چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

فریاد به لااله الا هو


فریاد به لااله الا هو    زین بی‌معنی زمانه‌ی بدخو
زین دهر، چو من، تو چون نمی‌ترسی؟    بی‌باک منم، چه ظن بری، یا تو؟
زین قبه که خواهران انباغی    هستند درو چهار هم زانو
زین فاحشه گنده‌پیر زاینده    بنشسته میان نیلگون کندو
زین دیو وفا طمع چه می‌داری؟    هرگز جوید کس از عدو دارو؟
همواره حذر کن ار خرد داری    تو همچو من از طبیب باباهو
در دست زمان سپید شد زاغت    کس زاغ سپید کرد جز جادو؟
جادوی زمانه را یکی پر است    زین سوش سیه، سپید دیگر سو
زین سوی پرش بدان همی گردی    وز حرص رطب همی خوری مازو
هرچند مهار خلق بگرفتند    امروز تگین و ایللک و یپغو
نومید مشو ز رحمت یزدان    سبحانک لا اله الا هو
بر شو ز هنر به عالم علوی    زین عالم پر عوار پر آهو
بنگر که صدف ز قطره‌ی باران    در بحر چگونه می‌کند لولو
از دیو کند فریشته نفسی    که‌ش عقل همی قوی کند بازو
نشنوده‌ستی که خاک زر گردد    از ساخته کدخدا و کدبانو؟
وان خوار و درشت خار بی‌معنی    مشک تبتی همی کندش آهو
نیکی بگزین و بد به نادان ده    روغن به خرد جدا کن از پینو
کز خاک دو تخم می پدید آرد    این خوش خرما و آن ترش لیمو
از مرد کمال جوی و خوی خوش    منگر به جمال و صورت نیکو
کابرو و مژه عزیزتر باشد    هرچند ازو فزون‌تر است گیسو
وز خلق به علم و جاه برتر شو    هرچند بوند با تو هم زانو
کز موی سرت عزیزتر باشد    هرچند ازو فروتر است ابرو
سوی تو نویدگر فرستادند    بردست زمانه ز افرینش دو
یکی سوی دوزخت همی خواند    یکی سوی عز و نعمت مینو
هریک به رهیت می‌کشد لیکن    بر شخص پدید ناورد نیرو
این با خوی نیک و نعمت و حکمت    اندر راه راست می‌کشد سازو
وان جان تو را همی کند تلقین    با کوشش مور گر بزی‌ی راسو
برگیر ره بهشت و کوشش کن    کاین نیست رهی محال و نامرجو
بنشان زسرت خمار و خود منشین    حیران چو به چنگ باز در تیهو
جز پند حکیم و علم کی راند    صفرای جهالت از سرت آلو
بی‌حکمت نیست برتر و بهتر    ترک از حبشی و تازی از هندو
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ناصر محمدپور , دانشگاه گلاسگو , ترابردپذیری شماره , محمد لک , وزیر خارجه اوکراین , کم فروش , کشف گوشت قوچ وحشی , افتتاح بخش پاتولوژی , معاونت سنجش , کمیته چهارجانبه صلح ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / ادبیات پیش‌دانشگاهی (1 و 2) عمومی: آموزش مفهومی و طبقه‌بندی شده متون کتاب درسی و مهم‌ترین موضوعات... , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , دهان و دندان / ذرات غذایی و بیماری‏های لثه , سیاسی , ایران , احزاب و گروه‌های سیاسی / بدهکارانی که طلبکار شدند!‌‌ , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب درسی تراشکاری: استانداردهای درجه 2 و 1: بر اساس جدیدترین استاندارد سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، برای استفاده: مربیان و کارآموزان ... , شخصیت‌ها , علمی , فیلسوف / ‌درس‌گفتارهای رادیویی مرلوپونتی , بانک اطلاعاتی کتاب / رایانه‌کار درجه 2 , بانک اطلاعاتی کتاب / جامعه سالم , بانک اطلاعاتی کتاب / امام مهدی (عج) جلوه جمال الهی , بانک اطلاعاتی کتاب / دنیای شگفت‌انگیز دایناسورها , بانک اطلاعاتی کتاب / میشل فوکو: فراسوی ساختگرایی و هرمنیوتیک با موخره‌ای به قلم میشل فوکو ,

برخی منابع مهم خبری
fardanews.com فردا نیوز , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , irna.ir ایرنا , caffecinema.com کافه سینما , rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , sourehcinema.ir سوره سینما , 90tv.ir نود ,وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.