جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ / Friday, 25 May, 2018

چند گردی گردم ای خیمه‌ی بلند؟


چند گردی گردم ای خیمه‌ی بلند؟    چند تازی روز و شب همچون نوند؟
از پس خویشم کشیدی بر امید    سالیان پنجاه و یا پنجاه و اند
مکر و ترفندت کنون از حد گذشت    شرم‌دار اکنون، از این ترفند چند؟
مادر بسیار فرزندی ولیک    خوار داریشان، همیشه کندمند
جز تو که شنیده است هرگز مادری    کو به فرزندان نخواهد جز گزند؟
کاه داری یاخته بر روی آب    زهر داری ساخته در زیر قند
از زمان و مکر او ایمن مباش    بس کن از کردار بد بپذیر پند
کز بدی‌ها خود بپیچد بد کنش    این نبشته‌ستند در استا و زند
چند ناگاهان به چاه اندر فتاد    آنکه او مر دیگری را چاه کند
بس بلندی تو ولیکن درد و رنج    چون بیفتد بیشتر بیند بلند
گر نکرده ستم گناهی پیش ازین    چون فگندندم در این زندان و بند
نیک بنگر تا چگونه کردگار    برمن از من سخت بندی برفگند
از من آمد بند برمن همچنانک    پای‌بند گوسفند از گوسپند
زیر بار تن بماندم شست سال    چون نباشم زیر بار اندر نژند؟
بار این بند گران تا کی کشد    این خرد پیشه روان ارجمند؟
چون به حقم سوی دانا نال نال    گر نباشد شاید از من خند خند
ای خرد پیشه حذردار از جهان    گر بهوشی پند حجت کار بند
این یکی دیو است بی‌تمییز و هوش    خیر کی بیند ز بی‌هش هوشمند؟
تازیان بیندش دایم هوشیار    گاه بر شبدیز و گاهی بر سمند
هر که را ز آسیب او آفت رسد    باز ره ناردش تعویذ و سپند
گر بخواهی بستن این بیهوش را    از خرد کن قید، وز دانش کمند
دانه اندر دام می‌دانی که چیست    نرم و سخت و خوب و زشت و بو و گند؟
راه‌مند بدکنش هرگز مرو    تا نگردی دردمند و آهمند
بر کسی مپسند کز تو آن رسد    که‌ت نیاید خویشتن را آن پسند
ای شده عمرت به باد از بهر آز،    بر امید سوزنت گم شد کلند
مست کردت آز دنیا لاجرم    چون شدی هشیار ماندی مستمند
با تو فردا چه بماند جز دریغ    چون بردمیراث‌خوار این‌زند و پند؟
چشم دلت از خواب غفلت باز کن    رنگ جهل از دل به دانش باز رند
چون زده ستی خود تبر بر پای خویش    خود پزشک خویش باش ای دردمند
برهمندی را به دل در جای کن    سود کی داردت شخص برهمند
بر در طاعت ببایدت ایستاد    گر همی ز ایزد بترسی چون پلند
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
خون‌دماغ , روزبه شاه علی , فرآوده های , عملکرد استاندار , کنستانتین کوساچف , مدارس ودانشگاهها , نور افشانی , گروهک جاسوسی , دفاتر پیشخوان خدمات دولت , آفلای ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت و درمان , تغذیه و سلامتی , خواص گیاهان و سبزیجات / سیب زمینی , بانک اطلاعاتی کتاب / آزاد چون پرنده: معرفی و ترانه‌های گروه بیتلز سروده جان لنون ـ پل مک کارتنی , اجتماعی , گردشگری , شهرهای توریستی / جزیره قشم , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , ادیب / حسین کوهی کرمانی , بانک اطلاعاتی کتاب / باغ نور: آشنایی با جزء سی‌ام قرآن کریم , اقتصاد و بازرگانی , نیرو و انرژی , برق / رشد صنعت‌ برق‌، تجلی‌ شعار عدالت‌ محوری‌ , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ تحقیقی اسلام (موسوعه التاریخ الاسلامی): عصر نبوت تا مرحله اعلان دعوت , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب تمرین ریاضی سال اول راهنمایی , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / برخی دیگر از رویدادهای ۳ می , بانک اطلاعاتی کتاب / تحلیل اقتصادی: نظریه و کاربرد (اقتصاد خرد) ,

برخی منابع مهم خبری
iran-newspaper.com روزنامه ایران , jamaran.ir جماران , fararu.com فرارو , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , rokna.ir رکنا , varzesh3.com ورزش سه , entekhab.ir انتخاب , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , 90tv.ir نود ,وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!