جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 22 June, 2018

حکایت روزه در حال طفولیت


به طفلی درم رغبت روزه خاست    ندانستمی چپ کدام است و راست
یکی عابد از پارسایان کوی    همی شستن آموختم دست و روی
که بسم الله اول به سنت بگوی    دوم نیت آور، سوم کف بشوی
پس آنگه دهن شوی و بینی سه بار    مناخر به انگشت کوچک بخار
به سبابه دندان پیشین بمال    که نهی است در روزه بعد از زوال
وز آن پس سه مشت آب بر روی زن    ز رستنگه موی سر تا ذقن
دگر دستها تا به مرفق بشوی    ز تسبیح و ذکر آنچه دانی بگوی
دگر مسح سر، بعد از آن غسل پای    همین است و ختمش به نام خدای
کس از من نداند در این شیوه به    نبینی که فرتوت شد پیر ده؟
بگفتند با دهخدای آنچه گفت    فرستاد پیغامش اندر نهفت
که ای زشت کردار زیبا سخن    نخست آنچه گویی به مردم بکن
نه مسواک در روزه گفتی خطاست    بنی آدم مرده خوردن رواست؟
دهن گو ز ناگفتنیها نخست    بشوی ای که از خوردنیها بشست
کسی را که نام آمد اندر میان    به نیکوترین نام و نعتش بخوان
چو همواره گویی که مردم خرند    مبر ظن که نامت چو مردم برند
چنان گوی سیرت به کوی اندرم    که گفتن توانی به روی اندرم
وگر شرمت از دیده‌ی ناظرست    نه ای بی‌بصر، غیب دان حاضرست؟
نیاید همی شرمت از خویشتن    کز او فارغ و شرم داری ز من؟
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کویرگردی , زلزله‌زده , فلایت چک , علوم پزشکس تهران , نیروگاه‌ها , برنامه کودک و نوجوان , اعتیاد به کار , هدویگ , کنمگره , مخابرات بوشهر ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / روزی که 'ماه' به دنیا آمد! , ورزشی , فوتبال , بازیکنان / بزرگان اروپا به دنبال ستاره مارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / طراحی تشریحی بدن انسان برای نقاشان و مجسمه‌سازان , بانک اطلاعاتی کتاب / آشنایی با کتاب‌های انتشارات مبتکران: فهرست تشریحی کتابهای مبتکران شامل: اطلاعاتی در رابطه با مطالب.. , بانک اطلاعاتی کتاب / طرح‌های آموزشی و نمونه سوالات امتحان نهایی 85 (پاسخ تشریحی) دروس تخصصی رشته علوم تجربی سال سوم متوسطه , بانک اطلاعاتی کتاب / تصفیه فاضلاب: ویژه آزمون‌های تخصصی کارشناسی ارشد و دکتری (Ph.D) , بانک اطلاعاتی کتاب / خاک‌های طبیعت ایران , موفقیت , زندگی , زندگی فردی / دل خستگی های پائیزی , بانک اطلاعاتی کتاب / بارون درخت‌نشین , بانک اطلاعاتی کتاب / آمار و احتمالات: مجموعه تستهای طبقه‌بندی شده قابل استفاده دانشجویان رشته‌های: مهندسی صنایع, ... ,

برخی منابع مهم خبری
e-estekhdam.com ای استخدام , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , persiankhodro.com پرشین خودرو , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , bahardaily.ir روزنامه بهار , ilna.ir ایلنا ,وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!