شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ / Saturday, 16 February, 2019

احیاء قلبی - تنفسی


  احياء قلبى - تنفسى
نوزادان تازه تولديافته‌اى که داراى بيمارى‌هاى قابل اصلاح جراحى هستند؛ به‌طور شايع در هنگام تولد دچار آسفيکسى مى‌باشند. علل آسفيکسى شامل خونريزى‌هاى پيش از زايمان، زايمان طول‌کشيده، نارسائى تنفسى به‌دنبال پنومونى آسپيراسيون و فتق ديافراگماتيک مادرزادى مى‌باشند. هيپوکسي، هايپرکاپنى و اسيدوز به‌وجود آمده موجب انقباض عروق سراسر بدن مى‌شوند. به‌خصوص وقتى PO2 به زير ۵۰mmHg و pH به کمتر از ۳/۷ برسد؛ مقاومت عروق ريوى افزايش خواهد يافت. به‌طور طبيعى در نوزادان تازه تولد يافته، يک شانت راست به چپ حدود ۲۰% از برون‌ده قلبى را تشکيل مى‌دهد. در طى آسفيکسى اين شانت افزايش مى‌يابد و ممکن است هيپوکسى و اسيدوز به‌شدت تشديد شوند. علائم سيانوز در نوزادان براى تشخيص هيپوکسى کفايت نمى‌کند زيرا هموگلوبين نوزاد در PO2 برابر ۴۲mmHg به اندازهٔ ۸۵% اشباع مى‌شود، در حالى‌که هموگلوبين بالغين در PO2 برابر ۵۲mmHg به اندازهٔ ۸۵% اشباع مى‌شود. بنابراين در شرايطى که نوزاد دچار آسفيکسى مى‌باشد، بايد قبل از آشکارشدن علائم باليني، عمليات احياء آغاز شود.
در هنگام تولد بايد حلق از موکوس، مايع آمنيوتيک يا مکونيوم پاک شود. بايد تنفس به کمک کيسه و ماسک کنترل شود و ممکن است براى حمايت‌هاى تنفسى طولانى‌مدت به لوله‌گذارى داخل تراشه نياز باشد. طول تراشه از گلوت‌تارکينا در نوزاد تازه تولد يافته بين ۵ تا ۵/۷ سانتى‌متر بوده و با توجه به مطلب فوق بايد از قراردادن لوله در برونش چپ و يا راست اجتناب نمود. براى پيشگيرى از وارد‌آمدن تروما و عفونت‌هاى بعدى که از طريق مجارى بينى قابل انتقال هستند؛ يک لولهٔ اوروتراکئال نسبت به نازوتراکئال ارجحيت دارد. فشار تهويه‌اى بايد به‌دقت پايش شود تا از پارگى ريه جلوگيرى به‌عمل آيد.
در غياب شانت يا انتشار غيرطبيعي، با فشار اکسيژن استنشاقى ۴۰%، PO2 شريانى به ۱۱۰mmHg تا ۱۱۶mmHg خواهد رسيد. هيپراکسى (PaO2 بيشتر از ۱۲۰mmHg) طولانى‌مدت در نوزادان نارس ممکن است موجب فيبروپلازى خلف عدسى و مسموميت ريوى با اکسيژن بشود.
اسيدوز تنفسى با افزايش تهويه آلوئولي، تصحيح شده و اگر PCO2 بيشتر از ۵۰mmHg باشد به تهويهٔ کمکى نياز مى‌باشد. اسيدوز متابوليک معمولاً ناشى از خونرسانى ناکافى بافتى به‌دليل هيپوولمى يا نارسائى قلبى است. اگر هيپوولمى وجود داشته باشد، جايگزينى حجم از دست رفته بار ينگر لاکتات يا محلول ۵% آلبومين انديکاسيون دارد.
اگر نارسائى قلبى به تجويز عوامل اينوتروپيک نياز داشته باشد، تأثير اين عوامل با تصحيح اسيدوز افزايش مى‌يابد. در صورتى‌که pH شريانى کمتر از ۲/۷ بوده و دليل اوليهٔ آن اسيدوز متابوليک باشد؛ مى‌توان بى‌کربنات‌سديم ۲-۱ meq/kg را به‌طور آهسته و داخل وريدى تجويز کرد. پس از ۱۰-۵ دقيقه بايد مجدداً pH و کمبود باز اندازه‌گيرى شده و مقدار بى‌کربنات سديم لازم تعيين شود.
هنگامى که آسفيکسى براى مدت طولانى وجود داشته است. انقباض عروقى حاصله مى‌تواند باعث کاهش حجم خون بشود. در اين هنگام تصحيح هيپوکسى و اسيدوز گاهى اوقات باعث اتساع عروقى و شوک هيپوولميک مى‌شود.
  تهويهٔ کمکى
به‌دنبال برخى اعمال جراحى خاص - به‌خصوص پس از توراکوتومى يا بستن ديوارهٔ راست شکم - حجم ريه کاهش يافته و حرکات ديافراگم تا اندازهٔ زيادى مختل مى‌شود. CPAP در مواردى‌که کلاپس آلوئولى در شرف وقوع است؛ استفاده مى‌شود مثل موارد بيمارى غشاء هيالين يا آتلکتازى مقاوم. در طول مدتى‌که لوله اندوتراکئال قرار داده شده، ضربه به قفسهٔ سينه و ريختن سالين به‌داخل لوله اندوتراکئال و ساکشن آن ضرورت دارد. اکثر ونتيلاتورهاى نوزادى به‌صورت دوره‌هاى زمانى مشخص جريان هوا را توليد کرده و قابليت انجام هر دو حالت CPAP و تهويه متناوب اجبارى را دارند. IMV ترکيبى از يک تهويهٔ مکانيکى ساده و CPAP مى‌باشد. در اين روش کودک در فواصل بين تنفس‌هاى اجبارى امکان تنفس مستقل را پيدا مى‌کند و در عين حال يک فشار مثبت و مداوم به راه‌هاى هوائى وارد مى‌شود.
  وضعيت پس از عمل
اگرچه آستانهٔ درد يک نوزاد کوچک کاملاً بالا است اما پاسخ محافظتى نسبت به درد، دست‌نخورده است. تنفس‌هاى نوزاد کوچک به‌طور اوليه با ديافراگم است و حرکات ديافراگم به‌علت درد ناشى از برش‌هاى جراحى در شکم و قفسهٔ سينه محدود مى‌شود. بنابراين مهم است که حداقل هريک ساعت نوزاد را به پهلو بچرخانيم تا از آتلکتازى جلوگيرى شود. معمولاً بستن دست‌هاى نوزاد براى جلوگيرى از جابه‌جا کردن NGT و کاتترهاى داخل وريدى ضرورت مى‌يابد. هنگامى که بستن دست‌ها لازم است بايد به اين نکته توجه کرد که حتماً هر دو دست به‌ يک‌طرف بسته شود زيرا چنانچه دست‌ها به دو طرف تخت بسته شوند، احتمال آسپيراسيون مواد استفراغ‌شده وجود دارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
و ین , حسن خلج طهرانی , بلیت تئاتر , فردوس و اسلامیه , رژیم صهیو نیستی , خوردن سبزیجات , محمدحسن نجاری , فرناز پناهی زاده , جان سپرد , جنگلی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / پرسش پاسخ معلم: زیست‌شناسی پیش‌دانشگاهی (1) , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان انگلیسی (1 و 2) (عمومی) ویژه دانش‌آموزان دوره پیش‌دانشگاهی و داوطلبان ورود به دانشگاه , بانک اطلاعاتی کتاب / حماسه‌سرایی در ایران: از قدیمیترین عهد تاریخی تا قرن چهاردهم هجری , بانک اطلاعاتی کتاب / روان‌خوانی و تجوید قرآن کریم "با تجدیدنظر و اضافات" , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش جامع زیست‌شناسی (سال اول دبیرستان) , علم و زندگی , آیا می‌دانید که... , آیا می‌دانید / جدول نهایی گلزنان جام جهانی , بانک اطلاعاتی کتاب / تمدن چین , بانک اطلاعاتی کتاب / برگزیده آثار نقاشی سیاوش مظلومی‌پور , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۱۳۵ هزار کشته و مجروح در بمباران « درسدن » آلمان , بانک اطلاعاتی کتاب / فارسی عمومی دانشگاه: مخصوص دانشجویان دوره کاردانی و کارشناسی ,

برخی منابع مهم خبری
banifilm.ir بانی فیلم , setarehnews.ir ستاره‌ها , asrekhodro.com عصر خودرو , farsnews.ir خبرگزاری فارس , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , zamandaily.ir روزنامه زمان , 55online.ir 55 آنلاین , https: العالم , alodoctor.ir الو دکتر , e-estekhdam.com ای استخدام ,وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر !
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر ! - تیم رسانه ای شهرداری بندرعباس کلیپی عجیب و غریب از رفع مناطق سیلاب زده این شهر با حضور شخص شهردار منتشر کرده است...!
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی