چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

در مدح ابوالمظفر ناصرالدین طاهربن مظفر


شرف گوهر اولاد نظام    ملک را باز شرف داد و نظام
صاحب مملکت و خواجه‌ی عصر    نصار دین و نصیر اسلام
بوالمظفر که به عون ظفرش    عدل شد ظلم و ضیا گشت ظلام
آن پس از مبدع و پیش از ابداع    آن به از جنبش و پیش از آرام
سیر امرش ببرد کوی صبا    ابر جودش ببرد آب غمام
نهد ار قصد کند همت او    بر محیط فلک اعظم گام
عدلش ار چیره شود بر عالم    دیده‌ی باشه شود جای حمام
امنش ار خیمه زند بر صحرا    گرگ را صلح دهد با اغنام
ای قضا داده به حکم تو رضا    وی قدر داده به دست تو زمام
کند ار جهد کند دولت او    بر سر توسن افلاک لگام
از پی کثرت خدام تو شد    حامل نطفه طباع ارحام
ای ترا گردش افلاک مطیع    وی ترا خواجه‌ی اجرام غلام
بنده را بنده خداوندانند    تا که در حضرت تست از خدام
به قبولی که ز اقبال تو دید    مقصد خاص شد و قبله‌ی عام
تا قیامت شرفی یافت ز تو    که به جایش نتوان کرد قیام
گرچه از خدمت دیرینه‌ی او    حاصلی نیست ترا جز ابرام
گر به درگاه تو آبی بودش    نام او پخته شود حکمت خام
علم شعر زند بر شعری    در مدیح تو زند نظم نظام
چون ریاضت ز تو یابد نشگفت    توسن طبعش اگر گردد رام
هم در ایام تو جایی برسد    اگر انصاف بیابد ز ایام
گر بجز پیش تو تا روز اجل    برکشد تیغ فصاحت ز نیام
کشته‌ی تیغ اجل باد چنان    که نشورش نبود روز قیام
تابد از روی حسام تو ظفر    راست همچون گهر از روس حسام
وتد قاف ترا میخ طناب    اوج خورشید ترا ساق خیام
پست با قدر تو قدر کیوان    کند با تیغ تو تیغ بهرام
پیش حکم تو کشد کلک قضا    خط طغیان و خطا بر احکام
شایدت روز سواری و شکار    آسمان مرکب و مه طرف ستام
روز عیش تو نهد دست قدر    بر کف جان و خرد جام مدام
زیبدت روز تماشا و شراب    زهره خنیاگر و ماه نو جام
گر به انگشت ذکا بنمایی    نقطه چون جسم پذیرد اقسام
ور در آیینه‌ی خاطر نگری    دهد از راز سپهرت اعلام
مرکز عالمی از غایت حلم    هفت اقلیم ترا هفت اندام
خواهد از رای منیرش هر روز    جرم خورشید فلک تابش وام
کاهد از کلک و بنانش هردم    دفتر و کلک عطارد را نام
واله حکم تو دور افلاک    تابع رای تو سیر اجرام
اول فکرتی و آخر فعل    که جهان شد به وجود تو تمام
وز پی شرح رسوم سیرت    قابل نظم و عروضست کلام
روز کین نفس نفیس تو کند    چون در اوهام عمل در اجسام
تا بود از پی هر شامی صبح    باد بدخواه ترا صبح چو شام
گشته بر خصم تو چون کام نهنگ    همه آفاق وزو یافته کام
هر چه تقدیر کنی بی‌مهلت    وانچه آغاز کنی بی‌انجام
مسند صدر مقام تو مقیم    شربت عیش مدام تو مدام
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مقر اتحادیه عرب , سعد الله نصیری قیداری , مرکزمدیریت , علل سفیدی , شارژ مالی , پیرتر از خرد , دیدار معاون وزیر امورخارجه آفریقای جنوبی با حسین جابری انصاری , کیف ماهی , نورالدین گابان , بسته 48 ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / تپلی و کپلی در مزرعه: بیا بریم شیر بدوشیم , بانک اطلاعاتی کتاب / مجلس شورای ملی و تحکیم دیکتاتوری رضاشاه , بانک اطلاعاتی فیلم / شب منهتن - NIGHT FALLS ON MANHATTAN , بانک اطلاعاتی کتاب / تفکر انتقادی در پرستاری , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۷ تیر ـ ۱۸ جولای ـ اسماعیل آقا سمیتقو کشته شد , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان خوراکیها , بانک اطلاعاتی کتاب / روان‌شناسی نابهنجاری: آسیب‌شناسی روانی براساس DSM - IV , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه کامل قوانین و مقررات محشای حقوقی: با آخرین اصلاحات و الحاقات , بانک اطلاعاتی کتاب / مقامات جامی: گوشه‌های از تاریخ فرهنگی و اجتماعی خراسان در عصر تیموریان , سیاسی , دیپلماسی , روسیه / کاخ کرملین و استراتژی تصرف قفقاز ,

برخی منابع مهم خبری
qudsonline.ir روزنامه قدس , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , cinemapress.ir سینما پرس , varzesh3.com ورزش سه , baharnews.ir بهارنیوز , karyab.net کاریاب , salamatnews.com سلامت نیوز , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , asriran.com عصرایران , mosalas.ir مثلث ,وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.