چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 21 November, 2018

بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , بیماریها
پیش‌بینی بیماری آلزایمر امکانپذیر است


پیش‌بینی بیماری آلزایمر امکانپذیر استاسكنهایی كه از مغز انسان انجام می شود، می تواند به كشف بیماری آلزایمر و دیگر نارساییهای شناختی، قبل از اینكه علائمشان ظاهر شود، كمك كند. كارشناسان متوجه شده اند قبل از اینكه علائم بیماری آلزایمر در افراد ظاهر شود، فعل و انفعالات واضحی در مغز صورت می گیرد كه قابل رؤیت است. بنابراین پزشكان معتقدند روزی می توانند با دیدن تغییرات مغز، بدون اینكه از دارو استفاده شود، جلوی این تغییرات و ایجاد بیماری را بگیرند. زمانی كه علائم بیماری ظاهر شد، درمان آن مشكل تر می شود و حتماً باید با مصرف دارو درمان شود. در حال حاضر، روشهای بسیار محدودی برای درمان این بیماری وجود دارد؛ MRI و PET.
در اسكنهای PET، در افراد مبتلا به متابولیسم كاهش قند خون در منطقه كورتكس جداری و گیجگاهی مغز، در آزمایش عملكردهای شناخت مثل حافظه، زبان، توانایی شناخت و قضاوت، كاهش و تنزل سریعتری دیده می شد.
این منطقه درست همان منطقه ای است كه در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر توسط اسكنهای PET دیده شده و با دیدن رشد این منطقه می توان به این موضوع پی برد كه چقدر سریع این كاهش و تنزل صورت می گیرد.
داستان اسكنهای MRI نیز به همین ترتیب است. بخشی از هیپوكمپوس و كورتكس مغز در این اسكن دیده می شود كه هرچه بخش مركزی كاهش پیدا كند، پاسخ به آزمون حافظه با تأخیر بیشتری انجام می گیرد. این مناطق، اولین بخش هستند كه توسط بیماری آلزایمر آسیب می بینند.
این اسكنها این امكان را برای افراد طبیعی فراهم می كنند كه بتوان بروز بیماری آلزایمر را در آنها پیش بینی كرد. البته راههای دیگری مثل تست حافظه، عكسبرداری از مغز و آزمایش خون نیز برای شناسایی و پیش بینی بیماری آلزایمر وجود دارد و هنوز ما مطمئن نیستیم كه كدام راه مؤثرتر است، ولی یك فرضیه وجود دارد كه اسكنها بهترین و مفیدترین راه هستند.
منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط


وبگردی
تهدید امنیتی جدید به نام پرایدساز
تهدید امنیتی جدید به نام پرایدساز - هشدار می‌دهم اگر تا دو هفته آینده با افزایش قیمت خودرو موافقت نشود تولید خودرو در جاده مخصوص کرج را متوقف می‌کنیم و سیل بیکاران روانه جامعه خواهند شد!
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.