایران در خلیج فارس مواجه می شوند/ ایرانی ها در محدوده خودشون گشت میزنند.
واکنش مردم به خرید هواپیما
واکنش مردم به خرید هواپیما - واکنش مردم به خرید هواپیما و فرسودگی ناوگان هوایی کشور
کچلی از زبان مهران غفوریان در خندوانه
کچلی از زبان مهران غفوریان در خندوانه - استندآپ کمدی بسیار خنده دار مهران غفوریان درباره کچل ها و نکاتی که به آن ها توصیه می شود.
عکسی دیده نشده از آخرین جشن تولد آیت‌الله هاشمی
عکسی دیده نشده از آخرین جشن تولد آیت‌الله هاشمی - به گزارش جماران، عکسی مربوط به جشن تولد 82 سالگی آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) در کنار همسرش عفت مرعشی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است.
آیت‌الله هاشمی در استخر مجموعه سعدآباد سکته کرد
آیت‌الله هاشمی در استخر مجموعه سعدآباد سکته کرد - محافظین ایشان متوجه می‌شوند که تاخیری پیش آمده وقتی مراجعه کردند دیدند آن اتفاقی که نباید رخ داده است
صحبتهای فاطمه هاشمی برسر جنازه پدر
صحبتهای فاطمه هاشمی برسر جنازه پدر - صحبت های فاطمه هاشمی با سرلشگر فیروز آبادی، بالاسر جنازه آیت الله هاشمی ، پدر من فتنه نبود... ضد فتنه بود / ویدیو از آپارات
همسر هاشمی در اولین صبحانه بدون او
همسر هاشمی در اولین صبحانه بدون او - عفت مرعشی همسر آیت الله هاشمی به رسم ٥٨ سال زندگی مشترک، امروز نیز هنگام صبحانه یاد او را گرامی داشت.
گفتگوی آزاده نامداری با نیکی کریمی
گفتگوی آزاده نامداری با نیکی کریمی - آبان | نیکی کریمی: نمی توانستم با بازیگری حرفم را بزنم.
سونیا بیطوشی ملکه زیبایی ایران در سال 2017 !
سونیا بیطوشی ملکه زیبایی ایران در سال 2017 ! - سونیا بیطوشی طراح مد و لباس که به عنوان دختر شایسته ایران در مراسم ملکه زیبایی 2016 شرکت کرده بود قصد دارد در مسابقات ملکه زیبایی 2017 نیز حضور داشته باشد.
روی چه کسی «سیاه» است؛ گور خواب ها یا...؟
روی چه کسی «سیاه» است؛ گور خواب ها یا...؟ - ما که با نام و نشان می نویسیم، چراغ مان در این خانه می سوزد. دلمان با این نظام است و تن مان می لرزد از سست شدن باور مردم. سقف این خانه بریزد روی سر همه مان می ریزد.
فیلم/ چالش مانکن دولت تدبیر و امید
فیلم/ چالش مانکن دولت تدبیر و امید - کلیپ چالش مانکن دولت تدبیر و امید با حضور وزرای کابینه روحانی آماده نمایش شد.
مونا برزویی ، شاعر شادمهر عقیلی و ابی
مونا برزویی ، شاعر شادمهر عقیلی و ابی - برنامه آزاده نامداری در آپارات
مادر و دختر باورنکردنی در سینمای ایران! + عکس
مادر و دختر باورنکردنی در سینمای ایران! + عکس - مادر و دختری که هیچ کس باورش نمی شود با هم رابطه ای داشته باشند اما باید گفت که لادن سلیمانی مادر هانیه غلامی می باشد که هر دو بازیگران سینما و تلویزیون هستند.
پربازدیدها