شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ / Saturday, 16 December, 2017

این چه خلق و چه جهان است، ای کریم؟


این چه خلق و چه جهان است، ای کریم؟    کز تو کس ر امی نبینم شرم و بیم
راست کردند این خران سوگند تو    پرکنی زینها کنون بی‌شک جحیم
وان بهشتی با فراخی‌ی آسمان    نیست آن از بهر اینها ای رحیم
زانک ازینها خود تهی ماند بهشت    ور به تنگی نیست نیم از چشم میم
بر شب بی‌طاعتی فتنه است خلق    کس نمی‌جوید ز صبح دین نسیم
کس نمی‌خرد رحیق و سلسبیل    روی زی غسلین نهادند و حمیم
از در مهلت نیند اینها ولیک    تو، خدایا، هم کریمی هم حلیم
ای رحیم از توست قوت برحذر    مر مرا از مکر شیطان رجیم
من نگویم تو قدیم و محدثی    کافریده‌ی توست محدث یا قدیم
زاده و زاینده چون گوید کسیت؟    هردو بنده‌ی توست زاینده و عقیم
در حریم خانه‌ی پیغمبرت    مر مرا از توست دو جهانی نعیم
تو سزائی گر بداری بنده را    اندر این بی‌رنج و پرنعمت حریم
مر مرا غربت ز بهر دین توست    وین سوی من بس عظیم است ای عظیم
هم غریبم مرد باید، بی‌گمان    بی‌رفیق و خویش و بی‌یار و ندیم
در غریبی نان دستاسین و دوغ    به چو در دوزخ ز قوم و خون و ریم
هرکه را محنت نه جاویدی بود    محنت او محنتی باشد سلیم
گر ندارم اسپ، خر بس مرکبم    ور نیابم خز، درپوشم گلیم
دام دیو است، ای کبل، بر پای و سر    مر تو را دستار خیش و کفش ادیم
من ز بهر دین شدم چون زر زرد    تو ز دین ماندی چو سیم از بهر سیم
از دروغ توست در جانم دریغ    وز ستم توست ریشم پرستیم
چند جوئی آنچه ندهندت همی؟    چیز ناموجود کی جوید حکیم؟
در مقام بی‌بقا ماندن مجوی    تا نمانی در عذاب ایدون مقیم
در ره عمری شتابان روز و شب    ای برادر گر درستی یا سقیم
می‌روی هموار و گوئی کایدرم    مار می‌گیری که این ماهی است شیم
چشم داری ماه را تا نو شود    تا بیابی از سپنجی سیم تیم
مرگ را می‌جوئی و آگه نه‌ای    من چنین نادان ندیدم، ای کریم
سال سی خفتی کنون بیدار شو    گر نخفتی خواب اصحاب الرقیم
بر تنت وام است جانت، گر چه دیر    باز باید داد وام، ای بد غریم
جور بر بیوه و یتیم خود مکن    ای ستم‌گر بر زن بیوه و یتیم
زان مقام اندیش کانجا همبرند    با رعیت هم امیر و هم زعیم
از که دادت حجت این پند تمام؟    از امام خلق عالم بوتمیم
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کارگردان معروف سینما , افرینی , غیر عادی , رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی قم , شخصیت , تاری , ضدغبغب , آناکارنینا , حسین کیهانی , عشای ربانی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / حقوق بازرگانی بین‌المللی , بانک اطلاعاتی کتاب / سیستمهای زمانسنجی: سیستمهای MOST (بخش دو) MINI MOST MAXI و MOST و سایر سیستم‌های کامپیوتری ... , بانک اطلاعاتی کتاب / ندای جان , بانک اطلاعاتی کتاب / مهر خوبان (چند سخن پیرامون شخصیت حضرت امام خمینی (ره)) , فرهنگ و جامعه / گردشگری / مکانهای دیدنی / دریاچه گهر , بانک اطلاعاتی کتاب / English sentence structure , سیاسی / ایران / انرژی‌هسته‌ای / نگاه‌ لوموند به‌ چالش‌ غرب‌ با توانمندی‌ هسته‌یی‌ ایران‌ , بانک اطلاعاتی کتاب / دستورات زندگی: دینی، اخلاقی، حقوقی، اجتماعی، عملی، ادبی , بانک اطلاعاتی کتاب / رایانه‌کار درجه دو ICDL نگارش XP , فرهنگی و هنری / موسیقی / بزرگان موسیقی / باربد ,

برخی منابع مهم خبری
entekhab.ir انتخاب , seraj24.ir سراج 24 , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , afkarpress.ir روزنامه افکار , sourehcinema.ir سوره سینما , khabaronline.ir خبر آنلاین , otaghkhabar24.ir اتاق خبر 24 , mashreghnews.ir مشرق نیوز , rokna.ir رکنا , memarinews.com معماری نیوز ,وبگردی
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم»
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم» - فیلم - وزیر بهداشت ضمن دیدار با بازیگر نقش «یانگوم» ( لی یونگ ئه) به دلیل کمک انسان دوستانه 56 هزار دلاری به زلزله زدگان غرب ایران از او تقدیر کرد.
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها