دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ / Monday, 18 June, 2018

حکایت امیر و غلامش کی نماز باره بود وانس عظیم داشت د...


میرشد محتاج گرمابه سحر    بانگ زد سنقر هلا بردار سر
طاس و مندیل و گل از التون بگیر    تابه گرمابه رویم ای ناگزیر
سنقر آن دم طاس و مندیلی نکو    برگرفت و رفت با او دو بدو
مسجدی بر ره بد و بانگ صلا    آمد اندر گوش سنقر در ملا
بود سنقر سخت مولع در نماز    گفت ای میر من ای بنده‌نواز
تو برین دکان زمانی صبرکن    تا گزارم فرض و خوانم لم یکن
چون امام و قوم بیرون آمدند    ازنماز و وردها فارغ شدند
سنقر آنجا ماند تا نزدیک چاشت    میر سنقر را زمانی چشم داشت
گفت ای سنقر چرا نایی برون    گفت می‌نگذاردم این ذو فنون
صبر کن نک آمدم ای روشنی    نیستم غافل که در گوش منی
هفت نوبت صبر کرد و بانگ کرد    تاکه عاجز گشت از تیباش مرد
پاسخش این بود می‌نگذاردم    تا برون آیم هنوز ای محترم
گفت آخر مسجد اندر کس نماند    کیت وا می‌دارد آنجا کت نشاند
گفت آنک بسته‌استت از برون    بسته است او هم مرا در اندرون
آنک نگذارد ترا کایی درون    می‌بنگذارد مرا کایم برون
آنک نگذارد کزین سو پا نهی    او بدین سو بست پای این رهی
ماهیان را بحر نگذارد برون    خاکیان را بحر نگذارد درون
اصل ماهی آب و حیوان از گلست    حیله و تدبیر اینجا باطلست
قفل زفتست و گشاینده خدا    دست در تسلیم زن واندر رضا
ذره ذره گر شود مفتاحها    این گشایش نیست جز از کبریا
چون فراموشت شود تدبیر خویش    یابی آن بخت جوان از پیر خویش
چون فراموش خودی یادت کنند    بنده گشتی آنگه آزادت کنند
مطالب مرتبط


کلمات در حال جستجو
محمدجواد عطرچیان , کمیته روابط خارجی مجلس دوما , عوامل گروه گولن , گنبد «رُک» میراث جهانی گنبدقابوس , بازجویی‌های آژانس , نیروی هوائی , سپاه نبی اکرم , 5ساله , کوچه و خیابان , تصویرگری ,

مقالات پربیننده امروز
علمی و آموزشی , کشاورزی و شیلات , كشاورزی / گسترش تولید , شخصیت‌ها , علمی , پزشک و طبیب / لغذه اصفهانی , نشریات و مطبوعات , کشاورزی، شیلات، دامپروری , ماهنامه سرزمین سبز / سرزمین سبز ـ سال ششم، شمارهٔ ۶۴، مهر ۱۳۸۷ , بانک اطلاعاتی کتاب / ادبیات فارسی (3) ویژه‌ رشته‌ی علوم انسانی , بانک اطلاعاتی کتاب / فال دیوان غزلیات حافظ با معنی , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , خوشنویس / ابوالحسن اصفهانی , دین و اندیشه , دین و مذهب , کتاب مقدس ـ قرآن / سوره‌ عبس‌ , سیاسی , ایران , دولت و حکومت / آنچه وزارت کشور به آن نیاز دارد , بانک اطلاعاتی کتاب / مدرسه‌ی زندگی (3) , بانک اطلاعاتی گردشگری / باغ هرندی ، کرمان ,

برخی منابع مهم خبری
asriran.com عصرایران , tebyan.net تبیان , namehnews.ir نامه نیوز , otaghkhabar24.com اتاق خبر 24 , snn.ir دانشجو , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد , fartaknews.com فرتاک نیوز , bahardaily.ir روزنامه بهار , aparat.com آپارات ,وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!