چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 May, 2018

نمونه‌برداری چند درجه‌ای


نمونه‌گيرى‌هاى ديگرى نيز وجود دارد که به روش احتمالى برگزيده مى‌شود يا نوع خاصى از روش‌هايى است که قبلاً بيان شده، يا ترکيبى از روش‌هاى مختلف به‌حساب مى‌آيد؛ از اين‌رو براى آنها جايگاه خاصى در طبقه‌بندى روش‌هاى نمونه‌گيرى نمى‌توان در نظر گرفت. در اينجا به ساير نمونه‌گيرى‌ها اشاره مى‌شود که عبارتند از:
  نمونه‌گيرى مادر يا پايه (master samples)
اينگونه نمونه‌گيرى‌ها براى جوامع بزرگ که در بُعد زمانى داراى تحقيقات و بررسى‌هاى تکرارى هستند، مناسب است. براى سهولت کار در مرحلهٔ اول اقدام به انتخاب يک نمونهٔ مادر و پايه مى‌شود. سپس در تحقيقات بعدى و برحسب نياز از درون نمونه مادر نمونه‌هاى فرعى انتخاب مى‌شوند. در واقع نمونهٔ مادر بجاى جامعه و بصورت يک چارچوب آمارى به نمايندگى از جامعهٔ اصلى ايفاى نقش مى‌کند؛ مثلاً يکى از محققان، ايالات امريکا را به تعدادى منطقهٔ کوچک تقسيم نمود و از بين آنها يک نمونهٔ مادر هفتاد هزار نفرى را انتخاب کرد بنحوى که در تمام ايالت‌ها معنى‌دار باشد، سپس از اين نمونهٔ انتخابى نمونه‌هاى فرعى را برگزيد و مورد مطالعه قرار داد. (موزر، س. گ. و ج. گالتون؛ روش تحقيق؛ ترجمهٔ کاظم ايزدي؛ ص ۱۲۸)
انتخاب نمونه از نمونه مادر براى آسان کردن و سرعت دادن به جريان گزينش نمونه‌ها مناسب است. اين روش براى آمارگيرى‌هاى نمونه‌اى يا برآورد هزينه و درآمد خانوارها و همچنين تغييرات قيمت‌ها و نظاير آن که همه ساله تکرار مى‌شود، مورد استفاده قرار مى‌گيرد؛ ولى اولاً بايد از معنادار بودن و اعتبار آن بعنوان نمايندهٔ يک جامعه بزرگتر اطمينان حاصل کرد؛ ثانياً بايد نمونهٔ مادر دائماً زير نظر و کنترل بوده؛ بهنگام شود؛ مثلاً اگر مشکلى براى يکى از افراد نمونه پيش آيد، نسبت به اصلاح يا جايگزينى آن اقدام شود.
  نمونه‌بردارى چند درجه‌اى
از اين روش زمانى استفاده مى‌شود که اطلاعات مورد نياز را بطور کامل از نمونه اصلى برگزيده شده نمى‌توان کسب نمود و محقق ناچار است از درون نمونهٔ مزبور، نمونهٔ فرعى و کوچکترى را برگزيند و اطلاعات بيشتر و دقيق‌ترى را از آن بدست آورد؛ مثلاً اگر محقق بخواهد دو متغير x و y را در يک جامعه مورد مطالعه قرار دهد، و متغير x سريع‌تر از متغير y قابل مطالعه باشد، براى رعايت صرفه و نيز سهولت کار مى‌تواند متغير x را در نمونهٔ n نفرى و متغير y را در نمونهٔ فرعى`n که از نمونه n (نمونهٔ اول) استخراج شده مطالعه کند. يا اگر محقق بخواهد يک نمونهٔ طبقه‌بندى شده را از افراد براساس سطح تحصيلات بدست آورد، بايد در درجهٔ اول نمونهٔ (n) را انتخاب کند تا از طريق آن سطح تحصيلات افراد برايش مشخص شود. آنگاه آنها را طبقه‌بندى نموده، در درجهٔ دوم از بين طبقات نمونه (`n) را برگزيند.
  نمونهٔ مختلط
نمونه‌اى است که در مراحل مختلف تشکيل آن روش‌هاى متفاوت بکار مى‌رود؛ مثلاً در نمونه‌بردارى‌هاى طبقاتى مى‌توان در يک طبقه از روش احتمالى ساده و در طبقهٔ ديگر از روش منظم استفاده نمود، يا در نمونه‌گيرى‌هاى خوشه‌اى و چند مرحله‌اي، در هر يک از مراحل روش خاصى را بکار گرفت.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
منافع تجاری مشترک , نگوین فو ترونگ , میرزا مشیرالسلطنه , دعوای هسایه , تجلیل از فیلمسازان , فیلیکس استانوسکی , تور ماهیگیری , محمدکشاورزاده , لاوروف نشست مونیخ , کنسول گری ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضیات سال اول راهنمایی شامل: 309 مثال، 337 تمرین، 320 تست قابل استفاده دانش‌آموزان مراکز استعدادهای درخشان ... , بانک اطلاعاتی کتاب / پنج پاره: کاروندی گزیده از اشعار بهار بیک محمدی / ماهیار مسلم / آیدا همرنگ / رخساره ژاله / زهرا روشن قنبری , بانک اطلاعاتی کتاب / زن اگر این‌گونه می‌بود , بانک اطلاعاتی کتاب / باخ آناماگدولینا: 20 قطعه آسان برای پیانو , بانک اطلاعاتی کتاب / جرعه جرعه ملکوت: پژوهشی نو در حفظ قرآن , بانک اطلاعاتی کتاب / آئین تندرستی , بانک اطلاعاتی کتاب / گواهی‌نامه بین‌المللی کاربری کامپیوتر ICDL نسخه XP 'سطح اول' , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای کمکهای اولیه و مراقبت بهداشتی سگ , اقتصاد و بازرگانی , صادرات و واردات , صادرات غیرنفتی / صادرات خدمت , ورزشی , دانستنیهای ورزشی , سایر / ورزش در زمستان ,

برخی منابع مهم خبری
asianews.ir روزنامه آسیا , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , khabarsport.com خبر ورزشی , javanonline.ir روزنامه جوان , shabakeh-mag.com مجله شبکه , banifilm.ir بانی فیلم , fa.alalam.ir العالم , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , salamatnews.com سلامت نیوز ,وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!