سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ / Tuesday, 12 December, 2017

ای ذات تو ناشده مصور


ای ذات تو ناشده مصور    اثبات تو عقل کرده باور
اسم تو ز حد و رسم بیزار    ذات تو ز نوع و جنس برتر
محمول نه‌ای چنانکه اعراض    موضوع نه‌ای چنانکه جوهر
فعلت نه به قصد آمر خیر    قولت نه به لفظ ناهی شر
حکم تو به رقص قرص خورشید    انگیخته سایه‌های جانور
صنع تو به دور دور گردان    آمیخته رنگ‌های دلبر
ببریده در آشیان تقدیس    وصف تو ز جبرئیل شه‌پر
بگشاده به شه‌نمای تنزیه    حسنت زعروس عرش زیور
هم بر قدمت حدوث شاهد    هم با ازلت ابد مجاور
ای گشته چو آفتاب تابان    از سایه‌ی نور خود مستر
معشوق جهانی و نداری    یک عاشق با سزای در خور
بنهفته به سحر گنج قارون    یک در تو در دو دانه گوهر
عالم هم از این دو گشت پیدا    آدم هم از این دو برد کیفر
عالم چو یکی رونده دریا    سیاره سفینه، طبع لنگر
آبش چو نبات سنگ حیوان    درش چو عقیق تو سخن‌ور
غواص چه چیز؟عقل فعال    شاینده به عقل یک پیمبر
علت چو سیاست فرودین    از دست چه جنس؟ خصم بی مر
آخر چه؟ هر آنچه بود اول    مقصود چه؟ آنچه بود بهتر
بنگر به صواب اگر نه‌ای کور    بشنو به حقیقت ار نه‌ای کر
ای باز هوات در ربوده    از دام زمانه چون کبوتر
وی نخره‌ی حرص درکشیده    ناگه چو رسن سرت به چنبر
در قشر بمانده کی توانی    دیدن به خلاصه‌ی مقشر؟
از توبه و از گناه آدم    خود هیچ ندانی، ای برادر
سر بسته بگویم، ار توانی    بردار به تیغ فکرتش سر
درویش کند ز راه ترتیب    نزدیکی تو به سوی داور
در خلد چگونه خورد گندم    آنجا چو نبود شخص نان‌خور؟
بل گندمش آنگهی ببایست    کز خلد نهاد پای بر در
این قصه همه بدید آدم    ابلیس نیامده ز مادر
در سجده نکردنش چه گوئی؟    مجبور بده‌ست یا مخیر؟
گر قادر بد، خدای عاجز    ور عاجز بد، خدا ستمگر
کاری که نه کار توست مسگال    راهی که نه راه توست مسپر
بیهوده مجوی آب حیوان    در ظلمت خویش چون سکندر
کان چشمه که خضر یافت آنجا    با دیو فرشته نیست همبر
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مناطق مرزی , مهارت محوری , واکنش ناجا به انتشار فیلم شکنجه یک سرباز , دین و ناسیونالیسم , عیلر ضا رضایی , رومینگ ملی , علائم مصرف کننده شیشه و هروئین , ازگله , کوروش پرویزیان , چله بزرگه و چله کوچیکه ,

مقالات پربیننده امروز
اجتماعی / خانه و خانواده / ازدواج / علت شکست در برخی ازدواج‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / Fun English (workbook) , علمی و آموزشی / هوا و فضا / هوا و فضا ـ تحقیق و پژوهش / الگوریتم دانش فضایی , بانک اطلاعاتی کتاب / قصه‌های هزاره‌های افغانستان (مجموعه‌ای از 73 قصه‌ی عامیانه) , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت ماشینهای راهسازی , علمی و آموزشی / آموزش و پرورش / مدیریت مدارس ـ معلمین / اینجا معلمان جلسه دارند! , بانک اطلاعاتی کتاب / New American streamline: departures: an intensive American English series for intermediate ... , علمی و آموزشی / دانستنیها / ملزومات خودرو / تصویر در آیینه خودرو , شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / شاعر / ملا روحی همدانی , بانک اطلاعاتی کتاب / غدد و متابولیسم ,

برخی منابع مهم خبری
armandaily.ir روزنامه آرمان , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , honarnews.com هنرنیوز , Http: روزنو , shahrefarda.ir شهرفردا , cup.ir کاپ , plus.ir تی وی پلاس , nodud.com نوداد , iranart.ir ایران آرت , otaghkhabar24.ir اتاق خبر 24 ,وبگردی
جُرمی به نام سفر خارجی: چرا از "دنیا گردی مردم"  می ترسند؟!
جُرمی به نام سفر خارجی: چرا از "دنیا گردی مردم" می ترسند؟! - دولت حاکم بر یک جامعه در حال توسعه، نه تنها نباید جلوی سفر مردم به خارج از کشور را بگیرد، بلکه باید تسهیلاتی برای چنین سفرهایی در نظر بگیرد ... آیا کشوری با مردم دنیادیده زودتر و بهتر توسعه می یابد یا مملکتی که مردمانش فکر می کنند دنیا همین چهار دیواری خودشان است؟!
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
 آنونس سرى جدید دورهمى
آنونس سرى جدید دورهمى - رونمایی از دکور سرى جدید دورهمى
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها