چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / Wednesday, 18 July, 2018

در ستایش علاء الدین عطاملک جوینی صاحب دیوان


کدام باغ به دیدار دوستان ماند    کسی بهشت نگوید به بوستان ماند
درخت قامت سیمین‌برت مگر طوبی‌ست    که هیچ سرو ندیدم که این بدان ماند
گل دو روی به یک روی با تو دعوی کرد    دگر رخش ز خجالت به زعفران ماند
کجاست آنکه به انگشت می‌نمود هلال    کز ابروان تو انگشت بر دهان ماند
هر آنکه روی تو بیند برابر خورشید    میان رویت و خورشید در گمان ماند
عجب مدار که تا زنده‌ام محب توام    که تا به زیر زمینم در استخوان ماند
شگفت نیست دلم چون انار اگر بکفد    که قطره قطره خونش به ناردان ماند
غریق بحر مودت ملامتش مکنید    که دست و پا بزند هر که در میان ماند
به تیر غمزه اگر صید دل کنی چه عجب    که ابروانت به خمیدن کمان ماند
جفا مکن که نماند جهان و هرچه دروست    وفا و صحبت یاران مهربان ماند
اگر روی به هم درکشی چو نافه‌ی مشک    طمع مدار که بوی خوشت نهان ماند
تو مرده زنده کنی گر به عهد بازآیی    که عود یار گرامی به عود جان ماند
لبی که بوسه گرفتم به وقت خنده ازو    به بر گرفتن مهر گلابدان ماند
خطی مسلسل شیرین که گر بیارم گفت    به خط صاحب دیوان ایلخان ماند
امین مشرق و مغرب علاء دولت و دین    که پایگاه رفیعش به اسمان ماند
خدای خواست که اسلام در حمایت او    ز تیر حادثه در باره‌ی امان ماند
وگرنه فتنه چنان کرده بود دندان تیز    کزین دیار نه فرخ و نه آشیان ماند
ضرورتست که نیک کند کسی که شناخت    که نیکی و بدی از خلق داستان ماند
تو آن جواد زمانی کز ازدحام عوام    درت به مشرب شیرین کاروان ماند
به روزگار تو هرجا که صاحب صدریست    ز هول قدر تو موقوف آستان ماند
تو را به حاتم طایی مثل زنند و خطاست    گل شکفته که گوید به ارغوان ماند؟
من این غلط نپسندم ز رای روشن خویش    که طبع و دست تو گویم به بحر و کان ماند
جلال و قدر منیعت کجا و وهم کجا    من آن نیم که در این موقفم زبان ماند
فنون فضل تو را غایتی و حدی نیست    که نفس ناطقه را قدرت بیان ماند
تو معن زائده‌ای در کمال فضل و ادب    که تا قیامت ازو در کتب نشان ماند
جهان نماند و اقبال روزگار تو باد    که نام نیک تو باقیست تا جهان ماند
علی‌الخصوص که سعدی مجال قرب تو یافت    حقیقت است که فکرت مع‌الزمان ماند
تو نیز غایت امکان ازو دریغ مدار    که آن نماند و این ذکر جایدان ماند
به رغم انف اعادی دراز عمر بمان    که دزد دوست ندارد که پاسبان ماند
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فیلم کویر مرگ , بلاول بوتو , ازادی قدس , سیاست خارجه , نشست برگزاری انتخابات , تهدیدی جدی , نفر پنجم جهانی چک , سبیل‌ , روز جهانی صنایع دستی , درگذشت نقی سیف جمالی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی فیلم / تابستان 58 , بانک اطلاعاتی کتاب / گلستان سعدی: مقابله با نسخه تصحیح شده مرحوم محمد علی فروغی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده فیزیک (2) سال دوم دبیرستان: کنکورهای سراسری و آزاد (سال‌های 53 تا 84) 'همراه با پاسخ تشریحی' , بانک اطلاعاتی فیلم / بازی بزرگان , بانک اطلاعاتی کتاب / بیست و یک اثر موسیقی زیبا برای نوازندگان پیانو و کیبرد (برگزیده 2004) , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای گام به گام دروس سال سوم راهنمایی: ریاضی، اجتماعی، علوم تجربی، عربی، زبان انگلیسی، آمادگی دفاعی، تاریخ، فارسی، حرفه و فن (پسران - دختران)، ... , بانک اطلاعاتی کتاب / فهرست نسخ خطی فارسی انستیتوی آثار خطی تاجیکستان , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , فناوری اطلاعات , اطلاعات / صفحه‌ای با چند کلیک به اندازه یک کشور , خانه و خانواده , آشپزی , پلو و چلو / شیرین‌پلو با عدس‌ و کشمش‌ , نشریات و مطبوعات , هنر , ماهنامه صحنه / صحنه ـ سال ششم شماره ۲۹ (پیاپی ۴۹)، اسفند ۱۳۸۴ و فروردین ۱۳۸۵ ,

برخی منابع مهم خبری
qudsonline.ir روزنامه قدس , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , banifilm.ir بانی فیلم , fa.alalam.ir العالم , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , fanousnews.com فانوس نیوز , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , karyab.net کاریاب , cup.ir کاپ , tabnak.ir تابناک ,وبگردی
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند