شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 23 June, 2018

علم و زندگی , علوم انسانی , اقتصادی
پول شویی


پول شوییدر اصطلاح عامه از پول شویی اغلب به عنوان تبدیل پول کثیف به پول تمیز یاد می شوداما در حقیقت پول شویی عبارت است از فرایند تبدیل پول های نا مشروع ناشی از فعالیت های غیر قانونی به دارایی های مشروع وقانونی .نخستین بار فردی به نام آلکاپون گروهی را تشکیل داد که به الکاپون ها معروف شدند، اینها به زور از مردم پول گرفته و اساس کار خود را بر اخاذی گذاشته بودند. آنان برای پنهان کردن شیوه عمل خود،رختشوخانه ای تاسیس کردند وچنین وانمود کردند که درآمد خویش را از این راه به دست می آورند نه از راه نا مشروع، در حقیقت اصطلاح پول شویی چنین شکل گرفت.
رشد پول شویی در غالب فعالیت های زیر زمینی به علت عدم ثبت در تولید نا خالص ملی کشور ، سیاست های اقتصادی را تحت تاثیر قرار خواهد داد زیرا نداشتن آمار های صحیح از تولید ناخالص ملی مسلما باعث تغییر سیاست های پولی و مالی دولت ها می شود اگر چه ثبت این جرایم در تراز ها سبب پیچیده تر شدن آنها و درنتیجه دشوار شدن مدیریت دولت بر سیاست هاخواهد گردید.۲ از طرفی پول شویی و فعالیت های مجرمانه منجر به تغییر جهت سرمایه گذاری های بلند مدت به سوی سرمایه گذاری های کوتاه مدت ، پر خطر و پر بازده در بخش تجاری می شوند و در این بخش نیز فرار مالیاتی رایج اثر زیانباری بر اقتصاد کلان خواهد داشت.ورود سرمایه هایی که در پی شستشو هستند ، به هیچ عنوان به مفهوم سرمایه گذاری در معنای متعارف آن نیست سرمایه های کوتاه مدت به ویژه در حد سرمایه گذاری های کلان می تواند خطر ناک نیز باشند زیرا درست هنگامی که به وجود آنها نیاز است به سرعت بیرون میرود و زیان فراوانی به جا می گذارد. پیامد دیگر این سرمایه ها ،گسترش فساد و رفتارهای غیر قانونی است.
▪ آثار اقتصادی پدیده پول شویی :
۱) اخلال و بیثباتی در اقتصاد
۲) کاهش سیاست های دولت بر سیاست های اقتصادی
۳) تغییر جهت سرمایه گذاری ها
۴) خروج سرمایه از کشور
۵) تضعیف بخش خصوصی
۶) تضعیف امنیت ملی
۷) تضعیف یکپارچگی و تمامیت بازارهای مالی
۸) تاثیر معکوس بر نرخ بهره و ارز
۹) افزایش ریسک اعتباری
۱۰) ایجاد مانع برای خصوصی سازی
▪ اثار پول شویی بر نهادهای مالی :
نهادهای مالی در خط مقدم مبارزه علیه پول شویی قرار دارند،از یک سو پول شویان این نهادها را مورد نظر و هدف قرار میدهند واز سوی دیگر نهادهای مالی براساس مقررات وظیفه دارند تا به دقت بر داد وستدهای مالی نظارت کنند برای مثال در انگلستان سازمان های مالی ملزم هستند که هر گونه داد وستد مشکوک و علاوه بر آن تمام مبادلات بیش از ۱۰هزار پوند را گزارش دهند.
▪ نهادهای مالی مستعد پول شویی :
موسساتی را که مستعد عملیات پول شویی هستند عبارتند از : بانک ها و موسسات اعتباری غیر بانکی ،صندوق های قرض الحسنه ،باز نشستگی،تعاونی اعتباری و صرافات،بورس اوراق بهادار،شرکت های کار گزاری،صندوق هاو شرکت های سرمایه گذاری ، شرکت ها و موسسات بیمه ،بنیادها و موسسات خیریه .
▪ روش های مبارزه با پول شویی:
۱) کنترل و نظارت بر ارزهای خارجی
۲) اعمال نظارت بر سیستم های پولی
۳) تشکیل نهادها وقوانین مقابله با پول شویی
▪ مهمترین نهاد مبارزه با پول شویی :
نیروی ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پول شوییFATF)) مهمترین نهاد بین المللی فعال در مبارزه مستمر و همه جانبه با پول شویی است. نیروی ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پول شویی یک نهاد تصمیم گیری است که در جهت ایجاد اراده سیاسی لازم برای تدوین قوانین و نظام های ملی برای مبارزه با پول شویی ، شکل گرفته است.این نهاد در سال ۱۹۸۹ با ۱۶ کشور شامل کشور های عضو گروه ۷، کمیسیون اروپا و۸ کشور دیگر ، به وجود آمد ودر طی سال های ۱۹۹۱و۱۹۹۲تعداد اعضای آن به ۲۸ رسیده است .درآوریل ۱۹۹۰، گزارش پیش نویس پیشنهادهای چهار گانه که برنامه ی فراگیری برای مبارزه با پول شویی فراهم می کرد،منتشر ساخت که در سال ۱۹۹۶ مورد تجدید نظر قرار گرفت تا تحولاتی که در شیوه های پول شویی رخ داده بود در آن منعکس شود و تهدید های بالقوه ی حاصل از فعالیت های مجرمانه در آن ها پیش بینی گردد.


http://ofogheconomic.blogfa.com/۸۶۰۲۳.aspx
منبع : مطالب ارسال شده

مطالب مرتبط


وبگردی
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!