پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ / Thursday, 18 January, 2018

ناید هگرز از این یله گو باره


ناید هگرز از این یله گو باره    جز درد و رنج عاقل بیچاره
از سنگ خاره رنج بود حاصل    بی‌عقل مرد سنگ بود خاره
هرگز کس آن ندید که من دیدم    زین بی‌شبان رمه یله گوباره
تا پر خمار بود سرم یکسر    مشفق بدند برمن و غمخواره
واکنون که هشیار شدم، برمن    گشتند مار و کژدم جراره
زیرا که بر پلاس نه خوب آید    بر دوخته ز شوشتری پاره
از عامه خاص هست بسی بتر    زین صعبتر چه باشد پتیاره؟
چون نار پاره پاره شود حاکم    گر حکم کرد باید بی‌پاره
دزدی است آشکاره که نستاند    جز باغ و حایط و رزو ابکاره
ور ساره دادخواه بدو آید    جز خاکسار ازو نرهد ساره
در بلخ ایمن‌اند ز هر شری    می‌خوار و دزد و لوطی و زن‌باره
ور دوستدار آل رسولی تو    چون من ز خاندان شوی آواره
زیشان برست گبر و بشد یک‌سو    بر دوخته رگو به کتف ساره
رست او بدان رگو و نرستم من    بر سر نهاده هژده گزی شاره
پس حیلتی ندیدم جز کندن    از خان و مان خویش به یکباره
چون شور و جنگ را نبود آلت    حیلت گریز باشد ناچاره
آزاد و بنده و پسر و دختر    پیر و جوان و طفل ز گاواره
بر دوستی عترت پیغمبر    کردندمان نشانه‌ی بیغاره
هرگز چنین گروه نزاید نیز    این گنده پیر دهر ستمگاره
آن روزگار شد که حکیمان را    توفیق تاج بود و خرد یاره
ناگاه باد دنیا مر دین را    در چه فگند از سر پرواره
گیتی یکی درخت بد و مردم    او را به سان زیتون همواره
رفته‌است پاک روغن از این زیتون    جز دانه نیست مانده و کنجاره
امروز کوفتم به پی آنک او دی    می‌داشت طاعتم به سر و تاره
سودی نداردت چو فراشوبد    بدخو زمانه، خواهش و نه زاره
روزی به سان پیرزنی زنگی    آردت روی پیش چو هر کاره
روزی چو تازه دخترکی باشد    رخساره گونه داده به غنجاره
دریاست این جهان و درو گردان    این خلق همچو زبزب و طیاره
بر دین سپاه جهل کمین دارد    با تیغ و تیر و جوشن آن کاره
از جنگ جهل چونکه نمی‌ترسی    وز عقل گرد خود نکشی باره؟
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
لطیفه , بولنت تفنگچی , خرید و فروش مسکن , جشنواره ره آورد سرزمین نور , دانشگاه افسری , گری پیترز , سناتور آمریکایی , روز جهانی مین , خوراکی طبیعی , مسیر اصفهان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / شرح کفایه‌الاصول , فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۷ ژوئیه در سال ۱۸۹۸ ـ هاوایی ضمیمه ایالات متحده شد , بانک اطلاعاتی کتاب / دایی وانیا و فرجامین اثر , علوم انسانی / مدیریت و خدمات اداری / حسابداری ـ حسابرسی / نقدی بر روش شناختی حسابداری , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای جامع و کامل: دروس سال دوم ابتدایی مشتمل بر: علوم، ریاضی، هدیه‌های آسمان، بخوانیم، بنویسیم , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه پرسش‌های طلایی دیفرانسیل , شخصیت‌ها / مذهبی / عالم و فاضل / حسن‌بن علی طبری استرآبادی , علوم انسانی / علوم اجتماعی / جامعه‌شناسی ـ رفتار اجتماعی / چشم اسفندیار روشنفکران , علوم انسانی / علوم اجتماعی / جامعه‌شناسی / اندام های یک ساخت اجتماعی , بانک اطلاعاتی کتاب / دومین روزنامه سقفی همشاگردی ,

برخی منابع مهم خبری
esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , digiato.com دیجیاتو , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , afkarpress.ir روزنامه افکار , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , setarehnews.ir ستاره‌ها , farsnews.ir خبرگزاری فارس , irna.ir ایرنا , citna.ir سیتنا , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم ,وبگردی
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز - این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال ۸۸ بیفتند؛ آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته‌های‌شان به خیابان‌ها آمده‌ بودند، خس و خاشاک خواند و سبب شعله‌ور شدن آتش شد.
عدالت با  6 دلار در سال!
عدالت با 6 دلار در سال! - فیلم - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با کنایه به واریز سود سهام عدالت گفت: به خارجی ها نگوییم این سود سهام عدالت ماست، بگوییم ما روز شش دلاری مزگان داریم.
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما - اگر از همه این ابهامات در خصوص مالکیت این کشتی که بگذریم، مهم‌ترین سوالی که این روز‌ها مطرح است، به آتشی باز می‌گردد که ظاهرا قرار نیست خاموش شود و یک هفته است که می‌سوزد. حریقی که اگر نبود حادثه پلاسکو، ممکن بود آن را ناشی از بزرگ بودن سانچی و حجم زیاد بارش بدانیم یا برعکس، از ناتوانی اطفاکنندگان در این ماجرا گلایه سردهیم، اما حالا به شکل گیری ابهامی بزرگ‌تر منجر شده...
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است - خانم مسئول انتظامات جلوی درمانگاه بیمارستان بقیه‌الله ایستاده، جلوی زنان مانتویی را می‌گیرد و با گرفتن کارت شناسایی به آنها چادر می‌دهد. خیلی از زنان اینجا قبل از ورود به بیمارستان مانتویی هستند اما با گذشتن از در ورودی چادری می‌شوند.
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد - ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس)
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس) - سرانجام بعد از مدت ها سکوت درباره این که آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برای درمان به کدام کشور رفته است، خبرگزاری اهل بیت(ع) از درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان خبر داد و نوشت:
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها