سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ / Tuesday, 17 July, 2018

نواختن معشوق عاشق بیهوش را تا به هوش باز آید


می‌کشید از بیهشی‌اش در بیان    اندک اندک از کرم صدر جهان
بانگ زد در گوش او شه کای گدا    زر نثار آوردمت دامن گشا
جان تو کاندر فراقم می‌طپید    چونک زنهارش رسیدم چون رمید
ای بدیده در فراقم گرم و سرد    با خود آ از بی‌خودی و باز گرد
مرغ خانه اشتری را بی خرد    رسم مهمانش به خانه می‌برد
چون به خانه مرغ اشتر پا نهاد    خانه ویران گشت و سقف اندر فتاد
خانه‌ی مرغست هوش و عقل ما    هوش صالح طالب ناقه‌ی خدا
ناقه چون سر کرد در آب و گلش    نه گل آنجا ماند نه جان و دلش
کرد فضل عشق انسان را فضول    زین فزون‌جویی ظلومست و جهول
جاهلست و اندرین مشکل شکار    می‌کشد خرگوش شیری در کنار
کی کنار اندر کشیدی شیر را    گر بدانستی و دیدی شیر را
ظالمست او بر خود و بر جان خود    ظلم بین کز عدلها گو می‌برد
جهل او مر علمها را اوستاد    ظلم او مر عدلها را شد رشاد
دست او بگرفت کین رفته دمش    آنگهی آید که من دم بخشمش
چون به من زنده شود این مرده‌تن    جان من باشد که رو آرد به من
من کنم او را ازین جان محتشم    جان که من بخشم ببیند بخششم
جان نامحرم نبیند روی دوست    جز همان جان کاصل او از کوی اوست
در دمم قصاب‌وار این دوست را    تا هلد آن مغز نغزش پوست را
گفت ای جان رمیده از بلا    وصل ما را در گشادیم الصلا
ای خود ما بی‌خودی و مستی‌ات    ای ز هست ما هماره هستی‌ات
با تو بی لب این زمان من نو بنو    رازهای کهنه گویم می‌شنو
زانک آن لبها ازین دم می‌رمد    بر لب جوی نهان بر می‌دمد
گوش بی‌گوشی درین دم بر گشا    بهر راز یفعل الله ما یشا
چون صلای وصل بشنیدن گرفت    اندک اندک مرده جنبیدن گرفت
نه کم از خاکست کز عشوه‌ی صبا    سبز پوشد سر بر آرد از فنا
کم ز آب نطفه نبود کز خطاب    یوسفان زایند رخ چون آفتاب
کم ز بادی نیست شد از امر کن    در رحم طاوس و مرغ خوش‌سخن
کم ز کوه سنگ نبود کز ولاد    ناقه‌ای کان ناقه ناقه زاد زاد
زین همه بگذر نه آن مایه‌ی عدم    عالمی زاد و بزاید دم بدم
بر جهید و بر طپید و شاد شاد    یک دو چرخی زد سجود اندر فتاد
مطالب مرتبط


کلمات در حال جستجو
تبیان , قهرمانی تیم فرانسه , برنامه این هفته , بازگشت حاجیان , آب های , عملیات مسلحانه , سوت شهرآورد , بانوی اول افغانستان , مرو دشت , عنکبوت غول پیکر ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / Let's go: student book , بانک اطلاعاتی کتاب / تمرینات و مراقبت‌های لازم بعد از زایمان , بانک اطلاعاتی کتاب / کافی واعظ شهیر , بانک اطلاعاتی کتاب / سوره الانعام: به انضمام دعای توسل و زیارت عاشورا و دعای فرج با ترجمه , بانک اطلاعاتی کتاب / رشد و شخصیت کودک از تولد تا یک سالگی , علم و زندگی , علوم انسانی , اقتصادی / ذخایر استراتژیک نفت , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد مالی , بورس / شاخص قیمت بورس اوراق بهادار ایران در وضعیت رو به جلو قرار دارد... , بانک اطلاعاتی کتاب / شرح حال پزشکی در چهار گام: (گام دوم) , بانک اطلاعاتی کتاب / الحمدالله = شکر خدا , فرهنگی و هنری , فرهنگ , مفاهیم فرهنگ / فرهنگ بالنده ، باورها و اندیشه ها ,

برخی منابع مهم خبری
rokna.ir رکنا , namehnews.ir نامه نیوز , mehrnews.com خبرگزاری مهر , taraznews.com تراز نیوز , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , iran-newspaper.com روزنامه ایران , farspage.com ویژه‌نامه , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان ,وبگردی
در حالی که همه دنیا فکر میکردند این آغوش جنسی است مطهری گفت مادرانه بود. ولی اشکال داشت !
در حالی که همه دنیا فکر میکردند این آغوش جنسی است مطهری گفت مادرانه بود. ولی اشکال داشت ! - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند