چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

ای خفته همه عمر و شده خیره و مدهوش


ای خفته همه عمر و شده خیره و مدهوش    وز عمر و جهان بهره‌ی خود کرده فراموش
هر گه که همیشه دل تو بیهش و خفته است    بیدار چه سود است تو را چشم چو خرگوش؟
این دهر نهنگ است، فرو خواهد خوردنت    فتنه چه شدی خیره تو بر صورت نیکوش؟
بیدار شو از خواب و نگه کن که دگر بار    بیدار شد این دهر شده بیهش و مدهوش
باغی که بد از برف چو گنجینه نداف    بنگرش به دیبای مخلق شده چون شوش
وین کوه برهنه شده را باز نگه کن    افگنده پرندین سلبی بر کتف و دوش
بربسته گل از ششتری سبز نقابی    و آلوده به کافور و به شنگرف بناگوش
بر عالم چشم دل بگمار به عبرت    مدهوش چرا مانده‌ای ای مدبر بی‌هوش؟
در باغ پدید آمد مینوی خداوند    بندیش و مقر آی به یزدان و به مینوش
بنگر که چه گویدت همی گنبد گردان    گفتار جهان را به ره چشمت بنیوش
گوینده‌ی خاموش بجز نامه نباشد    بشنو سخن خوب ز گوینده‌ی خاموش
گویدت همی: گر چه دراز است تو را عمر    بگذشته شمر یکسره چون دوش و پرندوش
دانی که بقا نیست مگر عمر، پس او را    بر چیز فنائی مده، ای غافل، و مفروش
این عاریتی تن عدوی توست عدو را    دانا نگرد خیره چنین تنگ در آگوش
ور عاریتی باز ستاندت تو رخ را    بر عاریتی هیچ مه بخراش و مه بخروش
از میش تن خویش به طاعت چو خردمند    در علم و عمل فایده‌ی خویش همی دوش
زین خانه‌ی الفنج و زین معدن کوشش    بر گیر هلازاد و مرو لاغر و دریوش
پرهیز همی ورز، در الفغدن دانش    دایم ز ره چشم و ره گوش همی کوش
با طاعت و با فکرت خلوت کن ازیراک    مشغول شده ستند سفیهان به خلالوش
در طاعت بی‌طاقت و بی‌توش چرائی؟    ای گاه ستمگاری با طاقت و با توش!
چون بر تو هوای دل تو می‌بکشد تیر    در پیش هوا تو ز ره صبر فرو پوش
تو جوشن دین پوش، دل بی‌خردت را    بگداخته شو، گو، ز ره دیده برون جوش
در معده‌ت بر جان تو لعنت کند امشب    نانی که به قهر از دگری بستده‌ای دوش
تو گردنت افراخته وان عاجز مسکین    بنهاده ز اندوه زنخ بر سر زانوش
هر چند تو را نوش کند جاهلی آتش    بر خیره مخور، کاتش هرگز نشود نوش
ای حجت اگر گنگ نخواهی که بمانی    در پیش خداوند، سوی حجت کن گوش
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نمایشکاه عکس , طرح به سوی آینده , منطقه البلدیات , فعالیت ۷ هزار بازرس و سربازرس انتخاباتی در استان تهران , سید محسن مرتضوی , ایرانجوان , تجهیزات شبکه , دولت اقلیم , نمیشگاه , تاکسی ایرباس ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , دهان و دندان / راهنمایی هایی برای سلامت دندان , بانک اطلاعاتی کتاب / بیشه بیدار (از مجموعه شعرها و مقاله‌ها) , بانک اطلاعاتی کتاب / لهجه تهرانی , فرهنگی و هنری , سینما , بازیگر / مکان، زمان و تصاویر تدوین شده و با زیگر , ورزشی , دانستنیهای ورزشی , تاریخچه / نگاهی به اولین نسل ناامید امیدها , اجتماعی , حقوقی , حقوق جزا / انسانیت و جرائم علیه آن , سیاسی , جهان , سرزمین‌های اشغالی ـ فلسطین / نقطه، سرخط , بانک اطلاعاتی کتاب / English for the students of psychology , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان رهی معیری: سایه عمر - آزاده - ره‌آورد همراه با واژه‌نامه - شرح اعلام , بانک اطلاعاتی کتاب / حماسه‌های همیشه: دفاع مقدس در شعر شاعران: زندگینامه, شعر, نگاه, نقد و نظر ,

برخی منابع مهم خبری
aparat.com آپارات , vista.ir وبگردی , ilna.ir ایلنا , persiankhodro.com پرشین خودرو , alodoctor.ir الو دکتر , rouydad24.ir رویداد 24 , siasatrooz.ir سیاست روز , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , shabakeh-mag.com مجله شبکه ,وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.