پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 21 June, 2018

در جستجوی جایی دلکش و سرزمینی خرم


ز هم پرواز اگر مرغی فتد دور    قفس باشد به چشمش گلشن حور
گرش افتد به شاخ سرو پرواز    نماید شاخ سروش چنگل باز
رمد طبعش ز فکر آب و دانه    ارم باشد برا و صیاد خانه
نهد گل زیر پا آسیب خارش    نماید آشیان سوراخ مارش
نه ذوق آنکه افشاند غباری    کشد مرغوله ای در مرغزاری
نه آن خاطر که برآزاده سروی    کند بازی به منقار تذوری
ز باغ و راغ در کنجی خزیده    سری در زیر بال خود کشیده
دل شیرین که مرغی بسته پر بود    پرش ساعت به ساعت خسته تر بود
ز بس غم شد بر آن مرغ غم آهنگ    سرا بستان خسرو چون قفس تنگ
دگر مرغان پر اندر پر نواساز    غم دل بسته او را راه پرواز
ز ناخوش بانگ آن مرغان گستاخ    بر آن شد تا پرد زان گوشه‌ی کاخ
نهد بر شاخساری آشیانه    شود ایمن از آن مرغان خانه
ز کار خویش بردارد شماری    کند کاری که ماند یادگاری
به پرگاری کشد طرح اساسی    که از کارش کند هر کس قیاسی
به شغلش خویش را مشغول دارد    ز خسرو طبع را معزول دارد
یکی را از پرستاران خود خواند    کشید آهی و اشک از دیده افشاند
که دیدی آشناییهای مردم    به مردم بی‌وفاییهای مردم
بنامیزد زهی یاری و پیوند    عفا اله ز آنهمه پیمان و سوگند
چه تخمی‌رست از آب و گل من    دلم کرد این، که لعنت بر دل من
تو او را بین که مارا خواند بر خوان    خودش فرمود دیگر جا به مهمان
به بازارشکر خود کرده آهنگ    مرا اینجا نشانده با دل تنگ
چه اینجا پاس این دیوار دارم    همانا فرض‌تر زین کار دارم
به خسرو ماند این بستان سرایش    موافق نیست طبعم را هوایش
دراین آب و هوا بوی وفا نیست    به چم نرگس باغش حیا نیست
فقیر آن بلبلی، مسکین تذوری    که اینجا با گلی خو کرد و سروی
یک نزهتگهی خواهم شکفته    غزالی هر طرف بر سبزه خفته
نم سرچشمه‌ها پیوسته با نم    بساط سبزه‌ها نگسسته از هم
صفیر مرغکان بر هر سر سنگ    گلش خوشرنگ و مرغانش خوش آهنگ
چنین جایی برای من بجویید    بپویید و رضای من بجویید
کزین مهمان نوازیهای بسیار    بسی شرمنده‌ام از روی آن یار
به این مهمانی و مهمان نوازی    توان سد سال کردن عشقبازی
بزرگی کرد و مهمان را نکو داشت    چنین دارند مهمان را که او داشت
فرو نگذاشت هیچ از میزبانی    که برخوردار باد اززندگانی
چه زهر آلود شکرها که خوردیم    چه دندانهاکه بر دندان فشردیم
زهی مهمان کش آن صاحب سرایی    که آید در سرایش آشنایی
کند از خانه و مهمان کرانه    گذارد خانه با مهمان خانه
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
خانه ادبیات , انوروز , فرماندار شهرری , دنیای جدید , سلامت خانواده , یاسوکونی , مثانه نوروژنیک , جمع‌بندی توافق , تیم ملی فوتبال ایتالیا , درخت کهنسال ,

مقالات پربیننده امروز
اجتماعی , محیط زیست , مناسبت‌ها / روز جهانی زمین , بانک اطلاعاتی کتاب / قصه‌های مکرر , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضی سال اول دوره‌ی راهنمایی تحصیلی , بانک اطلاعاتی کتاب / زیارتها, نمازها, دعاها در نجف اشرف کربلای معلا, کاظمین ... , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , نظام‌های اطلاعات و مدیریت ـ مدیریت دانش / مدیریت دانش چیست؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / عنکبوت , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضیات پیش‌دانشگاهی (رشته‌های علوم پایه) , بانک اطلاعاتی کتاب / گواهینامه بین‌المللی کاربری کامپیوتر (ICDL - XP): مهارت چهارم: صفحه گسترده (Microsoft Excel XP) , اجتماعی , محیط زیست , جنگل‌ها / بودای شاد در جنگل های انبوه , بانک اطلاعاتی کتاب / قوانین ثبتی کاربردی ,

برخی منابع مهم خبری
khorasannews.com روزنامه خراسان , farsnews.ir خبرگزاری فارس , shafaqna.com شفقنا , shahrefarda.ir شهرفردا , faradeed.ir فرادید , bahardaily.ir روزنامه بهار , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , resalat-news.com روزنامه رسالت , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , cinemakhabar.ir سینما خبر ,وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!