دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ / Monday, 18 June, 2018

درمان


زمانى‌که علائم و نشانه‌ها به نفع يک ضايعهٔ داخل نخاعى هستند، اين علائم مى‌تواند شامل ارزيابى حسى در منطقهٔ مربوط به ريشهٔ نخاعى گرفتار، سندرم براون‌سکو‌آرد، وجود يک سطح حسى يا درگيرى نواحى مشخصى به‌صورت تغييرات حس درد يا ضعف عضلانى و آتروفى عضلات همراه با فقدان رفلکس‌هاى تاندونى عمقى باشند. وجود سندرم هورنر زمانى که همراه با بقيه علائم و نشانه‌هاى درگيرى نخاع باشد در تعيين محل تومور مفيد است. شرح حال، قسمت مهمى از کار تشخيصى را شامل مى‌شود و به‌عنوان مثال اگر عملکرد مثانه يا روده دچار اختلال شده باشد وجود اثر فشارى تومور محتمل‌تر است و بايد توجه داشت که زمان را نبايد از دست داد چون اختلال عملکردى که توسط اثر فشارى تومور بروز کرده است به مرور زمان تشديد خواهد شد و ايسکمى نخاع هم به تابلوى بيمارى اضافه خواهد گرديد. تومورهاى اينترامدولارى نخاع مى‌توانند به اندازه بزرگى برسند در حالى‌که تنها سبب ايجاد اختلال حسى خفيفى شده باشند که اين اختلال حسى در ناحيه ساکرال هم وجود ندارد و يا اينکه سبب ضعف عضلانى موضعى با علائم درگيرى راه‌هاى بلند شوند.
بعضى از انواع تومورهاى نخاعى تابلو‌هاى بالينى خاصى ايجاد مى‌کنند که در صورت مشاهدهٔ اين تابلوها، شک به‌وجود آن تومور خاص تقويت خواهد شد. به‌عنوان مثال علائم و نشانه‌هاى درگيرى نخاع توراسيک در يک خانم ميانسال به‌نفع وجود مننژيوم است. اگر سابقهٔ نوروفيبروماتوز رکلين‌ها وزن وجود داشته باشد بايد به‌وجود نوروفيبروم، مننژيوم، اپانديموم يا تومورهاى متعدد مشکوک شد. تودهٔ مدياستينال خلفى که در گرافى قفسهٔ سينه مشاهده مى‌شود مى‌تواند به‌صورت دمبل‌شکل در داخل نخاع توسعه يافته باشد. بيمار مبتلا به هوچکين يا لنفوم که مبتلا به اختلال عملکرد مثاله شده است، ممکن است دچار درگيرى نخاع به‌صورت اکسترادورال در سطح کونوس شده باشد که گاهى تنها علامت آن، همان علائم ادرارى هستند.
در فردى‌که با درد ناحيهٔ گردن و اکسى‌پيتال و ضعف عضلانى پيشرونده به‌سمت پائين در يک سمت بدن و سپس ضعف بالارونده در سمت ديگر بدن به‌همراه نيستاگموس و آتروفى عضلات اينترينسيک دست‌ها مراجعه مى‌کند، شک ما به سمت مننژيوم در سطح فورامن مگنوم معطوف مى‌گردد. در خونريزى‌هاى ساب‌آراکنوئيد که هيچ‌گونه علت مربوط به داخل جمجمه براى آنها يافت نمى‌شود ممکن است علت، تومورهاى نخاعى باشد.
در تومورهاى درموئيد يا ليپومننگوسل گاهى يک خال مودار يا توده چربى بر روى پوست پشت، مشاهده مى‌شود. موارد متاستاز به نخاع هميشه بايد مدنظر باشند. نورالژى بين‌دنده‌اى ممکن است اولين علامت ميلومى باشد که به مغز استخوان ستون فقرات دست‌اندازى کرده است و پديکول مجاور ريشهٔ درگير را تخريب نموده است.
  روش‌هاى تصويرى
معمولاً ضايعات تخريبى استخوانى ستون مهره‌ها به‌نفع متاستاز به ناحيه هستند در صورتى‌که اروزيون‌هاى لوکاليزه‌تر، به‌نفع نوروفيبروم، تومورهاى اپيدرموئيد يا اپانديموم مى‌باشند. نوروفيبروم تمايل به درگيرى فضاى اينترلامينار بين C1-C2 را دارد که با نازک‌شدن شديد قوس‌هاى خلفى مشخص مى‌شود. اگر بيمار مشکوک به نوروفيبروم توراسيک باشد بايد انحراف پلورمدياستينال را در سطح درگيرى بررسى کرد که در صورت وجود، به‌نفع تومور دمبل‌شکل مى‌باشد.
درگذشته ميلوگرافى روش قطعى تشخيص بود ولى امروزه MRI با تقويت توسط گادولينوم‌ جاى ميلوگرافى را گرفته و به‌عنوان روش انتخابى مطرح است.
شيوع تومورهاى نخاعى برحسب محل به‌ترتيب زير است:
۱. توراسيک
۲. کمرى
۳. گردني
۴. ساکرال
حدود دوسوم موارد تومورهاى اوليهٔ نخاعى اکسترامدولارى و اينترادورال هستند و خوش‌خيم هستند (مننژيوم، نوروفيبروم، اپيدرموئيد).
  درمان
سعى بايد بر اين باشد که تمام نوروفيبروم‌ها و مننژيوم‌ها با اتصالات مربوطه آنها به ريشه‌هاى نخاعى يا سخت‌شامه به‌طور کامل خارج گرداند. انديکاسيون جراحى در تومورهاى متاستاتيک به نخاع عبارتند از:
۱. پيشرفت سريع از دست‌دادن عملکرد
۲. تومورهاى مقاوم به رادياسيون
۳. تومورهائى که تشخيص آنها قطعى نشده و احتمال تشخيص‌هاى ديگر مثل آبسه‌هاى نخاعى مطرح باشد
۴. عود بعد از رادياسيون
۵. پيشرفت تومور على‌رغم رادياسيون و درمان با کورتون
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کالری بالا , گذر گاه , کتابفروشی آمریکایی , چرخ ساز , هانوی , واحد عبداللهیان , دارن آرنوفسکی , پرداخت مهریه , قراردادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی , قهرمانی مردان جهان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / خرسی پاشو! خرسی بخواب! , بانک اطلاعاتی کتاب / استخاره امام صادق (ع) , خانه و خانواده , آشپزی , سالادها / سالاد مرغ با سیب زمینی , بانک اطلاعاتی کتاب / بحران نیهیلیسم فکری و هنری نیچه , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , خوشنویس / سهراب مکری , کامپیوتر و اینترنت , تلفن همراه , معرفی گوشی‌های Samsung / Samsung C۲۰۰ , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات امتحانی طبقه‌بندی شده هندسه (1) سال دوم آموزش متوسطه , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنما و خلاصه مقالات اولین کنگره مشترک سیستمهای فازی و سیستمهای هوشمند 7-9 شهریور ماه 1386 , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان و ادبیات فارسی (عمومی): برگزیده متون نظم و نثر فارسی کلیات و مسایل ادبی , ورزشی , دیگر ورزشها , پرورش‌ اندام‌ / انقباض عضلانی صُلب (استاتیک) ,

برخی منابع مهم خبری
parsnews.com پارس نیوز , ettelaat.com روزنامه اطلاعات , fanousnews.com فانوس نیوز , farsnews.ir خبرگزاری فارس , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , chetor.com چطور , icana.ir خانه ملت , karyab.net کاریاب , rouydad24.ir رویداد 24 , eghtesadnews.com اقتصادنیوز ,وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!