چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ / Wednesday, 21 February, 2018

هنر / هنرهای تصویری و نمایشی / معرفی کتاب
بازیگران کوچک در بازی بزرگ


بازیگران کوچک در بازی بزرگمحتوای این کتاب درباره رقابت‌های دامنه‌دار امپراتوری‌های بریتانیا و روسیه است که به‌مثابه یک بازی ژئوپلیتیک بزرگ روی شطرنج بخش‌های وسیعی از سرزمین‌های ایرانی اتفاق افتاد و جنبه ایرانی این بازی حیرت‌انگیز که نزدیک به دو قرن ادامه یافت، برای ایرانیان کمتر شناخته شده است. دیگر اینکه این کتاب تنها اثر پژوهشی است که سابقه پیدایش افغانستان را مورد مطالعه قرار داده و با دقت نشان می‌دهد که چون پیدایش این کشور در جناح خاوری ایران از ابتدا از ابزار و انگیزه‌های لا‌زم جغرافیایی- سیاسی برخوردار نبوده است، مشکلا‌ت سیاسی کنونی آن به زحمت قابل حل است. لذا مولف کتاب بازیگران کوچک در بازی بزرگ در پاسخ به مشکل کنونی افغانستان در اثر پراهمیتش پیشنهاد می‌کند که <فدراسیونی> از قبایل متضاد شاید بتواند افغانستان را همچنان در مقام یک <حکومت ملت پایه سر پا نگاه دارد.
همچنین نقش و تاثیر امیرنشینی خزیمه به عنوان یک موجودیت سیاسی- محلی در فدرال ایران که در خلا‌ل این رقابت‌های ژئوپلیتیک در شکل‌گیری جغرافیای سیاسی مناطق مرزی ایران اثرگذار بوده است، به ویژه موقعیت جغرافیایی آن امیرنشین در شرق ایران، یعنی مناطق جنوبی خراسان و سیستان به تفصیل در این کتاب به بحث گذاشته شده است.
منبع : روزنامه اعتمادملی

مطالب مرتبطوبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    لطف شما زیاد!
    مهربانی جزو خصیصه‌های ذاتی انسان است با آن متولد می‌شود و با آن از دنیا می‌رود منتها با توجه به اینکه در چه جامعه و خانواده‌ای زندگی کرده باشیم، تفاوت‌های فاحشی در میزان و …