سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 23 October, 2018

علم و زندگی , علوم انسانی , اقتصادی
تمرکز صدا در یک نقطه


تمرکز صدا در یک نقطهاگر تا به حال از سایت های خرید اینترنتی استفاده کرده باشید حتماً بعد از واردکردن نام کاربر و رمز عبور با صفحه ای مواجه شده اید که به شما، با اسم کوچکتان خوشامد می گوید. سپس در آن صفحه به شما پیشنهاد خرید محصولاتی دیگر می شود که به نحوی با خریدهای قبلی شما از سایت در ارتباط بوده اند.
حالا تصور کنید که این روش تبلیغات فقط محدود به سایت های اینترنتی نباشد و در دنیای واقعی نیز کاربرد داشته باشد. یعنی سیستمی وجود داشته باشد که بتواند تبلیغات را برای هر فردی به طور منحصر به فرد انجام دهد. به عنوان مثال، زمانی که وارد یک مرکز خرید می شوید، سیستمی با تکنولوژی پیشرفته، شما را شناسایی کند، به اطلاعات قبلی شما یعنی خریدهایی که در گذشته انجام داده اید دست پیدا کند و براساس آن کالاهای جدیدی را برای شما تبلیغ کند.
شاید این مسئله بسیار دور از ذهن به نظر برسد ولی رخ دادن آن در آینده چندان هم بعید نیست زیرا امروزه قدم اول برای تبلیغات به صورت شخصی و برای تک تک افراد برداشته شده است.
این تکنولوژی جدید با استفاده از صوت توجه خریداران را به خود جلب می کند. این روش می تواند جایگزین بلندگوهایی شود که در فروشگاه های بزرگ نصب می شود و از آن موسیقی و تبلیغات کالاهای مختلف برای همه مشتریان پخش می شود. در این تکنولوژی جدید از بلندگوهایی استفاده می شود که قابلیت فرستادن امواج صوتی به یک جهت مشخص و برای فردی خاص را دارند، به گونه ای که افرادی که کمی دورتر از جهت فرستادن امواج صوتی این بلندگوی خاص قرار دارند قادر به شنیدن آن نیستند.
حتماً تا به حال شعاع های بسیار باریک نور که از روزنه های کوچک بیرون می آیند را دیده اید. در این روش، امواج صوتی نیز مانند نور به صورت یک شعاع بسیار باریک درمی آیند و به سوی فرد خاصی فرستاده می شوند. مثلاً شما در حال قدم زدن در یک فروشگاه زنجیره ای هستید. سپس در مقابل قفسه ای که در آن مایع ظرفشویی مارک خاصی قرار دارد می ایستید و ناگهان تبلیغ آن کالا را می شنوید! اما فردی که چند قدم آن طرف تر از شما و در مقابل کالای دیگری ایستاده، قادر به شنیدن این تبلیغ صوتی نمی باشد. تمام اصوات به وسیله ارتعاشات پدید می آیند. صدای ما ناشی از ارتعاشات تارهای صوتی ای است که در حنجره قرار دارد. صدای گیتار نیز از ارتعاشات سیم های آن به وجود می آید. تعداد ارتعاشات یک جسم در واحد زمان با نام فرکانس شناخته می شود و واحد آن نیز هرتز است.
امواج صوتی ای که انسان قادر به شنیدن آن است فرکانسی در محدوده بیست هزار هرتز دارند. اگر امواج صوتی فرکانسی بالاتر از این محدوده داشته باشد به آنها امواج فراصوتی گفته می شود که قابل شنیدن نیستند. بلندگوهای معمولی اصواتی تولید می کنند که ناشی از ارتعاشات کند هستند در نتیجه صدای این بلندگوها تا شعاع نسبتاً زیادی در اطراف آنها پخش می شود و معمولاً برای اطلاع رسانی به تعداد زیادی از افراد به کار می روند.
از طرف دیگر امواج صوتی تولید شده توسط این بلندگوها، طول موج بلندی دارند و به همین دلیل می توانند در همه جهت ها و با فاصله زیاد قابل شنیدن باشد.
اما امواج فراصوتی درست برعکس هستند. آنها طول موج بسیار کوتاه، معمولاً در حد چند میلی متر دارند بنابراین همیشه به صورت یک شعاع باریک و در جهتی خاص منتشر می شوند. در نتیجه هرگز برای اطلاع رسانی عمومی مناسب نیستند.
تنها مسئله برای استفاده از این امواج، غیرقابل شنیدن آنها است که برای آن هم چاره ای اندیشیده شده است. امواج صوتی برای منتشر شدن نیاز به یک محیط دارند که می تواند هوا، آب، شیشه یا فلز باشد. هنگامی که امواج صوتی در محیط خاصی منتشر می شوند، آن محیط امواج را تغییر شکل می دهند و حتی در شرایطی خاص می توان از امواج فراصوتی ای که در هوا منتشر می شوند فرکانس های قابل شنیدن به دست آورد. در حقیقت اگر سیگنال های امواج فراصوتی به دقت انتخاب شوند، می توان با آن هر نوع صدای قابل شنیدنی را تولید کرد. این تکنولوژی می تواند کاربردهای بسیار زیادی داشته باشد. مثلاً در موزه ها، زمانی که افراد مختلف بازدید کننده در مقابل آثار مختلفی قرار می گیرند، هر یک می توانند به صورت جداگانه توضیحات مربوط به آن اثر خاص را بشنوند در حالی که توضیحات مربوط به آثار قسمت های دیگر را نمی شنوند و فضای موزه نیز تقریباً ساکت به نظر خواهد رسید. همچنین در کتابخانه ها یا سایر مکان های بزرگی که باید ساکت باشد ولی در عین حال باید اطلاعاتی نیز به افراد داده شود می توان از این روش استفاده کرد.
یکی دیگر از کاربردهای این تکنولوژی در وسائل صوتی و تصویری است. با استفاده از این روش دیگر لازم نیست صدای بلند تلویزیون یا ضبط صوت همسایه بی ملاحظه تان را تحمل کنید زیرا امواج صوتی ناشی از این وسائل تنها در خانه همسایه قابل شنیدن هستند.
البته تا امروز این تکنولوژی تنها به صورت آزمایشی در چند فروشگاه زنجیره ای به کار گرفته شده است که به دلیل ناآشنایی مردم با آن، اغلب به جای آنکه مشتریان را به خرید کالایی ترغیب کند، موجب ترس و وحشت آنها می شود!

[غزاله مرعشی
منبع: Stoff works How]
منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط


وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.