سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 13 November, 2018

حکایت در شناختن دوست و دشمن را


شنیدم که دارای فرخ تبار    ز لشکر جدا ماند روز شکار
دوان آمدش گله‌بانی به پیش    بدل گفت دارای فرخنده کیش
مگر دشمن است این که آمد به جنگ    ز دورش بدوزم به تیر خدنگ
کمان کیانی به زه راست کرد    به یک دم وجودش عدم خواست کرد
بگفت ای خداوند ایران و تور    که چشم بد از روزگار تو دور
من آنم که اسبان شه پرورم    به خدمت بدین مرغزار اندرم
ملک را دل رفته آمد بجای    بخندید و گفت: ای نکوهیده رای
تو را یاوری کرد فرخ سروش    وگر نه زه آورده بودم به گوش
نگهبان مرعی بخندید و گفت:    نصحیت ز منعم نباید نهفت
نه تدبیر محمود و رای نکوست    که دشمن نداند شهنشه ز دوست
چنان است در مهتری شرط زیست    که هر کهتری را بدانی که کیست
مرا بارها در حضر دیده‌ای    ز خیل و چراگاه پرسیده‌ای
کنونت به مهر آمدم پیشباز    نمی‌دانیم از بداندیش باز
توانم من، ای نامور شهریار    که اسبی برون آرم از صد هزار
مرا گله‌بانی به عقل است و رای    تو هم گله‌ی خویش داری، بپای
در آن تخت و ملک از خلل غم بود    که تدبیر شاه از شبان کم بود
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نامزدهای جوایز تونی 2017 , آغاز تست سانتریفیوژهای IR-8 با تزریق گاز UF6 , نمایش مش رحیم و ببر , محل نمایشگاه کتاب , کمبود آب کشاورزی , طرح کاهش آسیب , استعفای وزیران , تقدیر از ملی پوشان فوتسال , دادوری , اجلاس سه جانبه ایران روسیه و آذربایجان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / الکتروکاردیوگرافی بالینی , بانک اطلاعاتی کتاب / روانشناسی رشد , خانه و خانواده , تعلیم و تربیت , کودکان / بچه های حرف نشنو , ورزشی , دانستنیهای ورزشی / ۲ فعالیت موثر برای لاغر شدن , بانک اطلاعاتی کتاب / 10 سال کنکور فیزیک پیش‌دانشگاهی تجربی (1 و 2) کنکورهای سراسری و آزاد (سال‌های 74 تا 83) به انضمام کنکورهای سال 84 , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب کار پیش‌دانشگاهی تجربی سری دوم , بانک اطلاعاتی کتاب / الندائ الاخیر: الوصیه السیاسیه الالهیه لقائد الثوره الاسلامیه الکبیر و موسس الجمهوریه الاسلامیه الا , بانک اطلاعاتی کتاب / مدلهای خطی برآورد و رگرسیون: کاربرد در رشته‌های: اقتصاد, مدیریت, حسابداری , بانک اطلاعاتی کتاب / رساله توضیح‌المسائل , بانک اطلاعاتی کتاب / هاله نورانی ,

برخی منابع مهم خبری
gsm.ir جی اس ام , sourehcinema.ir سوره سینما , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , varzesh3.com ورزش سه , armanshargh.ir آرمان شرق , armandaily.ir روزنامه آرمان , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , ilna.ir ایلنا ,وبگردی
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.