دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

درمان


زمانى‌که علائم و نشانه‌ها به نفع يک ضايعهٔ داخل نخاعى هستند، اين علائم مى‌تواند شامل ارزيابى حسى در منطقهٔ مربوط به ريشهٔ نخاعى گرفتار، سندرم براون‌سکو‌آرد، وجود يک سطح حسى يا درگيرى نواحى مشخصى به‌صورت تغييرات حس درد يا ضعف عضلانى و آتروفى عضلات همراه با فقدان رفلکس‌هاى تاندونى عمقى باشند. وجود سندرم هورنر زمانى که همراه با بقيه علائم و نشانه‌هاى درگيرى نخاع باشد در تعيين محل تومور مفيد است. شرح حال، قسمت مهمى از کار تشخيصى را شامل مى‌شود و به‌عنوان مثال اگر عملکرد مثانه يا روده دچار اختلال شده باشد وجود اثر فشارى تومور محتمل‌تر است و بايد توجه داشت که زمان را نبايد از دست داد چون اختلال عملکردى که توسط اثر فشارى تومور بروز کرده است به مرور زمان تشديد خواهد شد و ايسکمى نخاع هم به تابلوى بيمارى اضافه خواهد گرديد. تومورهاى اينترامدولارى نخاع مى‌توانند به اندازه بزرگى برسند در حالى‌که تنها سبب ايجاد اختلال حسى خفيفى شده باشند که اين اختلال حسى در ناحيه ساکرال هم وجود ندارد و يا اينکه سبب ضعف عضلانى موضعى با علائم درگيرى راه‌هاى بلند شوند.
بعضى از انواع تومورهاى نخاعى تابلو‌هاى بالينى خاصى ايجاد مى‌کنند که در صورت مشاهدهٔ اين تابلوها، شک به‌وجود آن تومور خاص تقويت خواهد شد. به‌عنوان مثال علائم و نشانه‌هاى درگيرى نخاع توراسيک در يک خانم ميانسال به‌نفع وجود مننژيوم است. اگر سابقهٔ نوروفيبروماتوز رکلين‌ها وزن وجود داشته باشد بايد به‌وجود نوروفيبروم، مننژيوم، اپانديموم يا تومورهاى متعدد مشکوک شد. تودهٔ مدياستينال خلفى که در گرافى قفسهٔ سينه مشاهده مى‌شود مى‌تواند به‌صورت دمبل‌شکل در داخل نخاع توسعه يافته باشد. بيمار مبتلا به هوچکين يا لنفوم که مبتلا به اختلال عملکرد مثاله شده است، ممکن است دچار درگيرى نخاع به‌صورت اکسترادورال در سطح کونوس شده باشد که گاهى تنها علامت آن، همان علائم ادرارى هستند.
در فردى‌که با درد ناحيهٔ گردن و اکسى‌پيتال و ضعف عضلانى پيشرونده به‌سمت پائين در يک سمت بدن و سپس ضعف بالارونده در سمت ديگر بدن به‌همراه نيستاگموس و آتروفى عضلات اينترينسيک دست‌ها مراجعه مى‌کند، شک ما به سمت مننژيوم در سطح فورامن مگنوم معطوف مى‌گردد. در خونريزى‌هاى ساب‌آراکنوئيد که هيچ‌گونه علت مربوط به داخل جمجمه براى آنها يافت نمى‌شود ممکن است علت، تومورهاى نخاعى باشد.
در تومورهاى درموئيد يا ليپومننگوسل گاهى يک خال مودار يا توده چربى بر روى پوست پشت، مشاهده مى‌شود. موارد متاستاز به نخاع هميشه بايد مدنظر باشند. نورالژى بين‌دنده‌اى ممکن است اولين علامت ميلومى باشد که به مغز استخوان ستون فقرات دست‌اندازى کرده است و پديکول مجاور ريشهٔ درگير را تخريب نموده است.
  روش‌هاى تصويرى
معمولاً ضايعات تخريبى استخوانى ستون مهره‌ها به‌نفع متاستاز به ناحيه هستند در صورتى‌که اروزيون‌هاى لوکاليزه‌تر، به‌نفع نوروفيبروم، تومورهاى اپيدرموئيد يا اپانديموم مى‌باشند. نوروفيبروم تمايل به درگيرى فضاى اينترلامينار بين C1-C2 را دارد که با نازک‌شدن شديد قوس‌هاى خلفى مشخص مى‌شود. اگر بيمار مشکوک به نوروفيبروم توراسيک باشد بايد انحراف پلورمدياستينال را در سطح درگيرى بررسى کرد که در صورت وجود، به‌نفع تومور دمبل‌شکل مى‌باشد.
درگذشته ميلوگرافى روش قطعى تشخيص بود ولى امروزه MRI با تقويت توسط گادولينوم‌ جاى ميلوگرافى را گرفته و به‌عنوان روش انتخابى مطرح است.
شيوع تومورهاى نخاعى برحسب محل به‌ترتيب زير است:
۱. توراسيک
۲. کمرى
۳. گردني
۴. ساکرال
حدود دوسوم موارد تومورهاى اوليهٔ نخاعى اکسترامدولارى و اينترادورال هستند و خوش‌خيم هستند (مننژيوم، نوروفيبروم، اپيدرموئيد).
  درمان
سعى بايد بر اين باشد که تمام نوروفيبروم‌ها و مننژيوم‌ها با اتصالات مربوطه آنها به ريشه‌هاى نخاعى يا سخت‌شامه به‌طور کامل خارج گرداند. انديکاسيون جراحى در تومورهاى متاستاتيک به نخاع عبارتند از:
۱. پيشرفت سريع از دست‌دادن عملکرد
۲. تومورهاى مقاوم به رادياسيون
۳. تومورهائى که تشخيص آنها قطعى نشده و احتمال تشخيص‌هاى ديگر مثل آبسه‌هاى نخاعى مطرح باشد
۴. عود بعد از رادياسيون
۵. پيشرفت تومور على‌رغم رادياسيون و درمان با کورتون
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ایران و تورم , لوترکن , رقیب انتخایاتی , جرایم قانونی , علی اصغر شبانی , نواحی شمالی , ظهرانی , واردات گمرک , اختتامیه بیست و دومین جشنواره قرآن و حدیث , کنج ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / گلچین سرگرمی‌ها: تقویت هوش کودکان: شامل آموزش ـ بازی ـ سرگرمی ـ ... , اجتماعی / گردشگری / صحنه گردشگری ایران نمایش آب را کم دارد , بانک اطلاعاتی کتاب / مقدمه‌ای بر: آموزش و پرورش شناختی: نظریه و کاربرد , بهداشت و درمان / تغذیه و سلامتی / پروتیین ها / لیزین , بانک اطلاعاتی گردشگری / منزل معین‌التجّار (معین‌زاده) ، شوشتر , سیاسی / ایران / سازمانها و نهادها / هیاهو با شعار سکوت , سیاسی / جهان / شخصیتها / ۱۳ ماه در دادگاه کشتار دجیل , بانک اطلاعاتی کتاب / آشپزی و شیرینی‌پزی گل‌آرا (همراه با خواص میوه‌ها و سبزیجات) , دین و اندیشه / فلسفه و منطق / شخصیت‌ها و مشاهیر فلسفه / از بغداد به نیشابور , بانک اطلاعاتی کتاب / ترجمه بدایه المعارف الالهیه فی عقاید الامامیه ,

برخی منابع مهم خبری
banifilm.ir بانی فیلم , alodoctor.ir الو دکتر , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , salamatnews.com سلامت نیوز , https: سخت افزار مگ , tarafdari.ir طرفداری , khorasannews.com روزنامه خراسان , mashreghnews.ir مشرق نیوز , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز ,وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
هفت گام تا جذاب تر شدن!
مسلما همه ما دوست داریم جذاب باشیم و تاثیر خوبی بر دیگران بگذاریم اما عجیب است که بیشترمان در مورد مسائلی که باعث زیاد یا کم شدن جذابیتمان می شود، به شدت اشتباه می کنیم.