دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 22 January, 2018

نمونه‌برداری چند درجه‌ای


نمونه‌گيرى‌هاى ديگرى نيز وجود دارد که به روش احتمالى برگزيده مى‌شود يا نوع خاصى از روش‌هايى است که قبلاً بيان شده، يا ترکيبى از روش‌هاى مختلف به‌حساب مى‌آيد؛ از اين‌رو براى آنها جايگاه خاصى در طبقه‌بندى روش‌هاى نمونه‌گيرى نمى‌توان در نظر گرفت. در اينجا به ساير نمونه‌گيرى‌ها اشاره مى‌شود که عبارتند از:
  نمونه‌گيرى مادر يا پايه (master samples)
اينگونه نمونه‌گيرى‌ها براى جوامع بزرگ که در بُعد زمانى داراى تحقيقات و بررسى‌هاى تکرارى هستند، مناسب است. براى سهولت کار در مرحلهٔ اول اقدام به انتخاب يک نمونهٔ مادر و پايه مى‌شود. سپس در تحقيقات بعدى و برحسب نياز از درون نمونه مادر نمونه‌هاى فرعى انتخاب مى‌شوند. در واقع نمونهٔ مادر بجاى جامعه و بصورت يک چارچوب آمارى به نمايندگى از جامعهٔ اصلى ايفاى نقش مى‌کند؛ مثلاً يکى از محققان، ايالات امريکا را به تعدادى منطقهٔ کوچک تقسيم نمود و از بين آنها يک نمونهٔ مادر هفتاد هزار نفرى را انتخاب کرد بنحوى که در تمام ايالت‌ها معنى‌دار باشد، سپس از اين نمونهٔ انتخابى نمونه‌هاى فرعى را برگزيد و مورد مطالعه قرار داد. (موزر، س. گ. و ج. گالتون؛ روش تحقيق؛ ترجمهٔ کاظم ايزدي؛ ص ۱۲۸)
انتخاب نمونه از نمونه مادر براى آسان کردن و سرعت دادن به جريان گزينش نمونه‌ها مناسب است. اين روش براى آمارگيرى‌هاى نمونه‌اى يا برآورد هزينه و درآمد خانوارها و همچنين تغييرات قيمت‌ها و نظاير آن که همه ساله تکرار مى‌شود، مورد استفاده قرار مى‌گيرد؛ ولى اولاً بايد از معنادار بودن و اعتبار آن بعنوان نمايندهٔ يک جامعه بزرگتر اطمينان حاصل کرد؛ ثانياً بايد نمونهٔ مادر دائماً زير نظر و کنترل بوده؛ بهنگام شود؛ مثلاً اگر مشکلى براى يکى از افراد نمونه پيش آيد، نسبت به اصلاح يا جايگزينى آن اقدام شود.
  نمونه‌بردارى چند درجه‌اى
از اين روش زمانى استفاده مى‌شود که اطلاعات مورد نياز را بطور کامل از نمونه اصلى برگزيده شده نمى‌توان کسب نمود و محقق ناچار است از درون نمونهٔ مزبور، نمونهٔ فرعى و کوچکترى را برگزيند و اطلاعات بيشتر و دقيق‌ترى را از آن بدست آورد؛ مثلاً اگر محقق بخواهد دو متغير x و y را در يک جامعه مورد مطالعه قرار دهد، و متغير x سريع‌تر از متغير y قابل مطالعه باشد، براى رعايت صرفه و نيز سهولت کار مى‌تواند متغير x را در نمونهٔ n نفرى و متغير y را در نمونهٔ فرعى`n که از نمونه n (نمونهٔ اول) استخراج شده مطالعه کند. يا اگر محقق بخواهد يک نمونهٔ طبقه‌بندى شده را از افراد براساس سطح تحصيلات بدست آورد، بايد در درجهٔ اول نمونهٔ (n) را انتخاب کند تا از طريق آن سطح تحصيلات افراد برايش مشخص شود. آنگاه آنها را طبقه‌بندى نموده، در درجهٔ دوم از بين طبقات نمونه (`n) را برگزيند.
  نمونهٔ مختلط
نمونه‌اى است که در مراحل مختلف تشکيل آن روش‌هاى متفاوت بکار مى‌رود؛ مثلاً در نمونه‌بردارى‌هاى طبقاتى مى‌توان در يک طبقه از روش احتمالى ساده و در طبقهٔ ديگر از روش منظم استفاده نمود، يا در نمونه‌گيرى‌هاى خوشه‌اى و چند مرحله‌اي، در هر يک از مراحل روش خاصى را بکار گرفت.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
خودرو کوپه , همایش قیر و آسفالت , طارق صالح , کلودیو مارکیسیو , زیر ساخت نرم افزاری , تارتلت , نمایشگاه شمیم وحی , شرکت پدیده , اوزه بیو دی فرانچسکو , اس پی اف ,

مقالات پربیننده امروز
اقتصاد و بازرگانی / صنایع / تجارت زیبایی و سهم ما از بازار , بانک اطلاعاتی کتاب / رویه قضایی ایران در ارتباط با دادگاه‌های عمومی حقوقی , بانک اطلاعاتی کتاب / علی (ع) آینه عرفان , ورزشی / دیگر ورزشها / فرمول یک / فناوری و سرعت در «فرمول یک» , بانک اطلاعاتی کتاب / جهان , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده و استاندارد زبان انگلیسی سال دوم راهنمایی 'با پاسخ تشریحی' , بهداشت و درمان / تغذیه و سلامتی / الگوی غذایی / استفاده از راهنمای غذای روزانه , علمی و آموزشی / زیست‌شناسی / زیست‌شناسی / آزموده را آزمودن خطاست , فرهنگ و جامعه / گردشگری / آشنایی با سازمان جهانی گردشگری , علم و زندگی / علوم کشاورزی و دامپروری / گل‌ها و درختان / پامچال ,

برخی منابع مهم خبری
bahardaily.ir روزنامه بهار , farsnews.ir خبرگزاری فارس , fartaknews.com فرتاک نیوز , shafaqna.com شفقنا , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , fardanews.com فردا نیوز , isna.ir ایسنا , afkarpress.ir روزنامه افکار , caffecinema.com کافه سینما , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا ,وبگردی
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان - باند چهار نفره سارقان مسلح که قصد داشتند امروز از یک طلافروشی در یافت‌آباد سرقت کنند، ساعت 10 صبح امروز در یک عملیات غافلگیرانه توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها