دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ / Monday, 23 July, 2018

در نکوهش بزرگان زمان و مدح بونصر احمد سعید


تا کی این لاف در سخن رانی    تا کی این بیهده ثنا خوانی
گه برین بی هنر هنر ورزی    گه بر آن بی گهر درافشانی
با چنین مهتران بی معنی    از سبکساری و گرانجانی
همه ساسی نهاد و مفلس طبع    باز در سر فضول ساسانی
خویشتن را همه بری شمرند    لیک در دل فعال شیطانی
نیست از جمع مالشان کس را    حاصل نقد جز پریشانی
آبشان در سبوی عاریتی    نانشان بر طبق گروگانی
هیچ شاعر نخورد از صله‌شان    از پس شعر جز پشیمانی
بر سر خوان هر یک اندر سور    از دل شاعریست بریانی
چون حقیقت نگه کنی باشد    به فزون گشتن و به نقصانی
صله‌شان همچو روز تیر مهی    وعده‌شان چون شب زمستانی
باز این خواجه‌ی زاده‌ی بی‌برگ    آنهمه لاف و لام لامانی
غلط شاعران به جامه و ریش    وز درون صد هزار ویرانی
ریشک و حالک ثناجویی    کبرک و عجبک زبان‌دانی
نه در آن معده ریزه‌ای مانده    نه در آن دیده قطره‌ای ثانی
زشت باشد بر خردمندان    نام بوران و نان بورانی
داشته مر جدش دهی روزی    در سر او فضول دهقانی
اف ازین مهتران سیل آور    تف برین خواجگان کهدانی
از چه شان گاه شعر بستایی    وز چه در پیششان سخن رانی
رفت هنگام شاعری و سخن    روز شوخیست وقت نادانی
نه قفا خواری و نه بدگویی    شاعر و فاضل و بسامانی
نزد خورشید فضل گردونی    پیش مهتاب طبع کتانی
ریش گاوی نه‌ای خردمندی    کافری نیستی مسلمانی
اصل جدی نه معدن هزلی    کان حمدی نه مرد حمدانی
خود گرفتم که این همه هستی    چکنی چون نه‌ای خراسانی
فقه و تفسیر خوان و نحو و ادب    تا بیابی رضای یزدانی
چه همه روز بهر مشتی دون    ژاژ خایی و ریش جنبانی
مدح هر کس مگو به دشواری    چون نیابی ز کس تن آسانی
جز که بونصر احمدبن سعید    آن چو نصرت به مدحت ارزانی
گر همی شعر خوانی از پی نان    تا بگویم اگر نمی‌دانی
آنکه هست از کفایت و دانش    در خور جاه و صدر سلطانی
کنچه عاقل نخواهد از پی نان    سر درون سوی و آن میان رانی
ابرو شمسی که از سخاش نماند    در دریایی و زر کانی
مهتران بهر آبرو روبند    خاک درگاه او به پیشانی
زنده از سیرتش سخا چو نانک    جسمها از عروق شریانی
در دماغ و جگر بدو زنده    روح طبعی و روح نفسانی
نزد یک اختراع او منسوخ    مایه‌ی کتبهای یونانی
کی روا باشد از کف و خردش    در زمانه و باد و نالانی
ای که بی سعی ذات و پنج حواس    کار فرمای چار ارکانی
وقت بخشش حیات درویشی    گاه طاعت هلاک خذلانی
همه زیب بهشت را شایی    همه نور سپهر را مانی
چون تو ممدوح و من بر دونان    اینت بی خردگی و کشخانی
هیچ احسان ندیدم از یک تن    ور چه کردم به شعر حسانی
جز براردت داد در صد روز    بهر هشتاد بیت چل شانی
گوهر رسته کرده یک دریا    شد بدو مهره اینت ارزانی
هم تو دانی و هم برادر تو    که نبود آن قصیده چل گانی
این چنین فعل با چو من شاعر    نیست حکمی نه نیز دیوانی
از چنان شعر من چنین محروم    ای عزیز اینت نامسلمانی
بخت بد را چه حیله گر چه به شعر    سخنم شد به قدر کیوانی
که به هر لحظه بهر دراعه    پیرهن را کنم چو بارانی
در چنین وقت با زنان به کار    من و اطراف دوک گرگانی
باقیی هست زان صله به روی    دانم از روی فضل بستانی
ور تغافل کنی درین معنی    از در صدهزار تاوانی
تا نباشد جماد را به گهر    حرکات و حواس حیوانی
باد جنبان حواس تو چون آب    زان که از کف حیات انسانی
از پی عصمتت گسسته مباد    سوی تو فضلهای رحمانی
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
بازیکنان خاطی , متخصصان فعال , چاپ و انتشارات , حسن عبدالنبی , کیمیا علیزاده , دریاس خزر , الفا کنده , عفونت , محمود حسینی شعار , پتاس ,

مقالات پربیننده امروز
موفقیت , زندگی , زندگی فردی / دلیل تراشی , بانک اطلاعاتی کتاب / طراحی مراحل لازم برای پیاده‌سازی تجارت الکترونیکی به منظور توسعه صادرات کالا و خدمات , بانک اطلاعاتی کتاب / گل آموز روخوانی قرآن کریم , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , موفقیت در کسب و پیشه / مقدمه ای بر عوامل مؤثر در تقویت تعهد و وجدان کاری , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده و استاندارد زیست‌شناسی (2) دوره پیش‌دانشگاهی 'با پاسخ تشریحی' , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد مالی / همهء اموال وقفی سود اقتصادی دارند , بانک اطلاعاتی کتاب / درس‌هایی از اخلاق , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / جلال‌الدین قاسم علوی , بانک اطلاعاتی کتاب / شعر روزگار ما (مجموعه مقالات) , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش مبانی کامپیوتر، قابل استفاده‌ی: دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای و کاردانش، شامل: شرح درس به صورت مبحثی، سوال‌های تشریحی و تستی، آزمون‌های جامع ,

برخی منابع مهم خبری
rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , snn.ir دانشجو , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , tebyan.net تبیان , fartaknews.com فرتاک نیوز , tabnak.ir تابناک , shafaqna.com شفقنا , shana.ir شانا , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , afkarpress.ir روزنامه افکار ,وبگردی
تلاشی بیهوده برای پیام رسان داخلی / سرنوشتی مانند ایمیل ملی
تلاشی بیهوده برای پیام رسان داخلی / سرنوشتی مانند ایمیل ملی - در پیامک هشدارآمیز آمده است: «در اجرای حکم قضایی مبنی بر فیلتر شدن تلگرام، برای ادامه فعالیت کانال خود از طریق پیام رسان های داخلی ظرف 48 ساعت اقدام نمایید. در صورت استمرار فعالیت کانال در تلگرام، برخورد قانونی صورت خواهد پذیرفت. پلیس امنیت عمومی ناجا» حال این سؤال مطرح می شود آیا با تهدید می توان افراد را وادار کرد تا از پیام‌رسان های داخلی استفاده کنند؟
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران!
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران! - دخترها پسرجوان را دوره کرده‌اند و پسرجوان خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند. باورتان نمی‌شود که نشود، اما این صحنه را در سریال تلویزیونی پدر دیدیم که حالا دوباره این موضوع تلویزیون و دست‌اندرکاران سریال را وارد حاشیه‌های اینستاگرامی کرده است. منبع
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.